Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jakie przełożenie w kołowrotku do łowienia techniką z opadu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
114 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Hamilton

Hamilton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 15 październik 2015 - 11:14

Niedawno kupiłem Shimano Vanquisha c3000. Niestety w moim przekonaniu jest zbyt filigranowy i ma zbyt małe przełożenie do łowienia techniką z opadu z brzegu, gdzie głębokość jeziora sięga 3-4 m. Używałem różnych główek od 7- 12 g i wydawało mi się, że brakuje mu mocy w podbijaniu przynęty. Jeszcze przy 7 g było w miarę dobrze, jednak żeby lepiej czuć przynętę wolę cięższe główki mimo, że głębokość jeziora nie jest tam duża. Postanowiłem sprzedać Vanqiusha (jakby ktoś był zainteresowany mogę sprzedać w dobrych pieniądzach praktycznie nówkę- raz na rybach) i zainwestować w Shimano Stellę 4000 fi xg. Chciałbym się tutaj poradzić szanownych kolegów czy zmierzam w dobrym kierunku, aby znowu się nie rozczarować i tym razem kupić odpowiedni kołowrotek do moich potrzeb. Wiem, że kiedyś łowiło się "byle czym" i też się dało, jednak z wiekiem człowiek staje się bardziej rozgrymaszony i wiele rzeczy go denerwuje. Proszę o poradę.



#2 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 15 październik 2015 - 11:23

Kolego, coś chyba jest nie teges ;) bo 12gram to z korby shimano wielkości 500 podbije.....



#3 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 15 październik 2015 - 11:24

podbijanie samym kołowrotkiem to znacząca różnica od podbijania kijem i wybieranie luzu.. do pierwszej (jeżeli tylko tak miało by być łowione) wybrał bym coś mocnego z szeroką szpulą ale o mniejszym przełożeniu, jeżeli podbicie wędką wybrałbym coś szybkiego. mam stradica 4000 i łowienie na wleczonego tym kołowrotkiem to pomyłka za szybki i za ciężki start przy obciążeniu. do wybierania luzu po podbiciu kijem bardzo dobrze się sprawdza nawet przy kogutach. a jaki model...wedle uznania i zasobności portfela :)


  • Friko lubi to

#4 OFFLINE   Hamilton

Hamilton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 15 październik 2015 - 11:26

Z kołowrotkiem jest wszystko ok, jednak kłania się tutaj specyfika łowiska- kamieniste dno. Gdy pokręcę energicznie dwa razy korbką to haczy o kamienie. Sądzę, że gdyby zwijało 90 parę cm plecionki a nie 78 cm to byłaby większa moc i ta przynęta wzbijałaby się wyżej, tak aby nie haczyło o kamienie.



#5 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 październik 2015 - 11:32

Z kołowrotkiem jest wszystko ok, jednak kłania się tutaj specyfika łowiska- kamieniste dno. Gdy pokręcę energicznie dwa razy korbką to haczy o kamienie. Sądzę, że gdyby zwijało 90 parę cm plecionki a nie 78 cm to byłaby większa moc i ta przynęta wzbijałaby się wyżej, tak aby nie haczyło o kamienie.

jak będzie zwijało 90cm to moc będzie mniejsza, ale rzeczywiście będzie "wzbijać się" wyżej, inna sprawa czy te 12cm zrobi różnicę? Kąt ustawienia kija do lustra wody też ma znaczenie, odległość, itd.


  • homax lubi to

#6 OFFLINE   Hamilton

Hamilton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 15 październik 2015 - 11:40

Właśnie problem pojawia się na większych odległościach, gdzie trudniej dobrać odpowiedni kąt ustawienia kija. Gdyby to była łódka nie byłoby problemu, ponieważ stoi się wyżej, natomiast na płaskim brzegu pojawiają się pewne trudności w kontrolowaniu przynęty. W przypadku stelli xg to już prawie 20 cm przewagi w jednym pokręceniu korbką, czy w związku z tym byłaby jakaś zauważalna różnica?



#7 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 październik 2015 - 11:42

I nie patrz na przełożenie. Nawój ważny. 

Ile linki nawinie przy jednym obrocie rotora.

Przełożenie może być 5:1 a nawój 60 cm lub 75 cm. A to duża różnica. 


Użytkownik godski edytował ten post 15 październik 2015 - 12:23

  • Tomas81 lubi to

#8 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 15 październik 2015 - 12:20

to nie problem w kołowrotku... jeżeli ma startować wysoko to tylko z wędki i raczej dłuższy patyk i to też nie miękki szczyt (czyt. wklejka)... kiedyś gdzieś był opis jak startuje przynęta podbijana samym kołowrotkiem, wędką z miękką szczytówką i wędką sztywniejszą.... pierwsze dwa przypadki to raczej sinusoida tym bardziej wypłaszczona im "wolniej" następuje start przynęty. trzeci przypadek (w ekstremalnych warunkach to "ostra piła"... oczywiście na lekkie główce można uzyskać gwałtowny start i to wysoki a potem prowadząc przynętę wydłużyć opad... ale tobie chodzi o wysokie wystartowanie przynęty....więc to nie problem w kołowrotku.



#9 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 15 październik 2015 - 12:22

I nie patrz na przełożenie. Nawój ważny. 

Aż czekałem czy ktoś zwróci na uwagę. Nie zawiodłem się ;)

 

Co do samego młynka widzę że szukasz czegoś co musiało by mieć spory nawój. Osobiście właśnie preferuję takie łowienie, tylko że z pływadła a nie brzegu. Więc kupiłem Caldię 2508R-SH o nawoju teoretycznym 90cm. Młynek się sprawdza już 3 lata :)



#10 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 15 październik 2015 - 12:24

@Przemsol też wspomniał o odpowiednim kiju, i też chłop ma rację. Wędka nie może mieć spolegliwego szczytu aby wysoko podbić wabia. Ale młynek też ma znaczenie ;)



#11 OFFLINE   BGM

BGM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów

Napisano 15 październik 2015 - 12:31

mnie tam najlepiej do lowienia z opadu i korby odpowiadaly daiwy ale to juz zalezy indywidualnie moj kolega znow tylko shimano



#12 OFFLINE   Hamilton

Hamilton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 15 październik 2015 - 12:45

Mój kij to Shimano Speedmaster bx 270 10-30 g, myślę, że może nie idealny do tej metody ale także nie najgorszy. W każdym razie nie ugina się jakoś bardzo mocno. Co do kołowrotka to już mam totalny mętlik. Zacząłem rozważać pomiędzy Shimano Stella 4000 zwykłą a 4000 xg oraz Daiwa Certate 3000. Prosiłbym także o opinie i pomoc w wyborze odpowiedniego dla mnie kołowrotka na podstawie powyższych danych.



#13 OFFLINE   esoxlucius1

esoxlucius1

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaWschód

Napisano 15 październik 2015 - 12:56

Sam kołowrotek nie złowi za Ciebie ryby,  czy bedzie to Certate Stella czy Vanquish sandaczom jest obojętne ;)


  • la-bazooka i este lubią to

#14 OFFLINE   Hamilton

Hamilton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 15 październik 2015 - 13:02

Doskonale sobie z tego zdaję sprawę, bo nawet na Team Dragonie udało mi się w tym roku złowić ładną 60 i kilka innych mniejszych sandaczyków, pomimo takiego nieurodzaju w postaci suszy. Jednak chciałbym, aby moje łowienie było maksymalnie komfortowe, żeby nie męczyć ręki, wszak z każdym rokiem człowiek jest coraz starszy, a i wymagania coraz większe.



#15 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 15 październik 2015 - 15:15

Wydaje mi się, że przy tej długości kija podbijesz nim przynętę praktycznie jak wysoko chcesz, moim zdaniem mniej męczące jest wybieranie luzu kołowrotkiem niż męczenie go i siebie oporem przynęty... Osobiście nie zmieniałbym kołowrotka i popróbował podbijać jednak kijem...



#16 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 15 październik 2015 - 16:30

Moim zdaniem wybrałeś za mały rozmiar kołowrotka do Twojego łowienia. Vanquish C3000F ze względu na swoją wielkość, wagę i moc przeznaczony jest raczej do lekkiego okoniowo-pstrągowo-kleniowego łowienia niż szczupakowo-sandaczowego opadu. Jeśli zmienisz go na model oczko wyżej czyli 4000F (który poza większą mocą i wagą ma przy okazji dłuższy nawój przy jednym obrocie korbki tzn. 83 cm przy 76 cm w modelu C3000F) to myślę, że problem zniknie. Pzdr



#17 OFFLINE   Marix

Marix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaStrzelce Kraj.
  • Imię:Artur

Napisano 15 październik 2015 - 16:43

Witam!

Podepnę sie pod temat jeśli można ;).

Chodzi również o przełożenie a raczej o długośc nawijanej linki na 1 obrót korbki. Więc chodzi o TP 15 4000PG (przełożenie 4,4:1  nawija 70cm na 1 obrót korbki) i TP 15 4000HG ( przełożenie 5,8;1 nawija 93 cm na 1 obrót). Wcześniej używałem Spro Red 10300 o przełożeniu 5,2;1 gdzieś wyczytałem ze nawija 75-78cm na 1 obrot). Młynek będzie używany do opadu (podbicie  z kija jak i również czasem z samego młynka). I teraz, który młynek wybrać czy wersja HG (szybszą od Spro) czy wersje PG (wolniejszą od Spro)? . Z góry dziękuje za odpowiedzi :)



#18 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 15 październik 2015 - 16:58

Moim zdaniem PG, przy czym nawój 70 cm i przełożenie 4;4:1 jest skrojone pod naprawdę spore przynęty - pytanie czy takich właśnie zamierzasz używać? Osobiście do opadu na szczupaka i sandacza z użyciem gum 8-13 cm na główkach 5-15 gr stosuję kołowrotki z przełożeniem od 4,8:1 do 5,2:1 i nawojem w przedziale 77-83 cm. W ofercie TwinPowera 15 4000 nie ma takiego młynka dlatego spójrz na Vanquisha 4000F (można go dostać z Niemiec za około 1300 zł), a z tańszych opcji jest Biomaster 4000 FB (z Niemiec za około 700 zł). PS. Dla mnie przełożenia 5,8:1 i więcej a co za tym idzie nawoje powyżej 85cm to już tylko boleń :) pzdr



#19 OFFLINE   Jezi0rko

Jezi0rko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów
  • LokalizacjaK-Koźle
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Doboszyński

Napisano 15 październik 2015 - 18:15

Witam, ja dla odmiany używam w zestawie z kijem st croix TBS68MXF kolowrotka Dragon Ultima II 830i i jestem z calosci bardzo zadowolony. Podbicie przynety z kija czy kołowrotka nie stanowi dla mnie żadnej widocznej różnicy. Pozdrawiam.

#20 OFFLINE   Marix

Marix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaStrzelce Kraj.
  • Imię:Artur

Napisano 15 październik 2015 - 19:10

Moim zdaniem PG, przy czym nawój 70 cm i przełożenie 4;4:1 jest skrojone pod naprawdę spore przynęty - pytanie czy takich właśnie zamierzasz używać? Osobiście do opadu na szczupaka i sandacza z użyciem gum 8-13 cm na główkach 5-15 gr stosuję kołowrotki z przełożeniem od 4,8:1 do 5,2:1 i nawojem w przedziale 77-83 cm. W ofercie TwinPowera 15 4000 nie ma takiego młynka dlatego spójrz na Vanquisha 4000F (można go dostać z Niemiec za około 1300 zł), a z tańszych opcji jest Biomaster 4000 FB (z Niemiec za około 700 zł). PS. Dla mnie przełożenia 5,8:1 i więcej a co za tym idzie nawoje powyżej 85cm to już tylko boleń :) pzdr

W sumie tak jak napisałeś gumki 4"-5" główki max. 15gr czasem może więcej. Czyli wersja PG może się okazać poprostu za wolna i będzie to męczące znowu HG  latem przy szybkim opadzie może by sie sprawdziła gorzej pózną jesienią,zimą przy wolnym prowadzeniu.Z drugiej strony między TP Pg a Red Arc jest 7 cm różnicy niby  niewiele, ale jednak. Wolałbym tego TP niż Vanquisha ale zastanowię sie nad tym vanquishem ;)  A powiedz mi jak ten Biomaster się sprawuje? posiadasz może?


Użytkownik Marix edytował ten post 15 październik 2015 - 19:24