Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Echosondy Garmin echoMAP 71/72/73/91/92 SV/ UHD2


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
1770 odpowiedzi w tym temacie

#541 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2016 - 12:58

Jak wymieni艂e艣? Jakie koszty?

Po znajomo艣ci.

 

Ju偶 nie tylko ja o tym wiem ale fakt. Ja to zacz膮艂em jak wyp艂yn膮艂em z GT52 i przemy艣la艂em temat.

Za ma艂e k膮ty widzenia w widoku tradycyjnym i mniejsza moc.

 

Idzie burza  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:

Najgorsze 偶e sprzedawcy Garmin贸w te偶 nie wiedzieli/ nie informowali o tym.

Ja kilka os贸b ju偶 ostrzeg艂em przed zakupem tych przetwornik贸w o ma艂ym k膮cie widzenia.


U偶ytkownik godski edytowa艂 ten post 13 lipiec 2016 - 13:03


#542 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 post贸w
  • LokalizacjaLublin
  • Imi臋:Piotr

Napisano 13 lipiec 2016 - 13:31

godski, napisz jak ma艂y ten k膮t jest na przyk艂膮dzie 10 m. Czy ten k膮t wyst臋puje tylko w "tradycyjnym" ustawieniu, czy te偶 w opcji DownV眉 i SideV眉 ? 



#543 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2016 - 13:57

Oblicz sobie z wzoru na ostros艂up. Dla 26 stopni k贸艂ko o 艣rednicy 4-5 metr贸w. Dla 15 stopni oko艂o 3 metr贸w. Niedu偶o  :angry: .

 

Di i SI jest ok. Tylko moc mniejsza niestety i widok na boki gorszy. Sprawdzone w rzeczywistych warunkach przez por贸wnanie GT40 i GT52.



#544 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 post贸w
  • LokalizacjaLublin
  • Imi臋:Piotr

Napisano 13 lipiec 2016 - 14:15

godski, dzi臋ki.

Z danych technicznych obu przetowornik贸w wynika, i偶 DownV眉 i SideV眉 maj膮 o tej samej mocy. Natomiast moc tych opcji w GT50 jest wy偶sza ni偶 opcji "tradycyjnej".

Nie wiem dlaczego GT50 jest du偶o dro偶szy od GT40. Mo偶e jeszcze jakie艣 inne dane maj膮 wp艂yw na w艂a艣ciwo艣ci?     



#545 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2016 - 14:22

Tego nie wiem. Por贸wnywa艂em GT40 i GT52 kt贸ry jest teraz do艂膮czany w standardzie do 72SV Chirp i 92SV Chirp.



#546 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 post贸w

Napisano 15 lipiec 2016 - 12:57

@Hurrican GT50 w przeciwie艅stwie do GT40 obs艂uguje technologi臋 CHIRP w sonarze 2D i st膮d bierze si臋 r贸偶nica w cenie. GT50 jest przetwornikiem na wody g艂臋bokie (zalecany przy g艂臋boko艣ciach od 30m w g贸r臋), dlatego ma jeszcze w臋偶szy sto偶ek i ni偶sz膮 cz臋stotliwo艣膰 CHIRP od wersji na wod臋 p艂ytk膮 czyli GT52. Oba tak jak napisa艂 @godski maj膮 znacznie w臋偶sze sto偶ki od swoich poprzednik贸w czyli GT40 (wersja na wod臋 p艂ytk膮) i GT41 (wersja na wod臋 g艂臋bok膮), a tak偶e ni偶sz膮 moc, co jak wida膰 po do艣wiadczeniach kolegi mo偶e w praktyce oznacza膰 gorsze obrazowanie. Nie wiem kt贸ry model dok艂adnie kolega Hurrican rozwa偶a, ale je偶eli side view nie jest konieczno艣ci膮 warto rozwa偶y膰 STRIKERa 5 lub 7 dv - tam wyst臋puje kolejny z nowych przetwornik贸w GT20, kt贸ry zachowa艂 moc z GT40, tj. 500W zar贸wno w 2D jak i DV oraz szerokie sto偶ki, przy czym podobnie jak poprzednik nie obs艂uguje CHIRPa w 2D. Je偶eli side view to do wyboru jest GT40/GT41 (w zale偶no艣ci od docelowych g艂臋boko艣ci) - przy czym w tym przypadku rezygnujemy z opcji, kt贸r膮 nominalnie udost臋pnia seria Echomap CHIRP, czyli CHIRPa w 2D, lub GT50/52 ze wszystkimi ich cechami opisanymi powy偶ej. Ewentualnie czeka膰, a偶 Garmin wypu艣ci seri臋 500 watowych przetwornik贸w z szerokimi sto偶kami, obs艂uguj膮cymi CHIRP we wszystkich trybach w rozs膮dnej cenie (pisz臋 o cenie, bo takie przetworniki i mocniejsze 1000 watowe s膮 ju偶 dost臋pne, ale w najwy偶szych modelach typu GPS MAP 7408 xsv i w g贸r臋).



#547 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1011 post贸w
  • LokalizacjaDolina 艢rodkowej Wis艂y
  • Imi臋:艁ukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 16 lipiec 2016 - 22:28

Przerobi艂em ten temat w praktyce. 艁owi臋 w dryfie, na verta itd ju偶 kilka lat, mia艂em kilka echosond, na pocz膮tku jakie艣 lowrance, teraz garmina, kolega z kt贸rym 艂owi臋 mia艂 jakiego艣 garmina a teraz ma helixa, por贸wnywalismy szeroko艣膰 widzenia humminbirda i garmina ostatnio nad Padem czyli szybkiej rzece i na zalewach to hb ma du偶o mniejszy k膮t. Mnie liczby nie interesuj膮 a to co si臋 dzieje nad wod膮. Nie wiem jak te obliczenia wychodz膮 ale praktyka pokaza艂a.

U偶ytkownik Lucas edytowa艂 ten post 16 lipiec 2016 - 22:29


#548 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 lipiec 2016 - 23:12

Raven. Mylisz si臋. Gt 40 ma chirp w widoku 2d. We wsp贸艂pracy z 72sv chirp i 92sv chirp.

#549 OFFLINE   wilk325

wilk325

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 post贸w
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imi臋:Tadeusz
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 17 lipiec 2016 - 00:31

Przerobi艂em ten temat w praktyce. 艁owi臋 w dryfie, na verta itd ju偶 kilka lat, mia艂em kilka echosond, na pocz膮tku jakie艣 lowrance, teraz garmina, kolega z kt贸rym 艂owi臋 mia艂 jakiego艣 garmina a teraz ma helixa, por贸wnywalismy szeroko艣膰 widzenia humminbirda i garmina ostatnio nad Padem czyli szybkiej rzece i na zalewach to hb ma du偶o mniejszy k膮t. Mnie liczby nie interesuj膮 a to co si臋 dzieje nad wod膮. Nie wiem jak te obliczenia wychodz膮 ale praktyka pokaza艂a.

Jakiego mia艂 Helix'a? Jaki mia艂 do niego przetwornik i jak mia艂 ustawiony ten przetwornik w echosondzie?
No bo to s膮 wa偶ne liczby, a pisanie,偶e kolega to..... :(



#550 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4752 post贸w
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 17 lipiec 2016 - 08:08

Nie wiem czemu szerokie k膮ty widzenia s膮 akurat tak istotne dla Was podczas 艂owienia- wed艂ug mnie im w臋偶sza wi膮zka, tym bardziej precyzyjny odczyt, lepsza orientacja w po艂o偶eniu ryba-przyn臋ta. Nie bez powodu np flashery do 艂owienia pod lodem maj膮 przetworniki/zakresy "tylko" od 8 do 20 kilku stopni. I pewnie dla tego u verticalowc贸w jest zazwyczaj kilka urz膮dze艅 - do mapy, do ryb, do DI/SI....



#551 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 post贸w

Napisano 17 lipiec 2016 - 10:37

@Godski. Masz racj臋, GT20 te偶 ma CHIRP w 2D przy STRIKERZE 5 i 7 DV (wida膰 to na filmikach na YT). Przepraszam za wprowadzenie w b艂膮d - na stronie Garmina podane jest, 偶e te przetworniki nie maj膮 CHIRP w widoku 2D.


  • godski lubi to

#552 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 post贸w
  • LokalizacjaLublin
  • Imi臋:Piotr

Napisano 17 lipiec 2016 - 20:15

Dzi臋ki ch艂opki za podpowiedzi. Dodam jeszcze, 偶e u偶ywam GPSMAP 7404xsv, mo偶e to ma jeszcze jakie艣 znaczenie w tej kwestii, np. jakie艣 dodatkowe ustawienie lub co艣 w tym rodzaju. Nie mam zbyt du偶ego do艣wiadczenia w tym temacie i szukam jak najwi臋cej informacji. 

 

Raven, sk膮d masz info 偶e GT50 jest przeznaczony na wody pow. 30m? W opisie tego sonaru na stronie garmina nie mog臋 nic takiego znale藕膰.  

 

Maciej K., masz racj臋, 偶e im w臋偶sza wi膮zka tym dok艂adniejszy odczyt, ale zamierzam popr贸bowa膰 vertikala 艂owi膮c z kajaka. Tam sonar mam ok. 70 cm przed sob膮 (inaczej nie dam rady zamontowa膰, kijki o d艂. 1,8 - 2,0 a chcia艂bym widzie膰 ruch przyn臋ty na ekranie. W tym przypadku szeroko艣膰 sto偶ka ma zanczenie. Przy zbyt w膮skim sto偶ku b臋d臋 poza nim, a kajak zbyt ma艂y 偶eby 艂owi膰 na "pare ekran贸w", tak jak spece na 艂odziach.



#553 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2016 - 01:46

@Godski. Masz racj臋, GT20 te偶 ma CHIRP w 2D przy STRIKERZE 5 i 7 DV (wida膰 to na filmikach na YT). Przepraszam za wprowadzenie w b艂膮d - na stronie Garmina podane jest, 偶e te przetworniki nie maj膮 CHIRP w widoku 2D.

Faktycznie, przekona艂em si臋 o tym dopiero nad wod膮 i zago艣ci艂 banan :D . Zawsze lepiej mie膰 chirpa wsz臋dzie ni偶 go nie mie膰.

 

Szeroki sto偶ek bardzo przydaje si臋 przy trollingu na g艂臋bokich zbiornikach. Poza tym zawsze mo偶na prze艂膮czy膰 na w膮ski 200 kHz/15 stopni. Lepiej mie膰 wyb贸r.



#554 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 post贸w
  • LokalizacjaLublin
  • Imi臋:Piotr

Napisano 18 lipiec 2016 - 07:22

godski, czy to mo偶liwe 偶eby pomi臋dzy 77/200 kHz, a 85/165 kHz by艂a a偶 taka r贸偶nica w sto偶ku? Czy jeszcze jaki艣 paramter za to odpowiada? 



#555 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 post贸w

Napisano 18 lipiec 2016 - 13:33

@Hurrican poprawiam si臋 - GT50 zalecany na wody p艂ytkie, czyli do 30m, a GT51 na wody g艂臋bokie. Oba to przetworniki z najwy偶szej p贸艂ki dla serii GPSMAP. GT52 to ta艅sza wersja dla serii ECHOMAP. Tutaj link do przewodnika po przetwornikach Garmina -> https://www8.garmin....-guide-2015.pdf, przy czym okazuje si臋, 偶e podobnie jak na stronie s膮 tam b艂臋dy, m. in ten kt贸ry powy偶ej wskazali艣my z @Godski.


  • Hurrican lubi to

#556 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2016 - 13:45

godski, czy to mo偶liwe 偶eby pomi臋dzy 77/200 kHz, a 85/165 kHz by艂a a偶 taka r贸偶nica w sto偶ku? Czy jeszcze jaki艣 paramter za to odpowiada? 

Gdzie masz 85/165? Pisa艂em o r贸偶nicy pomi臋dzy GT52 a GT40.



#557 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 post贸w
  • LokalizacjaLublin
  • Imi臋:Piotr

Napisano 18 lipiec 2016 - 13:57

A w przypadku modeulu GT50M-TM jak odczyta膰 poni偶sze parametry? Co oznaczaj膮 w rzeczywisto艣ci? Jakie du偶y obszar dna pokrywaj膮 w przypadku g艂臋boko艣ci np. 10 m. Z g贸ry dzi臋ki za podpowied藕.  

 

Traditional: 26-15
         DownV眉:
                    1.1x53@455
                    0.7x30@800
          SideV眉:
                    1.1x53@455
                    0.7x30@800

 

Ten przetwornik jest wed艂ug mnie do d.  Mia艂em GT-52 i wymieni艂em na GT-40.

Garmin moim zdaniem strzela sobie w stop臋 oferuj膮c w standardzie przetworniki z tak ma艂ym k膮cie widzenia.

 

Od samego pocz膮tku pyta艂em o GT50. 



#558 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2016 - 14:49

Od samego pocz膮tku pyta艂em o GT50.

 

  •  
  • BeamWidth:
    • 26/15 Sonar
    • 1.1 x 53 @ 455 SideV眉
    • 0.7 x 30 @ 800 SideV眉
    • 1.1 x 53 @ 455 DownV眉
    • 0.7 x 30 @ 800 DownV眉

 

 

Sp贸jrz na k膮ty widzenia. 26/16. GT40 ma 45/15:

 

  • BeamWidth:
    • 45/15 Sonar
    • 1.1 x 53 @ 455 SideV眉
    • 0.7 x 30 @ 800 SideV眉
    • 1.1 x 53 @ 455 DownV眉
    • 0.7 x 30 @ 800 DownV眉

 

Przecie偶 to takie proste. Ile mo偶na pisa膰 ;)



#559 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 post贸w
  • LokalizacjaLublin
  • Imi臋:Piotr

Napisano 18 lipiec 2016 - 15:55

Gdyby to by艂o takie proste, to bym nie pyta艂:) 

Zale偶y mi na informacji dotycz膮cej zale偶no艣ci pomi臋dzy podanym k膮tem widzenia a cz臋stotliwo艣ci膮. 

 

GT50                                                      GT40

85-165 (kHz)                                          77-200 (kHz) 

26-15 (k膮t widzenia)                               45-15 (k膮t widzenia)

 

Wszyscy twierdz膮, 偶e im wy偶sza cz臋stotliwo艣膰, tym w臋偶szy sto偶ek (k膮t widzenia). Czy to s膮 zale偶no艣ci proporcjonalne (z podanych wy偶ej oficjalnych danych to nie wynika), czy zwyczajnie przypisane do danego modelu, bez jakiejkolwiek zale偶no艣ci? Czy jaki艣 inny parametr sonaru ma wp艂yw na ten k膮t widzenia, czy jest mo偶liwo艣膰 jego ustawiana, podrasowania itp.

Je偶eli, jak pisze kolega raven, model GT50 jest przeznaczony na wody p艂ytkie, to a偶 trudno uwierzy膰 偶e mia艂by tak w膮ski sto偶ek.   



#560 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2016 - 16:36

Zale偶y mi na informacji dotycz膮cej zale偶no艣ci pomi臋dzy podanym k膮tem widzenia a cz臋stotliwo艣ci膮. 

 

 

Tej informacji niestety nie mam.

Kieruje si臋 k膮tami widzenia podawanymi przez producent贸w. 






U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych