Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Powódź tuż tuż


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
178 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Siksa

Siksa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 395 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 23 maj 2010 - 19:55

Ano śmieszne bo dostają je wszyscy a nie tylko potrzebujący. Sprawiedliwość musi być <_< W końcu wybory tuż tuż.

#122 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 23 maj 2010 - 20:30

Wczoraj korzystając z tego, ze Nadwiślanka jest zamknięta postanowiłem sobie pośmigać po niej rowerem. Po 25 km dojechałem do miejsca gdzie ruch jest kierowany na objazd i niegdzie po drodze nie widziałem najmniejszego zagrożenia dla ruchu. W momencie krytycznym woda była blisko jezdnia ale nie zalała drogi. Teraz jest dużo dalej i został po niej tylko smród. Policjanci siedzieli sobie w samochodzie w pozycji półleżącej i chyba mieli tam klime bo silnik cały czas chodził. Zastanawiam się też dlaczego nie przekopuje się wałów aby woda z rozlewisk spływała skoro różnicą poziomów 2 dni temu sięgał już około 1,5 m. Może ktoś wie?

#123 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 maj 2010 - 20:32

Poniżej dzisiejsze fotki z przystani Silurus w Modlinie. Przy normalnym letnim stanie wody, pomosty, przy których cumują łódki, są około 3 metrów poniżej parkingu dla samochodów oraz poziomu fundamentów bosmanówki.
Na pierwszej fotce za rufą kolebiącej się pychówki, widać czubek drewnianego płotka (który ma około metr wysokości), przy którym normalnie parkuje się samochody.
Na drugiej fotce widok na wiatę i bosmanówkę. Woda już trochę opadła, bo podchodziła pod okno.
Mimo że nie z bosmanówki, to bosman nadal na posterunku.

Załączone pliki



#124 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 24 maj 2010 - 09:08

Po prostu straszne :( :

http://plock.gazeta.pl/plock/1,35681,7923336,Sciana_wody_spa dla_na_Swiniary__Trwa_ewakuacja__WIDEO_.html

#125 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 24 maj 2010 - 09:23

Zastanawiające jest to, kiedy woda z zalanych obszarów zejdzie. Przy tak powolnym opadaniu wody miesiąc może być mało.
A potem te roje komarów i innego typu paskudztwa. :(

#126 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 24 maj 2010 - 12:42

Jeśli idzie o Odrę, to ja spodziewam się wody uniemożliwiającej wędkowanie do końca lipca. Czesi mają cały czas wodę w zbiornikach. Jak na Odrze w Polsce zejdzie stan alramowy, to będą ją powoli wypuszczać. I będzie płynąc i płynąć i płynąc...

#127 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 24 maj 2010 - 12:48

Krzysiek,

Co rozumiesz przez wode uniemozliwiajaca wedkowanie ?
Masz na mysli odcinek przywroclawski ?


Guzu

#128 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 24 maj 2010 - 12:51

Ja wczoraj wyczytałem taką informację - Rząd chce w przyśpieszonym trybie przegłosować, na wzór specustawy drogowej, ustawę która będzie pozwalała w trybie natychmiastowym wyrzucić ludzi mieszkających na terenach zalewowych... żenada :angry: Najpierw dają zgody na lewo i prawo byle zarobić na wszystkim a teraz chcą tego wszystkiego ludzi lekką ręką pozbawić - bezduszność urzędnicza... Nie bronię tu ludzi mieszkających na terenach zalewowych bo pewnie wiedzieli co kupują i czego w przyszłości się spodziewać... Taka ustawa to same kłopoty i pewnie lawina spraw sądowych... :unsure:

#129 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 24 maj 2010 - 12:53

No cóż, mnie jeszcze nie stać na łódkę. Dla mnie uniemożliwająca wędkowanie to woda pod wał, tzn. nie mogę wejść w woderach na ostrogi. Na myśli miałęm akurat województwo lubuskie, tam Odra ma nieco inny charakter niż na dolnym śląsku. Taki stan wody miałem u mnie w Lubuskim w zeszłym roku praktycznie do końca lipca. A tak ogólnie, to tylko moje luźne spekulacje. Mam nadzieję, że będzie inaczej :D

#130 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 24 maj 2010 - 12:53

Czesi mają sporo wody ale nie spuszczają w znacznych ilościach. Dalej natomiast idzie awaryjny zrzut z Turawy przy czym wielkość przepływu jest niezmierzalna, dane podane na pogodynce są największym możliwym do zmierzenia przepływem. Może nie będzie tak az do lipca , ale satysfakcjonujący mnie poziom wody w Odrze to nie wcześniej niż 12-15 czerwca. Na rozlewiskach daleko od koryta które oglądałem (sporo) nie ma dużych ryb, powolny spadek z kolei pozwoli na powrót sporej części rybek do właściwego koryta. W pobliżu koryta na zalanych terenach międzywala widać było piękne okazy, co do gatunku to przy tym zmętnieniu wody nic nie powiem.

#131 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 24 maj 2010 - 13:01

Ja wczoraj wyczytałem taką informację - Rząd chce w przyśpieszonym trybie przegłosować, na wzór specustawy drogowej, ustawę która będzie pozwalała w trybie natychmiastowym wyrzucić ludzi mieszkających na terenach zalewowych... żenada :angry: Najpierw dają zgody na lewo i prawo byle zarobić na wszystkim a teraz chcą tego wszystkiego ludzi lekką ręką pozbawić - bezduszność urzędnicza... Nie bronię tu ludzi mieszkających na terenach zalewowych bo pewnie wiedzieli co kupują i czego w przyszłości się spodziewać... Taka ustawa to same kłopoty i pewnie lawina spraw sądowych... :unsure:


Ja myślę, że i tak nic z tej ustawy nie będzie. Cytujące jednego z polityków; o powodzi mówi się tka długo jak ona sama trwa. Z ciekawostek, to u mnie na terenie zalewowym, jest w planie teren po drogę ekspresową :unsure: . Wyobraźnia ludzk nie zna granic.

#132 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2135 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 24 maj 2010 - 21:59

no i nad Wartą powoli się zaczyna . wczoraj wybrałem się na spacer z małą Tofikową w okolice swoich miejscówek. niestety woda przy stanie 400cm w Poznaniu już wystąpiła z koryta . jak widać na fotce woda jest już na leśnej dróżce....
http://iv.pl/images/10506470307682504864.jpg
na kolejnej fotce widać że do przelania wału brakuje ok 150cm(w niektórych miejscach wał ten jest sporo nizszy),a przewidywany stan na weekend to 650cm czyli 250cm więcej niż wczoraj
http://iv.pl/images/38330735235926900282.jpg
na szczęście na moim odcinku rzeki nikt nie wpadł na genialny pomysł i nie wybudował chaty na terenach w pobliżu rzeki tak więc podtopione zostaną tylko pola,łąki i lasy

#133 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 25 maj 2010 - 01:09

Tak będzie przedstawiać się mapa Poznania zależnie od poziomu wody, zakładając że wały nie zostaną nadwyrężone...

http://www.poznan.pl/mim/public/wos/zalewy.html?co=simulatio n

Szkoda że nie ma dostępnego takiego modelowania matematycznego dla terenów za i przed miastem.
Coś takiego powinna mieć na swojej stronie, każda potencjalnie zagrożona polska gmina, w sumie... :unsure:

Jedno co pocieszające, to że ryby z całą pewnością odetchną od wędkarzy, tarło drapieżników nie powinno być jakoś szczególnie zniweczone,
a u nas nie ma chyba aż takiego zagrożenia ze strony dobrych ludzi z widłami na rozlewiskach.

Ogólnie patrzę na siłę natury, na ten powodziowy bałagan i ogólnie niedowierzam :o
A na zdjęciu powyżej to ja widzę Pannę Tofikównę, nie Panią Tofikową

Pozdrawiam
Grzesiek

#134 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 25 maj 2010 - 06:47

Szkoda że nie ma dostępnego takiego modelowania matematycznego dla terenów za i przed miastem.
Coś takiego powinna mieć na swojej stronie, każda potencjalnie zagrożona polska gmina, w sumie... :unsure:

I w TV raz dziennie wyświetlać 2012 :D

#135 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 25 maj 2010 - 06:50

Albo kupić dzisiejszą Rzeczpospolitą z tym filmem.Ja wziąłem 5szt.Sorry za off top. :D

#136 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 25 maj 2010 - 09:35

[quote]
Szkoda że nie ma dostępnego takiego modelowania matematycznego dla terenów za i przed miastem.
Coś takiego powinna mieć na swojej stronie, każda potencjalnie zagrożona polska gmina, w sumie... :unsure:

[/quote]
I w TV raz dziennie wyświetlać 2012 :D
[/quote]

No nie wiem, być może, widziałem tylko trailer... ;)

#137 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 25 maj 2010 - 18:54

Jesli idzie o to modelowanie numeryczne, to niestety model jakim obecnie dysponuje IMGW, nie był w stanie przewidzieć np. charakteru obecnej fali. Mam tu na mysli nie tyle jej wysokość, co braku zjawiska swobodnego nakałdania się fali z dopływów. Tym razem Prawie nie było cofek, co spowodowało kilkudobowe utrzymywanie się fali na poziomie bliskim kulminacji. Model stosowany w IMGW i tak jest jednym z lepszych w Europie, ale już dziś mówi się otym, że potrzebny jest nowy. Obecny jest jednowymiarowy, prawdopodobnie tegoroczna powódź będzie skutkowała postępem prac w budowie lepszych prognoz zachowania wód w IMGW.

#138 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 25 maj 2010 - 21:41

Nie ma metody na modelowanie decyzji naszych władz. Woda schodzi z Wrocławia natomiast nie schodzi w Oławie i Brzegu. Wystarczy zamknąć jeden jaz. Wały w Lipkach pod Brzegiem i prawobrzeżnej Oławie to już galareta.

#139 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 25 maj 2010 - 21:51

Krzysiek, masz absolutną rację. Mi raczej chodziło o aspekt uświadamiania społeczeństwa, podzielenia się wiedzą jakiej większość nie zna lub nie podejrzewa jej istnienia.
Może nie każdy zrozumie jak działa taki numeryczny model, ale jak ktoś zobaczy mapkę z zalanym swoim gospodarstwem, to zrozumie doskonale.
Co do dzielenia się wiedzą przez władzę, to dziś dowiedziałem się od premiera, że powódź jest gorsza niż ta w 97r. ale straty mniejsze (stwierdził, pomimo że powódź trwa.. :unsure: ).
I że to zasługa mobilności OSP i ogólnie stopnia zorganizowania administracji (żeby nie było, nikomu póki co złej roboty nie zarzucam). Czyli ogólnie mamy sukces. Kolejny
Ja bym chciał, żeby każdy rolnik, mieszkaniec wsi, zobaczył co będzie jak przyjdzie taka, a taka woda... tu zaleje tylko sad, a tu zaleje świnki, a tu zaleje dom po dach...
to działa na wyobraźnię i rolnik choćby się kompleksowo ubezpieczył. Lub podjął dalej idące kroki względem potencjalnego zagrożenia...

#140 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 26 maj 2010 - 08:07

Ja bym chciał, żeby każdy rolnik, mieszkaniec wsi, zobaczył co będzie jak przyjdzie taka, a taka woda... tu zaleje tylko sad, a tu zaleje świnki, a tu zaleje dom po dach...
to działa na wyobraźnię i rolnik choćby się kompleksowo ubezpieczył. Lub podjął dalej idące kroki względem potencjalnego zagrożenia...


Akurat, do tego wystarczy atlas terenów zalewoych, dla Odry taki jest (nie wiem jak dla innych rzek). Oprócz tego , można wziąć zwykłą mapę topograficzną, wtedy można nawet w przybliżeniu określić do jakiej wysokości będzie zalany dany obszar. Chodzi tylko o to, żeby być tego świadomym, że żyje się w takim miejscu. Jeśli chodzi o rolników, to oni często wybierają taką ziemię pod uprawy, bo niejednokrotnie są to bardzo rzyzne obszary. Na ubezpieczenie, nie każdego stać, a będzie jeszcze gorzej, bo firmy ubezpieczeniowe, już zapowiedziały, drakońskie podwyżki stawek ubezpieczeniowych mienia, na tych terenach.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych