Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Humminbird Helix 9, 10, 12 także Mega SI G2N / G3N / G4N

połączenie z pc

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1204 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4703 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 maj 2017 - 20:02

Reefmaster od 1.8 w górę ma podgląd sonaru w pakiecie z softem do mapowania. Tam można wyświetlić poszczególne obrazowania: 2D, DI, SI i w przypadku 2 pierwszych wyświetlić pingi. Widać ich rozkład względem dna, w wypadku twoich logów są one zagłębione w dno na wspomniane przedziały.

U mnie bywało jeszcze gorzej - sfałszowanie sięgało 1,4m miejscami, dla tego chcąc mieć super dokładną mapę trzeba te logi skorygować- w RM przesuwasz ping na linię dna i jest po krzyku. Wadą takiego rozwiązania jest czasochłonność, mi korekta wody 200ha zajmuje ok. 4 godzin. Najgorzej, że Autochart nie daje możliwosci korekcji logów, jest mniej przyjazny użytkownikowi i wiele innych upierdliwości ma.



#182 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2313 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 03 maj 2017 - 20:36

A może umiesz wytłumaczyć przyczynę zagłębienia pingów w dno?



#183 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4703 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 maj 2017 - 21:00

Od mocowania przetwornika, poprzez nastawy zakresu echa(moc sygnału), temperaturę wody(gęstość) i głębokość oraz twardość dna. Zauważyłem u siebie, że najgorzej to wypada przy stromych górkach podwodnych - szybkie przejście z głębszego na płytkie i wtedy na takiej iglicy podwodnej jest największa różnica w realiach a odczytach echa.



#184 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2313 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 04 maj 2017 - 18:59

Ściągnąłem ReefMaster trial'a.

Ogarnąłem pingi o których pisałeś. Jest jakiś sposób na grupową korektę, czy trzeba pojedynczo?

A tak pomyślałem że może jak by była możliwość regulacji mocy, to czy by to nie wyeliminowało zagłębienia pingów. Bo czy przy np. 10 metrach potrzeba aż tyle mocy do obrazowania.



#185 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4703 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 maj 2017 - 19:40

Niestety, RM nie oferuje automatycznej korekcji logów, trzeba mykać z łapy. Pewną pomocą jest możliwość rysowania logów - ten gruby ołówek, i wtedy rysujesz po linii dna, idzie szybciej niż przesuwanie każdego pingu solo. Trzeba sobie powiększyć okno viewera, dobra podkładka pod mysz o dobrej rozdzielczości i strzałkami kierunkowymi na klawiaturze przesuwasz log, mychą rysujesz(korygujesz) pingi.

Co do regulacji mocy , to mój maluch takich możliwości nie ma, ty mając przetwornik Mega możesz włączyć różne częstotliwości, ja próbowałem regulować zakresem  głębokości - lipa jest, twój log miał duży zakres głębokości i może wystarczy przestawienie zakresów głębokości w echu.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 04 maj 2017 - 19:43


#186 OFFLINE   dalton

dalton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów
  • LokalizacjaBielsko-Biała
  • Imię:Maciek

Napisano 04 maj 2017 - 20:16

właśnie oczekuję na dostawę mojej dziewiątki G2N i zgłębiam ten wątek :)

Muszę lojalnie przyznać że większość rzeczy ok[ których piszecie wydaje mi się czarną magią :wub:

Przy okazji mam takie pytanko : czy zapisane logi będą chodzić na dr. depth?



#187 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4703 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 maj 2017 - 20:27

A najciekawsze, że będziesz musiał tę magię poznać ;)

Z Depthem nie pracowałem, ale wiem, że bedą. Niestety nie wygenerujesz stamtąd funkcjonalnej mapy do swego echa, a jedynie izobaty(linie głębokości), które bedziesz miał nałożone na kanciasty kontur jeziora.  Reefmaster 1.6  trial+ przekręcanie datownika w kompie pozwoli na komfortowe opracowanie mapki do Google earth, zrobienie mapy papierowej(jpg), czy też zgrubne określenie twardości dna. Do przeglądania obrazów z echa zainstaluj darmową aplikację Humminbirda - Humviewer i spokojnie będziesz mógł obserwować ryby, lokacje podwodne, widoczki z SI.

Jeżeli masz Deptha - jak opanujesz zabawy ze sprzętem  i softem - wbijaj do wątku z informacjami - każda z nich jest dobra dla sprawy.



#188 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2313 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 04 maj 2017 - 21:01

Faktycznie, strzałki i mysz znacznie ułatwia korygowanie. Synowi muszę to zlecić, ma większy refleks od grania w CS, szybciej mu to pójdzie. :P

Nie mogę zmienić kolorystyki batymetrii, może wiesz jak to zrobić? (Teraz głębokie to biały kolor, a płytkie niebieski)

 

HumViewer jest z 2013 roku, ogarnia te nowe logi? Piszę o tym  http://humviewer.cm-johansen.dk/ 



#189 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2330 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 04 maj 2017 - 21:04

Faktycznie, strzałki i mysz znacznie ułatwia korygowanie. Synowi muszę to zlecić, ma większy refleks od grania w CS, szybciej mu to pójdzie. :P

Nie mogę zmienić kolorystyki batymetrii, może wiesz jak to zrobić? (Teraz głębokie to biały kolor, a płytkie niebieski)

 

HumViewer jest z 2013 roku, ogarnia te nowe logi? Piszę o tym  http://humviewer.cm-johansen.dk/ 

Kolorystykę można zmieniać w urządzeniu - o ile dobrze widziałem  przez tą godzinę pracy :)


  • bery144 lubi to

#190 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5514 postów
  • Imię:adam

Napisano 04 maj 2017 - 21:48

W dr.Deep były problemy przy dużych bajorach. Podgląd 3d chodził przy większych projektach tragicznie... , ale samo obrazowanie jak i kolorystyka była naprawdę ladna

#191 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2313 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 05 maj 2017 - 16:49

Zrobiłem mapkę z Live. Wszystko było by OK, ale jak zaczynam ją powiększać to niestety ale znika. 

Zauważyłem że przy skali odniesienia 25m i więcej jest OK, natomiast 15 m i mniej już nic nie widać, znika. 

Ma ktoś jakiś pomysł czemu tak się dzieje?

Załączony plik  S00003.PNG   270,29 KB   23 Ilość pobrańZałączony plik  S00004.PNG   200,57 KB   26 Ilość pobrań

 

Natomiast poniżej znajduje się obraz tego samego miejsca ale już z programu ReefMaster, w całym logu została skorygowana/poprawiona głębokość, czyli przesunięte pingi. Niektóre uciekały głęboko w dół z jakiegoś powodu, inne natomiast wisiały w toni z powody wodorostów lub gęstej ławicy ryb. Największy miał chyba 1,4 m, średnio 40 cm, najczęściej w głąb dna.

Jak widać różnica jest, może nie kolosalna, ale jest. Pytanie czy warto poświęcać czas na korektę, samo ukształtowanie dna zostało uchwycone. Duża interpolacja też powoduje zakłamania wyniku (na foto niżej jest ustawiona na 35m w programie), gdyż niewielkie wzniesienie przy dość dużych odstępach miedzy kolejnymi ścieżkami pływania może nam umknąć.

Sprawa dość indywidualna, czy potrzebna jest tak duża dokładność wędkarzowi?

Sam muszę sobie też odpowiedzieć na to pytanie....

 

Załączony plik  2017-05-05.png   288,01 KB   17 Ilość pobrań

 

Jednocześnie dziękuję koledze Maciej_K za pomoc i cierpliwość. Sam też bym doszedł, ale ile ja bym czasu stracił...


Użytkownik Pietruk edytował ten post 05 maj 2017 - 17:08


#192 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5514 postów
  • Imię:adam

Napisano 05 maj 2017 - 16:59

Interpolacja jest bardzo ważna . Jak dla mnie 50m tj max do stosowania.  Strefy przybrzeżne jak najbardziej. Przy mapowaniu jeśli pokazują się jakieś wzniesienia dołki to z automatu oplywam to w promieniu 50m. Pozniej w RM. Ładnie widać czy to małe coś jest faktycznie małe czy też coś większego. Tu można też structure scan wykorzystać do podglądu, czy warto gdzieś nawracać. Z zoom w lowrance tez tak było ze przy pewnej zbliżeniu kolory znikały . Ale w imc się zmieniało parametry i można było zrobić zbliżenie do 1m. Tu zapewne jest to samo. Maciek napisz do mata z tymi pingami. Może wprowadza jakas poprawkę bądź podpowiedza jak to ugryźć.  Przecież przy GB danych nikt nie będzie przesuwal wszystkich pingow...


Użytkownik siarq edytował ten post 05 maj 2017 - 17:12


#193 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4703 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 05 maj 2017 - 22:28

Każdy ma inną strategię mapowania, ja zrezygnowałem z łowienia w czasie zbierania logów do budowy mapy. Najwygodniej pływa mi się patrząc na COD i używając kierunku, wtedy najepiej utrzymuje się kurs przy równoległym pływaniu. Jeżeli znasz z grubsza wodę i wiesz, że nie ma żadnych struktur ciekawych - można pływać co 30m, jak trafiasz na blat , górkę, jakiekolwiek interesujące obiekty - opływasz je możliwie gęsto. To są bankówki, reszta zbiornika to tło.

Odnośnie korekcji logów - widzę to tak, że jest ona potrzebna. Ktokolwiek wytworzy mapę  bez korekcji( zwłaszcza z logów HB) , ten grzeje się nierównościami dna, ostrymi strukturami, załamaniami izobat.....oczami widząc ryby stojące wokół. Nic z tych rzeczy. W wodzie nie ma ostrych krawędzi, poprzecznych fałd, mini-garbików przypominających zęby piły. Takie rzeczy generuje soft w oparciu o dane. Po korekcji jest nudno, za to realnie i oczekiwania do mapy mniejsze.


  • kostom63 lubi to

#194 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2312 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 23 maj 2017 - 18:46

Czy kupując Helixa z polskiej dystrybucji otrzymujemy jakąś ekstra instrukcję po polsku w formie dodatkowej broszury ? Jeśli jest coś takiego to czy obecnie można gdzieś pobrać takową w formie elektronicznej , ewentualnie czy ktoś z Kolegów ma coś takiego do udostępnienia/skopiowania ? Pytanie nieco na wyrost , bo moją siódemkę G2N odbiorę prawdopodobnie jutro , ale już przebieram nóżkami  :D ...



#195 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2330 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 23 maj 2017 - 18:50

Ściągałem z netu i jest nawet przystępna. Ale na telefonie nie karz mi szukać linka. Znalazłem dosyć sprawnie - jest za darmoszkę, chyba ze strony Normandii gdzieś


Tapatalknięte z komórki

#196 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4703 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 23 maj 2017 - 18:51

Nie pytałeś dystrybutora? Wiem,że prawo stanowi taki obowiązek, ale realia są nieco inne . Obawiam się ,że w najlepszym przypadku otrzymasz instrukcję by tłumacz google.

E: O widzisz, Daniel wyjaśnił


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 23 maj 2017 - 18:53


#197 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4703 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 23 maj 2017 - 18:54

Ściągałem z netu i jest nawet przystępna. Ale na telefonie nie karz mi szukać linka. Znalazłem dosyć sprawnie - jest za darmoszkę, chyba ze strony Normandii gdzieś


Tapatalknięte z komórki

Kiedy robicie wojny sonarowe z Adamem? Miałeś swą zabawkę u Szwedów?



#198 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2312 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 23 maj 2017 - 19:32

Ściągałem z netu i jest nawet przystępna. Ale na telefonie nie karz mi szukać linka. Znalazłem dosyć sprawnie - jest za darmoszkę, chyba ze strony Normandii gdzieś


Tapatalknięte z komórki

Ignorant totalny ze mnie  :) . Jest - dziękuję !



#199 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2330 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 23 maj 2017 - 21:38

Normandii... Ech słownik i browar :) Miało być Normarku.

A Adamem będę się łapać w czerwcu. 

Szwecja - jak najbardziej - jestem bardzo zadowolony z nabytku  - przesiadka zajebista :)



#200 OFFLINE   piernik

piernik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 333 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 23 maj 2017 - 21:42

Czy kupując Helixa z polskiej dystrybucji otrzymujemy jakąś ekstra instrukcję po polsku w formie dodatkowej broszury ? Jeśli jest coś takiego to czy obecnie można gdzieś pobrać takową w formie elektronicznej , ewentualnie czy ktoś z Kolegów ma coś takiego do udostępnienia/skopiowania ? Pytanie nieco na wyrost , bo moją siódemkę G2N odbiorę prawdopodobnie jutro , ale już przebieram nóżkami  :D ...

Ja jutro mam dostać 7-mkę z dystrybucji polskiej to napiszę o instrukcji. Na stronie Normarku nie ma do 7 G2 (N).


Użytkownik piernik edytował ten post 23 maj 2017 - 21:43