Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarstwo podlodowe - co powinienem wiedzieć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
173 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   biturbo

biturbo

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 132 postów
  • Lokalizacjamultikono: @Sztangista
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:S

Napisano 11 styczeń 2021 - 22:04

...jeśli sprawdzą się prognozy, przy braku wiatru to Rospuda będzie bezpieczna, Necko zapewne też, margines błędu trzeba zostawić na niepewne miejsca. Ekipa Morsów Borki , pewnie,  na kąpiel czwartkową zabierze pierzchnie, co by wymę zrobić  ;)

Pierzchnie to na pierwszy lód trzeba brać. Nie ma co się pchać ze świdrem.



#82 OFFLINE   Morisss

Morisss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaGlinki
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Mróz

Napisano 11 styczeń 2021 - 22:10

Okonhel i Byniek. Każdy łowi tak, jak lubi. To, że łowię taką długą wędką, nie oznacza, że macham nią, jak szablą. Łowię na stojąco i ta długość jest dla mnie optymalna. Gdybym łowił na siedząco, użyłbym krótkiego kijaszka.
  • Okonhel, Byniek i Viking lubią to

#83 ONLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 11 styczeń 2021 - 22:54

... wiem Kolego, jakiś kulas jest na stanie. Wychowany jestem nad wodą. Dziadek, ojciec mieszkali z widokiem na jezioro...



#84 OFFLINE   Damiano

Damiano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaOpolskie

Napisano 13 styczeń 2021 - 23:18

Narazie prognozy są optymistyczne:) tak więc kto wie czy na dniach nie lizne świdra papierem i przepoleruję blaszki;)

#85 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1621 postów

Napisano 14 styczeń 2021 - 00:15

Cześć, u mnie żyłki się rozchodzą w palcach. Pora coś kupić. Ktoś coś może polecić w tych nowszych? Powinny być mniej zleżałe
Tomek

#86 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 14 styczeń 2021 - 05:58

Cześć, u mnie żyłki się rozchodzą w palcach. Pora coś kupić. Ktoś coś może polecić w tych nowszych? Powinny być mniej zleżałe
Tomek

Do tej pory używałem  różnych ostatnio stroft  ,dragon ,trabucco ,złego slowa  nie powiem ,maja  juz 2 sezony , czas na wymianę ,przeglądając oferty zaciekawiła mnie żyłka mikado ,ma bardzo dobre parametry np 0,10-2kg wytrzymałości , a 0,16 -3,8kg ,używał  ktos tej zyleczki https://allegro.pl/o...60m-10110252021



#87 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 14 styczeń 2021 - 06:59

Oglądałem to Mikado. W rękach mocna. Jest jedno "ale". Gdy porównać ją do np. Shimano, o takiej samej deklarowanej średnicy, to wydaje się grubsza.

#88 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 14 styczeń 2021 - 08:48

No właśnie ,przegrubienie ,a które shimano masz na myśli ,w sumie to ja przy tak cienkich zyleczkac juz roznicy w grubosci niedowidzę -)) ,da tego sugeruję sie wytrzymałością 


Użytkownik Viking edytował ten post 14 styczeń 2021 - 08:55


#89 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 14 styczeń 2021 - 09:35

Używam Shimano Aspire Silk Shock, ale też Robinsona Supercup. Temu Mikado też dam szansę. Tylko zamiast 0,16 mm do blaszki to założę ich 0,14 i będzie OK.


  • Viking lubi to

#90 OFFLINE   pszzz

pszzz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 97 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Michał

Napisano 14 styczeń 2021 - 10:31

Supercup to niezła żyłka, trzyma przynajmniej deklarowane parametry. Większość z tej półki cenowej jest ostro przegrubiona, co często generuje zachwyty nad wytrzymałością.

#91 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3530 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 14 styczeń 2021 - 11:41

Używam Trabucco Super Elite T1 albo Maver Smart SLR i obie mogę polecić (nie są przegrubione, są miękkie).

To inna półka cenowa, ale uważam, że na żyłkach pod lód nie powinno się oszczędzać.


  • Viking lubi to

#92 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 14 styczeń 2021 - 14:43

Milo Krepton fluorocarbon



#93 OFFLINE   MarcinMal

MarcinMal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 14 styczeń 2021 - 17:40

Witam,jakiej używacie grubości żyłki do mormyszki? bo dawno nie zmieniałem,a obecna rozpada się w palcach.

#94 ONLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 14 styczeń 2021 - 19:34

Już za chwileczkę, już za momencik :) W sobotę atak :)


  • biturbo, pszzz i Viking lubią to

#95 OFFLINE   biturbo

biturbo

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 132 postów
  • Lokalizacjamultikono: @Sztangista
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:S

Napisano 14 styczeń 2021 - 21:03

Witam,jakiej używacie grubości żyłki do mormyszki? bo dawno nie zmieniałem,a obecna rozpada się w palcach.

Od 00,6  do max 0.10. Kupiłem colomic xilo. Zobaczę co to warte.


  • MarcinMal lubi to

#96 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 14 styczeń 2021 - 22:06

"Już za chwileczkę, już za momencik :) W sobotę atak."

______
Myślisz? Sam bym zaatakował ale nie spodziewam się możliwości wejścia w jakieś dobre (głębsze) miejsce na Solinie.
Chciałbym być na bieżąco z info "ilu się wykąpało" (morsowało) po tych pierwszych "atakach". Przydałby się taki wątek. :)

#97 ONLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 14 styczeń 2021 - 22:09

______
Myślisz? Sam bym zaatakował ale nie spodziewam się możliwości wejścia w jakieś dobre (głębsze) miejsce na Solinie.
Chciałbym być na bieżąco z info "ilu się wykąpało" (morsowało) po tych pierwszych "atakach". Przydałby się taki wątek. :)


Ja na 100% będę wchodził :) Łowię głównie na wodzie 80-120cm. W tej chwili jest ok. 3cm lodu dlatego nie mam obaw :)

#98 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 14 styczeń 2021 - 22:53

Ja używam wędki zrobionej że szczytówki od starego spinningu. Ma około 110cm długości. Do tego mały kołowrotek spiningowy z żyłką 0,12. Niektórzy uważają, że za ciena żyłka, ale chodzi o to, żeby blaszka lepiej pracowała. Grubsza żyłka "zamula" ruchy blaszki, szczególnie tam, gdzie jest głębiej.

Nope. Są materiały na YT dementujące ten mit- kamera podwodna pokazuje jednoznacznie, że na cienkiej żyłce nie podbijesz błystki w sposób , który da jej pracę- mam na myśl toń 4 i więcej metrów wody. Prawo tarcia, gęstość wody i masz pilker a nie błystkę odchodzącą daleko od przerębla. Gruba żyłka i podbijanie ze skokiem nieco dłuższym od długości przynęty, pozwalają ją prowadzić aktywnie na każdej głębokości. Warunki trzy- grubo na szpuli, krótkie podbicia, dość sztywna wędka. 



#99 OFFLINE   biturbo

biturbo

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 132 postów
  • Lokalizacjamultikono: @Sztangista
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:S

Napisano 14 styczeń 2021 - 23:42

Nope. Są materiały na YT dementujące ten mit- kamera podwodna pokazuje jednoznacznie, że na cienkiej żyłce nie podbijesz błystki w sposób , który da jej pracę- mam na myśl toń 4 i więcej metrów wody. Prawo tarcia, gęstość wody i masz pilker a nie błystkę odchodzącą daleko od przerębla. Gruba żyłka i podbijanie ze skokiem nieco dłuższym od długości przynęty, pozwalają ją prowadzić aktywnie na każdej głębokości. Warunki trzy- grubo na szpuli, krótkie podbicia, dość sztywna wędka. 

Bardziej ważna jest waga blach a nie żyłka. Na 1.5 m nie podbijesz 7 g tak jak i 3.5 g na 7 metrach. Wtedy walka z wiatrakami.



#100 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 styczeń 2021 - 00:35

"Ja na 100% będę wchodził :) Łowię głównie na wodzie 80-120cm. W tej chwili jest ok. 3cm lodu dlatego nie mam obaw."

_____
Wchodzić możesz. W razie co powrót po mule. ;) Ale jak daleko do brzegu to ... 😕 😐

Szczerze? Nie przesadzaj, 3cm pęknie razem z tobą w około po uderzeniu pierzchnią. Wiem że można ale ugina się i strach. Pamiętaj że śnieg izoluje wiec lepszy lód z samego mrozu niż lód który tworzy się przez zamarzanie kolejnych warstw śniegu. Lód pod śniegiem narasta bardzo wolno.
Dla mnie w miarę bezpieczne minimum to Minnow 7 (7cm). Pamiętaj, morsowaniem również się chwalimy. :)

Zdrówka!!!
  • Wojtek B. lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych