Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echosondy Garmin echoMAP 71/72/73/91/92 SV/ UHD2


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1770 odpowiedzi w tym temacie

#541 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2016 - 12:58

Jak wymieniłeś? Jakie koszty?

Po znajomości.

 

Już nie tylko ja o tym wiem ale fakt. Ja to zacząłem jak wypłynąłem z GT52 i przemyślałem temat.

Za małe kąty widzenia w widoku tradycyjnym i mniejsza moc.

 

Idzie burza  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:

Najgorsze że sprzedawcy Garminów też nie wiedzieli/ nie informowali o tym.

Ja kilka osób już ostrzegłem przed zakupem tych przetworników o małym kącie widzenia.


Użytkownik godski edytował ten post 13 lipiec 2016 - 13:03


#542 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 13 lipiec 2016 - 13:31

godski, napisz jak mały ten kąt jest na przykłądzie 10 m. Czy ten kąt występuje tylko w "tradycyjnym" ustawieniu, czy też w opcji DownVü i SideVü ? 



#543 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2016 - 13:57

Oblicz sobie z wzoru na ostrosłup. Dla 26 stopni kółko o średnicy 4-5 metrów. Dla 15 stopni około 3 metrów. Niedużo  :angry: .

 

Di i SI jest ok. Tylko moc mniejsza niestety i widok na boki gorszy. Sprawdzone w rzeczywistych warunkach przez porównanie GT40 i GT52.



#544 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 13 lipiec 2016 - 14:15

godski, dzięki.

Z danych technicznych obu przetoworników wynika, iż DownVü i SideVü mają o tej samej mocy. Natomiast moc tych opcji w GT50 jest wyższa niż opcji "tradycyjnej".

Nie wiem dlaczego GT50 jest dużo droższy od GT40. Może jeszcze jakieś inne dane mają wpływ na właściwości?     



#545 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2016 - 14:22

Tego nie wiem. Porównywałem GT40 i GT52 który jest teraz dołączany w standardzie do 72SV Chirp i 92SV Chirp.



#546 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 15 lipiec 2016 - 12:57

@Hurrican GT50 w przeciwieństwie do GT40 obsługuje technologię CHIRP w sonarze 2D i stąd bierze się różnica w cenie. GT50 jest przetwornikiem na wody głębokie (zalecany przy głębokościach od 30m w górę), dlatego ma jeszcze węższy stożek i niższą częstotliwość CHIRP od wersji na wodę płytką czyli GT52. Oba tak jak napisał @godski mają znacznie węższe stożki od swoich poprzedników czyli GT40 (wersja na wodę płytką) i GT41 (wersja na wodę głęboką), a także niższą moc, co jak widać po doświadczeniach kolegi może w praktyce oznaczać gorsze obrazowanie. Nie wiem który model dokładnie kolega Hurrican rozważa, ale jeżeli side view nie jest koniecznością warto rozważyć STRIKERa 5 lub 7 dv - tam występuje kolejny z nowych przetworników GT20, który zachował moc z GT40, tj. 500W zarówno w 2D jak i DV oraz szerokie stożki, przy czym podobnie jak poprzednik nie obsługuje CHIRPa w 2D. Jeżeli side view to do wyboru jest GT40/GT41 (w zależności od docelowych głębokości) - przy czym w tym przypadku rezygnujemy z opcji, którą nominalnie udostępnia seria Echomap CHIRP, czyli CHIRPa w 2D, lub GT50/52 ze wszystkimi ich cechami opisanymi powyżej. Ewentualnie czekać, aż Garmin wypuści serię 500 watowych przetworników z szerokimi stożkami, obsługującymi CHIRP we wszystkich trybach w rozsądnej cenie (piszę o cenie, bo takie przetworniki i mocniejsze 1000 watowe są już dostępne, ale w najwyższych modelach typu GPS MAP 7408 xsv i w górę).



#547 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1011 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 16 lipiec 2016 - 22:28

Przerobiłem ten temat w praktyce. Łowię w dryfie, na verta itd już kilka lat, miałem kilka echosond, na początku jakieś lowrance, teraz garmina, kolega z którym łowię miał jakiegoś garmina a teraz ma helixa, porównywalismy szerokość widzenia humminbirda i garmina ostatnio nad Padem czyli szybkiej rzece i na zalewach to hb ma dużo mniejszy kąt. Mnie liczby nie interesują a to co się dzieje nad wodą. Nie wiem jak te obliczenia wychodzą ale praktyka pokazała.

Użytkownik Lucas edytował ten post 16 lipiec 2016 - 22:29


#548 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 lipiec 2016 - 23:12

Raven. Mylisz się. Gt 40 ma chirp w widoku 2d. We współpracy z 72sv chirp i 92sv chirp.

#549 OFFLINE   wilk325

wilk325

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Tadeusz
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 17 lipiec 2016 - 00:31

Przerobiłem ten temat w praktyce. Łowię w dryfie, na verta itd już kilka lat, miałem kilka echosond, na początku jakieś lowrance, teraz garmina, kolega z którym łowię miał jakiegoś garmina a teraz ma helixa, porównywalismy szerokość widzenia humminbirda i garmina ostatnio nad Padem czyli szybkiej rzece i na zalewach to hb ma dużo mniejszy kąt. Mnie liczby nie interesują a to co się dzieje nad wodą. Nie wiem jak te obliczenia wychodzą ale praktyka pokazała.

Jakiego miał Helix'a? Jaki miał do niego przetwornik i jak miał ustawiony ten przetwornik w echosondzie?
No bo to są ważne liczby, a pisanie,że kolega to..... :(



#550 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4752 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 17 lipiec 2016 - 08:08

Nie wiem czemu szerokie kąty widzenia są akurat tak istotne dla Was podczas łowienia- według mnie im węższa wiązka, tym bardziej precyzyjny odczyt, lepsza orientacja w położeniu ryba-przynęta. Nie bez powodu np flashery do łowienia pod lodem mają przetworniki/zakresy "tylko" od 8 do 20 kilku stopni. I pewnie dla tego u verticalowców jest zazwyczaj kilka urządzeń - do mapy, do ryb, do DI/SI....



#551 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 17 lipiec 2016 - 10:37

@Godski. Masz rację, GT20 też ma CHIRP w 2D przy STRIKERZE 5 i 7 DV (widać to na filmikach na YT). Przepraszam za wprowadzenie w błąd - na stronie Garmina podane jest, że te przetworniki nie mają CHIRP w widoku 2D.


  • godski lubi to

#552 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 17 lipiec 2016 - 20:15

Dzięki chłopki za podpowiedzi. Dodam jeszcze, że używam GPSMAP 7404xsv, może to ma jeszcze jakieś znaczenie w tej kwestii, np. jakieś dodatkowe ustawienie lub coś w tym rodzaju. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w tym temacie i szukam jak najwięcej informacji. 

 

Raven, skąd masz info że GT50 jest przeznaczony na wody pow. 30m? W opisie tego sonaru na stronie garmina nie mogę nic takiego znaleźć.  

 

Maciej K., masz rację, że im węższa wiązka tym dokładniejszy odczyt, ale zamierzam popróbować vertikala łowiąc z kajaka. Tam sonar mam ok. 70 cm przed sobą (inaczej nie dam rady zamontować, kijki o dł. 1,8 - 2,0 a chciałbym widzieć ruch przynęty na ekranie. W tym przypadku szerokość stożka ma zanczenie. Przy zbyt wąskim stożku będę poza nim, a kajak zbyt mały żeby łowić na "pare ekranów", tak jak spece na łodziach.



#553 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2016 - 01:46

@Godski. Masz rację, GT20 też ma CHIRP w 2D przy STRIKERZE 5 i 7 DV (widać to na filmikach na YT). Przepraszam za wprowadzenie w błąd - na stronie Garmina podane jest, że te przetworniki nie mają CHIRP w widoku 2D.

Faktycznie, przekonałem się o tym dopiero nad wodą i zagościł banan :D . Zawsze lepiej mieć chirpa wszędzie niż go nie mieć.

 

Szeroki stożek bardzo przydaje się przy trollingu na głębokich zbiornikach. Poza tym zawsze można przełączyć na wąski 200 kHz/15 stopni. Lepiej mieć wybór.



#554 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 18 lipiec 2016 - 07:22

godski, czy to możliwe żeby pomiędzy 77/200 kHz, a 85/165 kHz była aż taka różnica w stożku? Czy jeszcze jakiś paramter za to odpowiada? 



#555 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 18 lipiec 2016 - 13:33

@Hurrican poprawiam się - GT50 zalecany na wody płytkie, czyli do 30m, a GT51 na wody głębokie. Oba to przetworniki z najwyższej półki dla serii GPSMAP. GT52 to tańsza wersja dla serii ECHOMAP. Tutaj link do przewodnika po przetwornikach Garmina -> https://www8.garmin....-guide-2015.pdf, przy czym okazuje się, że podobnie jak na stronie są tam błędy, m. in ten który powyżej wskazaliśmy z @Godski.


  • Hurrican lubi to

#556 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2016 - 13:45

godski, czy to możliwe żeby pomiędzy 77/200 kHz, a 85/165 kHz była aż taka różnica w stożku? Czy jeszcze jakiś paramter za to odpowiada? 

Gdzie masz 85/165? Pisałem o różnicy pomiędzy GT52 a GT40.



#557 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 18 lipiec 2016 - 13:57

A w przypadku modeulu GT50M-TM jak odczytać poniższe parametry? Co oznaczają w rzeczywistości? Jakie duży obszar dna pokrywają w przypadku głębokości np. 10 m. Z góry dzięki za podpowiedź.  

 

Traditional: 26-15
         DownVü:
                    1.1x53@455
                    0.7x30@800
          SideVü:
                    1.1x53@455
                    0.7x30@800

 

Ten przetwornik jest według mnie do d.  Miałem GT-52 i wymieniłem na GT-40.

Garmin moim zdaniem strzela sobie w stopę oferując w standardzie przetworniki z tak małym kącie widzenia.

 

Od samego początku pytałem o GT50. 



#558 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2016 - 14:49

Od samego początku pytałem o GT50.

 

  •  
  • BeamWidth:
    • 26/15 Sonar
    • 1.1 x 53 @ 455 SideVü
    • 0.7 x 30 @ 800 SideVü
    • 1.1 x 53 @ 455 DownVü
    • 0.7 x 30 @ 800 DownVü

 

 

Spójrz na kąty widzenia. 26/16. GT40 ma 45/15:

 

  • BeamWidth:
    • 45/15 Sonar
    • 1.1 x 53 @ 455 SideVü
    • 0.7 x 30 @ 800 SideVü
    • 1.1 x 53 @ 455 DownVü
    • 0.7 x 30 @ 800 DownVü

 

Przecież to takie proste. Ile można pisać ;)



#559 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 18 lipiec 2016 - 15:55

Gdyby to było takie proste, to bym nie pytał:) 

Zależy mi na informacji dotyczącej zależności pomiędzy podanym kątem widzenia a częstotliwością. 

 

GT50                                                      GT40

85-165 (kHz)                                          77-200 (kHz) 

26-15 (kąt widzenia)                               45-15 (kąt widzenia)

 

Wszyscy twierdzą, że im wyższa częstotliwość, tym węższy stożek (kąt widzenia). Czy to są zależności proporcjonalne (z podanych wyżej oficjalnych danych to nie wynika), czy zwyczajnie przypisane do danego modelu, bez jakiejkolwiek zależności? Czy jakiś inny parametr sonaru ma wpływ na ten kąt widzenia, czy jest możliwość jego ustawiana, podrasowania itp.

Jeżeli, jak pisze kolega raven, model GT50 jest przeznaczony na wody płytkie, to aż trudno uwierzyć że miałby tak wąski stożek.   



#560 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2016 - 16:36

Zależy mi na informacji dotyczącej zależności pomiędzy podanym kątem widzenia a częstotliwością. 

 

 

Tej informacji niestety nie mam.

Kieruje się kątami widzenia podawanymi przez producentów. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych