Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Trolling prosty jak drut? - nowy artykuł na jerkbait.pl


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
177 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 01 listopad 2010 - 20:34

Remek no to wez chociaz ze dwie setki na testy
Friko jak sie zaczepi to po ptakach wszystko sie rwie i caly zestwa trzeba mozntowac pewnie do nowa .
Dokladna znajomosc lowiska tu by sie przydal gps. nie mam .
Wic plywam nie plycej niz 7-8 metrow to zawsze daje gwarancje ze nie ma zaczepow biorac pod uwage ze najglebiej zchodzoce wabie sa na 5+ .
Plywajac na 20 -30 -40 metrach podobna akcja czasmi stosuje gleboko chodzace .Zaczepy mam czesto ,kiedy lowie z reki na jedna wedke .Bo wtedy mozna dojsc tam gdzie z parawanem ni wuja

#42 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2423 postów

Napisano 01 listopad 2010 - 21:47

Te lodówki na wodzie nadaja sie swietnie na szczupaczki, okonki czy inne sandaczyki. Sum by z tym zrobil porzadek, ze byscie sie nie doliczyli ani wedek, ani linek, ani tych lodówek. :lol:
Co nie zmienia faktu, ze na w/w rybki patent niesamowicie zwiekszajacy prawdopodobienstwo brania. Ale to juz zaczyna mi przypominac trawler.

#43 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 listopad 2010 - 22:00

@Termos

no właśnie, czyli jak ryba stoi wbita w brzeg np - trał odpada. Natomiast na dużych zbiornikach wodnych, do obławiania głębokiego plosa - ma sens bo wielokrotnie podnosi skutecznośc

#44 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 01 listopad 2010 - 22:12

Nie do konca na upartego mozna oblawiac brzegi plytko zchodzcymi wobkami ale to moze byc uciazliwe .
To do pararawanu zaczepia sie wobka i odpowiednia dl zylki .To nastepnie reguluje glebokosc prowadzenia wobka i tak na dobra sprawe mozna oblawiac plycizny oraz brzegi.
Zdarzalo sie ,wiec mozna .Ale to fakt trzeba uwazac na zaczepy a jak wiadomo tu nie brakuje rowerow na dnie .
Blaty i otwarta woda to co innego .


#45 OFFLINE   andrew

andrew

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWies w miescie

Napisano 01 listopad 2010 - 22:36

OMG
Artykul Krzyska ciekawy ale troche brakuje w nim miesa.
Termos? Czlowieku tego sie nie da czytac!! Masz tam u siebie na dalekiej polnocy przycisk F7?

Jesli chodzi o moje doswiadczenia z trollingiem za szczupakiem to czolowka przynet przedstawia sie mniej wiecej tak:

1. Swiniopas Jaxona w kolorze okonia. Srednie rozmiarowki o dziwo lepsze niz najwieksze.
2. Whitefish 18 SDR srebrny z czerwonym brzuchem ale inne kolory sa tez lowne
3. Gumy Storma imitacje okonia 14-16cm z dopalem w zaleznosci od glebokosci lowiska.
3. Whitefish 14 SDR Lepper.
4. 25cm gumy Sandra
5. Lamance Prologica, w trollu o dziwo dawal rade kolor teczak z czerwonym brzuchem
6. Slider 10S obrokatowany czarny ksiaze z czerwonym brzuchem.

Ranking oparty o wlasne tudziez kolegow z lodzi wyniki w trollu ze Szwecji, tudziez z plytkich i glebokich zbiornikow w Polsce.



#46 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6194 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 02 listopad 2010 - 07:27

Krzysiek jaki Ci sie najlepiej sprawdzil w trakcie wyjazdu .
pozdrawiam Termos


Widać na fotach: czerwony kapturek i naturale: wymiennie kolory karaś i okoń - to w zasadzie bez różnicy.

#47 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6194 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 02 listopad 2010 - 08:12

OMG
Artykul Krzyska ciekawy ale troche brakuje w nim miesa.


Zabieg jak najbardziej celowy. Nie jest to typowy artykuÅ‚ techniczny. Kwestie takie jak: wÄ™dziska, koÅ‚owrotki, linki, przypony i konkretne przynÄ™ty zostaÅ‚y przeze mnie Å›wiadomie pominiÄ™te. To raczej tekst o uczeniu siÄ™ trollingu. Dlaczego? Bo sam jestem na takim etapie, o czym pisze otwartym tekstem. Może przyjdzie pora na „wyprodukowanie” vademecum trollingu pontonowego, na to jednak dla mnie jest duuuużo za wczeÅ›nie. Poza tym chciaÅ‚em, żeby tekst byÅ‚ uniwersalny.

Jeżeli chodzi o „drabinki faworytów” to również celowo już ich nie tworzÄ™, z dwóch powodów. Po pierwsze kiedyÅ› siÄ™ o to pokusiÅ‚em, a nie minęło kilka miesiÄ™cy i moja drabinka przewróciÅ‚a siÄ™ do góry nogami. Po drugie trudno tworzyć top listÄ™ z pominiÄ™ciem istotnych czynników, takich jak pora roku, charakter Å‚owiska, warunki atmosferyczne, etc. To może wprowadzać mniej doÅ›wiadczonych kolegów w bÅ‚Ä…d. Gdybym jednak zdecydowaÅ‚ siÄ™ na publikacjÄ™ rankingu, to – jak na razie – raczej nie znalazÅ‚by siÄ™ w nim Whitefish 18. SDR jest „ciężki” w obsÅ‚udze, a samo zwiniÄ™cie tej przynÄ™ty stwarza spore trudnoÅ›ci. Jeżeli chodzi o skuteczność Whitefisha we wszystkich trzech wersjach sterów, to producenci z dzikiego zachodu, z dalekiego wschodu i zimnej północy majÄ… – moim skromnym zdaniem – ciekawsze propozycje.


Z innej beczki. ChciaÅ‚bym zwrócić uwagÄ™ na fakt (o którym pisze Pepe na stronie Salmo), że przy dÅ‚ugich wÄ™dkach rozstawionych poziomo w osi poprzecznej Å‚odzi można bez dodatkowych urzÄ…dzeÅ„ znacznie poszerzyć pas „traÅ‚owanej” wody. OsobiÅ›cie nie używam wÄ™dzisk 3,00m – max 2,60 – ale i tak, jeżeli umieszczamy je w uchwycie (w moim odlegÅ‚ość miÄ™dzy dolnikami wynosi ok. 30 cm) to prowadzimy wabiki o okoÅ‚o 5,5m od siebie. Å»eby dodatkowo rozstawić przynÄ™ty nie trzeba od razu używać planerboardu, można zaÅ‚ożyć indywidualnego sideplanerka. Z reguÅ‚y na zewnÄ™trznych, dÅ‚uższych wÄ™dkach prowadzimy przynÄ™ty schodzÄ…ce od 2+ do 4+. Do tego dwie wÄ™dki bliżej osi Å‚odzi z relatywnie gÅ‚Ä™bszymi woblerami (np. 6+ do 8+) i penetrujemy tunel wody o przekroju od kilkunastu do dwudziestu kilku metrów kwadratowych. Jeżeli weźmiemy pod uwagÄ™, że odlegÅ‚ość efektywnego ataku szczupaka to (w zależnoÅ›ci od przejrzystoÅ›ci wody i aktywnoÅ›ci ryb) od metra do nawet kilku metrów, to daje nam to naprawdÄ™ ogromnÄ… powierzchniÄ™. Tak dużą, że do wytyczania kolejnych kursów można używać GPS, aby Å›wiadomie nie powtarzać (lub powtarzać) przepÅ‚ynięć po tej samej trasie.



#48 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 02 listopad 2010 - 09:41

To ze nie podajesz listy przynet, sprzetow itd nie ogranicza wartosci technicznej artykulu.
To co jest technika (jak dla mnie) to sposob orientowania sie, poruszania i zachowania na lowisku.
Czy lowimy na jerki, trolling czy na verticala.
Sprzet to tylko narzedzie.
A technika jest duzo, duzo wazniejsza...



#49 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 02 listopad 2010 - 09:43

@TERMOS

To zdanie z wczesniejszej wypowiedzi, tak nie pasuje do mojego wedkarskiego swiata, ze naprawde ciezko mi uwierzyc.

Uwierz mi sa wody gdzie zielony jest jak magnet a na niebieski przez trzy sezony nawet ugryzienia .Chociaz ciagam dalej i daje szanse.

Czy jestes pewien ze oba zestawy roznily sie TYLKO kolorem przynety ?




#50 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6194 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 02 listopad 2010 - 11:17

SÅ‚usznie – źle siÄ™ wyraziÅ‚em. Kwestie sprzÄ™towe – to wÅ‚aÅ›ciwy termin.

ZdajÄ™ sobie sprawÄ™ z tego, że niektórzy wÄ™dkarze oczekujÄ… gotowych przepisów na zÅ‚owienie ryby: załóż przynÄ™tÄ™ X, popÅ‚yÅ„ na miejsce Y, poprowadź w sposób Z, etc. Problem pojawia siÄ™ wtedy, kiedy los rzuci ich na nieznane Å‚owisko, ryby nie chcÄ… współpracować w ramach jedynie sÅ‚usznego schematu. I zaczyna siÄ™ nerwówka. A może nie biorÄ…? A może to wiatr ze wschodu? A może ciÅ›nienie? A może kolor oczek w woblerze? A może tu nie ma ryb? Sam przez to przechodziÅ‚em, wiÄ™c wiem, jak to wyglÄ…da. PrzyznajÄ™, że ja mam sÅ‚abe nerwy, za to Krzysiek (Harry King) wykazuje siÄ™ stoickim spokojem. Jak akurat nie Å›pi na Å‚odzi, bo jak Å›pi – to siÄ™ rozumie samo przez siÄ™. Jak siÄ™ okazaÅ‚o w naszym przypadku – wystarczy trochÄ™ myÅ›lenia i wychodzi na to, że już pierwszego-drugiego dnia można Å‚owić metrowe ryby. Byle nie spanikować i robić swoje.

Co do kolorów – z tym różnie bywa.

ZZ, 2007-2008. Odkrywam, że Lake 7 to genialny wobler szczupakowy na pÅ‚ytkÄ… wodÄ™. MaÅ‚y, ale dziaÅ‚a nawet na sztuki 90+ i 100+. Co ciekawe – przez caÅ‚e lato preferowany jest jasny, z niebieskim grzbietem. Na szary z czarnym grzbietem – zero braÅ„. ByÅ‚ prawdopodobnie za ciemny. Po dokÅ‚adnym sprawdzeniu okazuje siÄ™, że różni siÄ™ pÅ‚ywalnoÅ›ciÄ… i pracÄ…. Niebieski szybciej tonÄ…Å‚, w dodatku byÅ‚ pogryziony i dodatkowo nasiÄ…kaÅ‚.

ZZ jesieÅ„ 2008. Salmo Perch 12 rzÄ…dzi. Kolega używa starego wyblakÅ‚ego egzemplarza, coÅ› poÅ›redniego pomiÄ™dzy hot perch a real perch. Ja mam typowego hota i wyniki jakby gorsze. Sprawdzamy – woblery różniÄ… siÄ™ sterem – a wiÄ™c i pracÄ…, a przy okazji gÅ‚Ä™bokoÅ›ciÄ… prowadzenia.

Szwecja 2010. Szczupaki żerujÄ… umiarkowanie, ale Jaxon KaraÅ› KrzyÅ›ka czyni cuda. Mój (już nie pamiÄ™tam, chyba jaÅ›niejszy) jakoÅ› mniej skuteczny. Badamy inne przyczyny: Krzysiek ma stary model z innym sterem. Jakby ciut mniej żwawy, dodatkowo spowolniony cięższymi kotwiczkami. Od czasu do czasu „gubi” pracÄ™. W dodatku Krzysiek w czasie prowadzenia częściej pracuje wÄ™dkÄ….

Jak widać - nie tylko kolor czyni przynÄ™tÄ™ skutecznÄ…. Chyba nie przypominam sobie sytuacji przy Å‚owieniu szczupaków, kiedy wyÅ‚Ä…cznie jakiÅ› niuans kolorystyczny decydowaÅ‚ o sukcesie. Nie mówiÄ™ to oczywiÅ›cie o diametralnej różnicy typu oczojebna czerwieÅ„ vs. naturalna pÅ‚otka. Co innego okonie…


#51 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 02 listopad 2010 - 11:21

Bardzo rzeczowy wpis. Zgadzam sie w 100 % z tym co napisales Krzysiek.

B)

#52 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2423 postów

Napisano 02 listopad 2010 - 11:25

Problem - a raczej piekno - w tym ze nigdy nie wiadomo który model bedzie skuteczny.

#53 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6194 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 02 listopad 2010 - 11:27

Prawda. Ja mam ostatnio dodatkowy problem, taki winny. Wychodzi mi, że te starsze modele są lepsze B)

#54 OFFLINE   andrew

andrew

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWies w miescie

Napisano 02 listopad 2010 - 13:02

Gdybym jednak zdecydowaÅ‚ siÄ™ na publikacjÄ™ rankingu, to – jak na razie – raczej nie znalazÅ‚by siÄ™ w nim Whitefish 18. SDR jest „ciężki” w obsÅ‚udze, a samo zwiniÄ™cie tej przynÄ™ty stwarza spore trudnoÅ›ci. Jeżeli chodzi o skuteczność Whitefisha we wszystkich trzech wersjach sterów, to producenci z dzikiego zachodu, z dalekiego wschodu i zimnej północy majÄ… – moim skromnym zdaniem – ciekawsze propozycje.


18 SDR moze byc ciezki w obsludze na pontonie jesli masz cztery pracujace wedki. Sciaganie faktycznie moze wplywac na kurs plyniecia. Na wiekszej lodzi przy dwoch wedkach nie mielismy problemu ze sciagnaniem tej przynety. Trzba jedynie uzywac mocnych mlynkow badz multikow do takich przynet. Taki np Daiwa Exceler 3500 zaczal huczec po dwoch dniach intensywnego trolla glownie SDRami.

Moje doswiadczenia sa takie ze Whitefish z plytkim sterem jest faktycznie cienki ale SDR sa na glebokich zbiornikach nieocenione. 14tki tez lubia sandacze.



#55 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 02 listopad 2010 - 13:05

Daiwa Exceler solidny sprzet B)

#56 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6194 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 02 listopad 2010 - 13:20

Nie chodzi o kurs pÅ‚yniÄ™cia (bez przesady :D ) tylko o moje subiektywne odczucia. WÄ™dka musi być paÅ‚Ä…, a koÅ‚owrotek betoniarÄ… (mimo, że do takich przynÄ™t używam tylko multików). Kije 25lb dÅ‚uższe niż 2-2,20 nie bardzo dajÄ… sobie z tym radÄ™, przynajmniej moje. A pÅ‚ywam czasem dość szybko. Do takich „Å‚opat” używam wÄ™dziska 2,40 40lb. Z krÄ™ciołów dopiero Luna siÄ™ nadaje, ma b. duży moment. Pod tym wzglÄ™dem bije na gÅ‚owÄ™ wszystkie C3/C4. Jak sam zauważyÅ‚eÅ› z korbami bywa kÅ‚opot…

Konkurencyjne przynÄ™ty (choć nie sÄ… bardzo podobne) mogÄ™ poprowadzić na sprzÄ™cie o „oczko” lżejszym. A i zwinąć je Å‚atwiej. Ale de gustibus. W przyszÅ‚ym roku problem siÄ™ rozwiąże, bo na okazje toniowe mam windÄ™ i spuszczÄ™ sobie na gÅ‚Ä™biÄ™, co mi siÄ™ żywnie spodoba <_<


#57 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 02 listopad 2010 - 13:27

Fajny artykuł.
Przyjemnie się czyta i stymuluje myślenie :D

#58 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 02 listopad 2010 - 21:43

andrew -nie mam kilu klawiszy w klawiatorze a w tym f 7,8,11 -Maluch mi rozsypaly kompa .Mysle ze i tak by nie pomoglo wszak ze jezyk troche inny .Poza tym dyslektyk ze Mnie niesamowity mam nadzieje ze rozumiesz .Z tego co widze to i u Ciebie brak polskich znakow ,zatem witam w klubie .
skriv till mig om du har nåt på hjärtan
mvh Termos



Guzu jak siegam pamiecia to juz kolejny sezon kidy to na jednym z lowisk niebieski zawodzi .Kilka szczupakow latem od kilku juz sezonow ,poza tym jak zaczarowany .Te same modele sa wyposzczane za burte tyle ze w innych barwach .Jak zaczyna gryzc zmieniam na dany kolor ,niektore kolory i modele mam podwujne ,jeszcze inne seryjnie ,wszystkie kolory danego modelu .
Nie mam jednak trzech takich samych tak jak robia to sandaczowcy .W momencie kiedy zaczyna gryzc na dany kolor jada te same modele zchodzace na ta sama glebokosc i jazda.

Nie znaczy to ze niebieski nie daje rybek .To jeden z podstawowych kolorow na wyprawach wedkarskich .Bardzo czesto lowie w tym kolorze i mam super efekty o dziwo nie tam jeziorze .Byc moze to zbieg okolicznosci ale jak to wytlumaczyc a trolujemy juz tam regularnie od kilku lat .
Nie mam pojecia .Woda jest dosyc metna .Ale to nie powinno przeszkaszac .Ten niebieski na innym bajorze o podobnym zabarwieniu wody ,chodzi jak ta lala .
Snuslismy juz rozne teorje ,
np .1-w jeziorze jest dozo okonia i sandala wiec zebaty sie zywi glownie tym co ma pod nosem .Jest tam tez dozo lina .
2-jedyny okres zmaniany bran nastepuje latem na pzrelomie lipca sierpnia .
3-Latem moze przechodzic na djete sielawowo uklejowa
4- proby innych modeli w tym samym kolorze
14 cm Super Shad Rap bsa
Stary 22 cm vestin (parowka )
9 cm shad rap
14 cm abu (stary tormentor)
A25 BOMBER
Nie sprawdzily sie
podkreslam woblery ktore swoje zlowily
Ciekawe jest ze jezior polaczone jest zwezeniem do nastepnego jeziora .Tam kilka lat temu w grudniu mielismy z koleji tylko niebieski lamany whitefish -makrelkie .Na ten sam wobler kiszka na pierwszym .
Mysle ze do tematu czas najwyzszy dolaczyc woblery z grzechotka bo i tu roznie bywa a konkretnej teorji nie ma dlaczego ugryzie na cos brzeczacego a czasem jak w studni .






#59 OFFLINE   grubyzwierz

grubyzwierz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 03 listopad 2010 - 15:40

Naprawdę ciekawy artykuł, przyjemnie się czyta. Do tak fachowego podejścia muszę jeszcze dojrzeć, choć jakieś tam postępy już u siebie widzę.. Kiedyś pływałem drewnianą łódką na wiosłach, teraz pontonem na silniku elektrycznym gapiąc się w echosondę. Prędkość... wyznaczam ją w dość prymitywny sposób - spluwam na powierzchnię wody i patrzę z jaką prędkością oddala się ode mnie obiekt ... :lol: Przyznaję się jednak, że obławiam tylko strefy przybrzeżne moich ulubionych jezior, gdzie głębokość nie przekracza 4-5 m. Już dawno myślę o windzie by dobrać się do tych metrówek wyrośniętych na sielawie, ale do tego jeszcze nie dojrzałem :D Pozdrawiam autora, czekam na kolejne arty.

#60 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6194 postów
  • ImiÄ™:Krzysztof

Napisano 03 listopad 2010 - 15:42

Woblerami, które schodzą na 4-5m możesz spokojnie obławiać plosa. Aktywne szczupaki podnoszę się naprawdę blisko powierzchni.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych