Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przedłużenie blanku / dolnika

TECH tech-rb blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 16 listopad 2021 - 09:00

Co chcesz osiągnąć przez wydłużenie dolnika? Większość rzek pstrągowych jest mała i zarośnięta. Krótki dolnik to atut by swobodnie bez przeszkód operować wędziskiem w czasie wędkowania.



#22 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 892 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 16 listopad 2021 - 10:26

dobrze myślisz:)

w zasadzie wystarczy wkleic tylko rurkę o mniejszej średnicy, tak będzie nawet bezpieczniej - i tak wszystko będzie ukryte pod korkiem... jeśli masz blank o grubych ściankach (mała średnica otworu w dolniku) lub chcesz przedłużyc więcej niż te 5-6cm to dla zachowania sztywności możesz użyć do przedłużenia pełnego węgla lub dwóch rurek wklejonych jedna w drugą... 

i pamietaj o omotce w miejscu połączenia elementów!!! 

 

a co do sensu wydłużania dolnika - skoro pytasz to znaczy, że trzeba...


  • Gold Tinca tinca lubi to

#23 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 16 listopad 2021 - 11:17

Zastanów tylko się czy chcesz przedłużać o 5-6cm. Wbrew pozorom to bardzo dużo. Najlepiej przetestować to nad wodą doklejając taki odcinek choćby taśmą klejącą. Sprawdzisz czy Ci nie będzie to przeszkadzało w zarzucaniu wędką a później w manewrowaniu kijem, prowadzeniu przynęty itp.



#24 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 16 listopad 2021 - 12:23

Wedka długosci 7ft, dolnik od środka stopki kołowrotka do końca dolnika ma zaledwie 24cm, przy mocy blanku 14lb i c.w. do 3/4oz wydaje mi się to zdecydowanie za mało, źle mi się wędka zapiera o rękę. Moje delikatniejsze wedki UL mają dolniki 28-30cm i są poprostu idealne, zapiera się jakieś 5-6 cm powyżej łokcia. Porównałem sobie z ciekawości dolniki w wedkach st.Croix biorąc pod uwagę długość wedki i moc blanku, tak z ciekawości i dolniki są wlasnie o te kilka cm dłuższe. Fakt ze inaczej jest wtedy blank uzbrojony ale nie chce w to ingerować, jest dobrze jak jest więc doszedłem do wniosku że trzeba tylko ten dolnik minimalnie przedłużyć. Wędkę odkupiłem od znajomego który kupił ja od kogoś z forumowiczów, z resztą to też robota kogoś z forum :) wędka prawie idealna dla mnie ale zarówno ja jak i poprzedni właściciel uważamy ze dolnik jest lekko za krótki. To też było przyczyną odsprzedania jej, chodz Niemiec płakał jak sprzedawał i do granicy gonił... te 28-30cm od środka stopki kołowrotka nie przeszkadza mi w manewrowaniu wędką więc nie widzę żadnych przeciwskazań, jeśli się mylę poprawcie mnie, może nie zdaje sobie sprawy z pewnych rzeczy
  • Luckyguliver lubi to

#25 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 16 listopad 2021 - 12:34

Witam forumowiczów
Borykam się z problemem za krótkiego dolnika w swojej wędce pstrągowej i chciałbym go przedłużyć. Jak się zabrać za ten temat? Wędka ma dolnik w pełnym korku i myślałem o ścięciu końcówki z korkogumy wklejeniu rurki o mniejszej średnicy i nasunięciu na nią rurki o takiej samej średnicy co blank. Zamotkować miejsce łączenia dla wzmocnienia.
Bedzie to dobry pomysł czytotalnie inaczej się do tego zabrać?
Potrzebuje przedłużyć dolnik o 5-6cm

https://naforum.zapo...73cb12.jpg.html

 

Połączyłem z istniejącym tematem



#26 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 16 listopad 2021 - 12:47

Wedka długosci 7ft, dolnik od środka stopki kołowrotka do końca dolnika ma zaledwie 24cm, przy mocy blanku 14lb i c.w. do 3/4oz wydaje mi się to zdecydowanie za mało, źle mi się wędka zapiera o rękę. Moje delikatniejsze wedki UL mają dolniki 28-30cm i są poprostu idealne, zapiera się jakieś 5-6 cm powyżej łokcia. Porównałem sobie z ciekawości dolniki w wedkach st.Croix biorąc pod uwagę długość wedki i moc blanku, tak z ciekawości i dolniki są wlasnie o te kilka cm dłuższe. Fakt ze inaczej jest wtedy blank uzbrojony ale nie chce w to ingerować, jest dobrze jak jest więc doszedłem do wniosku że trzeba tylko ten dolnik minimalnie przedłużyć. Wędkę odkupiłem od znajomego który kupił ja od kogoś z forumowiczów, z resztą to też robota kogoś z forum :) wędka prawie idealna dla mnie ale zarówno ja jak i poprzedni właściciel uważamy ze dolnik jest lekko za krótki. To też było przyczyną odsprzedania jej, chodz Niemiec płakał jak sprzedawał i do granicy gonił... te 28-30cm od środka stopki kołowrotka nie przeszkadza mi w manewrowaniu wędką więc nie widzę żadnych przeciwskazań, jeśli się mylę poprawcie mnie, może nie zdaje sobie sprawy z pewnych rzeczy

Mnie chodziło o to że długość rękojeści to bardzo indywidualna sprawa. Ciężko ją również dobrać odpowiednio bez spróbowania jak kij się zachowuje nad wodą. Dlatego sugerowałem sprawdzenie tego nad wodą przed ostatecznym sklejeniem :)

Czasami 2 cm robi ogromną różnicę.

Jeśli łowi Ci się niekomfortowo to nie ma nad czym się zastanawiać, warto jednak sprawdzić "o ile".
Porównywanie konkretnej wędki do innych (nawet topowych) nie ma sensu moim zdaniem.



#27 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 16 listopad 2021 - 13:19

Ja swoje pstrągowe seryjniaki skracałem :D :D. Ale to co zamawiałem było już skrojone na miarę. Nieraz przy jednym prowadzeniu przynęty kilka razy zmieniałem ustawienie kija. No i tu długi dolnik zawsze mi przeszkadzał, a to o kurtkę się zahaczał, a to o kamizelkę, zawsze coś.    



#28 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 16 listopad 2021 - 14:11

Dokładnie. Stąd warto zabrać takiego "delikwenta" nad wodę i sprawdzić co i jak przed ostatecznym rozwiązaniem :)



#29 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 16 listopad 2021 - 14:37

Mnie chodziło o to że długość rękojeści to bardzo indywidualna sprawa. Ciężko ją również dobrać odpowiednio bez spróbowania jak kij się zachowuje nad wodą. Dlatego sugerowałem sprawdzenie tego nad wodą przed ostatecznym sklejeniem :)
Czasami 2 cm robi ogromną różnicę.
Jeśli łowi Ci się niekomfortowo to nie ma nad czym się zastanawiać, warto jednak sprawdzić "o ile".
Porównywanie konkretnej wędki do innych (nawet topowych) nie ma sensu moim zdaniem.


Porównaywałem do topowych bo jednak firma ma doświadczenie i wie co robi, trochę tych wędek narobili, cieszą się renoma więc dlugosci dolnikow u nich tez maja jakies przemyślane podstawy bazujące na wieloletnim doświadczeniu i opinii klientow. Porównałem do swoich wędek którymi łowiłem i patrząc przez pryzmat swoich doznań musze go wydłużyć. Zacznę od 6cm, zawsze lepiej coś odciąć ni doklejac ponownie. W wedkach powiedzmy do 8-12g taki krotki dolnik jaki mam teraz mógł by się i sprawdzić przy 7 stopach dlugosci natomiast w nieco mocniejszych blankach brakuje mi tej dźwigni, solidności i pewności podparcia pod łokciem. Może to przyzwyczajenia z wędek 25-30g które miałem gdzie dolniki mają odpowiednio 31-41cm, chodź ta do 25g miała lekko za długi przy 2.7m dl i go musiałem skracaclć jak i w kongerze stallionie strike furion do 12g w dlugosci 244cm skracałem dolnik o jakieś 4-5cm...tym razem niestety mi go trochę brakuje

#30 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 892 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 16 listopad 2021 - 15:19

nie sugeruj sie tym jak jest zrobione w innych wędkach - każdy blank jest inny i wymaga innej rękojeści... 

jeśli masz dostatecznie długi materiał na przedłużke to spróbuj wkleić tak na 2cm od łokcia  a potem skracaj w miare potrzeby... na końcówkę nawiń tasmę i nałóż kilka korków na wcisk bez klejenia i idź nad wodę porzucać... takie skracanie zajmie sporo czasu, ale w końcu uzyskasz dokładnie to na czym ci zależy:)



#31 OFFLINE   maniutek1

maniutek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaDęblin

Napisano 25 czerwiec 2023 - 11:20

Witam.
Kupiłem sobie kijek. Wymyśliłem sobie Crazy Fish Versus. Prawie wszystko jest super. Czucie i sygnalizacja na poziomie niebotycznym wręcz. Rozpiętość wagowa obsługiwanych przynęt fantastyczna. Ma jeden problem. Mam długie łapy i ma za krótki reargrip. Jest profilowany więc ciężko będzie raczej tylko przedłużyć. Tu moje pytanie: da się wymienić piankę od dołu? Przedłużyć trzeba niewiele - 3-4 cm. Nie chcę ruszać całej reszty.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

#32 OFFLINE   Pawele

Pawele

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Kamionka
  • Imię:Paweł

Napisano 25 czerwiec 2023 - 16:06

Raczej tak,
Podeślij zdjęcie końcówki dolinka. Zapewne trzeba go będzie zdjąć/odciąć idorobić brakującą długość.
  • Friko lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: TECH, tech-rb, blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych