Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jakie woblery pstrągowe polecacie ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
212 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 05 grudzień 2018 - 09:37

O kurczę 0.16 na pstrągi?
Bardzo rzadko schodzę poniżej 0.20 i to na odcinkach bez zawad i gdy nie spodziewam się większej ryby. Bez względu na to czy to Brda czy Stradomka.
Znam łowiących na Mierzawie na 0.28 ale to w badylach ewidentnie.

Stingi tak, ale bez grzechotki, teraz już chyba tylko "głośne" robią.
Ale Adrian ma rację, czy to musi być wobler...
  • PioCH i jacek.hetflaisz lubią to

#162 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 05 grudzień 2018 - 10:27

Michale, znam specjalistów pstrągarzy, którzy łowią nawet na 0,14 a nie wychylają się powyżej 0,18 i łowią skutecznie. :)

 

Ps

Na marginesie pytanko - dla czego bez grzechotki? Czy ona w czymś przeszkadza? Mam Stingi z poprzedniej bezgrzechotkowej serii i miałem zamiar dokupić właśnie te nowe, stąd moje pytanie.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 05 grudzień 2018 - 10:32


#163 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 05 grudzień 2018 - 12:22

Mam wrażenie, że czasem grzechotka przeszkadza. Tych bez szukam i szukam 😐

Znam pstrągarzy, którzy gotowi są pobić kogoś kto łowi poniżej 0.22 ... 😈
  • jezier i PioCH lubią to

#164 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 05 grudzień 2018 - 12:31

(…) Tych bez szukam i szukam (…)

Mówisz i masz https://allegro.pl/u...-n-spo-1-5-1123 pięć pierwszych jest ze starej wersji bez grzechotki. ;)



#165 OFFLINE   jacek.hetflaisz

jacek.hetflaisz

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 2458 postów
  • LokalizacjaGwiazdowo
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Hetflaisz

Napisano 05 grudzień 2018 - 12:58

O kurczę 0.16 na pstrągi?
Bardzo rzadko schodzę poniżej 0.20 i to na odcinkach bez zawad i gdy nie spodziewam się większej ryby. Bez względu na to czy to Brda czy Stradomka.
Znam łowiących na Mierzawie na 0.28 ale to w badylach ewidentnie.

Stingi tak, ale bez grzechotki, teraz już chyba tylko "głośne" robią.
Ale Adrian ma rację, czy to musi być wobler...

Na woblerach świat się nie kończy 😊, tak że nie musi to być wobler ☺, ale żyłka 0.20mm to minimum jak dla mnie.
  • Delbanka lubi to

#166 OFFLINE   robert3.s

robert3.s

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Robert

Napisano 05 grudzień 2018 - 13:11

Stare bobry, i salmo hornet. Niektóre krakuski w określonych warunkach też się sprawdzają.



#167 OFFLINE   jacek.hetflaisz

jacek.hetflaisz

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 2458 postów
  • LokalizacjaGwiazdowo
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Hetflaisz

Napisano 05 grudzień 2018 - 13:24

Może Kenart Winner ☺, płytko pracuje
Załączony plik  WINNER-PRO-3.jpg   36,81 KB   13 Ilość pobrań
  • Delbanka lubi to

#168 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 05 grudzień 2018 - 15:06

Alex, Piotra znam osobiście akurat, to że to nie są rattliny to nie znaczy że bez grzechotki. Nowe stingi, te rattlin są z plastiku, starsze z piany były, ale bez grzechotki tylko najstarsze, z pierwszych wypustów. Mam jednego, ale 11 cm 😆

#169 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 05 grudzień 2018 - 18:26

Do twardych przynęt tez stosuję 0,22 bo nie przeszkadza w ich pracy, do lekkich łowię lekko ze względu na prezentację

Nie ten wątek wiec nie ma co się nad żyłkami spuszczać ale to 22 jest polecane od ponad 20 lat, a trochę mamy teraz lepszy sprzęt.
No i chociaż pstrąg pięknie walczy to jednak nawet te duze to stosunkowo niewielkie ryby.

A łowienie 28 normalnie uzbrojonymi przynetami uważam za głupotę i powody do późniejszych opowiadań jak to pstrąg rozgiał kotwicę.

Wrzuć zdjęcie tej górskiej wody łatwiej będzie podpowiedzieć co my byśmy tam założyli.
  • Alexspin lubi to

#170 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 05 grudzień 2018 - 19:04

jak masz wode bez zaczepow to nawet 16-tka wystarczy... a jeśli musisz zatrzymac w miejscu 5-cio kilową rybę to polecam plecionkę około 50lb:) i tak może nie wystarczyc:) widziałem takiego na pełnej gałezi rzeczce szerokości 4-5m i nawet nie rzuciłem - nie było najmniejszego sensu na 20-tke:(

a tak poważniej to dobra 20-tka zwykle wystarczy, przynajmniej do ryb poniżej 50cm... 22 to rozsadny wybór jak są szanse na większa rybę... czasem lepiej grubiej...



#171 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 05 grudzień 2018 - 20:00

Jak mówiłem jest już wątek na temat żyłek.
Każdy dobierze sobie do swojego stylu łowienia, łowiska i przynęt.
  • Alexspin i jacek.hetflaisz lubią to

#172 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 983 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 05 grudzień 2018 - 22:32

A ja mam taka zagwozdke. Mam pewien gleboki przelew z ktorego potrafia wyjsc duza ryba ale czesto konczy sie to tylko odprowadzeniem. Nie wiem czy po prostu przyneta nie jest wystarczajaco dlugo w polu widzenia ryby czy cos innego? Poza tym jak juz mi ta przynete zacznie doganiac to natrafia na mnie :) Koniec mozna sobie latwo dopowiedziec. Przyszlo mi wiec do glowy zeby rybie zapodac przynete np wobka od gory tego przelewu. Rzucic w nurt i troche potancowac w miejcu. Do tego potrzeba mi prznete ktora zejdzie na metr, poltora i bedzie w miare stabilna w silnym nurcie. Mozecie cos popdpowiedziec?



#173 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 05 grudzień 2018 - 22:54

Masz tam równy nurt, czy za przelewem zawija pod prąd jak przy progu?
Jak zawija obłowiałbym to wobkiem stojąc na wysokości przelewu prowadząc we wstecznym nurcie zaraz za przelewem w poprzek rzeki. Ewentualnie od dołu guma/wirówką/wahadłem położonym na dnie zaraz za przelewem.
Ale na braniu raczej spodziewałbym się ryby na wyjściu z dołka za przelewem tam gdzie nurty trochę zwalniają i łącza się prądy, ale może trochę inaczej sobie takie miejsce wyobrażamy...

Jak masz rybę to próbuj różnych sposobów i różnych podań, ona musi to zweryfikować.

Wrzuć fotę albo rysunek miejsca poteoretyzujemy😉
  • Alexspin lubi to

#174 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 06 grudzień 2018 - 00:01

Zazwyczaj jak mi pstrąg odprowadza woblera zmieniam przynętę. Przeważnie na jaskółkę w naturalnych kolorach, czasami jakieś robakopdobne cudo.
Czasami warto puścić woblera z prądem i podszarpywać-popuszczać go w miejscu spodziewanej ryby.

Użytkownik cinn edytował ten post 06 grudzień 2018 - 00:06


#175 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 06 grudzień 2018 - 00:19

jak odprowadza to słabo żeruje lub przynęta mu nie pasuje... albo i to i to...

spróbuj założyć znacznie większą przynętę... czasem pomaga:) 


  • Adrian Tałocha lubi to

#176 OFFLINE   rally

rally

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • Lokalizacjapiękne Podkarpacie :)
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:K

Napisano 06 grudzień 2018 - 07:28

Co do zylek to nie do konca nie ma znaczenia grubość do prowadzenia. Na 0,20 trudniej utopic lekki wobler niz na 0,16 czy plecionce - sprawdzone na Sanie. Na niektórych plytkich odcinkach lepiej założyć grubszą linkę, bo wobler nie lapie ciągle dna, jak dzieje się np. na 0,16.
Przerabialem ten temat stojąc tam w wodzie, więc piszę z praktyki.
  • Adrian Tałocha i Alexspin lubią to

#177 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2665 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 06 grudzień 2018 - 07:57

A ja mam taka zagwozdke. Mam pewien gleboki przelew z ktorego potrafia wyjsc duza ryba ale czesto konczy sie to tylko odprowadzeniem. Nie wiem czy po prostu przyneta nie jest wystarczajaco dlugo w polu widzenia ryby czy cos innego? Poza tym jak juz mi ta przynete zacznie doganiac to natrafia na mnie :) Koniec mozna sobie latwo dopowiedziec. Przyszlo mi wiec do glowy zeby rybie zapodac przynete np wobka od gory tego przelewu. Rzucic w nurt i troche potancowac w miejcu. Do tego potrzeba mi prznete ktora zejdzie na metr, poltora i bedzie w miare stabilna w silnym nurcie. Mozecie cos popdpowiedziec?

Jeżeli to naprawdę duża ryba ti spróbuj podrażnić go dużym woblerem w kolorach pstrąga. Płytko schodzącym postawionym w nurcie. Dużym to znaczy około 12-15 cm.
A tak normalnie, to rapalka oryginal 7-9 cm.
  • Adrian Tałocha, Luckyguliver i Alexspin lubią to

#178 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 06 grudzień 2018 - 08:43

Przy głębokości 1-1,5 masz do dyspozycji pełny wahlarz pstrągowych przynęt.
Coś mu nie pasowało, sytuacja pewnie z sezonu wiosenno-letniego. Spokojnie mógł dogonić przynętę.
Jak już wiesz gdzie jest, obejrzyj dokładnie miejsce i gdzie mógłby tam stać i kolejnym razem obłów potencjalne stanowiska pod innym kątem.
Duże przynęty też mogą zadziałać chociaż zakładałbym je dopiero na końcu no i przy tak dużych woblerach które są uzbrojone w większe kotwice musisz mieć z czego zaciąć tzn kij nie może pod nimi klękać w nurcie bo ryba ci się od niego odbije.
Jak dla mnie najważniejsze jest jak przynęta wchodzi w stanowisko pstrąga.

Użytkownik Adrian Tałocha edytował ten post 06 grudzień 2018 - 08:44

  • Alexspin lubi to

#179 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 983 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 06 grudzień 2018 - 19:21

Wrzuć fotę albo rysunek miejsca poteoretyzujemy

Tak to mniej wiecej wyglada przy srednim stanie wody. Woda przeplywa pomiedzy dwoma skalami. Kiedys stojac po prawej stronie spuscilem duza jaskolke na samo dno. Zeby bylo smieszniej dopiero co ja uwolnilem z zaczepu, zaraz pod nogami. Po czym musialem oderwac przedni kawalek przynety. Okazalo sie ze jaskolka juz jaskolek nie robi ale ryba walnela zaraz po pierwszym podbiciu :) Piekny czterdziestak. Niestety sztuczka drugi raz juz sie nie powiodla.

 

@cinn Jak juz mi sie duza ryba, taka 50 wzwyz, zapedzi sie pod same nogi to nigdy drugi raz ataku nie powtarza. No chyba ze cala akcja wydarzyla sie gdzies dalej tak ze ledwo bylo widac co sie tam tak naprawde stalo. Do tego ryby musza dobrze zerowac. W takim wypadku moge liczyc na powtorke.

 

Wlasnie dlatego szukam jakiegos stabilnego wobka ktory by zszedl troche glebiej niz pol metra w tej lub w podobnej miejscowce. Bo nurt silny i gleboksc tez wieksza. W rezultacie wszytko szybko splywa nie dajac (chyba) rybie szans na celny atak.

 

@Artech a wiesz co ze nawet sobie takiego "prowokatora" kupie i sprawdze w nastepnym sezonie.

Załączone pliki


Użytkownik Luckyguliver edytował ten post 06 grudzień 2018 - 19:35

  • jacek.hetflaisz lubi to

#180 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 06 grudzień 2018 - 21:47

Lucky ja osobiście patrząc na zdjęcie obławiałbym je od dołu nimfą lub jigiem prowadzonym z prądem najpierw z miejsca 1 zaczynając od dolnych miejscówek. Potem drugą stronę nurtu z miejsca 2.
Załączony plik  E9A176B8-46CB-4ECC-86A7-B62BD984DAC8.jpeg   98,48 KB   13 Ilość pobrań
Z góry jeśli wobkiem, chociaż w sumie większość przynęt się nada, rzucałby w ten sposób
Załączony plik  0A1CADE6-D61A-4D77-BA45-E72A88F6D4A9.jpeg   98,12 KB   12 Ilość pobrań
Nie wiem jak wygląda powyżej kamienia ale często łowiłem ładne ryby powyżej wlewu na płytkiej wodzie często pod samą burtą z nurtem, czyli w tym wypadku lewym brzegiem.
  • hamerhed, Luckyguliver i morrum lubią to