Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nóż wędkarskosurvivalowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
801 odpowiedzi w tym temacie

#241 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 05 styczeń 2020 - 10:58

Bardzo niekonwencjonaly aczkolwiek zapewne skuteczny sposob Kuba, w ogrodku uzywam sekatorow ale z takim do ciecia galezi to niechcialbym spacerowac nad Renem  :lol:

Ale masz racje wyciecie dziury w jakichs krzaczorach jest precyzyjne szybkie i ciche...


  • oldziu lubi to

#242 OFFLINE   hanz

hanz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 287 postów
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Imię:Marcin

Napisano 05 styczeń 2020 - 14:56

Dokładnie. Nikt tu chyba nie zaprzeczy że są narzędzia lepsze, dedykowane do tego Typu zadań, ale... Np.
Sekatorem pasztetu na kromke nie polozysz... Tzn da się, ale trochę nieporeczne i jak pasztet w te śruby wejdzie to tak... Nie higieniczne :)
Rozwiązaniem problemu grubych gałęzi jest np. Piła składana z Lidla czy bahco... Kompaktowa, niedroga i skuteczna... Polecam do plecaka wyprawowego. Do auta to i spaline i duża siekiere można zabrac.

A tak btw. Czy probowaliscie kiedyś rozpalić ognisko w mokrym lesie, czy nad rzeką jak wszystko jest mokre. Powiedzmy że masz do dyspozycji nóż i zapałki, ew prawilnie - krzesiwo. Satysfakcja z powodzenia takiej operacji gwarantowana i duma porównywalna ze zlowieniem Kabana :)

Użytkownik hanz edytował ten post 05 styczeń 2020 - 15:03

  • Artech, Mik i Sawiola lubią to

#243 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 05 styczeń 2020 - 15:29

Fakt, ognicho w deszczu albo po deszczu jak wyjdzie to cieszy jak diabli. Dla mnie wlasnie wtedy jest krzesiwo najpewniejsze bo daje duzo wyzsza temperature zaplonu od zapalniczki i przy pewnej wprawie w jego obsludze i odpowiednio dlugim trzonku, iskry spadaja na cala podpalke  ;) nie stosuje osobicie ani huby ani brzozy tylko gotowa juz podpalke ze sprasowanych pukli nasaczonych jakas zywica - dziala zawsze, jest bez chemi i kosztuje grosze. Kostki paliwa turstycznego w czesci pokruszone tez sa fajne. Wiem ze dla ortodoksow buschkraftu to co pisze to herezja w czystej formie ale dla mnie liczy sie skutecznosc. Staram sie nie uprawiac sztuki dla sztuki ;)

W padajacym deszczu najbardziej sprawdzio mi sie ognisko typu dakota ale inaczej zrobione niz "sie robi" zgodnie ze sztuka czli nie na plaskim a na skosie  ;) nie trzeba tyle ryc w ziemi i woda nie splywa do paleniska :) Tylko nodi jeszcze nie probowalem :rolleyes: bo nie bardzo znajduje zastosowanie dla tego ciekawego i bardzo bezobslugowego sposobu ogrzewania.


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 05 styczeń 2020 - 15:36

  • Sawiola i S.N. lubią to

#244 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 05 styczeń 2020 - 17:57

S35VN od ZT jest świetna, chociaż jak robiłem KT na nowo, to po dwóch dniach jazdy na niebieskim diamencie od DMT, dałem sobie spokój i pojechałem do kolegi, który też PCK robi. Na taśmówce, zajęło mu to kilka minut, a mi udało się zebrać może milimetr podstawy krawędzi tnącej, bo schodziłem na mniejszy kąt.

Przez kilka lat byłem wielkim fanem Protechów, ale w końcu zaczęła mnie denerwować jakość wykonania noży za $300. Dzieła dokończył kolejny TR-3, który miał głownie tak zdupioną, że chyba sam bym ją zrobił lepiej. Dokonałem wszystkich pomiarów, porobiłem zdjęcia, naniosłem błędy i pozwoliłem sobie wysłać je do samego właściciela, czyli Pana Dave'a. Pokazując nierówne szlify, płazy, czy nawet fałszywkę ze sztychem byłem pewien, że mi go wymienią, z jakimś gratisem jeszcze, a Pan Dave mi odpisał, że mi się dziwi, iż zwracam na to uwagę, kiedy oni sprzedają ich tony. Wyjście szlifu zrobił chyba ktoś po dobrej 3 dniowej libacji.

Generalnie w swoim życiu, przewaliłem markowych noży za grubo ponad 50 tysięcy zł jako fan broni bialej- i chyba już to pisałem- zostałem rok temu przy ZT 0450. Zaskakuje mnie ich moc blokady, chociaż po 4 latach używania Axis locka, długo się przyzwyczajałem do frame locka. Nawet nie lubię tej blokady, ale ten mały Kozik jest mega pancerny i ciężko się go ostrzy

Aha PCK nie lubię i chyba nigdy nie polubię prócz folderów. Jest kilka osób w Polsce, które robią ręcznie noże, jakby mieli CNC w rękach.
  • Jozi i Rheinangler lubią to

#245 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3710 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 05 styczeń 2020 - 19:18

Prezent gwiazdkowy od moich byłych studentów:

8e6df4d9450d39b9med.jpg

Nic nadzwyczajnego, stal 420, full tang, głownia 80x25x5mm, pełny płaski szlif, ale miło dostać taki prezent. :)



#246 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 06 styczeń 2020 - 07:27

S35VN od ZT jest świetna, chociaż jak robiłem KT na nowo, to po dwóch dniach jazdy na niebieskim diamencie od DMT, dałem sobie spokój i pojechałem do kolegi, który też PCK robi. Na taśmówce, zajęło mu to kilka minut, a mi udało się zebrać może milimetr podstawy krawędzi tnącej, bo schodziłem na mniejszy kąt.

Przez kilka lat byłem wielkim fanem Protechów, ale w końcu zaczęła mnie denerwować jakość wykonania noży za $300. Dzieła dokończył kolejny TR-3, który miał głownie tak zdupioną, że chyba sam bym ją zrobił lepiej. Dokonałem wszystkich pomiarów, porobiłem zdjęcia, naniosłem błędy i pozwoliłem sobie wysłać je do samego właściciela, czyli Pana Dave'a. Pokazując nierówne szlify, płazy, czy nawet fałszywkę ze sztychem byłem pewien, że mi go wymienią, z jakimś gratisem jeszcze, a Pan Dave mi odpisał, że mi się dziwi, iż zwracam na to uwagę, kiedy oni sprzedają ich tony. Wyjście szlifu zrobił chyba ktoś po dobrej 3 dniowej libacji.

Generalnie w swoim życiu, przewaliłem markowych noży za grubo ponad 50 tysięcy zł jako fan broni bialej- i chyba już to pisałem- zostałem rok temu przy ZT 0450. Zaskakuje mnie ich moc blokady, chociaż po 4 latach używania Axis locka, długo się przyzwyczajałem do frame locka. Nawet nie lubię tej blokady, ale ten mały Kozik jest mega pancerny i ciężko się go ostrzy

Aha PCK nie lubię i chyba nigdy nie polubię prócz folderów. Jest kilka osób w Polsce, które robią ręcznie noże, jakby mieli CNC w rękach.

Szlif ostrza na mojeim ZT jest co prawda rowny porownujac strony ostrza, czyli inaczej mowiac kat jest (moim niewprawnym okiem) wyprowadzony nalezycie, ale widac ze maszynowy i chcialbym go dopracowac. Napisz prosze czy mozliwe jest to za pomoca np zestawu Lansky (kamienie) czy nie ma co sie z tym bawic i trzeba na szlifierke tasmowa. Jaki kat jest Twoim zdaniem odpowiedni dla tego foldera?


  • S.N. lubi to

#247 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 06 styczeń 2020 - 09:33

Nie musisz sprawdzać jakości, bo ZT tą ma dopracowaną. Zdarzają się też babole, ale ekstremalnie rzadko.

Do ostrzenia używam hybrydy, bo imadełka od lansky'ego, a diamenty od DMT. 10 lat temu gdzieś to widziałem i tak sobie skompletowałem.

Kąty ostrzenia, to w zależności od tego, do czego nóż będzie służył. Jak pisałeś o batonowaniu, to trochę mi się włos zjerzył, natomiast jeśli lubisz, to w końcu twój nóż. Ja używam do cięcia głównie, dlatego pozwoliłem sobie zrobić +-15-18 stopni na stronę. Tobie nie polecam, bo będziesz niszczył KT. Do takiego powerowego użytku, zaczynałbym min 30" na stronę, a nawet więcej.

Na kamieniach zwykłych odpuść sobie, albo zarezerwuj wiele wieczorów. Jeśli chcesz zwiększyć kat, pójdzie łatwiej, jak zmniejszyć, dłuuuga zabawa.

Użytkownik count_martin3z edytował ten post 06 styczeń 2020 - 09:36

  • Rheinangler lubi to

#248 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 06 styczeń 2020 - 12:12

Bardzo niekonwencjonaly aczkolwiek zapewne skuteczny sposob Kuba, w ogrodku uzywam sekatorow ale z takim do ciecia galezi to niechcialbym spacerowac nad Renem  :lol:

Ale masz racje wyciecie dziury w jakichs krzaczorach jest precyzyjne szybkie i ciche...

Ja wiem czy niekonwencjonalny? Zgodny z przeznaczeniem, bardziej niekonwencjonalne jest karczowanie chaszczy nożem.

Sekatory z przekładnią, o których pisał @guciolucky są bardziej kompaktowe i w sam raz do wrzucenia do bagażnika, żeby w razie potrzeby były pod ręką.

Tylko że sekatory są do świeżych gałęzi, w przypadku suchych lepiej radzi sobie piłka. Składane modele mieszczą się w kieszeni.


  • Rheinangler lubi to

#249 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 06 styczeń 2020 - 12:33

Nie musisz sprawdzać jakości, bo ZT tą ma dopracowaną. Zdarzają się też babole, ale ekstremalnie rzadko.

Do ostrzenia używam hybrydy, bo imadełka od lansky'ego, a diamenty od DMT. 10 lat temu gdzieś to widziałem i tak sobie skompletowałem.

Kąty ostrzenia, to w zależności od tego, do czego nóż będzie służył. Jak pisałeś o batonowaniu, to trochę mi się włos zjerzył, natomiast jeśli lubisz, to w końcu twój nóż. Ja używam do cięcia głównie, dlatego pozwoliłem sobie zrobić +-15-18 stopni na stronę. Tobie nie polecam, bo będziesz niszczył KT. Do takiego powerowego użytku, zaczynałbym min 30" na stronę, a nawet więcej.

Na kamieniach zwykłych odpuść sobie, albo zarezerwuj wiele wieczorów. Jeśli chcesz zwiększyć kat, pójdzie łatwiej, jak zmniejszyć, dłuuuga zabawa.

ZT nie batonuje, tne strugam itd. Po tym za zajechalem Opinela No 12° rabaniem galezi nie zamierzam tego bledu powtarzac niezaleznie od tego czy to noz za 50 czy 300 E.

Wydaje mi sie ze standardowo jest tam kat 20° ZT tnie bez zarzutow ale jak dla mnie moglby byc ostrzejszy, mysle ze tak na 17° to bym go chetnie zrobil. Co o tym sadzisz? 



#250 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 06 styczeń 2020 - 14:43

Raczej jest dużo większy jak 20'. Zobacz jak niska jest krawędź. W moim kiedy poprawiłem na taki kąt jaki chciałem, wysokość krawędzi tnącej podniosła się dwukrotnie. I ja mam chyba cieńszą głównie od twojego modelu. W przypadku grubszej głowni, ta wysokość będzie jeszcze większa. Nie mam teraz jak na szybko sprawdzić spec.

Mniejszy kąt ma swoje zalety, bo nóż ma lepsze właściwości tnące, ale za to delikatniejszą krawędź, która będzie się wykruszać przy przeginaniu.
  • popper lubi to

#251 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 06 styczeń 2020 - 19:51


A tak btw. Czy probowaliscie kiedyś rozpalić ognisko w mokrym lesie, czy nad rzeką jak wszystko jest mokre. Powiedzmy że masz do dyspozycji nóż i zapałki, ew prawilnie - krzesiwo. Satysfakcja z powodzenia takiej operacji gwarantowana i duma porównywalna ze zlowieniem Kabana :)


W takich sytuacjach szukam wzrokuem brzozy ;)
  • Pisarz.......ewski Piotr, Alexspin i S.N. lubią to

#252 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10166 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 06 styczeń 2020 - 20:07

...o brzozach się nie wspomina :huh:


  • pawelHERP, Janusz1966 i Alexspin lubią to

#253 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 06 styczeń 2020 - 20:12

Raczej jest dużo większy jak 20'. Zobacz jak niska jest krawędź. W moim kiedy poprawiłem na taki kąt jaki chciałem, wysokość krawędzi tnącej podniosła się dwukrotnie. I ja mam chyba cieńszą głównie od twojego modelu. W przypadku grubszej głowni, ta wysokość będzie jeszcze większa. Nie mam teraz jak na szybko sprawdzić spec.

Mniejszy kąt ma swoje zalety, bo nóż ma lepsze właściwości tnące, ale za to delikatniejszą krawędź, która będzie się wykruszać przy przeginaniu.

Szlif KT ma gora milimetr. Bede musial zrewidowac swoje rzyczenie co kata  :rolleyes: KT

Co sadzisz o takim pomysle, - jesli ma wiecej niz 20° to najpierw zejsc do 20° pouzywac i potem zobaczyc czy dalej zmniejszac kat czy zostac przy tych 20°. A moze ten fabryczny to jakies optimaum dla tego scyzoryka i nie warto kombinowac?


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 06 styczeń 2020 - 20:15


#254 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 06 styczeń 2020 - 20:53

Szlif KT ma gora milimetr. Bede musial zrewidowac swoje rzyczenie co kata :rolleyes: KT
Co sadzisz o takim pomysle, - jesli ma wiecej niz 20° to najpierw zejsc do 20° pouzywac i potem zobaczyc czy dalej zmniejszac kat czy zostac przy tych 20°. A moze ten fabryczny to jakies optimaum dla tego scyzoryka i nie warto kombinowac?

Jak mówio spece, 20 stopni to najlepszy kompromis. Uważam osobiście, że w przypadku foldera do 3 mm grubości głowni, ma to sens, pod warunkiem, że traktuje się dany folder do takich zastosowań, do jakich został zaprojektowany. Ale...

Do tego dochodzą różne zmienne, jak rodzaj szlifu, wysokość szlifu, rodzaj stali i najważniejsze... Grubość podstawy KT. Bawiłem się w domu twoim modelem, w wersji stonewashed, ale nie wiem jakie ma parametry. Nawet teraz starałem się poszukać, ale interesujących mnie info brak.

Zrób sobie te 20 stopni. Jak będzie za dużo, zawsze możesz zejść niżej, chociaż na zwykłych kamieniach od lansky'ego, zajmie Ci to sporo czasu. Podejrzewam, że masz "podostrzałkę" typu V. Jeśli tak, to wyprowadzenie KT będzie niemal niemożliwe, bo nasze ruchy są cholernie niepowtarzalne.

Kiedyś miałem ciekawą pogadankę na pw z kolegą, który np nie potrzebował mieć KT idealnie płaskiej. Uważał, że w nożu, którego używa, lepiej sprawdza mu się krawędź zaokrąglona, którą uzyskuje ostrząc z ręki. Ciął mięso akurat. Miał rację. Mi potrzebna jest płaska, dlatego używam systemu, który mi zapewnia powtarzalność. Inni ostrzą np. na 0' co daje najlepsze właściwości tnące, ale też ma swoje wady.

Musisz się pobawić, a po którymś ostrzeniu sam dojdziesz do swoich wniosków, bo i potrzeby masz pewnie indywidualne

System mam taki jak poniżej, tylko bez podstawki. Trzymam na kolanie. Diamenty też inne.

https://youtu.be/ZlI5PaXsfOk

#255 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 06 styczeń 2020 - 21:04

Wielkie dzieki za pomoc. Zaczne od 20°  ;)

Wlasnie rozgladam sie za ostrzalka i myslalem o takiej jak ty masz tylko te w zestawach maja kamienie. 


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 06 styczeń 2020 - 21:07


#256 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 06 styczeń 2020 - 21:05

Powodzenia
  • Rheinangler lubi to

#257 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 06 styczeń 2020 - 21:27

Wielkie dzieki za pomoc. Zaczne od 20° ;)
Wlasnie rozgladam sie za ostrzalka i myslalem o takiej jak ty masz tylko te w zestawach maja kamienie.

Tak, bo ja kupiłem dwie, a niepotrzebne rzeczy odsprzedałem, zostawiając to co trzeba. Daj mi chwilę. Podeślę później linki do systemów, które są warte zainteresowania.
  • Rheinangler lubi to

#258 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 06 styczeń 2020 - 21:37

https://www.youtube....h?v=jYoodc4e4Ak

 

Ta jest mega, ale nawet chyba nie wiem czy chce wiedzieć ile kosztuje ;)

 

A tak na serio, to proponuję https://www.youtube....arpening system

 

Good luck soldiers ;) 


Użytkownik count_martin3z edytował ten post 06 styczeń 2020 - 21:40

  • Rheinangler lubi to

#259 OFFLINE   AN05

AN05

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaWarta
  • Imię:Artur

Napisano 06 styczeń 2020 - 23:07

 Na wędkarskie lub inne wyprawy używam kilku noży w zależności od wyzwań.

Kupuję głownie (brak możliwości samodzielnego hartowania :( ) ze stali 80CrV2 (narzędziowa,ok.60HRC) i sam je oprawiam. Drewno na okładziny głównie zdobyczne za free. Skóra ze starej torby narzędziowej :D .Jest trochę roboty,ale stysfakcja gwarantowana. I jest zajęcie na długie,zimowe wieczory!

Ostrzę też tak:

 

System mam taki jak poniżej, tylko bez podstawki. Trzymam na kolanie.

A jako EDC używam CRKT M16-03Z i wystarczy ;) .

 

 

Załączone pliki



#260 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3710 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 07 styczeń 2020 - 05:46

Ten jest genialny

post-67551-0-50207100-1578347899_thumb.j

Jaka to firma, jaki model? Gdzie dorwałeś to cudo?