Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mokra mucha - pierwsze kroki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   KwaQ

KwaQ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaGdzieś tam :)

Napisano 06 luty 2016 - 21:43

Mokra to coś co tygryski lubią najbardziej, nic nowego nie powiem, potwierdzić mogę ze black zulu sprawdza mi się wyśmienicie.

pozdrawiam



#22 OFFLINE   brt3

brt3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 269 postów
  • LokalizacjaSulejów
  • Imię:Robert

Napisano 06 luty 2016 - 21:52

Czy na mokre muchy można łowić w nocy?



#23 OFFLINE   K.Kalisz

K.Kalisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk

Napisano 06 luty 2016 - 22:07

Jeśli jesteśmy już w temacie mokrej to nie wyobrażam sobie, aby choć przez chwilkę nie porozmawiać o materiałach do ich konstrukcji, szczególnie tych stosowanych do budowy skrzydełek i jeżynek.

Wiadomo, rządzą kury kuraków, bażant, kuropatwa, ale jakich innych wartych uwagi gatunków było wam dane 'spróbować' ?. Nie jestem oczywiście przedstawicielem żadnych organizacji typu Animals, WWF, etc więc pytanie nie jest zarazem wywiadem środowiskowym mającym na celu wyłapanie kłusowników pozbawiających żywota tych pięknych, zagrożonych wyginięciem lotnych stworzeń ;) ...ale w pogodni za interesującym kolorystycznie (robaczywie) i nade wszystko miękkim opierzeniem, jakich innych piórek egzotycznych ptaków próbowaliście w swoich mokrasach ?.Jakie macie w tym względzie wrażenia i doświadczenia?

Osobiście od niedawna mam przyjemność pracować ze szpakiem i kosem (piękny metaliczny połysk ...no i te policzki). W tamtym roku walczyłem również z innym, może ciut mniej popularnym, acz stosunkowo łatwo dostępnym gatunkiem, tj przepiórką, ....która w moich mokrych, tradycyjnych spiderowych łowach świetnie się sprawdzała. Może ma troszkę grubawą stosinę pióra, ale najważniejsze że ładnie się układa na #14-ach …

Tak w ogóle przyznam się Wam, że to od tamtego roku nie odpuszczam żadnej ptasiej padlinie ...byle świeżej  :D .


  • Paweł Bugajski, maq73 i lichten lubią to

#24 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 07 luty 2016 - 10:31

 

 

Na koniec: polecam zapoznać się z muszką Rozwadowski fly nr 2.

Byłbyś uprzejmy zaprezentować tę muchę na foto?

Znalazłem taki opis autora:

Rozwadowski-Fly Nr. 2. drobna o czerwonym tułowiu i skrzydłach czarno nakrapianych z piór grzbietowych krzyżowego kaczora - jak m. majowa.



#25 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 07 luty 2016 - 14:51

Proszę bardzo.

 

Muszka Rozwadowski fly nr 2, wykonana przez Mistrza Wojciecha Węglarskiego, ale według mojej, niewątpliwie słusznej receptury.

Ogonek bażant złocisty, tułów czerwony jedwab, jeżynka na tułowiu z jasnobrązowego koguta.

Skrzydełka mallard, w oryginale troszkę inaczej ułożone, jak w mokrej jętce, ale taka modyfikacja wydaje mi się słuszna.

Muszka znakomita, polecam kolegom.

Załączone pliki



#26 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 07 luty 2016 - 15:11

Dzięki, trzeba będzie wypróbować!



#27 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 07 luty 2016 - 15:56

Proszę bardzo.

Muszka Rozwadowski fly nr 2, wykonana przez Mistrza Wojciecha Węglarskiego, ale według mojej, niewątpliwie słusznej receptury.
Ogonek bażant złocisty, tułów czerwony jedwab, jeżynka na tułowiu z jasnobrązowego koguta.
Skrzydełka mallard, w oryginale troszkę inaczej ułożone, jak w mokrej jętce, ale taka modyfikacja wydaje mi się słuszna.
Muszka znakomita, polecam kolegom.


W jakim okresie?

#28 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 07 luty 2016 - 18:31

W jakim okresie? Rozumiem, że chodzi o porę roku, tak?

Ja zaczynam wiosną, koniec marca, kwiecień...Łowienie klasyczne, ale pstrągi lubią też tą muszkę prowadzoną z prądem, bez bocznego dryfu.

Świetna również na nieco przybrudzoną wodę. Ale najlepsze wyniki miałem podczas rójek chruścika, piekielnie mocne brania przy łowieniu w silnych prądach, przy sprowadzaniu muszki po skosie. To latem.

Taki uniwersał.

Niestety, zapas tych muszek mi się kończy, może trzeba będzie uśmiechnąć się do Mistrza.

Ze mnie marny muchorób, nie mam cierpliwości...Coś tam robię, ale takie prymitywy, tułowik i jeżynka, czasem dodam pojedyncze skrzydło :)

Niby dają radę, ale pokazać publicznie - wstyd.


  • Paweł Bugajski i randomrodmaker lubią to

#29 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 07 luty 2016 - 19:39

Wychodzi na to że to rzeczywiście uniwersał. :)
Z wielkościami kombinujesz czy masz stały rozmiar?
Pewnie działa gdy pokazują sie już pierwsze rójki dużych owadów.

#30 OFFLINE   daniel.

daniel.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaPrzedgórze sudeckie

Napisano 07 luty 2016 - 19:44

Czy któryś z kolegów łowi muchą z brzegu w jeziorku czy innych wodach stojących?

 

Panowie mam pytanie jako początkujący, chciałbym łowić muchą z brzegu w kilkuhektarowym bajorku nie głębokim, około  3m. Pływają tam okonie, płocie (różnej wielkości z przewagą drobnych), leszcze, krąpie trochę sandacz i krasnopiórki. Chciałbym łowić tam brodząc w spodniobutach, gdyż pozwoli to zwiększyć dystans od brzegu. 

Jak dopasować się do takiego bajorka pod względem sprzętu i przynęty?  Czy rozpoczynać z linką inter czy pływającą? Czy kij 2,70m nie będzie za krótki? 

Jak długie przypony stosować? Czy  fluorocarbon będzie dobrym rozwiązaniem? Myślę, że przynęty to lepsze byłyby nimfki i  mokre niż suchary?

Pytam  bo w sieci nie znalazłem informacj, które wyjaśniłyby mi te moje wątpliwości, większość inf to głównie łowienie z łodzi i przeważnie tęczaki.



#31 OFFLINE   K.Kalisz

K.Kalisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk

Napisano 07 luty 2016 - 20:42

Proszę bardzo.

 

Muszka Rozwadowski fly nr 2, wykonana przez Mistrza Wojciecha Węglarskiego, ale według mojej, niewątpliwie słusznej receptury.

Ogonek bażant złocisty, tułów czerwony jedwab, jeżynka na tułowiu z jasnobrązowego koguta.

Skrzydełka mallard, w oryginale troszkę inaczej ułożone, jak w mokrej jętce, ale taka modyfikacja wydaje mi się słuszna.

Muszka znakomita, polecam kolegom.

Gdyby nie ten palmer położony po tułowiu to mamy bez mała variant Mallard&Claret


  • bartkano lubi to

#32 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 07 luty 2016 - 21:50

Klasyczny Mallard and claret ma czarną jeżynkę z kury.

 

Stosuję wielkości 12, 10, 8.

Gdy nic nie wskazuje, jaką muchę użyć, wiążę właśnie Rozwadowskiego.



#33 OFFLINE   K.Kalisz

K.Kalisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk

Napisano 07 luty 2016 - 22:14

Dlatego też wspominam że to mielibyśmy variant tej muchy



#34 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 08 luty 2016 - 16:10

Czy któryś z kolegów łowi muchą z brzegu w jeziorku czy innych wodach stojących?

 

Panowie mam pytanie jako początkujący, chciałbym łowić muchą z brzegu w kilkuhektarowym bajorku nie głębokim, około  3m. Pływają tam okonie, płocie (różnej wielkości z przewagą drobnych), leszcze, krąpie trochę sandacz i krasnopiórki. Chciałbym łowić tam brodząc w spodniobutach, gdyż pozwoli to zwiększyć dystans od brzegu. 

Jak dopasować się do takiego bajorka pod względem sprzętu i przynęty?  Czy rozpoczynać z linką inter czy pływającą? Czy kij 2,70m nie będzie za krótki? 

Jak długie przypony stosować? Czy  fluorocarbon będzie dobrym rozwiązaniem? Myślę, że przynęty to lepsze byłyby nimfki i  mokre niż suchary?

Pytam  bo w sieci nie znalazłem informacj, które wyjaśniłyby mi te moje wątpliwości, większość inf to głównie łowienie z łodzi i przeważnie tęczaki.

Brodząc zbliżasz szczytówkę do lustra wody-mniej miejsca na zmieszczenie pętli.Dłuższe od 9'-9'6" wędki wymagają nieco innego prowadzenia(do tyłu ze wsparciem) trudniej też optymalnie zrotować.Im dłuższa 9'6"-12' wędka tym wymachy robi się oszczędniej.

Linki pływające na początek potem ew. sinktip'y,sinkhead'y.Przypony jak zaczniesz dobrze rozwijać -wydłużaj,FC nie konieczny.Nimfki ochotki,lekkie jigi z koralikami... :)


  • daniel. lubi to

#35 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 09 luty 2016 - 14:11

Ciekawe rzeczy piszecie. Mam nadzieję że pociagniecie temat dalej. Do waszych postów mam większe zaufanie niż do różnych artykułów. Właśnie reorganizuje moje życie zawodowe i mam nadzieję że wkrótce zobaczymy się nad wodą:)

@sierzant dzięki za wstawienie fotki, trafiłem w necie na inne chyba niepodobnale modele. Podobne muszki tylko mniejsze i z odstajacymi małymi skrzydelkami dostałem od Adama Skrechoty - zadziałały jak roila się mrowka bo mrówek akurat nie miał pod ręką. SIERŻANT napisz kiedy je stosujesz? Jak nie wiem kiedy używać mucha to zawsze wracam do znanych sobie kleryków na dane warunki. Warto jednak poznawać nowe muszki i trendy aby iść do przodu. Odpowiedziałeś już @troutmasterowi ale chciałbym więcej szczegółów:) Jakieś pory dnia, lub pogoda? Muszka wydaje się być bardzo kontrastowa, zwłaszcza ogonek, na traconej wodzie jest lepsza niż na czystej?

Użytkownik ictus edytował ten post 09 luty 2016 - 14:23


#36 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 10 luty 2016 - 13:54

Kiedy stosuję?

Jak jest ładna pogoda, nie leje za kołnierz, bo tylko wtedy jadę na ryby. Raczej popołudniami, z tych samych powodów. Ma być w miarę ciepło :)

Do mokrej muchy nie stosuję jakichś tajemniczych wykonań, bo nie widzę takiej potrzeby.

Ot, weźmy na warsztat ogonek muszki Rozwadowski. Przecież gdyby był inny, lub nie byłoby go wcale, z całą pewnością na łowności muchy nie odbiłoby się to odstępstwo od pierwowzoru.

W zasadzie dobieram tylko ogólny odcień przynęty i wielkość.

Red tag. Muszka wszystkim znana i lubiana przeze mnie.

W istocie, z tym czerwonym chwościkiem prezentuje się pięknie. Zresztą barwy czarna i czerwona ładnie się komponują z sobą, harmonicznie; kto widział piękną, czarnowłosą dziewczynę w czerwonej bluzeczce, wie, co mam na myśli.

Zatem klasyczny red tag wygląda ładnie w pudełku lub na fotografii na forum.

Ja stosuje tylko czarnego pawia na tułów i czekoladową jeżynkę. Do łowienia wystarczy. Ba, nawet poszedłem dalej i zamiast pawia, który jest nietrwały, nawijam mikrochenille o ciemnym odcieniu. Ogonek sobie daruję.

Natomiast koledzy potrafiący pięknie wykonać muszki budzą mój podziw. Ta sztuka powinna istnieć, choćby dla tradycji.


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Paweł Bugajski i Krzysiek P lubią to

#37 OFFLINE   KwaQ

KwaQ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaGdzieś tam :)

Napisano 14 luty 2016 - 18:34

Próbowałem coś na wzór much sierżanta, ale trzeba jeszcze trochę popracować. 

r7vz41.jpg

pozdro



#38 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 luty 2016 - 23:42

What??? Żarty chyba! Są mega!!!

#39 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 14 luty 2016 - 23:53

A, bo Patryk (@Kwaq) to skromny chłopak jest ;)

Warto zajrzeć do parku za dobrej jakości Mallardem, kaczki często te pióra gubią. 



#40 OFFLINE   KwaQ

KwaQ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaGdzieś tam :)

Napisano 15 luty 2016 - 18:23

Nie no jakoś mi się wydają "niedokładne" jedna z mallardem druga z ogona kury bażanta, świetnie się robi bo obie strony są jednakowe.

No ale trzeba kilkadziesiąt zrobić zanim będą wychodzić kosory jeden w jeden.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych