Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak sprawdzić czy łożyska w multiplikatorze są do wymiany?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 wrzesień 2015 - 00:32

a zaraz zaraz Panie Andrzeju, zanim rozwalę to łożysko, skoro piszesz o smarowaniu - polecasz, to zrozumiem, że otwierałeś łożyska w klasowych multikach i był tam smar ?

 

 

Czyli twierdzisz że Shimano /Daiwa/ Abu do swoich średnich i ciężkich maszynek dawali olej a nie smar do łożysk zamknietych? Nigdy co prawda nie zdejmowałem blaszek z takich łożysk aby to sprawdzić ale po wypłukaniu starych złogów przypominajacych smar i zalaniu tam oliwki pracowały dużo lepiej. Nawet po dodaniu kropli oliwki bez płukania jest lepiej. I to jest oczywiste.

Jesteś pewien z tą oliwką w fabrycznych łożyskach zamkniętych ?

Nie czytasz uważnie. Już pisałem że nie otwierałem i głowy za to nie dam. Ryoga to wysoka półka a Presso U/UL i to o niczym nie świadczy.

 

 

I myślę że nie ma co wieść nocnych sporów. Jutro może zgłoszą się specjaliści np. p. Leśniak czy Endriu24 i rozstrzygną to czy w standardowe łożyska typowych multików wypełnione są fabrycznie smarem czy oliwką. 

Pewnie demontowali je wielokrotnie.


Użytkownik godski edytował ten post 23 wrzesień 2015 - 00:39


#62 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 23 wrzesień 2015 - 01:45

Ja uważam, że łożyska zamknięte mają smar pomijając może jakieś super hiper konstrukcje.

Oliwka w zestawach jest dokładana z uwagi na łatwą aplikację dla przeciętnego użytkownika o czym nie można powiedzieć w przypadku smaru.



#63 OFFLINE   kolo807

kolo807

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów

Napisano 23 wrzesień 2015 - 07:40

Do wczoraj sadziłem że każde łożysko kryte obustronie fabrycznie ma smar ale jest grupa łożysk suchych w ktorych medium wybiera sam urzytkownik smar/olej.

#64 OFFLINE   dino9

dino9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Przemo

Napisano 23 wrzesień 2015 - 08:08

Witajcie.
Cztery strony bicia piany o pierdołach.Tomek88 wyjaśnił wszystko w jednym poście.
Po to jest smar w łozyskach zamkniętych,by zapewnić smarowanie na okres prawidłowego działania. (Powiedzmy,że tak przewidział producent).
Jeżeli łożysko wydaje jakiechś niepokojące dzwięki ,to jest do wymiany,i tyle w temacie.
Oliwka jest po to,aby profilaktycznie wpuścić ją do portu jeżeli łożyska zaczynają niedomagać.

#65 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 23 wrzesień 2015 - 08:09

no to poczekam z tym rozwalaniem łożyska, bo po Ryodze wiem, że w moim przypadku skończy się to wyrzuceniem go do kosza :)



#66 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 23 wrzesień 2015 - 08:14

Ja uważam, że łożyska zamknięte mają smar pomijając może jakieś super hiper konstrukcje.

Oliwka w zestawach jest dokładana z uwagi na łatwą aplikację dla przeciętnego użytkownika o czym nie można powiedzieć w przypadku smaru.

 

ja tu poddaje w wątpliwość smarowanie łożysk szpuli wysokiej klasy MULIPIKATORA, a nie łożysk obustronnie zamkniętych - w ogóle


  • minecjusz lubi to

#67 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 23 wrzesień 2015 - 08:49

jak to otworzyć, bo tu nie ma tego drucika

 

73d1349da11e9b81.jpg



#68 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 23 wrzesień 2015 - 09:15

ja tu poddaje w wątpliwość smarowanie łożysk szpuli wysokiej klasy MULIPIKATORA, a nie łożysk obustronnie zamkniętych - w ogóle

 

Czytałem wątek i wydawało mi się, że pod obiektyw brany jest rynek multiplikatorów jako ogół a nie od pewnej kwoty wzwyż...

 

 

Smary mają różne gęstości i właściwości, natomiast nie sądzę po prostu, aby producent do multiplikatora wartego plik zielonych dawał łożyska, które trzeba serwisować po pierwszym łowieniu inaczej szybko się zniszczą a przecież urządzenie obejmuje gwarancji. Nie mieści mi się to w głowie ze względów ekonomiczno-logistycznych :)



#69 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 23 wrzesień 2015 - 15:14

to jest przykład ewolucji...... pytanie "skąd mam wiedzieć że mam już wymienić łożyska" wyewoluowało "czy w łożyskach jest smar czy oliwka" ;)

ja przynajmniej się tu jednej rzeczy dowiedziałem.... że niektóre typy łożysk słychać bo taka ich natura i jedyne co moge powiedzieć z porównania słuchowego to tyle że abu jest głośniejsze od daiwy :D

dobrze, że przynajmniej wiem kiedy w samochodzie łożyska nadają się do wymiany :D



#70 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 23 wrzesień 2015 - 17:59

jak to otworzyć, bo tu nie ma tego drucika

 

73d1349da11e9b81.jpg

tego lozyska nie otworzysz,jest kryte obustronnie zamkniete


Użytkownik didi edytował ten post 23 wrzesień 2015 - 17:59


#71 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 599 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 23 wrzesień 2015 - 20:33

Takie łożysko jest zazwyczaj wypełnione smarem plastycznym, który z założenia ma starczyć na cały okres eksploatacji łożyska. Na marginesie mówiąc, sam smaruję smarem plastycznym łożyska szpuli, i mimo tego szpulę muszę nadal dodatkowo hamować.

#72 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 23 wrzesień 2015 - 23:30

skoro to łożysko ma być wypełnione smarem na cały okres eksploatacji, to po cholerę producent zaleca jego "oliwkowanie" co pewien czas, ja już głupi jestem


  • ezehiel lubi to

#73 OFFLINE   WalterW

WalterW

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 395 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Waldek

Napisano 24 wrzesień 2015 - 08:15

Łożyska zamknięte są fabrycznie nasmarowane i powinno to starczyć do końca eksploatacji. Otwieranie i kombinowanie to rzeźba. Są też łożyska otwarte przeznaczone do smarowania olejem (małe ilości oleju, mgiełka itp).



#74 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 24 wrzesień 2015 - 11:02

poświęciłem temu i tak chyba zbyt dużo czasu, bo to i tak nic u mnie nie zmienia, moje łożyska szpuli zawsze były i będą oliwione (przynęty 7-30g), to ma rzucać, rzucać jak najdalej :), ale

 

nigdzie  nie udało mi się znaleźć foto z otwierania łożyska szpuli "małego" multika z łożyskami miniaturowymi, jedynie "dość duże" łożyska w okrąglakach, zazwyczaj morskich i te były nasmarowane

przeleciałem kilka blogów, stron i poradników w JP i USA, WSZĘDZIE łożyska płuczą (obustronnie zamknięte kąpią) i oliwią, a taki np. Alantani, to otwiera na chama nawet te duże, wypłukuje i oliwi, więc nadal nie wiem czy np. łożyska w Zillionie, Steez itp. ma smar czy olej, bo łożyska dostępne na rynku jako sztuki, są pewnie smarowane lub te z możliwością otwarcia suche jak produkowane przez BOCA, producenci multików zalecają te łożyska oliwić i to wcale nie rzadko.

 

Czytam stronę EZO i z niej wynika, że można sobie zamówić sposób "smarowania" łożysk w zależności od zastosowań, podają oleje i smary przez nich stosowane w zależności parametrów technicznych łożyska i warunków pracy, podają tabelkę dla doboru, jedna uproszczona

 

Załączony plik  Bez nazwy 2.jpg   47,78 KB   9 Ilość pobrań

 

i dwie już stricte techniczne i dla mnie nie zrozumiałe :)


Użytkownik bazyloss edytował ten post 24 wrzesień 2015 - 11:12

  • Sebalos lubi to

#75 OFFLINE   arturbukowski

arturbukowski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaDrezdenko

Napisano 24 wrzesień 2015 - 17:45

 łożysko  zamknięte dajwy  albo od steez lub od T3sv  w środku niema smaru  

Załączone pliki


Użytkownik arturbukowski edytował ten post 24 wrzesień 2015 - 17:47


#76 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 24 wrzesień 2015 - 19:06

 łożysko  zamknięte dajwy  albo od steez lub od T3sv  w środku niema smaru  

tak z tym ze te lozyska musza byc conajmniej klasy ABEC5,shimano juz srednia polke zaopatruje w abec5-tki np.scorpion,curado,chronarch chodzi o material z jakiego wykonane sa kulki i bieznia calego lozyska,dlatego do nich podchodzi sie troszke inaczej,potrzebuja wyraznie odpowiedniego oliwienia,abec7 natomiast to lozyska,o ile dobrze pamietam,tzw hybrydowe na wpol ceramiczne ,abec 9 ceramiki,czyli przechodzac do sedna ,im wyzsza klasa  ABEC, tym mniejsze opory toczenia oraz wieksza trwalosc lozyska

P.S

ezo to lozyska 1lub2klasy wyraznie smarowane w srodku(bardzo dobre,oczywiscie wyplukane ze smaru i naoliwione :) )


Użytkownik didi edytował ten post 24 wrzesień 2015 - 20:07


#77 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 24 wrzesień 2015 - 20:11

nie bardzo rozumiem jak to się odnosi do posta Artura ... ?



#78 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 24 wrzesień 2015 - 20:32

tekst nie tylko odnosi sie do postu Artura

wydaje mi sie ze nie tylko Artur czyta forum


Użytkownik didi edytował ten post 24 wrzesień 2015 - 20:34


#79 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 24 wrzesień 2015 - 20:43

zacytowałeś, więc pytam, bo nie zrozumiałem



#80 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 24 wrzesień 2015 - 21:08

ok ,coby zakonczyc i nie przedluzac a bylo to scisle i czytelne niech poprostu kazdy kto chce, opisal ,jak i z jakim skutkiem radzi sobie z lozyskami szpulki w multiplikatorze

ja ,od kiedy pamietam lozyska oliwilem,oliwie i bede oliwil ,probowalem tanich i drozszych oliwek i lozysk roznych producentow

pozostalem przy ABEC5,ktore uwazam za bardzo dobre,wystarczajace

poza malym incydentem,kiedy zajechalem SICI BB do ul na przynetach 100gr ,nie mialem innej przykrej historii

od kiedy do lozysk stosuje olej w spraju 3w1+sredniej klasy oliwka,nawet juz ich nie plukam tak czesto jak kiedys

wszystko dziala ok