Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jakie przełożenie w kołowrotku do łowienia techniką z opadu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
114 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 23 październik 2015 - 11:55

Kolejny temat rzeka,ale coś tam mogę dodać ze swojej strony.Łowię na wodach stojących lub z minimalnym uciągiem,głębokości łowisk wachają się od 4 do 12m (z brzegu),najcięższy zestaw do jigowania w tych warunkach to 2m ! kij który komfortowo ogarnia 4'' gumy na główkach 10-20g,kołowrotek to Team Daiwa S2500iA  ze standardowym przełożeniem 4.8:1 i bezproblemowo ogarnia zarówno szybkie podbijanie z ''korbki'' jak i agresywne podbijanie z wędziskiem,oczywiśie trzeba tylko szybciej kręcić korbką ;) .Do ciutkę lżejszego łowienia czyli gumy max 3.5' plus główka 6-12g gram używam Shimano Nasci C3000 (5.2:1) oraz Daiwy Lexa 2500SH (6.0:1) i mam takie spostrzerzenia.Kołowrotki Shimano z wyżym przełorzeniem (przez chwile byłem posiadaczem Soare C3000)  porównywalnych rozmiarach do kołowrotków Daiwy (też z wyższym przełożeniem) gorzej znoszą przeciążanie ich agresywnym prowadzeniem przynęty.Shimano wyrażniej męczą się podczas takiego łowienia (wiekszy opórna korbce oraz czuć że przekładnia dostaje w cztery litery).Połowicznym rozwiązaniem jest wtedy sięgnięcie po większy rozmiar kołowrotka czyli w przypadku Shimano po 4000,ale wtedy w jakiś sposób tracimy na finezji zestawu,a ludziom którym tak jak mi na niej zależy,nie będzie to obojętne.Jako w jakiś tam sposób fan firmy Shimano (zwłaszcza starszych modeli) po jakimś czasie doszedłem do wniosku,że czasami trzeba iść na kompromis i sięgnąć też po kołowrotki innej firmy,aby cieszyć się komfortem oprerowania zestawem w danych warunkach.

 

Odnosząc się jeszcze do pytania kolegi @Catrol,wymiana knoba w shimanowskiej rączce to 5min roboty.W dużym T knobie odkręcasz zaślepkę na dwie śrubki,następnie pozostaje śruba na ośce,w małym knobie wyjmujesz zaślepkę za pomocą zagiętego drutu i masz dostęp do śruby na ośce.Na koniec tylko podmianka i gotowe.


Użytkownik Paavo edytował ten post 23 październik 2015 - 11:56

  • POLONIAb lubi to

#42 OFFLINE   robertouno

robertouno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaTerespol
  • Imię:Robert

Napisano 23 październik 2015 - 14:17

Propozycja daiwy str ;  http://daiwafishing....ht-tackle-spin/. Ciekawy jest Ballistic EX na 10 łożyskach.



#43 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 23 październik 2015 - 16:08

Paavo, czyli mówisz, że może warto poszukać jakiejś Daiwy ? :)

Nigdy nie miałem żadnej Daiwy...a Shimano polubiłem za to, że świetnie sobie radzi z cieniutkimi plecionkami które lubię - nie plączą się, nie ma z nimi problemu no i odpowiada mi rozmiarówka Shimano.

 

Wolną chwilą obejrzę jakieś młynki Daiwy - może to będzie to ? ;)

 

A co do wymiany uwchytu - W niektórych Shimaniakach, wyciągałem tę zaślepkę i nie ma śrubki i wygląda to tak jakby trzpień uchwytu był zakuty do ramienia korbki...co w tedy ? Trzeba szukać całej korbki ? :/

 

Pokazałbyś fotkę swojego Nasci ? :) Bo to Nasci które teraz dostępne na Ebay'u to chyba marny kandydat, nie ? :)



#44 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 23 październik 2015 - 18:42

mam dwie daiwy i to raczej nie z wysokiej półki - dwa stare procastery Xi w rozmiarze 1500 i 2000 - różnice tylko w pojemności szpuli więc można je stosować wymiennie do obu kołowrotków. używam ich już......albo jeszcze dłużej tylko i wyłącznie z plecionkami do łowienia okoni. plecionka to techron 0,03. układanie bardzo fajne, praca z tą plecionką też ok. te procastery mają niby 10 łożysk ale jak wiadomo nie ilość czasem robi różnicę. z tego co zauważyłem to plecionka "woli" szersze szpule. kolega próbował łowić na malutki kołowrotek przeznaczony do bolonki (ma zdecydowanie węższą szpulę od moich daiw) i co jakiś czas leciała broda - plecionka ta sama i rozmiar ten sam. po zmianie na sedonkę shimano w rozmiarze 1000 jest lepiej ale ja nadal nie notuję plątania plecionki a jemu się zdarza.... lubię shimano i daiwę ale w mniejszych rozmiarach daiwa wychodzi lepiej w układzie kołowrotek/plecionka.



#45 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 23 październik 2015 - 19:20

Paavo, czyli mówisz, że może warto poszukać jakiejś Daiwy ? :)

Nigdy nie miałem żadnej Daiwy...a Shimano polubiłem za to, że świetnie sobie radzi z cieniutkimi plecionkami które lubię - nie plączą się, nie ma z nimi problemu no i odpowiada mi rozmiarówka Shimano.

 

Wolną chwilą obejrzę jakieś młynki Daiwy - może to będzie to ? ;)

 

A co do wymiany uwchytu - W niektórych Shimaniakach, wyciągałem tę zaślepkę i nie ma śrubki i wygląda to tak jakby trzpień uchwytu był zakuty do ramienia korbki...co w tedy ? Trzeba szukać całej korbki ? :/

 

Pokazałbyś fotkę swojego Nasci ? :) Bo to Nasci które teraz dostępne na Ebay'u to chyba marny kandydat, nie ? :)

Proszę bardzo Lexa 2500SH i Nasci C3000 (rocznik 2011) w której wymieniłem knob na mniejszy z modelu C2000 który też posiadam.

 

Załączony plik  WP_20151023_21_09_56_Pro.jpg   41,57 KB   9 Ilość pobrań

...nawój: Lexa żyłka 0,20 Nasci Nanofil 0,13...

Załączony plik  WP_20151023_21_10_33_Pro.jpg   42,45 KB   9 Ilość pobrańZałączony plik  WP_20151023_21_10_56_Pro.jpg   31,58 KB   10 Ilość pobrań



#46 OFFLINE   Hamilton

Hamilton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 23 październik 2015 - 19:42

Kolejna ciekawa kwestia mi się nasunęła. Jak to jest z nawijaniem nanofila przez kołowrotki, w szczególności chodzi mi o Daiwę. Miałem do czynienia z rozmiarem 3000 Daiwy oraz nanofilem 0,15 i kompletnie kołowrotek sobie z nią nie radził, tzn. robiły się pętle przy wietrznej pogodzie, mimo że uważałem jak się dało. Nie ukrywam, że dobrze łowiło mi się nanofilem, ze względu na dalekie rzuty oraz łatwość w zwijaniu ze względu na śliskość jak w przypadku żyłki, jednak te pętle sprawiły, że się plątała i po 5 razach nad wodą zostało mi ze 135 m może z 40-50 m. Czy to kwestia nanofila czy kołowrotka? Czy ktoś miał podobne przykre doświadczenia? Wielu znajomych uważa, że Shimano zwija linkę najlepiej ze wszystkich. Sprawę rozmiaru kołowrotka uważam za rozstrzygniętą, potrzebuję rozmiar 4000, jednak chciałbym dalej łowić nanofilem i tutaj pojawia się problem natury praktycznej czy Shimano jest w stanie wyeliminować plątanie nanofila o ile jest to w ogóle możliwe? Jakie ewentualnie inne zabiegi można stosować eliminujące plątanie się tej plecionki oraz czy są jakieś inne jej alternatywy?



#47 OFFLINE   robertouno

robertouno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaTerespol
  • Imię:Robert

Napisano 23 październik 2015 - 20:33

Nanofil  0,12 miałem nawinięty na TP 1000 FA i nie miałem problemu z plątaniem. Tylko słaba wytrzymałość na węźle spowodowała że przestałem jej używać.


Użytkownik robertouno edytował ten post 23 październik 2015 - 21:26


#48 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 23 październik 2015 - 22:12

Paavo, dzięki za fotki...i wiesz co, szczęściarz z Ciebie masz jeszcze to starsze Nasci.

 

Dzisiejsze Nasci jest ładne, piękne i błyszczące...tylko czy tak samo dobre ? :/

 

http://www.ebay.co.u...L4AAOSwHjNV9Qog

    

Sprzedaj mi to C3000, co ? :D

 

Małe szpulki i plecionka - Kiedyś miałem malutkiego Avengera FD 20 Okumy i na innym młynku felerną plecionkę Dragon Invisbile 0.06mm, wymieniłem na głównym kołowrotku plecionkę na lepszą, a Invisible poszło na Avengera i o dziwo żadnych splątań, ba w zestawie z Mikado Lexusem 280 / 13g wyszła maszynka do ciskania całkiem długich rzutów. Twisterem 4.5 cm z główeczką 3,5 - 5g latał na bardzo zadowalające odległości ;)

 

Z kolei Kamatsu Techron 0.06mm nawinęty na przymęczoną Saharę 2000 HGS co drugi dalszy rzut dawał piękną brodę i po dosłownie jednej wyprawie ze 135m zostało może 40 - 50m Ale wyrównałem nawój podkładkami pod szpulę, nawiąłem Fishmaker'a 0.06mm i jest elegancko - nic się nie plącze. Na małej szpulce chyba po prostu nawój musi być równy...żeby nic się nie plątało :)



#49 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 24 październik 2015 - 19:36

techrony są dwa.... zielony (oliwkowy) i czarny.... czarny się plącze co by nie robić i jak nie robić (przerysowana wypowiedź) a oliwkowy jest w mojej ocenie super... do okonia nie ma lepszej plecionki...mówię o 0,03...



#50 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 26 październik 2015 - 15:58

Może trafiłem jakąś felerną szpulkę ? Bo ja też miałem "Olive Green" ale 0.06mm...ale następnym razem chyba kupię 0.04mm :)

 

Wracając do tematu młynka, co jeszcze ze stajni Shimano oprócz "Biomka" i "Rarka" nada się do opadu ? Jak oceniacie szanse na bezawaryjną pracę Biomaster'a 3000 SFB ? Czy lepiej wziąć 4000 ?



#51 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 26 październik 2015 - 18:10

Szanse oceniam na spore, ale przy gramaturze 5-10 gr + 3 cale :) Do 5-20 gr + 4 cale brałbym 4000.



#52 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 26 październik 2015 - 18:48

Kurde, głupieję już ;)   "4000"...? Pierwszy raz z takim "dużym, niedużym kręciołem" No to rozmiar mamy - 4000...Biomistrz, Rarek...i co jeszcze ? Sustain...? Wszystkie Sustain'y mają przełożenie 6:0:1 ?



#53 OFFLINE   Doman

Doman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 454 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Dominik

Napisano 26 październik 2015 - 19:34

Kup rozmiar 4000 z przełożeniem od 4.8 do 5.2 i będzie  git .

A który to zależy od  portfela .



#54 OFFLINE   Łukasz W

Łukasz W

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaCzechowice - Dziedzice

Napisano 26 październik 2015 - 21:39

Kurde, głupieję już ;) "4000"...? Pierwszy raz z takim "dużym, niedużym kręciołem" No to rozmiar mamy - 4000...Biomistrz, Rarek...i co jeszcze ? Sustain...? Wszystkie Sustain'y mają przełożenie 6:0:1 ?


Nie jest aż taki duży-uniwersalna korba!

#55 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 26 październik 2015 - 23:01

Nie wszystkie. Europejska wersja czyli Sustain FG ma regular gear czyli w wielkości 4000 przełożenie 4,8:1, dlatego nie ma co sugerować się opiniami o wersji USA która ma wyższe przełożenie (to młynek o innej charakterystyce pracy). Testowałem Sustain 4000 FG vs Biomaster 4000 FB i wybrałem Bioma. Imho Sustain ciężej nawija i ma niewygodny uchwyt.



#56 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 28 październik 2015 - 19:01

A czy mam szanse gdzieś jeszcze kupić...może i nawet dobrze zadbaną używkę Twin Power'a 3000 SFC ?

 

Czy jak kupiłbym Biomistrza 4000, któś z Was były w stanie zmienić mi uchwyt korbki na "I" ? :/



#57 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 28 październik 2015 - 19:46

A czy mam szanse gdzieś jeszcze kupić...może i nawet dobrze zadbaną używkę Twin Power'a 3000 SFC ?

 

Czy jak kupiłbym Biomistrza 4000, któś z Was były w stanie zmienić mi uchwyt korbki na "I" ? :/

Nie wiem o co w tym wszystkim chodzi,ale mam wrażenie ,że koledzy którzy Ci próbują pomóc wogóle nie czytali Twoich poprzednich postów.KIjek do 20g i przynęty 3,5' plus główki max. 12g i do tego propozycja kołowrotka w rozmiarze 4000... :blink:.Do takiej gramatury i agresywnego ''łopadingu'' wystarczy Shimanowski rozmiar 2500-3000 od modeli Technium w górę.



#58 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 28 październik 2015 - 19:53

Nie wiem o co w tym wszystkim chodzi,ale mam wrażenie ,że koledzy którzy Ci próbują pomóc wogóle nie czytali Twoich poprzednich postów.KIjek do 20g i przynęty 3,5' plus główki max. 12g i do tego propozycja kołowrotka w rozmiarze 4000... :blink:.Do takiej gramatury i agresywnego ''łopadingu'' wystarczy Shimanowski rozmiar 2500-3000 od modeli Technium w górę.

 

Parę postów wyżej zasugerowałem, że do główek 5-10 gr i kopyta 3 cale rozmiar 2500-3000, a główek 5-20 gr i kop. 4 cale rozmiar 4000 :)


 

A czy mam szanse gdzieś jeszcze kupić...może i nawet dobrze zadbaną używkę Twin Power'a 3000 SFC ?

 

Czy jak kupiłbym Biomistrza 4000, któś z Was były w stanie zmienić mi uchwyt korbki na "I" ? :/

 

 

Twin Power FC to raczej jeden z najgorszych modeli tej serii.... Co do uchwytu to zamawiasz sobie u Mefisto taki jak Ci odpowiada od innego kołowrotka razem ze śrubką i ewentualnie łożyskiem jeśli chcesz podmienić (np. od Biomastera 2500) i sam sobie zakładasz :) Żeby mieć pewność, że będzie pasować trzeba by było zapytać kogoś doświadczonego w serwisie, np. Pana Józefa Leśniaka.



#59 OFFLINE   robertouno

robertouno

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaTerespol
  • Imię:Robert

Napisano 28 październik 2015 - 20:01

A czy mam szanse gdzieś jeszcze kupić...może i nawet dobrze zadbaną używkę Twin Power'a 3000 SFC ?

 

Czy jak kupiłbym Biomistrza 4000, któś z Was były w stanie zmienić mi uchwyt korbki na "I" ? :/

Odpuść sobie tego TP serii FC, miałem taki szału nie było . Za używkę żądają więcej jak za nowego biomka.



#60 OFFLINE   ramzes102

ramzes102

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 144 postów

Napisano 29 październik 2015 - 05:56

Potwierdzam mam TP 4000 FC i po 2 sezonach zajechany  :(