Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#1601 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 13 marzec 2021 - 23:03

Witam.

Do nimfy nie, więcej nerwów będzie Cię kosztować jej założenie na snapa niż pożytku to przyniesie - lepiej przewiązać na nowo muchę.

Ale do streamera, zwłaszcza większego już jest sens - bardzo wygodne rozwiązanie jeżeli często zmienia się muchy. Tylko trzeba dopasować rozmiar snapów do grubości drutu i wielości samego ucha haczyka.

Pozdrawiam.


  • gulf i trout master lubią to

#1602 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 15 marzec 2021 - 18:28

Spróbuj i daj znać jak było;)

Ryb nie było , technika taka , że jak urwałem cały zestaw to zamieniłem na spina . Za to ta mikro agrafka do wiekszych nimf jak znalazł , mi sie bezproblemowo zmieniało nimfki . Nic to będę ćwiczył ...  ;)



#1603 OFFLINE   barti92

barti92

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • Imię:Bartek

Napisano 17 marzec 2021 - 10:41

Powracam do tematu na wiosne, stoję przed wyborem dwóch gotowych zestawów, szukam opinii/porady, który będzie "lepszy" na start:

 

 

 

Z góry dzięki!



#1604 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 27 marzec 2021 - 11:02

Witam serdecznie. Proszę o poradę jak zrobić zestaw na długą nimfę posiadam wędkę w 5 klasie długość 9' . Sznur 5 wf . Proszę o podpowiedź jakie zastosować komponenty takie jak przypon żyłka prowadząca i boczna jakie zrobić długości i jakich grubości powinny być . Jak to wszystko powinno wyglądać tak najprościej . Z góry dziękuję .

#1605 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 27 marzec 2021 - 13:17

Łowienie na długą nimfę to jak łowienie na suchą. Przypon taki sam, koniczny lub można zastosować z jednego kawałka żyłki (np. 0.14m) i długości wędki lub do dwóch długości kija zgodnie z regulaminem. 

Pytanie też na jakie nimfy chcesz łowić. Przy lekkich nimfetkach i próbie połowu lipieni to lepiej długi i z jednej grubości żyłki. Oczywiście ważna jest głębokość łowiska, uciąg wody, prowadzenie nimf (szybkość ściągania, swobodny dryf), wielkość nimf i poławianych ryb. To wszystko musi grać i do tego warto zrobić odpowiedni przypon.



#1606 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 27 marzec 2021 - 13:57

Posiadam nimfki w rozmiarze 12 ,14 nastawiam się na pstrąga . W pierwszej kolejności bo mam blisko chciałem się wybrać na rzekę wieprz odcinek mało zarośnięty drzewami . Rzeka płytka miejscami dołki do 1 ,40 cm .

#1607 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 28 marzec 2021 - 17:42

[quote name="Endern" post="2892475" timestamp="1616849866"]

"Posiadam nimfki w rozmiarze 12 ,14 nastawiam się na pstrąga . W pierwszej kolejności bo mam blisko chciałem się wybrać na rzekę wieprz odcinek mało zarośnięty drzewami . Rzeka płytka miejscami dołki do 1 ,40 cm". /quote]
------
Małe muchy. Do tego jak nie za bardzo obciążone to przypon z jednej grubości żyłki. Nie wiem jak wielkie ryby tam są choć trochę różnych złowiłem i widzialem. Jeżeli potworów się nie spodziewasz to załóż !0.14-0.16mm, dlugosc przyponu powiedzmy 1.5-2m
Najprościej jak masz na przyponie kółeczko (mickro ring) i do niego dowiązujesz sobie drugi przypon na drugą nimfę. Ten krótszy może mieć ok 20cm. Dłuższy może być dłuższy od niego o ok 30-40cm. Czyli dla przykładu krótszy 20cm dłuższy (dolny) 50-60cm od kołeczka.
Jak nie masz kołeczka to zrób sobie węzeł zderzakowy jakbyś łączył dwa odcinki żyłki. Oczywiście grubość ta sama czyli np. 0.16mm. Jeden tych odcinków którzy zostaje jako wąs do obcięcia po zawiązaniu węzła będzie twoim krótszym przyponem. Dlatego też musisz sobie przełożyć odpowiednio długi kawałek żyłki.
Inny sposób to przyłożenie w miejscu w którym mają łączyć się dwa przypony dwóch odcinków żyłek tej samej grubości (np. 0.16mm) i robiąc z nich kółko przełożenie ich (dwóch) końców przez to oczko. Dwa razy trzeba przełożyć. Później zwilżyć i zaciągnąć węzeł. Dłuższe kawałki zostawić jako przypony. Dłuższy dolny, krótszy gorny. Jeden wolny obciąć przy samym węźle zostawiajac 1-1.5mm wąsa.
Ten mickro ring może być oryginalny typowo muchowy jak i z zestawów karpiowych, najmniejszy do mocowania przesuwnego włosa na haku karpiowym. Możesz też obciąć sobie oczko z jakiegoś haczyka o odpowiedniej wielkości oczku.

Pzdr.
  • Paweł Bugajski lubi to

#1608 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 30 marzec 2021 - 18:01

Jakiej długości przypon do wędki 7'6"? Czy to zależy od metody?

#1609 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 30 marzec 2021 - 18:13

Od metody, warunków, przejrzystości wody, płochliwości ryb...
  • Mysha, Paweł Bugajski i Luckyguliver lubią to

#1610 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 30 marzec 2021 - 18:37

"Jakiej długości przypon do wędki 7'6"? Czy to zależy od metody?"

-------
Jeżeli nie masz gdzie machnąć za sobą (krzaki, chaszcze) to czasami i 1-1.5m musi wystarczyć. Jak stoisz w wodzie i za plecami nic ci nie przeszkadza to możesz dać ok 1.8-2m. Ale jeżeli dasz 3.5-4m bo będziesz polował na bardzo płochliwe ryby to też nic się nie dzieje. Gorzej się rzuca i przy końcu holu możesz czasami stracić rybę gdy wciągniesz sznur z przyponem w przelotki a jej zachciałoby się jeszcze mocno uciekać.
Jeżeli nie masz miejsca i nie masz czym "naładować kija" bo przypon musisz mieć np. zgodny z długością kija to wtedy spróbuj zalozyc linkę 2 klasy cięższą lub z bardzo krótką głowicą (np 6.5-8m). Krotka będzie trochę chlapać. Dwie klasy cięższa powinna być ok jak nie będziesz próbował szaleć z dystansem. Możesz też np. założyć do kija #4 linkę DT5. Będzie działać.
  • pawelHERP lubi to

#1611 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 01 kwiecień 2021 - 13:47

Jak wykonywać rzuty metodą długiej nimfy . Rzeka ma szerokość kilku metrów jest to Roztoczański Wieprz . Czy rzucać w górę rzeki pod nurt dać swobodnie wpłynąć nimfom ściągając sznur aby mieć kontakt i rzucać znowu po minięciu mnie ?

#1612 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 01 kwiecień 2021 - 13:57

 Będzie działać.

Bedziemy kombinowac ale na wszelki wypadek wezme 9 stopowa wedke. Bede mial od razu porownanie jak sie obie dlugosci w takich warunkach sprawuja. Dzieki!



#1613 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 kwiecień 2021 - 20:25

Hej Panowie,

 

temat wypadających kolców.

 

Wkręcałem (wspomagając klejem uniwersalnym) dwa razy

 

1) do butów myśliwskich (kolce z allegro - tanie do opon)

- https://allegro.pl/o...iABEgKYvvD_BwE)

 

2)

do dedykowanych Visionów Michelin (kolce dedykowane z Vision - drogie)

https://bogdangawlik...a-Michelin.html

 

 

w obu przypadkach szybko te wkręcane kolce wypadają - w pierwszym przypadku szybko - w drugim wolniej ale po dwóch dniach na rybach straciłem 3 kolce na 20cia.

---

Jak to u was wygląda? Ile one powinny się trzymać? Jak je solidnie mocować?



#1614 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 16 kwiecień 2021 - 09:47

Moje doświadczenie z wkręcanymi kolcami jest podobne. Szczególnie szybko gubiłem je na kamienistym brzegu. Buty Korkers z wymiennymi podeszwami i zamontowanymi fabrycznie kolcami też zawiodły. W sumie jak dobrze sięgnę pamięcią to jedynie stare Simmsy z fabrycznie zamontowanymi kolcami dały radę - buty juz się rozpadały a kolce dalej na swoim miejscu.


  • analityk lubi to

#1615 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 16 kwiecień 2021 - 11:05

Nie wiem na ile widać fotki ale pierwsze są wkręcone od 2013r i dają radę. Przeszły kilka razy Islandię, Szkocję czy Szwecję i nadal mi służą. Obecnie będę wkręcał te same w nowe buty.
https://naforum.zapo...ccdd02.jpg.html
https://naforum.zapo...5b5bf2.jpg.html

#1616 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 kwiecień 2021 - 12:44

"Nie wiem na ile widać fotki ale pierwsze są wkręcone od 2013r i dają radę. Przeszły kilka razy Islandię, Szkocję czy Szwecję i nadal mi służą. Obecnie będę wkręcał te same w nowe buty."

------
Ale ty masz inne buty i inne kolce. Te kolce maja duży skok gwintu czyli mniej rozwalają łączenie. Buty SIMMS mają plastikową wkładkę pomiędzy podeszwami z pianki. Nie wiem czy Twoje akurat też ale w plastiku gwint lepiej trzyma jak w miękkiej piance. Jak się wkręci w twardy Vibram czy gumę też trzymają elegancko. Ale wzmocnić klejem łączenie można. Tyle że klejem "agresywnym", Cyjanoakrylowym. Gorzej że wymiana może później nie być możliwa bo ten klej i łączenia raczej gładko nie puszcza. Trzeba naczęściej uszkodzić piankę podeszwy lub wyrwać wkręta jak zęba i zostaje dziura. :)
Ogólnie najlepsze do wkręcania są wkręty z dużym skokiem gwintu choć jest dużo ciężej je wkręcić. Drobny gwint lepiej wkręcać na kleju cyjano...

Pzdr.
  • analityk i albercik2 lubią to

#1617 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 16 kwiecień 2021 - 14:42

Witam

Od wielu lat ( ok.25 )w trakcie wkrecania kolców do butów ( filc/guma)używam kleju typu ....Shure (zdjecie)

Raz "zgubiłem" kolec wolframowy ,raz" ten zwykły"

Kłaniam się Marian

 

 

Załączone pliki


  • analityk, Paweł Bugajski, Maciek Rożniata i 4 innych osób lubią to

#1618 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 kwiecień 2021 - 22:56

Dzięki Panowie za wypowiedzi - widać jest przestrzeń do poprawy,



#1619 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 25 kwiecień 2021 - 13:16

Czy jesli mucha, przypon oraz sznur wyladaja ciuchutko na wodzie i do tego w lini prostej to czy moge zalozyc, ze rzut zostal wykonany poprawnie technicznie? 



#1620 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 25 kwiecień 2021 - 19:10

Czy jesli mucha, przypon oraz sznur wyladaja ciuchutko na wodzie i do tego w lini prostej to czy moge zalozyc, ze rzut zostal wykonany poprawnie technicznie? 

Jeśli łowisz na suchą muchę to sznur i przypon nie może wylądować w lini prostej bo woda od razu zabierze Ci ten zestaw i mucha będzie bruździła po powierzchni. Trzeba w koncówce rzutu lekko przyhamowac wędkę i wtedy wyląduje wszystko ok tworząc lekkie "esy floresy" i pozwoli to na swobodny spływ suchej muszki :) a i mucha tez wtedy ląduje jak na spadochronie :)


  • Mysha lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych