Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarstwo podlodowe - co powinienem wiedzieć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
173 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 15 styczeń 2021 - 07:34

_____
Wchodzić możesz. W razie co powrót po mule. ;) Ale jak daleko do brzegu to ... 😕 😐

Szczerze? Nie przesadzaj, 3cm pęknie razem z tobą w około po uderzeniu pierzchnią. Wiem że można ale ugina się i strach. Pamiętaj że śnieg izoluje wiec lepszy lód z samego mrozu niż lód który tworzy się przez zamarzanie kolejnych warstw śniegu. Lód pod śniegiem narasta bardzo wolno.
Dla mnie w miarę bezpieczne minimum to Minnow 7 (7cm). Pamiętaj, morsowaniem również się chwalimy. :)

Zdrówka!!!

Oczywiście bezpieczeństwo jest najważniejsze :) Wczoraj lód miał ok. 3cm. Jutro będzie ok. 7 i na tej wodzie to bezpieczna granica. Na cieńszy się nie pcham:) Na termometrze -8 obecnie :)

Użytkownik Wojtek B. edytował ten post 15 styczeń 2021 - 07:34

  • AdrianK lubi to

#102 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 15 styczeń 2021 - 07:54

... wieczoną porą zawitam do A. i nie omieszkam zerknąć od brzegu na taflę... a wieczorem i nocą sugerują -15... przyrosty powinny być solidne...


Użytkownik bob74 edytował ten post 15 styczeń 2021 - 08:34


#103 OFFLINE   Morisss

Morisss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaGlinki
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Mróz

Napisano 15 styczeń 2021 - 08:13

Macieju, widziałem wiele filmów na yt i te o których wspominasz też. Z fizyki nie byłem może Einsteinem, ale co nieco wiem. Na szczęście łowię na starorzeczach, gdzie maksymalna głębokość to 6m, a przeważnie łowi się na 1,5 do 3m. Mimo wszystko uważam, że blaszka pracuje lepiej na żyłce 0,12 niż 0,16. Wyniki też za tym przemawiają.

#104 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 15 styczeń 2021 - 08:13

2 cm. Jutro na mniejszych starorzeczach można robić zwiady. W niedzielę będzie już ok.

Załączone pliki


  • Wojtek B. i biturbo lubią to

#105 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 15 styczeń 2021 - 08:50

Macieju, widziałem wiele filmów na yt i te o których wspominasz też. Z fizyki nie byłem może Einsteinem, ale co nieco wiem. Na szczęście łowię na starorzeczach, gdzie maksymalna głębokość to 6m, a przeważnie łowi się na 1,5 do 3m. Mimo wszystko uważam, że blaszka pracuje lepiej na żyłce 0,12 niż 0,16. Wyniki też za tym przemawiają.

Nie neguję, na płytkiej wodzie zwłaszcza. Natomiast praktycznie każda błystka pada na większej glębokości w sensie pracy, opada góra dół. Jeśli rybom to pasuje- ok, natomiast alternatywą są krótkie poderwania ale na grubej żyłce lub cienkiej plecionce+ przypon z fluoro. 

Najważniejsze, by było po czym chodzić ;)


  • Byniek lubi to

#106 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 15 styczeń 2021 - 11:30

Natomiast praktycznie każda błystka pada na większej glębokości w sensie pracy, opada góra dół. Jeśli rybom to pasuje- ok, natomiast alternatywą są krótkie poderwania ale na grubej żyłce lub cienkiej plecionce+ przypon z fluoro. 

 

Nie wrzucajmy wszystkich błystek do jednego worka - są takie co pracują góra -dół (małe pilkerki) i są takie, które mają w sobie więcej życia - odjeżdżają na boki. 


  • trout master lubi to

#107 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 15 styczeń 2021 - 12:24

Nie wrzucajmy wszystkich błystek do jednego worka - są takie co pracują góra -dół (małe pilkerki) i są takie, które mają w sobie więcej życia - odjeżdżają na boki. 

Tak, o ile są vibami i balansówkami. Rozciągliwość cienkiej żyłki kradnie dynamikę podbicia, tarcie słupa wody  na nią tak samo, efekt jest taki, że ona porusza się praktycznie góra-dół. Oczywiście cały czas podkreślam- 4 i więcej metrów wody pod pokrywą lodową. Na płytkiej- wiadoma sprawa i nie ma co deliwerować. 



#108 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 styczeń 2021 - 20:13

Jak koledzy uważacie. Najlepsze godziny na drapieżnika (okoń) to godziny poranne, wieczorem, środek dnia? Ja najlepsze efekty miałem od świtu do wczesnych godzin rannych i popołudniami do późnego wieczora. Wtedy łowi się najgrubsze garby. :)

#109 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 15 styczeń 2021 - 21:11

Jak koledzy uważacie. Najlepsze godziny na drapieżnika (okoń) to godziny poranne, wieczorem, środek dnia? Ja najlepsze efekty miałem od świtu do wczesnych godzin rannych i popołudniami do późnego wieczora. Wtedy łowi się najgrubsze garby. :)

 

Mam podobne doświadczenie w kwestii ilości brań. Najlepsze brania między 7-11 i 14-16 :)



#110 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 styczeń 2021 - 21:47

Czyli podobnie jak ja. Wszystko oczywiście zależy od pogody. W "deszczowy" ciemny dzień jest podobnie jak bez lodu. Brania mogą być przez cały dzień. Podejrzewam że jest to wszystko związane z dostępem światła pod lodem. A jak światło to i ruch planktonu, drobnicy, itd, itp. Rozszyfrowanie tego tematu byłoby bardzo pomocne w sukcesie. :)

#111 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 15 styczeń 2021 - 22:58

... pokazało -13, tak ze 4 cm grubości, ugina się i trzaska. Bez wiatru. Test blisko od brzegu.

... około 10 dzwoni brat: Jest błękitnie, czysto, słońce świeci, idzie prawdziwa zima! Zimno leci z ,,kosmosu" ;)



#112 OFFLINE   Damiano

Damiano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaOpolskie

Napisano 15 styczeń 2021 - 23:00

Z tego co ja zaobserwowałem to okolice południa i około 2 godz. do zachodu słońca, aczkolwiek są też takie dni w których choć byś niewiadomo jak tańczył nad przeremblem brania nie oświadczysz. I w takie dni wszystkie praktyki i umiejętności można między bajki w.....ć takie te ryby przewidywalne:))
  • Byniek lubi to

#113 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 16 styczeń 2021 - 07:11

Mam podobne doświadczenie w kwestii ilości brań. Najlepsze brania między 7-11 i 14-16 :)

U mnie to klasyczny rozkład ich dnia. 

Wielokrotnie zaobserwowana przerwa po 11tej- na całym zbiorniku, jakby ktoś wyłączył światło pod lodem.....



#114 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 16 styczeń 2021 - 07:14

Używam Shimano Aspire Silk Shock, ale też Robinsona Supercup. Temu Mikado też dam szansę. Tylko zamiast 0,16 mm do blaszki to założę ich 0,14 i będzie OK.

Wlasnie tak mam zamiar zrobic zejsc z numeracja w dół bo i tak maja wedle producenta dobre wytrzymałości 



#115 OFFLINE   Damiano

Damiano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaOpolskie

Napisano 16 styczeń 2021 - 09:59

Osobiście do błystek używam nie więcej jak 0.12 do mormyszki 0.08-0.10 + bałałajka i nie ma dla mnie nic lepszego:)
  • MarcinMal lubi to

#116 OFFLINE   Kotwic

Kotwic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGiżycko

Napisano 16 styczeń 2021 - 16:14

2 cm. Jutro na mniejszych starorzeczach można robić zwiady. W niedzielę będzie już ok.

 

Niegocin częściowo stanął, ale śniegu nasypało, ciepło (-5°C) i nie liczę, że to będzie pancerny lód.

 

Potencjalnym maniakom testowania lodu i szukania ryb, życzę by w notkach "post mortem" wpisywano, że "poległ", zamiast że głupota i Covid go dopadły.



#117 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 16 styczeń 2021 - 17:50

Dzisiaj pierwsi ludzie łowili na starorzeczach. Lód sportowy- 4 cm. Ja jadę jutro. Bez wariactw. Linka, pierzchnia, 3 osoby i w razie wątpliwości rezygnujemy. Teraz za oknem jest -10°, nad ranem ma być -20°. Mimo śniegu powinno ze 2-3 cm dołożyć.
  • Byniek, Viking i Morisss lubią to

#118 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 styczeń 2021 - 21:26

"Osobiście do błystek używam nie więcej jak 0.12 do mormyszki 0.08-0.10 + bałałajka i nie ma dla mnie nic lepszego."

____
Zależy jaka blaszka. Najmniejsze "diabły" (jak to z kumplami nazywamy, może inni też) czyli ok 2cm przynęta, lepiej gdy wisi na cieńszej żyłce. I tak niżej niż 0.14mm nie schodzę. Jeszcze gdy trzeba nim zejść na 9-12m. 😕
Ale gdy śmigam na "mięsną" blachę (ok cm) na która siadają grube garby, zedy czy nienajedzone szczupaki to żylka ma min. 0.23mm. Z młynkiem pstrągowym. ;) :)

#119 OFFLINE   Damiano

Damiano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaOpolskie

Napisano 16 styczeń 2021 - 22:38

Łoooooo... "Arko" teraz to przycisnąłeś z tymi 9-12 metrami:) w moich okolicach 6,5 to już zimowe głębiny, ale i tak bałałajeczką na 0.10 emocje i koncentracja na 100% bo przy garbusach 35+ błędy nie wybaczają. Tak więc na potwierdzenie tego co napisałeś między innymi o żyłce 0.23 każdy powinien dostosować swój sprzęt do łowiska a przedewszystkim do populacji w nim się znajdującej. Ja przeważnie pracuję na 3 metrach i mogę sobie pozwolić na więcej finezji.
Tak się nakręciłem tym pisaniem jak bym już jutro miał jechać świdrować, a tu niestety jeszcze trzeba troszki poczekać.

#120 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 17 styczeń 2021 - 07:35

Dzisiaj pierwsi ludzie łowili na starorzeczach. Lód sportowy- 4 cm. Ja jadę jutro. Bez wariactw. Linka, pierzchnia, 3 osoby i w razie wątpliwości rezygnujemy. Teraz za oknem jest -10°, nad ranem ma być -20°. Mimo śniegu powinno ze 2-3 cm dołożyć.

Polamania  ,ja poczekam jeszcze ze 2 dni ,u mnie obecnie -18 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych