Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Troć morska - uwagi, spostrzeżenia, kiedy, gdzie, jak i na co łowić...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1350 odpowiedzi w tym temacie

#421 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 01 sierpień 2017 - 15:51

plećka spiderwire 8 splotowa - 0,17 , przypon damyl tectan ok. 1 m - 0,23. 


  • STREMER lubi to

#422 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 01 sierpień 2017 - 15:52

Kolego Del Toro, zacytowałem, bo kolega powyżej napisał " łowienie sama żyłką " i o tym pisałem a nie o plećce z przyponem ;)

 

No tak, ale nie odnioslem sie do twojego posta tylko do kolegi @Hurricane ;)  


  • Delbanka lubi to

#423 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 01 sierpień 2017 - 15:54

Sorry Del Toro to z rozpędu ;)


  • Del Toro lubi to

#424 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 01 sierpień 2017 - 17:00



@Maraky, a jaki używasz materiał na przypon zatem i pisząc o nikłym procencie spadów masz na myśli zmniejszenie go poprzez stosowanie przyponu ? masz na myśli jakąś żyłkę i dodatkową amortyzację? Ogólnie łowienie sama żyłką mogłoby być ciekawe, warto by było kiedyś spróbować ; )

 

Zaczynając łowić trocie z plaży używałem żyłki jako linki, i to przez dość długi okres dobrych kilku lat, z tym że wtedy jeszcze nie byłem całkowicie odjechany na punkcie plażowego wędkarstwa i nie spędzałem tyle czasu nad morzem jak w późniejszym okresie.

 

Potem zacząłem nawijać plecionki na szpule kołowrotka, porównując te dwie linki, to przy plecionce jakby "oczy się otworzyły". Całkiem inne łowienie, bo pełny kontakt z przynętą na całym dystansie, czujesz co robi przynęta, czujesz jak ryby ją "wąchają", czujesz jak ryby w nią "tłuką". Przy żyłce tego brakowało, często po dłuższym nawijaniu docierało, że coś "wisi" na końcu zestawu, zero informacji w którym momencie nastąpiło branie, gdzie była wtedy przynęta, jak była prezentowana. Plusem żyłki był spokojny hol troci, owszem zdarzyło się, że wykonała świecę, ale było też i tak, że dopiero po dłuższej chwili nawijania linki, orientowałeś się, że tam za rewami to skacze "twoja" troć. 

Przy plecionce czucie zestawu doskonałe, ale zestaw taki sztywny, czuć jak trocie często odbijają się od przynęty, spadów dużo, ryby walczą jak wściekłe i ryzyko wypięcia na każdym etapie holu.

Niby można te wady zlikwidować dobierając odpowiednie wędzisko, ale sprawa dość kosztowna, czasochłonna, bo trzeba tych wędzisk trochę przerzucić.

Po jakimś okresie zachłyśnięcia się plecionkami, dobrania do nich jakiegoś wędziska, i stwierdzeniu, że nie są to jednak idealne linki, zacząłem kombinować z przyponami, na początek poszły zwykłe żyłki, różne długości, później jakieś fluorocarbony i tak powoli dochodziłem do tego czego oczekiwałem.

 

Złotym środkiem okazała się Sunset Amnesia clear, której kilka szpulek miałem do budowy zestawów surfcastingowych.

Czy ryby ją widzą czy nie widzą? Pewnie widzą, ale nie o to chodzi w idei dowiązywania przyponu.

Dla mnie jest to kompromis pomiędzy żyłką a plecionką, przypon z Amnesia pełni funkcję shock leadera, cały zestaw zachowuje czułość jak przy plecionce, ale pozbawiony jest jej sztywności a ryby to nagradzają chętnie chwytając przynętę zaprezentowaną na takim zestawie i niechętnie się jej pozbywając.

Pewnym problem przy rzutach była kwestia węzła, tłukący się o pierścienie przelotek wyraźnie wpływał na skrócenie dystansu na jaki leciała przynęta.

Jakimś rozwiązaniem była opcja nie wprowadzania węzła do tunelu przelotek, podczas wymachu znajdował się poniżej przelotki szczytowej.

Problem został całkowicie rozwiązany przez zastosowanie tego węzła, węzeł może znajdować się w dowolnej pozycji pomiędzy przelotkami czy nawinięty na szpulę, podczas wyrzutu całość idzie bezkolizyjnie i gładko.

 

Podczas stosowania "gołej" plecionki miałem ilość spadów na poziomie standardowym jak na morskie trocie, dobranie kija trochę wpłynęło na zmniejszenie, dwa moje ostatnie pełne sezony na morskich trociach, zestaw z Amnesią + moja przynęta, ilość złowionych ryb w sezonie nie spada a stosunek ryb wypiętych podczas holu jak wcześniej wspomniałem. Czysty przypadek? Kwestia szczęścia? Nie sadzę... Dwa sezony to dużo czasu.

Teraz nie mogę sobie pozwolić by cały sezon biegać za trociami, ale pewnie do tematu wrócę  ;)

 

Słowo o pracy przynęty, przypon dopieram mocą do stosowanej plecionki jako linki głównej, na trocie z plaży to ok. 10-12 lb, 12-sto funtowa Amnesia ma ok. 0,25 mm średnicy, nie jest sztywna, nie trzyma pamięci, moim zdaniem, nie wpływa na gaszenie pracy przynęty, raczej pozwala wydobyć drzemiące w niej "myki".



#425 OFFLINE   Hurrican

Hurrican

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 271 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 01 sierpień 2017 - 17:18

@Del Toro, 

ok. 1m, tak aby ta długość przy rzutach nie przeszkadzała. 


  • STREMER i Del Toro lubią to

#426 OFFLINE   dziobak1967

dziobak1967

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 13 sierpień 2017 - 21:51

Będąc w ub. roku na Bornholmie widziałem wędkarzy łowiących trocie przy użyciu "Sbirulino, Spirolino" i 2 much. Jako że raczkuję w tym wędkarstwie to mam do Was pytanie - jak wiąże się taki zestaw? Niestety z " Dunami "nie można się dogadać, a wyniki mieli i owszem. Dwie różne muchy dają większe prawdopodobieństwo że coś złowimy. Będę chciał pojechać tam w przyszłym roku i spróbować takiego rozwiązania.



#427 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 17 sierpień 2017 - 17:46

Jeżeli jako linki głównej używasz żyłki to przeciągasz ją przez pływak, dajesz jeszcze jakiś koralik gumowy i wiążesz krętlik.

Do krętlika z drugiej strony wiążesz przypon z przynętą, długość tego przyponu musisz sobie dobrać tak by nie plątał się podczas rzutów i przynętę można było ładnie zaprezentować.

 

Przy plecionce miałem uczucie, że suwający się po niej pływak uszkodzi linkę, a przynajmniej jej zewnętrzna strukturę.

Robiłem tak, że pływak był nanizany na krótki odcinek grubszej żyłki, długość pływaka + 10 cm, na obu końcach krętliki, ten powyżej pływaka służył do połączenia zestawu z plecionką, a poniżej pływaka, poprzedzony koralikiem do przywiązania przyponu z przynętą.

Można sobie wcześniej przygotować tak kilka różnych pływaków i przechowywać je na drabinkach do zestawów spławikowych, wtedy możliwa jest szybka zmiana na zestaw z pływakiem o innym ciężarze, pływalności nawet stojąc w wodzie po pas. A wykorzystując łączniki bezwęzłowe połączysz/rozłączysz plecionkę z zestawem bombardy bez ściągania rękawic.


  • wojti80, STREMER i Delbanka lubią to

#428 OFFLINE   dziobak1967

dziobak1967

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 18 sierpień 2017 - 09:48

Dzięki, dzięki  :) Przeczytałem już trochę o tym w międzyczasie . Nawet znalazłem filmik instruktażowy Pawła Mireckiego. Pozdrawiam



#429 OFFLINE   STREMER

STREMER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów

Napisano 18 sierpień 2017 - 18:43

Nowe sandjile http://www.fishing-m...804-k20390.html

40 gramów i 40 zyla za sztukę .... plus przesyłka  ;)

 

BTW. 40g to sporo. Moim zdaniem za ciężko, szczególnie, że i tak nie da się w pełni wykorzystać tej masy podczas rzutu.

Ale i tak przynęta warta zainteresowania.


  • popper i Delbanka lubią to

#430 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 19 sierpień 2017 - 13:48

Będąc w ub. roku na Bornholmie widziałem wędkarzy łowiących trocie przy użyciu "Sbirulino, Spirolino" i 2 much. Jako że raczkuję w tym wędkarstwie to mam do Was pytanie - jak wiąże się taki zestaw? Niestety z " Dunami "nie można się dogadać, a wyniki mieli i owszem. Dwie różne muchy dają większe prawdopodobieństwo że coś złowimy. Będę chciał pojechać tam w przyszłym roku i spróbować takiego rozwiązania.

A łowiłś już na spidolino z 1 muchą?


  • popper lubi to

#431 OFFLINE   dziobak1967

dziobak1967

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 20 sierpień 2017 - 13:48

Przez chwilę na wędkę miejscowego, ale on twierdził z tego co zrozumiałem woli na 2 różne by szybciej wyselekcjonować skuteczniejszą przynętę



#432 OFFLINE   STREMER

STREMER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów

Napisano 02 wrzesień 2017 - 14:15

Wyprzedaż Dragon Madman 15g.

https://topfish.pl/s...hp?text=Madman

 

Jakie macie doświadczenie w łowieniu tą przynętą?



#433 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 02 wrzesień 2017 - 16:41

Blacha jak blacha...

Nie wygląda na nic nadzwyczajnego, a ryba jak żeruje w zasięgu rzutu, to uderzy prawie we wszystko.

Kolory bardziej na wędkarza niż na rybę.


  • wojti80 i kogut1982 lubią to

#434 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 02 wrzesień 2017 - 18:24

Blacha fajna, nieźle lusterkuje w opadzie i dobrze leci w wersji 25 gr. Ta z promocji (15 gr) bardziej na rzuty z bely boat lub z łodzi. 


  • STREMER lubi to

#435 OFFLINE   STREMER

STREMER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów

Napisano 02 wrzesień 2017 - 22:40

Ta z promocji (15 gr) bardziej na rzuty z bely boat lub z łodzi. 

O tym właśnie myślałem  ;)



#436 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 03 wrzesień 2017 - 05:25

Prochu Dragon nie wymyślił. To kolejny klon błystek Gladsax Snaps.

A co do kolorów... część jest jak w oryginale a część trochę bardziej różowa :) Może mają w firmie jakąś młodą panią do malowania i popuściła wodze fantazji... Woblery na rzekę też bywają różowe i ryby je atakują. 

Te lżejsze (15 gr) na "belkę " jak najbardziej a promocja jest bo większość tym miota z brzegu, 
Do tego jakieś  Rewy i jesteś zaopatrzony. 


Użytkownik Okonhel edytował ten post 03 wrzesień 2017 - 05:28

  • STREMER lubi to

#437 OFFLINE   STREMER

STREMER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów

Napisano 03 wrzesień 2017 - 08:14

...... a ryba jak żeruje w zasięgu rzutu, to uderzy prawie we wszystko.

Kolory bardziej na wędkarza niż na rybę.

Też chciałbym tak myśleć. I mieszkać 500m od plaży  ;)

Dlaczego więc trocie odprowadzają jakąś przynęte albo w nią tylko pukną zamiast konkretnie dziabnąć?

No i dlaczego jednak to koledzy stojący obok łowią a my nie?

 

Skoro i tak trzeba kupić jakąś przynętę, to chyba lepiej kupić taką, na którą ja i inni mieli ryby. Chyba, że lubimy experymentować z nowymi.

Opieranie się na szczęściu, farcie, dobrej passie czy liczenie na dobry dzień, to też sposób ale i szczęściu trzeba dopomagać  ;)

Nie róbmy z troci głupiej ryby żrącej każdy kawałek metalu  :doh:



#438 OFFLINE   wojti80

wojti80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisano 03 wrzesień 2017 - 12:22

 

No i dlaczego jednak to koledzy stojący obok łowią a my nie?

 

Bo łowią a nie siedzą i nie pierdolą bzdur na każdym jednym forum na jakie uda im sie zalogować


  • gaweł, budzik i Bartas93 lubią to

#439 OFFLINE   STREMER

STREMER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów

Napisano 03 wrzesień 2017 - 13:11

Bo łowią a nie siedzą i nie pierdolą bzdur na każdym jednym forum na jakie uda im sie zalogować

Fora nie są dobrym miejscem na "wyrównywanie ciśnienia".

Jedź na ryby.


  • Delbanka lubi to

#440 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:30

hehehehe... :lol:


  • Wiktor, wojti80 i kogut1982 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

1 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    inglisz