Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szwecja 2015 - jaka wiosna?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 maj 2015 - 00:01

Musi być 12-14. Pewnie na początku czerwca :)



#42 OFFLINE   tommik

tommik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomek

Napisano 12 maj 2015 - 13:25

Jeszcze parę dni i będzie eldorado woda się ociepli w zatokach i będzie gryzł :D

Słyszałem, że godzina "zero" przypada na 11:00 16.05. Ja przynajmniej tak się ustawiam  B)



#43 OFFLINE   ts21

ts21

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Tomek

Napisano 13 maj 2015 - 11:32

Z kolei my jesteśmy w środkowej Szwecja, woda max 12C, drobnica jeszcze nie wyszła do trzciny, na pewno szczupaki nie żerują jeszcze na całego, a okonie leja mleczem i ikrą, wiosna raczej mocno spóźniona.

#44 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 maj 2015 - 07:30

Hmmm, mam cichą nadzieję, że w końcu za tydzień coś się zmieni, choć prognozy nie są chyba zbyt optymistyczne... :unsure:



#45 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1401 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 14 maj 2015 - 09:13

Kurcze ja wyruszam 30.05 do południowej Szwecji z nadzieją na sandacze i faktycznie nie wygląda to optymistycznie, jak na razie 12-13 stopni. Na Yr.no pojawia się światełko w tunelu od 23.05 bo pokazuje 22 stopnie, ale wiadomo jak precyzyjne są długoterminowe prognozy.



#46 OFFLINE   malcz

malcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2170 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:malczewski

Napisano 14 maj 2015 - 10:45

Obecny problem to też straszne zmiany pogody i wiatru. Wczoraj wieczorem na Blekinge wiało tak że głowę urywało i szczupory się ewidentnie ruszyły, a dzisiaj rano praktycznie flauta i są tylko odprowadzenia do łódki....



#47 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 maj 2015 - 19:28

Info: byliśmy na Kallso/Szkiery

 

Od 9-16 maj 2015.

 

Pogoda zmienna/chłodna ale cały tydzień znośna/ok. Wiatry najpierw zachodnie a potem północne. Temperatura wody generalnie niska jak na tą porę roku – zwykle 9-10 w głównych szkierach (przepływowych miejscach), w zatokach 10-12 stopni. Przy czym temperatury podczas tygodniowego pobytu obniżyły się o około 1 stopień (nie rosły jak można by się spodziewać o tej porze roku tylko spadały).

 

Na 4 osoby złowiliśmy około 300 szczupaków, niestety w większości małe około 50 cm (25-60 cm). Ryby powyżej 60 cm zaliczały się do większych :(, kilka siedemdziesiątek i cztery osiemdziesiątki. Złowiliśmy też około 20-30 okoni (ale nie namierzyliśmy żadnego dużego zgrupowania w którym można by było połowić ich do woli – głównie łowiliśmy pojedyncze sztuki).

 

Nie potrafiliśmy zlokalizować żerujących, dużych ryb (kilka sporadycznych wyjść lub obserwacji dużej ryby zaliczyliśmy). Generalnie całkowicie zawiodły nas duże zatoki (oprócz tej bezpośrednio na Kallso) – we wszystkich była mętna woda i niemal nic tam nam nie gryzło. Ryby łowiliśmy głównie na nawietrznych brzegach (albo gołe skały albo małe zatoczki).  Ryby często zmieniały miejsca - migrowały i stale trzeba było ich szukać.

 

Gryzły generalnie to na co wędkarz chciał/lubił łowić (dobór przynęty warunkowała miejscówka lub preferencja wędkującego):

  1. ostro prowadzone „slidery” czy wahadłówki,
  2. wolno prowadzone gum czy jerki typu „fatso”.
  3. jak się chciało łowić na obrotówki to brały na obrotówki.

 

Szczupłe były w 100% wytarte (narybek szczupłego miał 1-2 cm więc ryby wytarły się jakiś miesiąc temu). Okonie były z mleczem (choć nie we wszystkich miejscach). Nie trafiliśmy więc na ryby zgrupowane wokół tarlisk. Szczupak już się rozpłynął ale nie zajął typowych miejscówek (1-2 m wody z zielskiem). Duże ryby:

  1. prawdopodobnie były gdzieś głębiej ? lub
  2. nie żerowały (za niska temperatura wody, za mętne zatoki) ? lub
  3. mało jest w tej okolicy dużych ryb (rybak miejscowy mówił że szczupaki w tej okolicy pojawiły się w znacznych ilościach dopiero 10 lat temu) ? lub
  4. za łatwo odpuściliśmy duże/mętne zatoki i łowienie na 1-2 metrach (na koniec gość mówił że u nich taka mętna woda w zatokach to normalka) ? lub
  5. ?


#48 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 17 maj 2015 - 20:03

Mam kilka informacji z Roslagen, są od dwóch dni... dość chłodno i pada, woda nadal chłodna

ryby zagryzają, choć raczej małe i średnie, przede wszystkim na gumy... kolega łowi pod 15-20 szt. na dzień,

podobno przewodnik złowił dziś 107cm plotki.gif

 

Sprawdziłem prognozy, od wtorku ma być cieplej i więcej słońca, przelotny deszcz, lekki/średni wiatr,

mam nadzieję, że słońce (choć zazwyczaj mało sprzyjające jest...) wreszcie ogrzeje wodę na płyciznach i się ruszą się też większe sztukiprosi.gif

Ja startuję za kilka dni... zacieszacz.gif


Użytkownik Jano edytował ten post 17 maj 2015 - 20:08


#49 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 17 maj 2015 - 20:59

Mam kilka informacji z Roslagen, są od dwóch dni... dość chłodno i pada, woda nadal chłodna

ryby zagryzają, choć raczej małe i średnie, przede wszystkim na gumy... kolega łowi pod 15-20 szt. na dzień,

podobno przewodnik złowił dziś 107cm plotki.gif

 

Sprawdziłem prognozy, od wtorku ma być cieplej i więcej słońca, przelotny deszcz, lekki/średni wiatr,

mam nadzieję, że słońce (choć zazwyczaj mało sprzyjające jest...) wreszcie ogrzeje wodę na płyciznach i się ruszą się też większe sztukiprosi.gif

Ja startuję za kilka dni... zacieszacz.gif

Są u Andrzeja Zduna?



#50 OFFLINE   kemot11

kemot11

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 18 maj 2015 - 21:00

Wczoraj wróciłem z środkowej Szwecji 250 km powyżej Göteborga. Woda 6 - 7 stopni, w zatokach 8 - 10 (tylko jednego dnia 11). Przez połowę wyjazdu wiało, padało, a w nocy temperatura poniżej zera. Brak drobnicy w zatokach. Metrówki nie padły, ale mimo tego było kilkanaście osiemdziesiątek, złowionych w dwa dni.
  • Piotrek Milupa i K-Pon lubią to

#51 OFFLINE   andrew

andrew

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWies w miescie

Napisano 19 maj 2015 - 10:21

Zimno, pada, przymrozki, pozna wiosna, a zupa byla za slona.....

Urlop jest za krotki zeby szwendac sie po szkierach na poczatku maja albo innnych przecietnych jeziorach.

 

12 godzinne zawody, dwa weekendy temu

Z roku na rok jest lepiej, a w tym roku jest wrecz bardzo dobrze

 

http://www.kingofbor...sultat2015.html

 

http://www.kingofbor...sultat2014.html

 

http://www.kingofbor...sultat2013.html


Użytkownik andrew edytował ten post 19 maj 2015 - 10:23


#52 OFFLINE   malcz

malcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2170 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:malczewski

Napisano 19 maj 2015 - 11:29

Jakie kryteria? 5 najdłuższych?



#53 OFFLINE   andrew

andrew

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWies w miescie

Napisano 19 maj 2015 - 21:00

Chyba tak. Lowienie tylko z reki. Fajna impreza przy okazji zbieraja pieniadze na pomoc dzieciom chorym na raka.

Użytkownik andrew edytował ten post 19 maj 2015 - 21:04


#54 OFFLINE   sirk

sirk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaŁowicz
  • Imię:Krzysztof

Napisano 20 maj 2015 - 11:30

Witam.

Wybieram się 29.05 na jezioro Ylen(Vetlanda).Małe jeziorko ok.6/2km prawie rynna.W Szwecji jestem co roku(a czasem 2 x w roku) od 18 lat ale na tym jeziorze po raz pierwszy.Zarekomendowano mi tę wodę jako wybitnie sandaczową(?) i dlatego tam jadę.Już widzę że tej wiosny raczej będę za wcześnie,trudno powiedzieć co z tarłem sandacza przy takich temperaturach ale zobaczymy.Jeśli ktoś z Kolegów wie coś o tej wodzie będę wdzięczny za każde info.Prognozy pogody na początek czerwca raczej kiepskie na dziś pokazują ochłodzenie od 29.05 do 9 st. i deszcze.



#55 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1401 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 maj 2015 - 11:43

Witam.

Wybieram się 29.05 na jezioro Ylen(Vetlanda).Małe jeziorko ok.6/2km prawie rynna.W Szwecji jestem co roku(a czasem 2 x w roku) od 18 lat ale na tym jeziorze po raz pierwszy.Zarekomendowano mi tę wodę jako wybitnie sandaczową(?) i dlatego tam jadę.Już widzę że tej wiosny raczej będę za wcześnie,trudno powiedzieć co z tarłem sandacza przy takich temperaturach ale zobaczymy.Jeśli ktoś z Kolegów wie coś o tej wodzie będę wdzięczny za każde info.Prognozy pogody na początek czerwca raczej kiepskie na dziś pokazują ochłodzenie od 29.05 do 9 st. i deszcze.

Zauważ że na Yr.no (jeśli z tego korzystasz) prognozy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Ja również wybieram się dokładnie tego samego dnia na sandacze, na mniej więcej tej samej wysokości (bardziej na wschód) i tez się martwię cholernie, że zimno jest. 



#56 OFFLINE   Fiskare

Fiskare

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaMalmö
  • Imię:Maciej

Napisano 20 maj 2015 - 13:35

Zainteresowanym polecam sprawdzać prognozy bezpośrednio na stronie SMHI (Szwedzki Instytut Meteorologii i Hydrologii). http://www.smhi.se/v...&redirect=false w miejscu >Sök ort< wystarczy wpisać nazwę miasta najbliższego miejscu o które nam chodzi, lub sam rejon. Strona ma również anglojęzyczną wersję, ale nie korzystam, więc nie powiem czy jest to pełna kopia strony, czy tylko podstawowe informacje. Jednak nawet wersja szwedzka nie powinna nikomu sprawić problemów. Długoterminowe prognozy to wiadomo, mogą się zmieniać, ale już 10-cio dniowe smhi podaje dość wiarygodnie.


Użytkownik Fiskare edytował ten post 20 maj 2015 - 13:35


#57 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 25 maj 2015 - 06:53

Zimno, dość wietrznie, woda chłodna, niestabilna pogoda, często się zmienia, ryba nie idzie, same małe i średnie...

Poprzednia grupa połowiła po 20szt. dziennie na osobę, my już tylko po kilka... :-(



#58 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 25 maj 2015 - 08:02

@Jano, a gdzie łowiliście?



#59 OFFLINE   EMMS

EMMS

    Pike Father

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Michał

Napisano 28 maj 2015 - 22:26

Musi być 12-14. Pewnie na początku czerwca :)

 

Nie do końca musi, sporo też zależy od samej populacji ryb i sposobu podejścia do nich... Dość regularnie rozmawiam ze Szwedem, który prowadzi w Blekinge ośrodek wędkarski i w zasadzie od przełomu marca/kwietnia (!) jadą na naprawdę ładnych rybach (tyle tylko że oni łowią trochę inaczej niż my - zonkery, spinflugi, tailbaity i DUŻE, leniwe gumy). Nie mniej ilościowo jest różnie od kilku do kilkudziesięciu ryb na dzień na załogę...


Użytkownik EMMS edytował ten post 28 maj 2015 - 22:26


#60 OFFLINE   Plecha

Plecha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 czerwiec 2015 - 21:19

Witam.

Trochę nie typowe pytanie mam. Jako że sezon urlopowy to czy znacie może miejsce w szwecji gdzie ja bym mógł połowić a moja żona z 3,5 latkiem nie umarła by z nudów? :) Może zna ktoś  jakiś "rodzinny" ośrodek gdzieś nad jakimś szweckim jeziorem z atrakcjami dla dzieciaków ?? Mogą być też szkiery albo morze. Szukam po prostu miejsca na urlop z rodziną a przy okazji miejsca do połowienia. Będę wdzięczny za wszelkie info. Pozdrawiam.

Paweł 


  • wobler129 lubi to