Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2253 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   maciekd07

maciekd07

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 210 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski

Napisano 25 marzec 2008 - 23:52

Przepraszam Panowie że trochę zbaczam z tematu, ale mam do was pytanie, też się wybieram w maju do Syrsan, w jakim terminie maja się tam wybieracie?

Serdecznie Pozdrawiam
Maciek

#122 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 marzec 2008 - 10:47

@Tomi78

kij 10' #7-8 medium to bedzie pólsrodek na szczupaki wg mnie. Łowić się da- sam próbowałem zresztą takim kijem dokładnie - ale to nie jest to wg mnie... Jeśli to ma być docelowy kij na szczupaki to pomysl nad kijem 9' ( nie meczy reki jak 10' a na długość rzutów to kompletnie nie wpływa) w klasie 9 lub 10 - niestety duże muchy szczupakowe , szczególnie jak trochę nasiąkną wodą wymagają ciężkiej linki żeby je dobrze pociągnęły... #8 to wg mnie min przyzwoitości do tego celu, choć małymi muchami jak na pstragi da się pewnie i 5 lub 6 rzucić. I szukaj kija o akcji Fast, będzie o wiele lepszy do rzutów dużymi muchami z nad głowy, tu rolką nie będziesz operował i miękki kij będzie bardziej męczył niż pomagał. Wiesz, łowienie ma być przyjemnością a nie męczarnią z rzutami, nawet częste brania nie zrekompensują ci tego w pełni Moim faworytem do tej pory był GLoomis GL3 9' #9, choć w najbliższym czasie przymierzam się do zrobienia sobie do tego celu IMX tejże firmy o tych samych parametrach- bedzie oprócz szczupaków na trocie i belony w morzu.

Pozdrawiam



#123 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 marzec 2008 - 12:07

Mogę się podpisać pod tym co napisał Daniel
Sam łowiłem 10' kijem 8, i jest to zdecydowanie za słaba wędka do takich celów. Co do rola - mi przynajmniej nieudawało się rxzucić rolem z muchą co idzie metr pod wodą i ma ok 15cm - stawia tak duży opór że wszystko gasło. najlepiej się łowiło sznurem intermedium. Na ten sezon jak kasa pozwoli to chcę sobie sprawić coś w okolicy 9' i 9-10#. Wędką między 6-8 moim zdaniem jest za słaba - tzn z rybą damy sobie pewnie jakoś radę, ale rzuty, wyrywanie sznura z imitacją indyka na końcu i uniesienie tego w powietrze przestają byc miłym doznaniem a robią się trochę jak jazda maluchem 130km/h. Chyba ze chce się łowić streamerkami do 10cm, ale wtedy to słąbo wchodzi w temat szczupaki na muchę a bardziej łowienie na streamera

#124 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 26 marzec 2008 - 13:16

Kij 7-8 czy 7-9 jest zdecydowanie za słaby do szczupaków i to nie chodzi o hol ryby tylko o sznur wf8 jest za lekki aby pociągnął dużą muchę szczupakową . Wg mnie do łowienia na duże muchy zestaw musi być 8-9 lub 9-10 aftm długość 2.7 do 2.9 m i co najważniejsze musi to być szybka wędka , akcja medium odpada bo taki kij nie wyciągnie z wody sznura i nie da się daleko takim kijem machnąć ( brak dynamiki powoduje że sznur spada nim się wyprostuje) Jeśli chodzi o akcję wędki na wody stojące to tu zdania są podzielone , niektórzy na morze stosują kije o akcji szczytowej ( taki kij ładnie wyrywa sznur z wody i przy odpowiednim sznurze dobrze rzuca) są też tacy którzy preferują szybkie paraboliki , czytałem kiedyś jakiegoś mistrza z USA który właśnie takie kije preferuje , kij taki pięknie rzuca a jeśli wyrywanie sznura z wody to zawsze można ściągnąć metr sznura więcej zanim się go wyrwie z wody.
No i rzecz najważniejsza linka , nie wytypuję żadnej , ale wiem że dobra linka musi kosztować.Przypon może być z grubego fluorokarbonu.

#125 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1187 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 26 marzec 2008 - 19:42

Dzięki chłopaki teraz wiem czego mam szukać ,jeszcze jedna paczka nie przyszła za wielkiej wody a już trzeba robić kolejne zamówienie :D .

#126 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 27 marzec 2008 - 00:20

@Tomi, tak jak koledzy prawia, wedka w klasie 9 i szybka akcja. Probowalem tez 10, ale po kilku godzinach machania nie czulem reki. Skoro planujesz spedzic urlop z muchowka, to wedka musia byc naprawde dobrze dopasowana.
Jesli chodzi o lzejsze zestawy, to owszem da rade, mozna nawet piatka, tylko pytanie w jakim celu. Hol wiekszej ryby bedzie trwal w nieskonczonosc. Pierwszy raz na szczupaki wybralem sie z kijem w klasie 6 i z 80-takiem mialem problemy... Poza tym wyrywanie z wody nawet 10cm muchy bylo takie sobie (ale moze tylko dlatego ze d... ze mnie a nie muszkarz :lol: )
Uzywam plywajacej linki Airflo cos tam-cos tam i jest w miare dobrze, tylko ze w moim przypadku lowienie jest na stosunkowo plytkiej wodzie, max 2-3m. Do linki mam przywiazany 2.5m przypon z grubej zyly, 0.35 minimum, a do tego fluorokarbon i biegiem nad wode. Generalnie nie roztrzasam sie za bardzo nad sprzetem.
Pozdrawim

#127 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 27 marzec 2008 - 08:40

Tomi może jeszcze jedna podpowiedź. Generalnie na muchę łowi się na Syrsan fajnie w jednym miejscu (podałem Ci tą miejscówkę a chłopaki wiedzą doskonale gdzie to jest) tam szczupaki wychodziły do muchy prowadzonej 1cm pod powierzchnią wody. W miejscach, które były już przełowione dokładnie spinningiem, szczupaki do muchy wychodziły jakby było to zupełnie dziewicze miejsce.

#128 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1187 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 27 marzec 2008 - 17:39

Remek właściwie chodzi o to żeby rozdziewiczyć muchówką te ponad metrowe :D .Jedną z najprzyjemniejszych doznań w łowieniu na muche jest sam hol nie za pośrednictwem hamulca w kołowrotku a przez palce :mellow: .Takie bezpośrednie przeciąganie liny z dużym szczupakiem ,tego bym chciał doznać na Syrsan. :mellow:

#129 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 27 marzec 2008 - 18:41

Tomi w zeszłym roku było na prawdę bardzo blisko. Nawet rognis zrezygnował z konserwy na rzecz holu mojego około metrowego szczupaka na muchę. Niestety ... dużo muszę się jeszcze nauczyć. W tym roku z Wami nie jadę ale nie odpuszczę i zadbam o bolenie na muchę.

#130 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 marzec 2008 - 12:19

Remek właściwie chodzi o to żeby rozdziewiczyć muchówką te ponad metrowe :D .Jedną z najprzyjemniejszych doznań w łowieniu na muche jest sam hol nie za pośrednictwem hamulca w kołowrotku a przez palce :mellow: .Takie bezpośrednie przeciąganie liny z dużym szczupakiem ,tego bym chciał doznać na Syrsan. :mellow:

Tak duze ryby to z mojej wiedzy TYLKO z kołowrotkatu nie ma mowy o splątanej od holu lince na podłodze łodzi, zaplątany w linkę szczypcach jak ryba decyduje się rozprostować ości ( o takich przypadkach też słyszałem).
Podobnie jak łososia holujesz raczej z kołowrotka, tak i dużego esoxa raczej nie ściągałbym paluszkami

#131 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 marzec 2008 - 15:11

@Standerus,

nie widziałeś paluszków Tomi'ego :lol:



#132 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 marzec 2008 - 15:36

Molibdenowe palce tytanowego Tomiego??

#133 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 marzec 2008 - 15:57

Coś w tym stylu :mellow:



#134 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1187 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 28 marzec 2008 - 19:46

Standerus jak będzie sytuacja podbramkowa to linke będę sciągał nawet zębami. :D
Co do moich paluszków to nie jest z nimi tak żle sieczke wiąże na haczykach 22 :mellow: .

#135 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 28 marzec 2008 - 20:09

Cześć

Spokojnie można ściągnąć palcami dużą rybę na sprzęcie muchowym.
Robiłem to kilka razy z brzanami, które niczym nie ustępują swoją siłą i dokonaniami na kiju szczupakom. Pytanie jakiej klasy AFTM mamy sprzęt. Ja robiłem to kijami AFTM 5 i 7.
Super emocje, czuje się bezpośrednią dynamikę ryby. Całość agresji ryba wyładowuje na kiju. Mam na myśli ryby w granicach do max 3 kg, rzeka Dunajec.
Sznur wybrany (pływający) ściągała woda, więc nie było poplątań pod nogami.
Sądzę, że wagowo na szczupaka jeziorowego będzie to około 5-6 kg. Im klasowo (AFTM) sprzęt będzie mocniejszy, możemy się pokusić o większe sztuki.
Jednak kołowrotkiem jest łatwiej i przyjemniej.
Lubię dźwięk z mojego Loop-a podczas odjazdu ryby.

Pozdrawiam

#136 OFFLINE   sloniu

sloniu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaMuscat, Oman

Napisano 30 marzec 2008 - 05:36

...Tak duze ryby to z mojej wiedzy TYLKO z kołowrotkatu nie ma mowy o splątanej od holu lince na podłodze łodzi, zaplątany w linkę szczypcach jak ryba decyduje się rozprostować ości ( o takich przypadkach też słyszałem)...


Od tego coby sie linka nie platala na lodce to jest stripping basket - albo wypasiony z Cabelasa http://www.cabelas.com/cabelas/en/templates/links/link.jsp?i d=0036691319084a&type=product&cmCat=SEARCH&retur nPage=search-results1.jsp&QueryText=stripping+basket& ;N=4887&Ntk=Products&Ntx=mode+matchall&Nty=1& ;Ntt=stripping+basket&noImage=0
albo w wersji budzetowej plastikowy koszyk na pasku :D - polecam.


#137 OFFLINE   Adamus

Adamus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 31 marzec 2008 - 19:06

Witam Cię Tomku jeśli chcesz porady w sprawach muchy to odezwij się do kolegi z Cieszyna. Pozdrawiam Adam.

#138 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1187 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 31 marzec 2008 - 20:40

Ale numer przez dwa lata nie mogłem cie trafić w malutkim Cieszynie a udało się to dopiero tutaj :D

#139 OFFLINE   Adamus

Adamus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 31 marzec 2008 - 21:46

Witam Cię! Widzę że mucha cię zaraziła. A nie mogłeś mnie spotkać bo ostatnie trzy lata byłem dwieście dni na rybach na Sanie. Ale to trzeba będzie się spotkać i pogadać najlepiej nad wodą. Jestem na miejscu.

#140 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 kwiecień 2008 - 07:55

Panowie, ponieważ wielu z nas jest zainteresowanych metodą muchową (zwłaszcza jej ciężką odmianą) prośba byście dyskutowali na forum publicznym. Chętnie poczytam.

Pozdrawiam
Remek
  • SzymusS lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych