Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki skok śruby zastosować do silnika zaburtowego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
407 odpowiedzi w tym temacie

#401 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 19 sierpień 2023 - 20:49

Załóż silnik min 30 koni i nie będzie problemu. Zmienisz śrubę, może da radę wejść w ślizg z 2 osobami. Ale będzie pod wiatr, pod prąd, kilka kilo więcej i dooopa. Taka łódka powinna pływać 40 - 50 km/h. 



#402 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 19 sierpień 2023 - 21:11

Domyślam się, ze wymiana silnika na taki 30 KM byłaby najlepszym rozwiązaniem ale póki co nie mam takiej możliwości, dlatego wpadłem na pomysł wymiany śruby i jeżeli jest to dobry trop, to 9 1/4 x 10, czy od razu 9 1/4 x 9?

#403 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 19 sierpień 2023 - 21:19

PatLove 

To są półśrodki, które nie dadzą wymiernego i długotrwałego efektu a poniesiesz koszty. Lepiej zaoszczędzić kasę, poczekać dołożyć i kupić coś, co będzie adekwatne do tej łodzi. 



#404 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 19 sierpień 2023 - 21:38

Miałem Tohatsu 20 do łódki 4,9x1,8m , około 250kg sam kadłub. + skromne 100kg ja , aku 20kg, 12l paliwa i kotwica z 8kg + graty. Na śrubie o skoku 9 spokojnie wchodziła w ślizg z trzema osobami i dało się płynąć około 25km. Moim zdaniem śruba 11 to dużo za dużo przy 15hp a i 10 też za dużo. Jeżeli masz teraz 32km na skoku 11, to na pewno mocno brakuje ci obrotów . Samemu na 9 wyciskałem z tego co pamiętam coś koło 36km , w dwie osoby około 30, może trochę ponad. Pewnie teraz wyjście do ślizgu trwa dosyć długo. Tak czy siak silnik do zmiany, a jak musisz odwlec w czasie, to zmień śrubę na 9 bo szkoda tak katować tą piętnastkę. Prędkość maksymalna nie wzrośnie, ale podejrzewam, że i nie spadnie. Natomiast sama kultura pływania mocno się zmieni i jest spora szansa, że da radę i z załogantem.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#405 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 19 sierpień 2023 - 22:15

CORNEL sorry ale okolice 200-300pln za śrubę, to nie są koszta w porównaniu do kosztów związanych z wymianą silnika, a łódka również nie jest moją docelową.

psulek tak, wejście w ślizg trwa dłuższą chwilę…
W takim razie wlatuje śruba 9tka + hydrostabilizator i mam nadzieje, ze więcej żadnych kombinacji już nie będzie.
Chce zrobić coś przyzwoitego z tego zestawu, sprzedać go i docelowo kupić jakąś łódkę alu ok 4,2m (może Buster?) + jakieś 30-40KM na wtrysku.

Użytkownik PatLove edytował ten post 19 sierpień 2023 - 22:18


#406 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 19 sierpień 2023 - 22:39

To może uda Ci się podnieść moc silnika z 15 na 20 koni? Nie wiedzialem ile taka śruba kosztuje, zmieniałem u siebie 2 tygodnie temu ale cena powyżej tysiaka. 



#407 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 19 sierpień 2023 - 22:44

Spróbuj z samą śrubą najpierw. Hudrostabilizator to dadatkowy opór i moim zdaniem ostateczność.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#408 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 20 sierpień 2023 - 07:23

Chyba w tym silniku nie da się podnieść mocy ale jeszcze dopytam.

Śrubę zmienię na pewno, a o hydrostabilizoatorze pomyślałem jako dodatkowy upgrade, który ułatwi wejście w ślizg i jego utrzymanie przy mniejszej prędkości.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych