Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Głowacica na muchę - sprzęt, zachowanie i prowadzenie.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
355 odpowiedzi w tym temacie

#321 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 04 listopad 2020 - 13:04

Trout master, poprawiłeś?

 Nie przeszkadzaj Masterowi, właśnie łowi...


  • trout master lubi to

#322 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 04 listopad 2020 - 16:57

"Nie przeszkadzaj Masterowi, właśnie łowi..."


:D :) ;)
Komu i co trzeba poprawić? Głowacic nie łowi się ot tak. Królowe są ćwiczone i polowanie na nie odbywa się przez większość sezonu wiec muszą uważać żeby się "nie dać". :)

#323 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 06 listopad 2020 - 10:45

Arku jak w Twojej ocenie wygląda obecnie sytuacja z głowacicami na Sanie?

Ja uważam, że jest bardzo źle a na pewno znacznie gorzej niż jeszcze dwa lata temu. Myślę oczywiście o odcinku Sanu od Zwierzynia do Zagórza. W moim przekonaniu ryb jest bardzo mało i chyba czas najwyższy by miejscowi zgłaszali w kołach wnioski o całkowity zakaz zabijania głowacicy i wymogli by taki zapis wreszcie zaczął funkcjonować. Potrzebny jest też program odbudowy stada podstawowego głowacicy oparty o ochronę, zarybienia etc.

ps. Ja w tym roku nie złowiłem ani jednej głowacicy. Widziałem dosłownie jedną sztukę i ponoć już została zabita. Wiem, że wyniki kolegów też są dalekie od oczekiwań. Znaczy to tyle, że nikt głowacic nie łowi, nie licząc jednej złowionej przez Piotra Sołtysika.



#324 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 06 listopad 2020 - 11:15

Małe (do ok 70cm) jakieś są. Sam złowiłem 3szt w różnych miejscach. Duże ok 1m-pojedyncze, jak zazwyczaj. Na pewno 3szt są na swoich miejscowkach. "Więcej grzechów nie pamiętam". ;)
Co do zabijania takie wnioski od lat w moim Kole zgłaszane ale podobnie jak inne, nie przechodzą przez Koło lub wyżej w Okręgu.

Zdrówka i wolności przemieszczania się (wedkarsko) życzę. :)
  • Zielony i albercik2 lubią to

#325 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 06 listopad 2020 - 18:53

Troszkę mnie uspokoiłeś, że jeszcze jakieś głowacice w Sanie żyją. Niemniej jednak uważam, że obecne pogłowie głowacic w Sanie to takie balansowanie na granicy występowania lub całkowitego zaniku tego gatunku w rzece. Tym bardziej za zasadne uważam wprowadzenie choćby minimum jakim będzie całkowity zakaz zabijania głowacicy. Tu potrzebna jest pomoc wędkarzy poprzez zaangażowanie w choćby wysłanie odpowiednich wniosków do Zarządu Okręgu.



#326 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 06 listopad 2020 - 20:38

Może to problem samego Sanu, że głowacice, które jednak są tu gatunkiem nie rodzimym, nie mogą wytworzyć samoutrzymującej się populacji...

#327 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 06 listopad 2020 - 21:28

"Może to problem samego Sanu, że głowacice, które jednak są tu gatunkiem nie rodzimym, nie mogą wytworzyć samoutrzymującej się populacji..."

______
W Sanie powyżej progu w Zasławiu nic nie może wytworzyć samoutrzymującej się populacji. Może poza chronioną drobnicą typu strzebla, śliz, głowacz.
System zarządzania wodą Zespołu Elektrowni oraz brak normalnych (XI-IV) zim miesza tarłem na Sanie a dopływy jako tarliska, nie istnieją.
Głowacica nie wiem czy kiedykolwiek wspomagała rzekę z naturalnego tarła. Może jedynie ze stada żyjących i wycierających się poniżej Sanoka. Moooożeeee. Lipien dawał sobie radę na rzece głównej. Pstrqgi trochę na Sanie, trochę z dopływów. Tak to było kiedyś.
  • tlok lubi to

#328 OFFLINE   *WŁÓCZYKIJ*

*WŁÓCZYKIJ*

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów

Napisano 07 listopad 2020 - 11:47

A moim zdaniem na odcinku sanu od Zwierzynia do Zasławia głowatki jest za dużo w stosunku do pogłowia pozostałych ryb występujacych na tym odcinku. Ostatnio widziałem ryby w miejscach gdy nigdy wcześniej ich tam nie było.

#329 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 07 listopad 2020 - 13:45

A moim zdaniem na odcinku sanu od Zwierzynia do Zasławia głowatki jest za dużo w stosunku do pogłowia pozostałych ryb występujacych na tym odcinku.


Podobno już atakują bydło przy wodopojach. Tyle ich jest i takie żarłoczne.

#330 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 08 listopad 2020 - 11:55

Moim zdniem głowacica jest na tyle cennym i rzadkim trofeum że już od dawna powinna być jedynie rybą sportową (C&R).



#331 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 09 listopad 2020 - 08:58

Moim zdniem głowacica jest na tyle cennym i rzadkim trofeum że już od dawna powinna być jedynie rybą sportową (C&R).

 

Gwarantuję Ci i wszystkim, że samo C&R nie załatwi niczego. Sprawi tylko, że będzie więcej tych ryb dostępnych dla kłusowników. Mówię o połowach spinningowych na muchowych OeSach, połowach nocnych na wodach P&L, połowach w okresie ochronnym i najgorszym czyli mordowaniu tarlaków na tarliskach. C&R będzie wyłącznie pięknym prezentem dla tych złodziei grasujących po łowiskach Sanu, Popradu i Dunajca wtedy gdy wszyscy spokojnie śpią naiwnie myśląc, że wprowadzając C&R sprawią, że za chwilę zaroi się od głowatki .   



#332 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 09 listopad 2020 - 09:18

7c3510f4f5d661ddmed.jpg

W odniesieniu do samoutrzymującej się populacji to sprawa jest złożona. Otóż głowacice i lipienie przystępują w Sanie i jego dopływach do tarła. Dawniej tarło lipieni było masowe i odbywało się na dużej przestrzeni. Przypuszczam, że sukces Sanu opierał się w głównej mierze na udanym, naturalnym tarle lipieni. Z głowacicami było podobnie z tym, że tam niewiele ryb przystępuje do tarła. Najpierw można zaobserwować walkę samców  a następnie w samym tarle uczestniczy para najmocniejszych ryb. Zatem o masowym tarle trudno mówić. Kolejna rzecz dotyczy wielkości i tym samym wieku głowacic bo w tarle widywałem ogromne ryby. Czyli najpierw głowacice muszą się popisać umiejętnością dożycia do wieku w którym mogą przystąpić do tarła a to dla nich spore wyzwanie. Z moich obserwacji wynika, że tarło uda się raz na kilka, kilkanaście lat i dokładnie nie wiem czemu tak jest. Być może wahania poziomu wody albo jakieś inne czynniki mają na to wpływ. Natomiast widywałem małe głowacice w Olszance i potoku Tyrawskim, które jak sądzę pochodziły z naturalnego tarła. Wylęg lipieni widywałem rokrocznie w dużych ilościach. W tym roku po przejściu wielkiej wody postanowiłem sprawdzić co to za małe rybki się kręcą przy brzegu. Zagarnąłem podbierakiem roślinę i okazało się, że były to maleńkie pstrążki. Przypuszczam, ze z naturalnego tarła.

3637e52dba2c0c75med.jpg

Podsumowując. Myślę, że naturalne tarło w Sanie i jego dopływach wciąż się udaje przy czym trudno powiedzieć w jakim stopniu. Zapewne wraz z pogarszającymi się warunkami jest mniej efektywne niż dawniej. Tym samym nie mam wątpliwości co do tego, że głowacice podobnie jak lipienie powinny być objęte zakazem zabijania. Warto też pamiętać, że głowacice są w świecie uznane za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem i w związku z tym mają być chronione także w siedliskach w których pierwotnie nie występowały.


Użytkownik Zielony edytował ten post 09 listopad 2020 - 09:20


#333 OFFLINE   ZlapSeRybe

ZlapSeRybe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 09 listopad 2020 - 09:27

Nie rozumiem tego co napisałeś. Logicznie to jest mało spójne. Wprowadzenie c&r dla głowatek sprawi, wzrośnie liczba kłusowników?
 

Gwarantuję Ci i wszystkim, że samo C&R nie załatwi niczego. Sprawi tylko, że będzie więcej tych ryb dostępnych dla kłusowników. Mówię o połowach spinningowych na muchowych OeSach, połowach nocnych na wodach P&L, połowach w okresie ochronnym i najgorszym czyli mordowaniu tarlaków na tarliskach. C&R będzie wyłącznie pięknym prezentem dla tych złodziei grasujących po łowiskach Sanu, Popradu i Dunajca wtedy gdy wszyscy spokojnie śpią naiwnie myśląc, że wprowadzając C&R sprawią, że za chwilę zaroi się od głowatki .   

 



#334 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 09 listopad 2020 - 09:33

Nie rozumiem tego co napisałeś. Logicznie to jest mało spójne. Wprowadzenie c&r dla głowatek sprawi, wzrośnie liczba kłusowników?
 

 

Przecież wyraźnie napisałem: "Sprawi tylko, że będzie więcej tych ryb dostępnych dla kłusowników."

Co tu jest niejasnego, niespójnego?



#335 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 10 listopad 2020 - 09:14

 

Ja uważam, że jest bardzo źle a na pewno znacznie gorzej niż jeszcze dwa lata temu. 

 

 Dlatego postanowiłem napisać coś więcej z nadzieją, że to nie jest artykuł pożegnalny.

http://jerkbait.pl/t...artykuł-zmiana/



#336 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 10 listopad 2020 - 16:59

Dobrze to napisałeś. Tak od serca.

52b4555280ed1e57med.jpg

Pozdrawiam Ciebie serdecznie


  • mart123, Kacper.K i albercik2 lubią to

#337 OFFLINE   kroku

kroku

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów

Napisano 10 listopad 2020 - 18:18

Darku kapitalnie napisane .
Zrobiłem sobie drinka i czytałem z wypiekami na twarzy . Niestety ryb na OS jest bardzo mało , łowią je już nieliczni i najbardziej wytrwali fajterzy.
Człowiek już nie wchodzi do tej wody z takim bojowym nastawieniem jak dawniej.
Szczerze to serce pęka , mając świadomość że tylu ryb brakuje . Miałeś dzień konia , dublet totalna miazga.
PS. KIedyś bylem lepszy od Ciebie bo złowiłem 8 😀
w jeden dzień , w sumie do popołudnia.
Do zobaczenia nad wodą.

Załączone pliki


  • mart123 i trout master lubią to

#338 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 10 listopad 2020 - 20:14

Zrobiłem sobie drinka i czytałem z wypiekami na twarzy .


To teraz wiadomo od czego te wypieki ;-)
  • trout master lubi to

#339 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 10 listopad 2020 - 20:52

Darku kapitalnie napisane .
Zrobiłem sobie drinka i czytałem z wypiekami na twarzy . Niestety ryb na OS jest bardzo mało , łowią je już nieliczni i najbardziej wytrwali fajterzy.
Człowiek już nie wchodzi do tej wody z takim bojowym nastawieniem jak dawniej.
Szczerze to serce pęka , mając świadomość że tylu ryb brakuje . Miałeś dzień konia , dublet totalna miazga.
PS. KIedyś bylem lepszy od Ciebie bo złowiłem 8 😀
w jeden dzień , w sumie do popołudnia.
Do zobaczenia nad wodą.


Nie masz ochoty odsprzedać tej wędki?

#340 OFFLINE   kroku

kroku

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów

Napisano 10 listopad 2020 - 21:51

Hej.
Nie ma takiej możliwości.
Pozdro.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych