Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Troć morska - uwagi, spostrzeżenia, kiedy, gdzie, jak i na co łowić...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1350 odpowiedzi w tym temacie

#1101 OFFLINE   GregORnot

GregORnot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 150 postów

Napisano 23 listopad 2021 - 21:50

Ja używam krewety jako dowieszki na bocznym troku do normalnej trociowej blachy lub woblera- mega skuteczna!

#1102 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Napisano 24 listopad 2021 - 08:01

Duńczycy łowili także na muchę o ciekawej konstrukcji zwaną Christmas Tree. Ktoś próbował?



#1103 OFFLINE   wojti80

wojti80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisano 24 listopad 2021 - 12:59

Ja używałem . Kilka ryb na to miałem ale bez szału

Zdecydowanie lepszą przynętą z bombardą był pokraczny pomarańczowy lub różowy wyrób ala  wooly bugger z marabuta.

Pieszczotliwie nazywany przez muchowych kolegów "farfoclem" ze względu  na jakość wykonania :D

 

Poniżej jedna z niewielu sfilmowanych akcji dawno dawno  temu :)

 

 

...eh to już 10 lat mineło :)


  • gaweł, kogut1982 i kefaspirit lubią to

#1104 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 24 listopad 2021 - 14:24

Generalnie muchy do łowienia na bombardę i na muchówkę trochę się różnią. Przynajmniej dla mnie. Ale na bombardę łowię rzadko.

Ta mucha o której piszesz to po polsku choinka. Łatwo się ją robi. Dobra na bardzo zimną wodę. Złowiłem na nią kilka ryb zimą na Bornholmie. Na muchówkę.

#1105 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 24 listopad 2021 - 16:05

Ja używam krewety jako dowieszki na bocznym troku do normalnej trociowej blachy lub woblera- mega skuteczna!

Pytanie do łowiących z naszych plaż nad Bałtykiem. Czy taki zestaw jest zgodny z przepisami obowiązującymi wędkarzy? 

https://girm.gov.pl/...nolity_2019.pdf


  • popper lubi to

#1106 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 24 listopad 2021 - 17:19

Pytanie do łowiących z naszych plaż nad Bałtykiem. Czy taki zestaw jest zgodny z przepisami obowiązującymi wędkarzy? 

https://girm.gov.pl/...nolity_2019.pdf

 

Kol. jachu - pomijając fakt, że powołujesz się na nieaktualny akt prawny, Twoje wątpliwości rozwieję cytatami z aktualnych przepisów.

https://isap.sejm.go...O/D20212056.pdf

 

Do połowów dorszy taki zestaw jest dopuszczalny:

§ 5.1

        3. Przy prowadzeniu połowów dorsza ze statku lub innego niż statek urządzenia pływającego dopuszcza się zakończenie linki, o której mowa w ust. 1:
1) sztuczną przynętą z przymocowanym do niej, w sposób elastyczny, haczykiem o nie więcej niż 3 ostrzach rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm lub nie przekraczały szerokości przynęty, oraz
2) przyponem zakończonym haczykiem o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza 20 mm, z przymocowaną do niego sztuczną przynętą, lub
3) dwoma przyponami zakończonymi haczykami o jednym ostrzu, których rozwarcie nie przekracza 20 mm, z przymocowanymi do nich sztucznymi przynętami. 

 

W pozostałych przypadkach już nie:

§ 5.1
1) haczykiem o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza 20 mm, albo
2) haczykiem o nie więcej niż 3 ostrzach rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
3) sztuczną przynętą z przymocowanymi do niej, w sposób elastyczny, nie więcej niż 2 haczykami o nie więcej niż 3 ostrzach każdy, rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
4) przyponem wyposażonym w haczyk albo sztuczną przynętę, o których mowa w pkt 1–3. 

- czyli wg przepisów jak ktoś złowi troć (lub inną rybę która nie jest dorszem) na zestaw: uzbrojona sztuczna przynęta (wobler, wahadło czy inne) plus przywieszka w postaci muchy (lub innej przynęty)  na bocznym przyponie, powinien rybę wypuścić. 


  • popper lubi to

#1107 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 24 listopad 2021 - 18:21

Dorsze z kutra, łodzi itp., także śledzie i płastugi chyba możemy sobie Jacku darować w wątku o troci morskiej. Widzę, że Rozporządzenie z tego roku akurat w treści Par. 5 nie zmieniło się w stosunku do poprzedniego. Jednym słowem u nas troć i spinn (także muchówka) tylko z jedną przynętą i nie tylko taką troć należy uwolnić, ale samo użycie takiego zestawu uzbrojonego w drugą przynętę (na bocznym przyponie lub bez niego) przy łowieniu z brzegu jest zakazane. Dzięki za wyjaśnienie.   


  • Okonhel lubi to

#1108 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 24 listopad 2021 - 20:22

Ale z belly boat-a już można ;) Za dorszem oczywiście :P

#1109 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 24 listopad 2021 - 20:24

Dorsze z kutra, łodzi itp., także śledzie i płastugi chyba możemy sobie Jacku darować w wątku o troci morskiej. Widzę, że Rozporządzenie z tego roku akurat w treści Par. 5 nie zmieniło się w stosunku do poprzedniego. Jednym słowem u nas troć i spinn (także muchówka) tylko z jedną przynętą i nie tylko taką troć należy uwolnić, ale samo użycie takiego zestawu uzbrojonego w drugą przynętę (na bocznym przyponie lub bez niego) przy łowieniu z brzegu jest zakazane. Dzięki za wyjaśnienie.   

 

Tak jak napisałeś - przepis stanowi o łowieniu dorszy z jednostek pływających. Jeśli ktoś łowi na spina z łodzi czy innego pływadła - mógłby tak uzbroić do połowu dorsza ale z plaży już nie. Co nie zmienia faktu że złowioną tak troć powinien wypuścić.
Jednak od ok. 2 lat mamy zakaz połowu dorsza na prawie całym wybrzeżu (obszary 25 i 26 na mapie) więc temat dozbrojki z muchą odpada na obszarach objętych całkowitym zakazem. 

 

Załączony plik  1b29f518-73c9-46c2-82ca-db26da394a47.png   314,71 KB   16 Ilość pobrań


Użytkownik Okonhel edytował ten post 24 listopad 2021 - 20:26


#1110 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 24 listopad 2021 - 20:27

Ale z belly boat-a już można ;) Za dorszem oczywiście :P

 

 

 

Tomek - z powodu zakazu połowu dorsza z belly boat czy innego pływadła też nie można


Użytkownik Okonhel edytował ten post 24 listopad 2021 - 20:27


#1111 OFFLINE   GregORnot

GregORnot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 150 postów

Napisano 24 listopad 2021 - 20:34

Ja łapie po niemieckiej stronie, tam można.. 😬

#1112 OFFLINE   GregORnot

GregORnot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 150 postów

Napisano 24 listopad 2021 - 20:36

Zresztã tam wogóle więcej można.. limit 3 szt, wymiar ochronny 45 cm.

#1113 OFFLINE   wojti80

wojti80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisano 24 listopad 2021 - 21:18

Ryby się łowi. Łapać można muchy na ścianie
  • wojciiech, Gadget i Okonhel lubią to

#1114 OFFLINE   GregORnot

GregORnot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 150 postów

Napisano 24 listopad 2021 - 22:19

Łowić można całe życie i nic nie złapać.. ja je łapię

#1115 OFFLINE   wojti80

wojti80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisano 24 listopad 2021 - 22:30

Nie ważne.😂😂😂
  • kogut1982 lubi to

#1116 OFFLINE   mikryb

mikryb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mikołaj

Napisano 24 listopad 2021 - 23:18

Jeśli dobrze pamiętam to dorsze można łowić w pasie 300m od brzegu i 2 sztuki dziennie. Chyba, że coś się zmieniło a ja nie doczytałem.
Oczywiście nie mam zamiaru ale ...

#1117 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Napisano 25 listopad 2021 - 08:31

Koledzy, łowienie z bombardą to tylko 1 mucha i ciężarek-spławik (czyli bombarda) więc powyższe przepisy o zakazie stosowania dodatkowej przywieszki przy łowieniu z brzegu jej nie dotyczą...



#1118 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 25 listopad 2021 - 10:04

Jeśli dobrze pamiętam to dorsze można łowić w pasie 300m od brzegu i 2 sztuki dziennie. Chyba, że coś się zmieniło a ja nie doczytałem.
Oczywiście nie mam zamiaru ale ...

 

 

https://girm.gov.pl/...ow/TAC_2021.pdf

 

Artykuł 8
Środki dotyczące połowów rekreacyjnych dorsza atlantyckiego w podrejonach 22–26

1. W ramach połowów rekreacyjnych w podrejonach 22 i 23 oraz w podrejonie 24 w odległości do sześciu mil morskich mierzonych od linii podstawowych można zatrzymać nie więcej niż pięć osobników dorsza atlantyckiego dziennie na rybaka, z wyjątkiem okresu od dnia 1 lutego do dnia 31 marca 2021 r., w którym można zatrzymać nie więcej niż dwa osobniki dorsza atlantyckiego dziennie na rybaka.
2. Zakazuje się połowów rekreacyjnych dorsza atlantyckiego w podrejonie 24 w odległości powyżej sześciu mil morskich mierzonych od linii podstawowych oraz w podrejonach 25 i 26.

3. Niniejszy artykuł pozostaje bez uszczerbku dla bardziej rygorystycznych środków krajowych.

 

 

Załączony plik  1b29f518-73c9-46c2-82ca-db26da394a47.png   314,71 KB   20 Ilość pobrań



#1119 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 25 listopad 2021 - 11:55

Tomek - z powodu zakazu połowu dorsza z belly boat czy innego pływadła też nie można

Komu nie można, temu nie można ;)


  • Tarłoś, tlok i wojti80 lubią to

#1120 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 30 listopad 2021 - 12:46

Pytanko odnośnie woblerów na troć morską . Nie miałem nigdy do czynienia z takimi i jestem ciekaw jak to pracuje , w sensie X , S , lusterkowanie itp ??? Może ktoś ma filmik z praca typowego wobka , lub może podesłać link z pracą takiego woblera ? Na YT sporo filmików odnośnie morskiej trotki , ale nie moge trafić jak pracuje wobler . 


Użytkownik 'mat edytował ten post 30 listopad 2021 - 12:46





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych