Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaka ładowarka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
912 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   spy

spy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1309 postów

Napisano 14 czerwiec 2014 - 10:05

Na jednym kwasowym Trojanie 115 AH robię ponad 20 km w trollu. I napięcie pod obciążeniem nie siada poniżej 11 v. Waży 27 kg. W rezerwie mam AGM-a 75 Ah z Piastowa.

 

Sporo. Masz podpięty voltomierz?



#102 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 czerwiec 2014 - 12:01

Sporo. Masz podpięty voltomierz?

Tak.

 

http://jerkbait.pl/t...-około-2000-zł/


  • Bober18 lubi to

#103 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 14 czerwiec 2014 - 12:32

A wiesz ile potrwa naładowanie tego bydlaka ? Na pływanie czasu już nie starczy  ;)


Użytkownik sebalos.77 edytował ten post 14 czerwiec 2014 - 12:33


#104 OFFLINE   piotr_sc

piotr_sc

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 14 czerwiec 2014 - 13:20

Ładowarką 15A pewnie jakies 15-20h pływać mam zamiar tylko na weekend :-)) i jak by nie rozladowal sie całkowicie to przez wieczor i noc mozna doładować i na rano powinno byc ok :-))

Użytkownik piotr_sc edytował ten post 14 czerwiec 2014 - 13:24


#105 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 14 czerwiec 2014 - 22:19

Noc w czerwcu trwa 6h.Poza tym 15A ładowarka nie naładuje rozładowanego do spodu  aku 180 Ah prąd to 1/10 pojemności czyli 18A i wywali bezpiecznik. 


Użytkownik sebalos.77 edytował ten post 14 czerwiec 2014 - 22:27


#106 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 czerwiec 2014 - 22:31

Po jednym dniu pływania nie rozładujesz do spodu 180 Ah. Chyba , że nie łowisz tylko pływasz na full.

Co nie zmienia faktu, że 15A to min. a najlepiej coś więcej.

Jak pływasz w weekendy to piątek-niedziela niepełne ładowanie a po weekendzie full.



#107 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 14 czerwiec 2014 - 23:55

Noc w czerwcu trwa 6h.Poza tym 15A ładowarka nie naładuje rozładowanego do spodu  aku 180 Ah prąd to 1/10 pojemności czyli 18A i wywali bezpiecznik. 

 

Źle to rozumiesz kolego, to nie jest tak że aku weźmie 1/10 i ładowarka nie wytrzyma. Aku weźmie najwyżej tyle ile ładowarka mu da i to ładowarka o tym decyduje a nie aku. Więc nic nie powinno się popsuć, tyle że będzie dłużej ładowała. 1/10 to wartość zalecana, a ładować można prądem jakim się chce i na ile ładowarka pozwoli, co nie zawsze będzie zdrowe dla aku.

 

Zresztą trzymajac się prądu ładowania 1/10 to mocno rozładowany akumulator będzie sie ładował jakieś 15 godzin bez względu na pojemność, więc dla każdego aku noc czerwcowa będzie za krótka. Jak się komuś bardzo spieszy można czasem dać prąd 1/5, szczególnie dla AGM, ale mało kto ma takie mocne ładowarki w stosunku do posiadenego aku.



#108 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 15 czerwiec 2014 - 07:16

 To jaki prąd popłynie wynika z charakterystyk czasowo-prądowych akumulatora ,to aku jakby wymusza prąd. W źle dobranej ładowarce(za słabej) będziesz wymieniał bezp. co chwila albo ją ugotujesz bo będzie pracowała na maxa. Są specjalne(rozbudowane) ładowarki do aku trakcyjnych które wyciągają nawet 20A bo tyle te aku wytrzymają. Poza tym 1/10 to prąd szczytowy a potem zaczyna spadać więc te 15h nie jest przesadzone dla dużego aku. Chodzi mi o głębokie rozładownie nie tam 30-50%

Która ładowarka ma możliwość regulacji prądu do 1/5 ?

Z ciekawości zapytam jakie masz aku i ładowarkę?



#109 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 15 czerwiec 2014 - 17:14

Aku prąd może wymusić na jakimś zwykłym prostowniku dającym stałe napięcie, jesli mówimy o ładowarkach (z jakąś tam automatyką) to one regulują napięcie tak, żeby utrzymać określony dla ładowarki prąd i z założenia mają go nie przekraczać niezależnie od aku (pod koniec ładowania utrzymują max napięcie a prąd spada). Jak masz ładowarkę 15A a aku 75Ah, to masz 1/5 bez regulacji.

 

Aku mam 110Ah a ładowarki

EST 516 - 15A,

Schumacher 10A,

Yato 15A.

Ta pierwsza jest kompletnie do dupy, pozostałe są OK.



#110 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 15 czerwiec 2014 - 21:05

 

 

Jak masz ładowarkę 15A a aku 75Ah, to masz 1/5 bez regulacji.

 

Tylko w teorii,ponieważ aku 75 Ah "weźmie" 7,5A i basta.Chyba wiem dlaczego twierdzisz ze EST -516 jest do dupy,bo nie wyciąga 15 A czyż nie? Wyciągnie 15 A kiedy podłączysz aku 150 Ah.Ja używam tej ładowarki i sobie chwale 4 rok zapindala .

Czy te dwie pozostałe wyświetlają wartość prądu? Jeśli tak to ile, przy  aku 110Ah?



#111 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 czerwiec 2014 - 21:10

Aku prąd może wymusić na jakimś zwykłym prostowniku dającym stałe napięcie, jesli mówimy o ładowarkach (z jakąś tam automatyką) to one regulują napięcie tak, żeby utrzymać określony dla ładowarki prąd i z założenia mają go nie przekraczać niezależnie od aku (pod koniec ładowania utrzymują max napięcie a prąd spada). Jak masz ładowarkę 15A a aku 75Ah, to masz 1/5 bez regulacji.

 

Aku mam 110Ah a ładowarki

EST 516 - 15A,

Schumacher 10A,

Yato 15A.

Ta pierwsza jest kompletnie do dupy, pozostałe są OK.

Używam EST pewnie od 8 lat. Nie jest do dupy. Poprzedni aku wytrzymał ponad 5 lat. Ładowany tylko EST. I żebym go za mocno nie rozładował słuzyłby dalej.



#112 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 15 czerwiec 2014 - 21:13

 Nie jest też doskonały ma swoje mankamenty,choć niewielkie jednak ma.



#113 OFFLINE   piotr_sc

piotr_sc

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 15 czerwiec 2014 - 22:03

hmm co do ładowania 180Ah to myślę podłączać na jakieś 11-12h powinno coś tam podładować, zależy też ile aku zejdzie na pływaniu powiedzmy na pół gwizdka bo myślę ze całkowicie się nie rozładuje przez 6-8h powolnego prykania ;-)) a jeśli chodzi o ładowarkę to wiadomo najlepiej było by mieć 18A 1/10 pojemności ;-) 



#114 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 15 czerwiec 2014 - 22:08

Tylko w teorii,ponieważ aku 75 Ah "weźmie" 7,5A i basta.Chyba wiem dlaczego twierdzisz ze EST -516 jest do dupy,bo nie wyciąga 15 A czyż nie? Wyciągnie 15 A kiedy podłączysz aku 150 Ah.Ja używam tej ładowarki i sobie chwale 4 rok zapindala .

Czy te dwie pozostałe wyświetlają wartość prądu? Jeśli tak to ile, przy  aku 110Ah?

 

Aku 110Ah bierze 2, 6, 10, 15A w zależności ile nastawie na ładowarce (sprawdzane miernikiem cegowym), a przy mocno rozładowanym i odpowieniej ładowarce 50 czy 100A też by wziął (to z mojej strony wszystko w temacie magicznych umiejętności akumulatorów pobierania 1/10 prądu).

 

EST 516 jest w miarę przyzwoitym prostownikiem z możliwością regulacji prądu i napięcia i o maksymalnym prądzie ok. 7A (dla mocno rozładowanego aku 110Ah). Nie jest natomiast automatyczną ładowarką i nie ma w niej za grosz inteligencji. Nie spełnia też zaleceń producentów akumulatorów co do charakterystyki ładowania bo nie potafi ładować ani stałoprądowo ani stałonapięciowo. Szerzej o tym pisałem tutaj http://jerkbait.pl/t...st-516-krytyka/ i jak dla mnie temat również jest wyczerpany. Ale można być z niej zadowolonym i nie skraca ona żywotności akumulatorów (tyle że nie ładuje ich tak szybko jak by mogła a wręcz powinna wg. specyfikacji producenta).

 

Pozostałe ładowarki które kupiłem po EST 516 działają i ładują praktycznie bez zastrzeżęń (i nie były od niej droższe).

Na ten sam akumulator, na który po maksymalnym rozładowaniu EST 516 z trudem 7A puszczało (i to tylko w pierwszej godzinie ładowania, bo potem coraz mniej) zwykłe YATO wali 15A bez problemu nawet jesli rozładowałem go o mniej niż połowę.



#115 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 15 czerwiec 2014 - 22:27

 

hmm co do ładowania 180Ah to myślę podłączać na jakieś 11-12h powinno coś tam podładować, zależy też ile aku zejdzie na pływaniu powiedzmy na pół gwizdka bo myślę ze całkowicie się nie rozładuje przez 6-8h powolnego prykania ;-)) a jeśli chodzi o ładowarkę to wiadomo najlepiej było by mieć 18A 1/10 pojemności ;-) 

Wszystko zależy od warunków,będzie szyba to popływasz , przyjdzie trochę wiatru i fali i skończy się rumakowanie  ;) No chyba że pyrkanie na jakiejś osłoniętej kałuży  :P Woda zweryfikuje kalkulacje. 


Użytkownik sebalos.77 edytował ten post 15 czerwiec 2014 - 22:33


#116 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 czerwiec 2014 - 19:31

Aku prąd może wymusić na jakimś zwykłym prostowniku dającym stałe napięcie, jesli mówimy o ładowarkach (z jakąś tam automatyką) to one regulują napięcie tak, żeby utrzymać określony dla ładowarki prąd i z założenia mają go nie przekraczać niezależnie od aku (pod koniec ładowania utrzymują max napięcie a prąd spada). Jak masz ładowarkę 15A a aku 75Ah, to masz 1/5 bez regulacji.

 

Aku mam 110Ah a ładowarki

EST 516 - 15A,

Schumacher 10A,

Yato 15A.

Ta pierwsza jest kompletnie do dupy, pozostałe są OK.

Z ciekawośco zamówiłem Yato ale model 15A. 10A dla mnie za słaby. Chciałem dla porównania Ceteka kupić, ale ten 7A za słaby i kosztuje 4 stówki model 10A MXS10 to już ponad 5 stówek. A rozładowanego 120AH  10 amper nie naładuje przez 10-12 godzin do pełna. Pewnie max. 10 A jest na początku ładowania tylko dostępne. 



#117 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 22 czerwiec 2014 - 23:01

Z ciekawośco zamówiłem Yato ale model 15A. 10A dla mnie za słaby. Chciałem dla porównania Ceteka kupić, ale ten 7A za słaby i kosztuje 4 stówki model 10A MXS10 to już ponad 5 stówek. A rozładowanego 120AH  10 amper nie naładuje przez 10-12 godzin do pełna. Pewnie max. 10 A jest na początku ładowania tylko dostępne. 

 

Cteka nie miałem, ale powinno być tak, że te 10 czy 15A które nastawisz to nie tylko na poczatku ładowania bierze, ale tak gdzieś do 80% pojemności,  a potem spada prąd bo napięcia nie może juz podnieść powyżej maksymalnego. To Yato 15A jest bardzo OK.



#118 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 22 czerwiec 2014 - 23:08

Nie chce już innej ładowarki jak ctek. Możesz zapomnieć, że aku podłączyłeś nawet tydzień :) ;) miałem 7amp teraz mam 10amp i nie interesuje mnie jakim prądem i kiedy ładuje, a robi to dobrze :) . Z reguły podłaczam aku zaraz po powrocie z ryb i dokładnie nie wiem jak długo ładuje ale myśle, że w ciagu 10-12 h naładuje 100ah aku.

#119 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 22 czerwiec 2014 - 23:24

Nie chce już innej ładowarki jak ctek. Możesz zapomnieć, że aku podłączyłeś nawet tydzień :) ;) miałem 7amp teraz mam 10amp i nie interesuje mnie jakim prądem i kiedy ładuje, a robi to dobrze :) . Z reguły podłaczam aku zaraz po powrocie z ryb i dokładnie nie wiem jak długo ładuje ale myśle, że w ciagu 10-12 h naładuje 100ah aku.

 

To samo robi Yato i Schumacher tylko każda z nich inaczej.

Yato po naładowaniu przechodzi na 13,8V, Schumacher odłącza napięcie całkowicie, ale raz na kilka dni gdy spadnie napięcie na aku do poziomu w okolicy 13-13,1V podładowuje do pełna.

Nie wiem który sposób lepszy, ale oba akceptowalne.



#120 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 czerwiec 2014 - 23:59

Nie chce już innej ładowarki jak ctek. Możesz zapomnieć, że aku podłączyłeś nawet tydzień :) ;) miałem 7amp teraz mam 10amp i nie interesuje mnie jakim prądem i kiedy ładuje, a robi to dobrze :) . Z reguły podłaczam aku zaraz po powrocie z ryb i dokładnie nie wiem jak długo ładuje ale myśle, że w ciagu 10-12 h naładuje 100ah aku.

Kamil,wiem że robi dobrze. Ale pozostaje kwestia czasu naładowania aku. Ta 7A pewnie ze 20 godzin potrzebuje.