Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

(fly)fishing eXperimenT


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 07 styczeń 2016 - 18:00

Witam wszystkich muszkarzy.

Na początku chciałbym pogratulować wszystkim wiązania wspaniałych muszek. Wkońcu się odważyłem i zakładam osobny post, który powinien się nazywać  "jak (nie)wiązać much". Mam nadzieję, że się dołączycie do rozmowy i będzie to dobra lekcja dla początkujących.  

 

Chęć tworzenia przynęt jest silniejsza niż racjonalne myślenie. Ciągle kupuję nowe materiały i ciągle czegoś brakuje, dlatego wszystkie moje wypociny są improwizacją czegoś.... B)

Wędkarstwem zainteresowałem się po wyjeździe do Irl, i właśnie tutaj chyciłęm "bakcyla" na muchę. Niestety wszyskiego uczę się z internetu, przerobiłem też jakieś książki ale widzę, że niema nic lepszego niż praktyka.

Postaram się systematycznie dodawać fotki much, które już powtały jak i tych, które dopiero będą wiązane. Wszytkie uwagi, komentarze mile widziane :)

 

a to jedne z pierwszych, powstały gdzieś sierpień/wrzesień 2015

Załączone pliki



#2 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 07 styczeń 2016 - 18:44

Witaj, 

jeszcze długa droga przed Tobą. Zacznij od początku, prosta mucha i tak jak na filmie czy stepie - krok po kroku naśladuj. Na własne wzory przyjdzie jeszcze czas jak wypracujesz sobie sposób wiązania i zrozumiesz jak używać poszczególne materiały. 

 

Chęci masz, wstawiaj muchy, będziemy obserwować postępy i komentować. :) 


  • michaaaal lubi to

#3 OFFLINE   Wormson

Wormson

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów
  • LokalizacjaTam gdzie można cieszyć się wedkarstwem i przyrodą
  • Imię:Krystian
  • Nazwisko:Z.

Napisano 07 styczeń 2016 - 18:47

Witaj Michale super sprawa powoli lapie tego bakcyla wiec bede sie przygladał bacznie twoim poczynaniom :) Pozdro


  • michaaaal lubi to

#4 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 07 styczeń 2016 - 20:14

'Pierwsze śliwki robaczywki' :) radosna twórczość...

z każdą następną tylko będzie lepiej.


Użytkownik darek1 edytował ten post 07 styczeń 2016 - 20:15

  • michaaaal lubi to

#5 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 styczeń 2016 - 21:56

Rybę pewnie na to złowisz. Wydaje mi się,że możesz zrezygnować z takiej obfitości materiałów. Jak to wszystko zmoczysz może zrobić się słabo pracująca klucha. Pełna wody nie będzie chciała latać. Zdecydowanie warto podpatrywać i naśladować coś sam tego nie cierpię.
  • michaaaal lubi to

#6 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 07 styczeń 2016 - 22:16

Wyszło na to, że się wymądrzyłem, a nic od siebie nie dodałem w sprawie much. 

 

To zacznijmy od początku:

 

Mucha nr 1: 

Zonker długi, choć przy tym haku i tak długim pasku nie powinien się zawijać wokół kolanka. Jak będzie? Zobaczysz na rybach. Czerwony bucktail (?), z którego wykonałeś kołnieżyk/jeżynkę nie jest odpowiednim materiałem. Zamiast tego mogłeś wziąć zonkera w innym kolorze i owinąć go wokół trzonka haka, powstałaby taka jeżynka z sierści. Taka mucha byłaby już śmiało do pokazania, prosta do wykonania i skuteczna. Na podobne łowi się tarpony, czy szczupaki. 

Bunny-Tying-1024x568.jpg
Mucha nr 2 

Tak samo jak ta pierwsza. 

Mucha nr 3 

Nie do końca wiem co chciałeś uzyskać, mucha do łowienia jak najbardziej. Gdybyś staranniej zbudował główkę tak żeby ukryła niedoskonałości tułowia to niebyłaby zła :)

Mucha nr 4 

Za dużo materiałów, nie rozumiem koncepcji. 

Mucha nr 5 

Za dużo marabuta (wystarczy wyskubany pęczek, albo końcówka pióra), niepotrzebnie tam jeszcze dołożyłeś pióro koguta/kury (?) i pawia. Jeżynka za gęsta i z niewłaściwego pióra. 

Muchy nr 6 i 7 

Za dużo materiału, syntetyki nie są proste, tutaj trzeba konkretnych sposobów wiązania, szczególnie podczas nauki, później sam wyczujesz materiał. Ten syntetyk, który zastosowałeś nadaje się do dużych much (mówię tutaj o muchach 20cm+), przy małych nie będzie pracował. 

 

Tak jak Harp napisał, za dużo materiału, to jest błąd większości początkujących. Poszperaj na youtubie, jest ogrom różnych stepów, to samo w googlach. Zacznij od prostych, lecz skutecznych wzorów - red tag, viva, wooly bugger. 

 

Mam nadzieję, że nie zrażasz się krytyką :). Każdy z osób kręcących muchy tak zaczynał, ja wciąż z niektórych much nie jestem zadowolony :)


  • michaaaal lubi to

#7 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 07 styczeń 2016 - 22:36

Dziękuję Wam za uwagi. Niestety muchy już są i mam ich jeszcze sporo więcej. Obecnie czekam na paczkę z syntetykami i widzę, że jeszcze dużo materiałów mi brakuje.

Kacper.K fajnie, że znalazłeś chwilkę na rozwinięcie myśli.  W takim razie nie czekam i wrzucam wszystko co do tej pory stworzyłęm a na przyszłość będę bardziej się starał.

PS.- syntetyk z 6 i 7 muchy to włosy z peruki (jakiś muszkarz z YT podsunął mi taki pomysł). fajny materiał ale ciężki.

 

Załączone pliki



#8 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 07 styczeń 2016 - 22:47

i jeszcze kilka

Załączone pliki



#9 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 07 styczeń 2016 - 23:08

Trochę w zbyt trudne tematy uderzasz - mucha nr 2 i 3. Chciałeś osiągnąć coś w stylu łososiowym, zdecydowanie nie na początek. 

Mucha 4 i 5 nie mam uwag,

6 i 7 to coś a'la krewetka, pod względem poprawności wykonania ok, trochę wymiętolone i niedokładnie wykonane, ale ogólnie nie jest źle. 

8 i 9  to właśnie coś w tylu tego bunny fly, jest ok.

10 trochę za dużo materiałów i nieskładnie.

11 - raczej nie przywiązuje się piór z puchem, staraj się dawać mniej piór ale bardziej wyselekcjonowanych. Dobierz z paczki 2-3 pióra o podobnej długości i kształcie, użyj ich, nawet kilka razy przywiązuj, aż osiągniesz pożądany kształt.

12 tutaj też pióra z puchem, no i przystrzyżona mocno "jeżynka", generalnie rybom to nie przeszkadza, do pokazywania raczej nie bardzo. 

Ostatnia nie wygląda źle, jakbyś jeszcze dodał w miejscu nici jakąś główkę z dubbingu, czy sierści to byłoby jeszcze lepiej. 

 

Następny post:

Pierwsza mucha - ok, przydałby się dłuższy nieco ten czerwony królik, ale nie czepiam się. Tylko pytanie - dysponujesz takim sprzętem żeby rzucić tą muchą? 2 x 10cm mokrego królika w powietrzu to już niezły pocisk. I co to za żyłka tam jest? Miała być taka pętla żeby królik się nie owinął wokół kolanka haka ?? 

Numer 2 - znowu za dużo piór ;) 

Numer 3 - Dużo materiału, 

Numer 4 - oprócz niedoskonałości wykonania ok, koncepcja dobra, ilośc materiałów też dość dobra. 

Numer 5 - fajna

Numer 6 - też fajne 

Numer 7 - jedna z lepszych Twoich much 

Numer 8 - nie jest źle, mogłoby być lepiej gdybyś z przodu również dał długiego bucktaila i wtedy kilka dłuższych piór w tyłek w kolorze czarnym. Dobra szczupakowa mucha by wyszła. 

 

Dużo z hakami kombinujesz, nie do końca dobrze. Na takich hakach łatwo muchę zepsuć. Postaraj się używać standardowych, z normalnym oczkiem, chyba że te powyżej są jakoś uzasadnione. 


  • michaaaal lubi to

#10 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 07 styczeń 2016 - 23:13

do tego kilka kogucików i ktoś na forum pisał o Hairy Killer z Abu, bardzo lubię tą przynętę, świetna na zarośnięte, płytkie wody. Potrafi wywabić łdnego szczupłego. Śmigiełka by się przydały :)

Załączone pliki



#11 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 08 styczeń 2016 - 00:17

Dziękuję Kacper.K za szczerość. Pierwszy raz w życiu krytyka w moim kierunku powoduje usmiech na mojej twarzy :)

Te łososiowate robiłem z myślą o feroksie ale jak narazie trupek króluje.

Faktycznie dwa zonkery w ogonku to trochę za ciężka sprawa.  W zeszłym roku musiałem sprzedać swoją łajbę dlatego dostosowuje się do kolegi, z którym pływam. Część much wykorzystuje do metody bombarda (tak to się nazywa?) gdy tylko mogę macham batem. Ostatnio testuje system, który pozwoli użyć muchę do trollingu i dlatego jest tam dowiązane fluo(dwie muchy(tandem)całkiem dobre wyniki).

 Ostatnie muchy, które wyglądają już "znośnie" były wiązane kilka tygodni temu, biała i czarna szczupakowa wczoraj.

Potraficie podnieść człowieka na duchu :)


Użytkownik michaaaal edytował ten post 08 styczeń 2016 - 00:20


#12 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 08 styczeń 2016 - 00:47

Witaj Michale super sprawa powoli lapie tego bakcyla wiec bede sie przygladał bacznie twoim poczynaniom :) Pozdro

Łap bakcyla bo to fajny bakcyl :) Połamania kija :)



#13 OFFLINE   Kowalinho

Kowalinho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaPuławy

Napisano 08 styczeń 2016 - 08:08

Kolego @michaaaal super, że kręcisz.

 

Ja osobiście nie mam zielonego pojęcia o wędkarstwie muchowym ale wiem jedno.....czasami na nie do końca piękne i wymuskane przynęty ryba bierze najchętniej.

 

Dla mnie osobiście wyżej zaprezentowane muchy niczym nie różnią się od innych......myślę, że dla ryb też ;)

 

Pozdrawiam.


  • michaaaal lubi to

#14 OFFLINE   K.Kalisz

K.Kalisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk

Napisano 08 styczeń 2016 - 08:09

Tak, najważniejsze w tym wszystkim to łowić, zbierać doświadczenie, kręcić muchy ...wyciągać wnioski, kręcić jeszcze lepsze muchy .....i jeszcze lepiej i skuteczniej łowić!

Muchy jak muchy, nawet na te, które zaproponowałeś wyżej jestem przekonany, że niejeden pstrąg czy irlandzki szczupak zareaguje :) ...bo ryby, jak wszyscy doskonale wiemy, bywają czasem po prostu nieprzewidywalne .



#15 OFFLINE   szaker

szaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów

Napisano 08 styczeń 2016 - 10:22

Dobrze jest też skupić się na kilku wzorach (do dostosowania się do różnych warunków na łowisku)  lub w przypadku dużych much na sposobie kręcenia/układania materiału (żeby nie kupować byle czego, tylko skupić się na kilku materiałach w szerszej gamie kolorów)

Wtedy możesz wyćwiczyć/udoskonalić swój warsztat, a po jakimś czasie będziesz mógł je ulepszać albo tuningować na swój sposób.

 

Wiem, że jest to trudne, bo sam jak zaczynałem to tak mnie zafascynowało siedzenie przed imadłem, że próbowałem kręcić muchy wszelkiej maści po jednej po dwie, co w praktyce skłaniało się do tego, że łowiłem na góra 3-4 modele, a reszta leżała nie ruszona.

 

Ale w końcu po tych paru latach doszedłem do tego co napisałem powyżej :)


  • michaaaal lubi to

#16 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 08 styczeń 2016 - 10:22

Te Abu Hairy Killery fajne, dociążasz je lametą ołowianą na tułowiu  ?

Koguty też niczego sobie z tym, że nie wszystkie materiały się na koguty nadają. Dojdziesz do tego eksperymentami nad wodą :)


  • michaaaal lubi to

#17 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 styczeń 2016 - 12:58

Warto nowe przynęty i pomysły na nie topić przynajmniej w wannie. Najlepiej nad jeziorem lub w bystry nurcie rzeki. Okaże się wtedy że część przynęt pracuje źle z winy przeładowania materiałem a nawet nie chce zatonąć ;). Pewnie każdy to przechodził.
  • michaaaal lubi to

#18 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 08 styczeń 2016 - 13:58

Warto nowe przynęty i pomysły na nie topić przynajmniej w wannie. Najlepiej nad jeziorem lub w bystry nurcie rzeki. Okaże się wtedy że część przynęt pracuje źle z winy przeładowania materiałem a nawet nie chce zatonąć ;). Pewnie każdy to przechodził.

A jeszcze się czasem okaże, że na takie "nieprawidłowe" przynęty jednak biorą ryby :D


  • harp i michaaaal lubią to

#19 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 08 styczeń 2016 - 14:24

Hairy Killer jest dociążony ale tylko "symbolicznie" ok 2g dla zaspokojenia własnej ciekawości. Resztę ciężaru robi królik po namoczeniu i spoko to lata.

Co do pracy much to zachowują się jak powinny, jedna z moich ulubionych much (została ukradziona przez paszczaka) przewracała się na boki a mimo to była najbardziej łowna. Oczywiście wolę gdy pracują jak należy. Lekarstwo na wiazanie lepszych much w moim przypadku to cierpliwość i tak też zrobię.

THX



#20 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 19 styczeń 2016 - 20:20

Po niedzielnych testach nad wodą czas na smutne wnioski.

symboliczne obciążenie w hairy killer-ach to za mało. na lekkim castingu z plecionką 0,18 trzeba się mocno wk%$!ć żeby rzucić to 15m. pracują fajnie ale powinny latać bez bomby

Co do much to sami wiecie :)

w niedziele odzyskam aparat to na poczatku przyszłego tygodnia pokarze co tam wykręciłem

pozdrawiam