Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silniki Yamaha - opinie i porady


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2278 odpowiedzi w tym temacie

#301 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 28 wrzesień 2013 - 16:41

Danek pamiętaj ze szybka sruba nie nadaje się do ciężkiej jednostki w przypadku, gdy silnik dobrany jest na styk. Możesz mieć problemy z wejściem w ślizg...

#302 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 28 wrzesień 2013 - 18:51

Panowie szukam szybkiej śruby do Yamaszki 2010 -jaka najlepsza

Danek

Podaj parametry łódki, silnika, śruby dotychczas stosowanej. Co jest powodem szukania szybkiej śruby, bo tak jak napisał @patu można przedobrzyć



#303 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 28 wrzesień 2013 - 20:20

Podaj parametry łódki, silnika, śruby dotychczas stosowanej. Co jest powodem szukania szybkiej śruby, bo tak jak napisał @patu można przedobrzyć

 

http://www.vicprop.c...laning_size.php

 

jak się ma dokładne dane łodzi, to można się zdziwić jak dokładnie ten kalkulator szacuje efekt zmian któe planujemy.



#304 OFFLINE   didiunik

didiunik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 888 postów

Napisano 29 wrzesień 2013 - 06:20

Witam

 

jednostka Łódź Michał z milexu 4 m dł 1,5 szer waga 120 kg

identyczna jak na tych zdjęciach http://jerkbait.pl/t...awózek-silniki/

 

silnik od @Patu Yamaha 15 ale ponoć po oględzinach fachowca :rolleyes:  ( 13,5 ) - Patryku juz zgłupiałem jaki mam silnik do śruby jeszcze nie zaglądałem ale Patryk będzie wiedział. o ile pamietam to 9 1/4 x 10

Załączony plik  zestawl.jpg   85,27 KB   68 Ilość pobrań

 

 

Łódka wchodzi w ślizg z dwiema osobami ale czasami pcha wodę- max co wykręciłem sam 34 w dwie osoby 26-

Po ostatnich zawodach łodzie po 150 kg na yamaszce 9,9 ( 2 suwy) mijały mnie jak BMW na autostradzie. a koleś na riwerfoxie i 13,5 łykał jak  ferrari.

 

Pozdrawiam

Danek


Użytkownik danek edytował ten post 29 wrzesień 2013 - 07:36


#305 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 29 wrzesień 2013 - 18:27

Ja go kupiłem jako 15tke. Pozniej zamontowalem 20 km i zestaw skradziono. Danek,ściągnij hydropłaty będzie szybciej..
Ja w dwie osoby wykrecalem 31km/h przy nautycznie gorszej jednostce...

#306 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 29 wrzesień 2013 - 22:07

Bardzo podobne wyniki na michale mam na 9.9 2-takt ale ślizga się przy tych 26 km/h. Załóż śrubę o większym skoku np. 12. Prędkość musi się zwiększyć. Tak czy siak cudów nie będzie

#307 OFFLINE   GarowyJK

GarowyJK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • LokalizacjaZST
  • Imię:Jarek

Napisano 29 wrzesień 2013 - 23:08

W moim wypadku zmiana śruby dużo dała; zestaw to Remus Galileo + Yamaha 8HP 4takt. Oryginalnie motorek miał śrubę o skoku 7 1/2. Maksymalna prędkość na starej śrubie 25-26km/h i trochę jej brakowało do ślizgu. Po wymianie na Solasa 9 cali, maksymalna prędkość to 31-33km/h w zależności od warunków pogodowych(wiatr, fala). W obu przypadkach mowa o pływaniu solo :)



#308 OFFLINE   didiunik

didiunik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 888 postów

Napisano 30 wrzesień 2013 - 14:40

Bardzo podobne wyniki na michale mam na 9.9 2-takt ale ślizga się przy tych 26 km/h. Załóż śrubę o większym skoku np. 12. Prędkość musi się zwiększyć. Tak czy siak cudów nie będzie

 

 

A jak ci się Michał zachowuje, bo mi się wydaje, że zaraz się rozleci przy tych prędkościach.

@Patryku spróbuje zdjąć.



#309 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 30 wrzesień 2013 - 17:43

A jak ci się Michał zachowuje, bo mi się wydaje, że zaraz się rozleci przy tych prędkościach.


Michał to nie jest łódka do skakania po falach, jak jest spora fala to nie pływam w ślizgu. 



#310 OFFLINE   Mirek*

Mirek*

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • LokalizacjaHajnówka

Napisano 01 październik 2013 - 16:18

Danek kolega kotwiz dobrze prawi 20stki Yamahy mają w standardzie 9 1/4 x12" ja taką miałem w swojej yamaszcze przy solarze 360 z jednym małym ale, przy trzech osobach na łodzi będziesz chciał spowrotem do 10". Jeśli pływasz sam lub max dwie osoby to warto ... a najlepiej pożyczyć i sprawdzić ...

 

Sławek dzięki za link, ten pomysł jest zaj...y ten wózek jest jeszcze prostszy do zrobienia niż Guzego a cena kosmiczna ... mam taki od roku no może dwóch a nie pomyślałem o kółkach przy kierownicy. W necie są takie lecz z małymi kółkami obrotowymi na prostej ramie L


Użytkownik Mirek* edytował ten post 01 październik 2013 - 16:31


#311 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 01 październik 2013 - 19:57

Jest taka śruba w ofercie Yamahy 9 7/8 X 11/1/4. Myślę, że będzie ok. Nie powinieneś dużo stracić przy wyjściu w ślizg, a prędkość na pewno wzrośnie. Na michale super wygodnie w trójkę się nie wędkuje więc domniemam, że pływasz z reguły we dwójkę lub sam.



#312 OFFLINE   GarowyJK

GarowyJK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • LokalizacjaZST
  • Imię:Jarek

Napisano 01 październik 2013 - 20:41

Expertem nie jestem ale do piętnastek fabrycznie dedykowane były "najszybsze" śruby 9-1/4" X 10-1/2" 683-45943-00-EL. Ta, o której piszesz Kamil to standard do 20HP o symbolu 664-45947-01-EL


Użytkownik jerry edytował ten post 01 październik 2013 - 20:44


#313 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 01 październik 2013 - 21:58

Mylisz się kolego @jerry. Ja też ekspertem nie jestem ale katalog potrafię czytać. Otóż najszybszą dedykowaną śrubą do 15-tki była 9 1/4 x 12. Jeśli założyłby od razu 12 to mógłby mieć problemy z wyjściem do ślizgu więc wydaje mi się, że śruba odrobinę większa ze skokiem pomiędzy 10 a 12 powinna być OK.
Tutaj dedykowane, fabryczne śruby do yamahy

http://accessories.y...nium_090616.pdf

#314 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 01 październik 2013 - 22:07

Mylisz się kolego @jerry. Ja też ekspertem nie jestem ale katalog potrafię czytać. Otóż najszybszą dedykowaną śrubą do 15-tki była 9 1/4 x 12. Jeśli założyłby od razu 12 to mógłby mieć problemy z wyjściem do ślizgu więc wydaje mi się, że śruba odrobinę większa ze skokiem pomiędzy 10 a 12 powinna być OK.
Tutaj dedykowane, fabryczne śruby do yamahy

http://accessories.y...nium_090616.pdf

 

tylko po co mu szybsza śruba, skoro we 2 silnik się nie "dokręca" i tak bardzo traci na prędkości? Michała nie miałem, ekspertem nie jestem, wszyscy nie wiemy czy to 13,5 czy 15, ale przy takich danych jakie kolega podał może na szybszej śrubie samemu osiągnąć nadświetlną ale we 2 tylko pchać wodę.



#315 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 01 październik 2013 - 22:46

@Danek napisał:

Łódka wchodzi w ślizg z dwiema osobami ale czasami pcha wodę- max co wykręciłem sam 34 w dwie osoby 26-

Wiem o czym pisze bo sam mam taką łódkę i bardzo podobne wyniki osiągam na swoim silniku. Mój michał przy prędkości ok. 22 km/h zaczyna kłaść dziób na wodzie więc przy 26 nie powinien pchać wody. Dla takich małych silników dodatkowa dorosła osoba ( czytaj "chłop" ) to już duże obciążenie. Zasugerowałem taką śrubę żeby nie stracił za wiele przy wychodzeniu do ślizgu. Przy moim silniku jest śruba 8 1/2 x 9 1/2 ( 2-takt 9.9 ), mnie te osiągi wystarczają przy sterowaniu rumplem więc nic nie kombinowałem. Na drugiej łajbie mam 50 hp i prędkość ok 60 km/h wykombinowana śrubą właśnie, przy zachowaniu odpowiedniego WOT 5400/min.

Odnośnie wymiany śruby to Kolega @Mirek dobrze podpowiada, najlepiej się powymieniać, pożyczać tak aby dobrać odpowiednią dla swojej łódki z silnikiem, idealnie byłoby zgrać jeszcze z zalecanymi obrotami maksymalnymi WOT.

#316 OFFLINE   GarowyJK

GarowyJK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • LokalizacjaZST
  • Imię:Jarek

Napisano 01 październik 2013 - 23:16

Tak przeglądam ten katalog i dalej nie widzę dedykowanej śruby 9 7/8" średnicy  do "piętnastki". Fakt jest o większym skoku 12" ale 9 1/4



#317 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 01 październik 2013 - 23:56

Tak przeglądam ten katalog i dalej nie widzę dedykowanej śruby 9 7/8" średnicy  do "piętnastki". Fakt jest o większym skoku 12" ale 9 1/4


Przecież nie powiedziałem, że jest dedykowana tylko można założyć i powinno być lepiej niż z 12. Śruba o której mówię jest większa swoją średnicą o 1,6 cm od tej która jest obecnie i ma nie wiele większy skok, a nie tylko samym skokiem się kombinuje, poprawia osiągi.

Po za tym yamaha f13,5 f15 i f20 mają te same spodziny i to samo przełożenie więc na taką lekką łódkę jaką jest michał ( 110 kg ) śmiało można tą śrubę zakładać.

#318 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 02 październik 2013 - 07:07

@Danek napisał:

Łódka wchodzi w ślizg z dwiema osobami ale czasami pcha wodę- max co wykręciłem sam 34 w dwie osoby 26-

Wiem o czym pisze bo sam mam taką łódkę i bardzo podobne wyniki osiągam na swoim silniku. Mój michał przy prędkości ok. 22 km/h zaczyna kłaść dziób na wodzie więc przy 26 nie powinien pchać wody. Dla takich małych silników dodatkowa dorosła osoba ( czytaj "chłop" ) to już duże obciążenie. Zasugerowałem taką śrubę żeby nie stracił za wiele przy wychodzeniu do ślizgu. Przy moim silniku jest śruba 8 1/2 x 9 1/2 ( 2-takt 9.9 ), mnie te osiągi wystarczają przy sterowaniu rumplem więc nic nie kombinowałem. Na drugiej łajbie mam 50 hp i prędkość ok 60 km/h wykombinowana śrubą właśnie, przy zachowaniu odpowiedniego WOT 5400/min.

Odnośnie wymiany śruby to Kolega @Mirek dobrze podpowiada, najlepiej się powymieniać, pożyczać tak aby dobrać odpowiednią dla swojej łódki z silnikiem, idealnie byłoby zgrać jeszcze z zalecanymi obrotami maksymalnymi WOT.

 

kombinować ze śrubą można, jak się ma zapas mocy. sam piszesz że Twój Michał osiąga 26 kmh przy mniejszej śrubie, stąd wniosek jasny że kolegi yamka z 2ma osobami przy 26 na godzinę raczej się nie dokręca i do WOT jej daleko. szybsza śruba tylko pogorszy sprawę i dopiero będzie pchał wodę (nie pisałem że już pcha). im większy skok tym więcej wody do przepchnięcia a mocy nie przybywa, obroty jeszcze spadną.



#319 OFFLINE   -YAN-

-YAN-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • LokalizacjaPruszków

Napisano 02 październik 2013 - 09:08

Mając obrotomierz można szybko wyliczyć jaka śruba będzie ok. Bez niego to pisanie bajek a jeszcze grożba że przekręca się silnik.



#320 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 02 październik 2013 - 09:55

Mając obrotomierz można szybko wyliczyć jaka śruba będzie ok. Bez niego to pisanie bajek a jeszcze grożba że przekręca się silnik.

Dokładnie, choć wydaje mi się, że nie przekręci na 100% na odrobinę większej śrubie i jakoś drastycznie też nie powinny spaść. Najlepiej niech Kolega @danek się przekona sam próbując różne śruby z podłączonym obrotomierzem. Swoich opinii też z palca nie wyssałem bo i mam taką łódkę i miałem yamahe F15 na większej jednostce. Na łódce dwa razy cięższej (romana 430) samemu 33km/h, we dwójkę 22 i pchanie wody.

Kolego @nrt80 masz rację, że dobrze dobrana moc do łódki to podstawa i moim zdaniem Yamaha F15 jest idealna, większy będzie już troszkę niebezpieczny przy maksymalnych prędkościach z jedną osobą na pokładzie (ma tendencje do uślizgu). Co do silników to Selva 9,9 2-takt i Yamaha F15 to zupełnie różne silniki więc porównywanie śrub tych dwóch jest bez sensu. Na stronie yamahy w zakładce testy 2013 ( o ile można im w 100% wierzyć ) jest pokazana różnica (co prawda między F9,9 a F20) na łodzi HR432. Widać jaka jest różnica między śrubami jakie obroty (przekręcone lekko) i jaka różnica w prędkości przy dwóch osobach na pokładzie). 
 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych