Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

(fly)fishing eXperimenT


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 30 styczeń 2016 - 13:36

Nie jest to początek tygodnia ale i tak że nalazłem jakiś wolny czas. Narazie mam takie tam dwie. Może z wieczora uda mi się coś zawiązać. Jakieś uwagi,podpowiedzi please :whistling:

pozdrawiam

 

Załączone pliki



#22 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 30 styczeń 2016 - 16:31

daje jeszcze raz kolorową bo nie widać zabardzo co tam jest i coś co dopiero wyrzeźbiłem :)

Załączone pliki



#23 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 31 styczeń 2016 - 15:52

i pierwsze trzy z syntetyka. co myślicie?

Załączone pliki



#24 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 31 styczeń 2016 - 19:52

Muchy z bucktail'a nie są proste. Trzeba przede wszystkim mieć dobrej jakości ogon, odpowiednio dobrać ilość włosów, a później dobrze je ułożyć. Ta z zielonymi oczami nieźle wyszła, ale brakuje jej ogona wyraźnego. 

 

Natomiast te z syntetyków całkiem fajne, trzeba jedynie oczy dokleić żeby ślepe nie były ;). Ja bym inaczej kolory dobrał, no i dał więcej flashy. 


  • michaaaal lubi to

#25 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 31 styczeń 2016 - 23:33

Dziękuje Kacper.K.  Jako świeżak przeważnie używam za dużo materaiałów ale wkońcu wyczuje oco kaman z tym bucktailem :)  Syntetyki dostaną oczka jak tylko paczka z chin dojdzie bo narazie mam tylko jeden rodzaj oczek i nie chcę ich dawać do każdej muchy.  Jutro działam dalej.

Pozdrawiam


Użytkownik michaaaal edytował ten post 31 styczeń 2016 - 23:36


#26 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 31 styczeń 2016 - 23:49

Działaj, działaj. Dobór odpowiedniej ilości materiału to jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli weźmiesz za dużo to mucha straci proporcje i nie będzie dobrze wyglądać. 

Co do much z bucktaila, to zerknij tutaj -> https://www.facebook...?ref=ts&fref=ts

Popatrz na jego muchy, poczytaj komentarze, często umieszcza w nich wskazówki i zdjęcia poszczególnych etapów. 

 

Jutro rusza ciekawa inicjatywa, mam nadzieję, że się nią zainteresujesz :)


  • michaaaal lubi to

#27 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 02 luty 2016 - 20:19

Wracając do much z bucktail'a. 

Tutaj jest filmik, który w zasadzie rozwiewa wszystkie wątpliwości i wyjaśnia jak prawidłowo wykonać muchy w stylu "hollow"


  • Piotr 75, michaaaal i lajcik lubią to

#28 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 03 luty 2016 - 14:25

kolejny krok w dążeniu do doskonałości :)

dziekuję Kacper



#29 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 05 luty 2016 - 16:28

Kacper.K ten filmik jest świetny. wiązanie jakoś zrobiło się łatwiejsze :) Jeszcze kilka much ulepię zanim będzie się czym chwalić ale to jest silniejsze...zmoczone i "otrzepane" z wody. Dlugość ok. 10-12 cm. Flash-e wystają kilka cm za ogonek - skrócić to?

Załączone pliki


  • Kacper.K i FoamFly lubią to

#30 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 05 luty 2016 - 16:40

Jest super ! 

Nie strzepuj much z wody, zobacz jak na końcu tego filmiku gościu ustawia je do suszenia. Jak tak zrobisz to mucha pozostanie (do czasu następnego moczenia) w takim fajnym, opływowym kształcie. Bardzo dobrze, że flashe wystają, ja bym nic nie zmieniał. 


  • michaaaal lubi to

#31 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 10 luty 2016 - 18:47

Witam

Wczoraj znalazłem trochę czasu na podszlifowanie swoich umiejętności i wyszło coś takiego.

Hak mustad ultrapoint 4/0

Długość 14-15cm

Przed i po zmoczeniu :)

Załączone pliki


  • remek lubi to

#32 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 16 luty 2016 - 15:39

Dzień dobry

kolejny hollow stajla :)

 

Załączony plik  DSCF1697.JPG   53,85 KB   6 Ilość pobrań

 

Muszę zawiązać coś innego dla odmiany, jeleń już mi się znudził a i tak jeszcze będę musiał poćwiczyć ten rodzaj muchy, ładnie wyglądają od pro. Może ma ktoś jakiś fajny filmik na muchę szczupakową z syntetyka?

 

Pozdrawiam


  • remek lubi to

#33 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 16 luty 2016 - 17:31

Jest mnóstwo filmików w necie, od najbardziej popularnych (zobacz również inne ich filmiki) :

Nicolas Bauer 

 

przez Ulf'a Hagstroma

 

po Daniela Holma

 

Jest tego multum na youtubie czy vimeo pod hasłami "pike fly" . Materiały są różne, ale śmiało możesz je zastępować czymś podobnym co masz już na stanie. 

 

Co do ostatnich much, to doszedłeś do fajnych efektów, co prawda nie wszystkie mi leżą pod względem kolorystyki, ale to już kwestia gustu, o którym się nie dyskutuje ;)


  • remek, Kamil Z. i michaaaal lubią to

#34 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 16 luty 2016 - 20:41

Tak jak mówisz Kacper jest tego mnóstwo. Chciałem jak najdokładniej odwzorować coś na materiałach które posiadam. Mogę też poimprowizować, to chyba moja domena ale łatwo przesadzić. Coś sklecę.

 

Co do kolorów, to pewnie z czasem, jak nabiorę więcej dowiadczenia jako wędkarz to i kolory będą inne, zobaczymy co to będzie.

 

Pozdrawiam :)



#35 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 17 luty 2016 - 14:26

michaaaal jestem młodym "flajtajerem" ale czuje, że od lat nie bawiłem się tak dobrze więc pewnie bede rozwijał swój warsztat. daleko mi do speców forumowych ale myślałem podobnie do Ciebie, że potrzeba wzorów i takich samych materiałów. Po jakiejś liczbie skręconych much szczupakowych doszedłem do jednego wniosku - moje myślenie było z innej bajki. Teraz jest takie - najpierw ogon - potrzeba czegoś dłuższego, pózniej body - kilka stopni czegoś krótszego, pózniej skrzydło (dłuższy albo krótszy materiał), głowa krótko, broda jeśli potrzebuje krócej i .... Pod to dobieram rożne pierdoły które mam pod ręką. Oczywiście opisałem podejście do streamerów szczupkowych. Zerknij na Bauera ja mam wrażenie, że on sie w ogóle nie wysila (owszem ma bardziej skomplikowane muchy). Bierze flesha, robi cierpliwie choinkę i ma muszkę :)
  • michaaaal lubi to

#36 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 17 luty 2016 - 18:52

Lekko spuchnięty pędzel w kolorze płotki,śledzia(uklei) czy okonia(FT),aha jeszcze pijawka...

jak szczupak jest to nie będzie kaprysił  ;) .Oczy robią wrażenie na innych łowiących,podobnie flesze.

Wabiki wcale nie muszą być wielkie...teoria z selektywnością-słaba,bo duży szczupak nie żyje w stadzie  :lol: .

Ryba nie kalkuluje opłacalności tylko pobiera co się nadarzy.Zaobserwowałem,że żerujące patrolują swoje rewiry,

wtedy wystarczy wabikiem przeciąć ścieżkę. :) 


  • michaaaal lubi to

#37 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 17 luty 2016 - 19:07

Dzień dobry.

Racja Remek. Wiązanie much to fajna zabawa, będę trzymał się głównych zasad a reszta zależy od autora...

Zanim Kacper podał mi pomysł na Daniela Holma zrobiłem takie dwie syntetyczne: 

hak 6/0 dlugość 19-20cm

 

Grubas wyszedł.

Załączony plik  DSCF1704.JPG   28,25 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  DSCF1707.JPG   32,99 KB   6 Ilość pobrań

 

 

Załączony plik  DSCF1705.JPG   36,52 KB   6 Ilość pobrań

 

i coś takiego

Załączony plik  DSCF1700.JPG   37,28 KB   5 Ilość pobrań

 

Pozdrawiam


Użytkownik michaaaal edytował ten post 17 luty 2016 - 19:07


#38 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 17 luty 2016 - 19:57

Lekko spuchnięty pędzel w kolorze płotki,śledzia(uklei) czy okonia(FT),aha jeszcze pijawka...

jak szczupak jest to nie będzie kaprysił  ;) .Oczy robią wrażenie na innych łowiących,podobnie flesze.

Wabiki wcale nie muszą być wielkie...teoria z selektywnością-słaba,bo duży szczupak nie żyje w stadzie  :lol: .

Ryba nie kalkuluje opłacalności tylko pobiera co się nadarzy.Zaobserwowałem,że żerujące patrolują swoje rewiry,

wtedy wystarczy wabikiem przeciąć ścieżkę. :) 

 

Do fleszy też cięzko mi się przekonać, raczej wolę stonowane przynęty ale będę dalej eksperymentował.

Co do selektywnego wędkowania to wg mnie zależy to od łowiska i ryby w danym dniu. Czasami się zdarza, że szczupły nie wali w większe przynęty, ale z mojego doświadczenia  70/80cm  zębacz bez problemu przywali w przynęte 25+ (gumową lub trupka)

Faktycznie szczupak to nie ryba stadna ale są miejsca gdzie na 1km kw. jeziora siedzi sporo 80+, 100+

 

 

ten szczupak najpierw uderzył w pstrąga którego holowałem, przecinając go w połowie(kręgosłup trzymał go w całości) a po chwili niałem go na 3cm streamer-ka z jungle cock. Pogięło mi portki jak zobaczyłem co się dzieje, zapięty w zamym kąciku ust, .

Pierwszy na muchę, ponad 4kg.
Załączony plik  DSCF8437.JPG   56,24 KB   6 Ilość pobrań

 

pozdrwiam


Użytkownik michaaaal edytował ten post 17 luty 2016 - 20:03

  • FoamFly i darek1 lubią to

#39 OFFLINE   michaaaal

michaaaal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaPortlaoise/Czestochowa

Napisano 18 luty 2016 - 11:43

wczoraj wzorowałem się muchą Gandalf z filmiku Ulf'a Hagstroma.

hak 6/0 dlugość ok 20cm

Załączone pliki



#40 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 18 luty 2016 - 11:57

Mówiłem to już kilkukrotnie, ale napiszę jeszcze raz. Przynęta nie ma złowić jedynie ryby, ale także wędkarza, któremu musi się podobać, bo wtedy wzrasta nasza wiara w muchę. Do mnie łowienie szczupaków na kilkucentymetrowe pijawki nie przemawia, choć nie mówię, że nie może być skuteczne. 

 

Przeładowałeś trochę te muchy z syntetyków, mniej materiału i bardziej przyłóż się do nadania im kształtu zbliżonego do wydłużonej kropli. Główka powinna być "bulky" czyli taka pękata, a reszta już coraz węższa. Tak zbudowana przynęta inaczej się w wodzie zachowuje. 

 

Oczywiście na Twoje muchy w określonych okolicznościach również połowisz. 

 

Poniżej moja mucha wykonana w całości ze slinky fiber, trochę perłowego polarflasha, a na grzbiet szary optic fiber, bródka z lisa. 

Mucha ma >20cm, ale zawiązana jest jedynie na 2cm od oczka haczyka. 

Załączony plik  20160218_112500.jpg   62,25 KB   7 Ilość pobrań

Załączone pliki


  • michaaaal lubi to