Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij kl 9/10 pomoc w doborze zestawu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
130 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 07 marzec 2016 - 22:32

Trzeba było płynąć... ;)

Mam Loop Green,ale 13'2"#9 i 14"#9,a także Jaxon XT Pro 14'#11 który może być wydajniejszy...



#22 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 07 marzec 2016 - 22:47

Po fotkach ze strony raczej tylko DH.

Zobacz Shakespeare Oracle Exp Salmon Fly Rods - 14ft - 9/10 lub 15ft 10/11, 6cz. 14 jest na start łatwiejsza w rzucaniu. Jeśli nie przeszkadza w transporcie to wersja 4cz też jest udana, a można znaleźć jeszcze taniej.

Na wyspach znajdziesz na wyprzedażach w dobrej cenie.

Do tego dobrana linka (tu polecam kierować się dość dobrym opisem na tych wędkach).

Kołowrotek - choćby SKB Overdrive.

Dobry podkład (mocny), running, głowica z tipami. Jak dobrze poszukasz, to może w okolicy tysiąca złożysz zestaw całkiem nieźle spisujący się, do normalnego łowienia.Nówki, na gwarancjach itd.

 

I jakiś dobry kurs, tam pewnie znajdziesz bez problemu. Wydasz trochę kasy, ale nauczą cię rzucać praktycy wiedzący co robią. Pokażą jak łowić ( po za samym rzucaniem warto też mieć o tym pojęcie), holować, wypuszczać. Dobrze wydane pieniądze to będą.

Powodzenia!



#23 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 08 marzec 2016 - 09:09

Ślicznie dziękuję za wszystkie porady.
Uważnie czytam i szukam w tutejszych sklepach Waszych propozycji.

#24 OFFLINE   Zack

Zack

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaTorun

Napisano 08 marzec 2016 - 10:36

Hej,znalazłem chwilę żeby porzucać i wydaje mi sie ok,jeśli chodzi o stabilność,rozbieg leży ładnie pod nogami,rzucałem kijem 11.6  8/9 głowica skagit tip T 8

  

Załączony plik  P1140775.JPG   96,13 KB   8 Ilość pobrań Załączony plik  P1140776.JPG   96,11 KB   9 Ilość pobrań mam też filmik krótki z rzucanka póżniej wkleję link pozdrawiam Daniel

link do do krótkiego filmu z rzucania  


Użytkownik Zack edytował ten post 08 marzec 2016 - 10:54

  • Maciek Rożniata, KwaQ i Kacper.K lubią to

#25 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 08 marzec 2016 - 10:43

A co powiecie na Vision Atom Skagit 15'#10/11
?
_________
Patrzę po prostu na oferty w sklepach i nie na te po 5/6tys

Użytkownik Z Olsztyna edytował ten post 08 marzec 2016 - 10:50


#26 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 marzec 2016 - 11:23

Myślę że Vision, szczególnie ten polski, to ogólnie dobry kierunek, i wbrew głupotom tutaj pisanym, ciężko znaleźć (przynajmniej w PL) sklep, który równie dobrze złoży Ci zestaw.

Zadzwoń do nich, powiedz jak wygląda rzeka, co i jak chcesz łowić, jaki masz budżet - powinni być w stanie zaproponować coś dla Ciebie.

Zapłacisz pewnie ciut więcej, ale w zamian masz serwis i gwarancję na przyzwoitym poziomie.



#27 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 marzec 2016 - 15:21

atomiast

A co powiecie na Vision Atom Skagit 15'#10/11
?
_________
Patrzę po prostu na oferty w sklepach i nie na te po 5/6tys

to chyba jakaś budżetowa wersja Visiona która już wyszła z oferty (w polskim Visionie tego nie widze) nie miałem tego w ręku to nic nie powiem o niej. Natomiast jeżeli woda jest głęboka i szybka na twoim łowisku to głowice typu skagit mogą się sprawdzić bardzo dobrze ze względu na konieczność używania ciężkich tipów. Pod takie głowice lepsze są kije ładujące się głęboko, w odróżnieniu od linek scandi które preferują kije o akcji bardziej szczytowej. Jeśli mówimy o Vision to ma bardzo udaną serię kijów o pełnym ugięciu - chodzi o serię Cult, to także średnia półka cenowa, ale performance powyżej średniej.


Użytkownik mack edytował ten post 08 marzec 2016 - 15:24


#28 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 08 marzec 2016 - 16:23

@Z Olsztyna

W zasadzie to warto się określić jaką ścieżkę wybierasz...

łowienie letnie i jesienne to woda niska(choć wspominałeś o zrzutach z elektrowni),zwykle klarowna czasem ciepła;

wabiki średnie lub małe i prezentacja płytka często na końcu zacienionej płani przed bystrzem-wygodnie można podać głowicą scandi (w proporcji pętli do kija 1:3-4) kiedy duży udział bierze rozbiegówka(czas marnowany na zbieranie i ew rozplątanie) albo speyem(1:5-8) z mniejszym lub bez udziału rozbiegówki.

Do dłuższych pętli wygodniejsze są dłuższe wędki 15'-18',do scandi zwykle 13'-14' wystarcza.

Narzekają na 'armaty' tylko niedowartościowani dyletanci,a jeżeli muszka to rzeczywiście szlachetna sztuka łowienia,

to nie warto deprecjonować umiejętności posługiwania się bardzo długimi głowicami i wędkami-co dominuje wśród jadowitych ignorantów(to zwykła zazdrość hejterów). <_<

 

Atom jak i inne produkty Vision to sprawne narzędzia choć produkcji wiadomej,co wyróżnia-to obsługa serwisowa 'Hurch' rzeczywiście wzorowa.Opisałem nieprofesjonalne dopasowanie masy linki do podania znad głowy.Jak rozumiem potrzeba-matką wynalazków:klient narzuca nad-wymiarowy 30cm pędzel na głowacicę,a załoga kombinuje jak to przetransportować...

To,że wędki dwuręczne i Morskie "switch'e" mają mocniejsze dolniki nie upoważnia do dowolnego obciążania.

Wbrew pozorom w przypadku użycia podania znad głowy zwykle stosuje się linki SH w klasie kija DH/Switch czasem o klasę cięższe-przy czym głowice o skróconym froncie maja większą nośność wabików ew tipów.

Wystarczy zmodyfikować wabik by miał mniejszą wagę i opory w powietrzu,a rozpinała się jak parasol w wodzie-np 'intruder'.

 

 

Srebrne to max połowa chłodnej wody,kolorowe spod kamieni w głęboczkach.

Metoda oparta o Skagit lub Scandi/Spey również determinuje możliwość spotkania.

Czym warto się posługiwać każdy wybiera sam.  :)


Użytkownik darek1 edytował ten post 08 marzec 2016 - 16:40


#29 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 marzec 2016 - 16:54

To nie jest jadowity hejt, co dość grzeczne zwrócenie Tobie uwagi, ze kolejny raz piszesz głupoty, na siłę wypowiadając się w każdym temacie, nawet jeśli pojecie masz czysto teoretyczne, gdzieś wyczytane. Wypadałoby się zapytać - ile dni w roku łowisz w morzu, dwuręcznymi wędkami, duże i silne ryby na duże muchy, ze tak ochoczo zabierasz głos na ten temat. Ile razy stałeś w słonej wodzie po pas, z falami naprzeciwko po metr, i usiłowałeś podać nasto cm muchę jak najdalej. z tego co piszesz - doświadczenie chyba jest ci obce, bo byś taki głupot nie wypisywał. Podobnie z łowieniem głowatek na takie "pędzle" jak to określiłeś. Gdybyś spróbował może zrozumiałbyś, że był to całkiem rozsądny wybór.

 

Po raz kolejny zaczynają się pojawiać jakieś dziwne teorie. Jak czytam o braku wiedzy i profesjonalizmu u Visionów (gdzie po za Adamem Sikorą jest jeszcze certyfikowany instruktor rzutowy), gdzie sprzęt często dobierany jest z pomocą ludzi z Finlandii - to jedyne co mi przychodzi do głowy, to jak szalenie rozdęte EGO trzeba mieć, by takie brednie wypisywać.

W poprzednim wcieleniu, jako Dabo, dość sporo podobnych głupot tu zapodałeś, z dołożeniem zwykłego kłamania, by później szybciutko wyczyścić ślady po tych mądrościach. Już wtedy (mimo ze o ile pamiętam był to Twój drugi sezon z DH) okazywało się, ze furda ludzie łowiący tak po kilkadziesiąt lat - mało wiedzą. Mistrz i prorok jest jeden - Dabo. Przykro widzieć, że mimo że kilka lat upłynęło nadal pokory nie nabrałeś i znowu, po krótkim okresie podlizywania się wszystkim na forum, zaczyna się shitstorm i pisanie głupot.

Co do narzekania na armaty - nie do końca wiem do czego pijesz, bo że znowu do mnie to jasne. Kolejny raz zaczynasz wyjeżdżać z jakimiś dziwnymi teoriami. Co jest truizmem, każda wędka i linka ma swoje zastosowanie, krótkie głowice wymagane są w wielu miejscach, ale na letnią niską wodę ciężko o lepsze rozwiązanie niż med lub long belly. Podobnie jak kije switchowe na niektóre rzeki i niektóre ryby. Trudno, by ktoś łowiąc na rzece szerokości max 30m był fanem 15ft wędki z long belly, podobnie jak niezbyt jest sens wypuszczać się np na Suir z wykałaczką 11ft. Jak i wybierać się nad morze z 15ft kijem, jesli nie masz tego naprawdę dobrze przemyślanego i uzasadnionego - będzie to straszna mordęga.

 

Ja mam taką propozycję, podam ją publicznie, żeby nie było.

Zakopać topór.

Nie szukaj ze mną zwady, bo nie ma po co. Proszę, nie wypisuj takich głupot jak w tym poście, bo wprowadzasz ludzi w błąd. Szczególnie gdy pytają początkujący koledzy, nie będący w stanie samemu tego zweryfikować.

 

Przykro mi, ze podforum muchowe, które w dużej mierze stworzyłem, gości po raz kolejny jakieś kosmiczne teorie niepodparte realnym doświadczeniem, w dodatku przedstawiane jako prawdy objawione.


  • thymalus i fireblood lubią to

#30 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 marzec 2016 - 18:18

To,że wędki dwuręczne i Morskie "switch'e" mają mocniejsze dolniki nie upoważnia do dowolnego obciążania.

 

I jeszcze, gwoli wyjaśnienia.

Jesteś niestety w błędzie, dość duże znaczenie ma tutaj dolnik.

Przykład:

TFO TiCrX, #8, 9ft długości. Wędka komfortowo obsługuje linki w przedziale 300-330, czyli 40+ - OB w klasie wędki.

TFO robi do tych wędek spey handle - zwykły dolnik zamieniany jest na dwa elementy i wędka 9ft zamienia się nam w 11ft. 3 szczytowe elementy pozostają bez zmiany, więc wg Twojej teorii - nadal bezproblemowo powinny obsługiwać linki OBS 8wt. Nie mając pewności jak będzie się to sprawować i czego do tej wędki szukać, do przedłużonej opcji - napisałem do TFO z prośbą o rekomendację linek, żeby nie kupować i nie dobierać w ciemno. Jasno zaznaczając - chodzi wyłącznie o rzuty z nad głowy.

Odpisał mi o ile dobrze pamiętam Jim Schulin z TFO. Do przedłużonej wersji TFO TiCrX (ciągle mówimy o wędce w klasie 8) radził założyć wspomniane przez Ciebie wyżej linki Airflo 40+ do wędek dwuręcznych. W klasie 11/12 czyli o ile pamiętam ponad 500grain. Specjalnie napisałem jeszcze raz, czy na pewno mówimy o tej samej wędce i odpisał jasno - lżejsza opcja (coś ponad 400 grain) nie ładuje wędki, nie jest w stanie naładować podczas rzutu dolnika. Ze wymiana dwóch dolnych elementów robi z jednoręcznej 8mki dwuręczną 10tkę, więc, jak do większości takich wędek - okolice 500+ są przy rzucaniu z nad głowy odpowiednim wyborem.

Z resztą, daleko nie szukać - tutaj na dole strony tabelka z doborem linek do dwuręcznych morskich wędek. Skagit, scandi, dwuręczny z nad głowy.

http://www.tforods.c...anded-rods.html

 

Tyle w temacie ;)



#31 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 08 marzec 2016 - 18:26

W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni :lol: 

 

 

Retorycznie więc... B)

forum otwarte-dla głów otwartych(gówno/burze-pozostawiam gówniarzom).

 

Niezależnie od długości,muchówki 6'-18' to tylko narzędzia wystarczy umieć się nimi posługiwać.

Zamiast nieposłuszny sprzęt zwalczać można wykorzystać jak łuk do precyzyjnego strzału... :)

Niezależnie od akcji szczytowa,średnia czy pełna można efektywnie łowić dowolnej długości głowicą.

Skagit,Spey z wędki o akcji szczytowej leci znakomicie ,a od umiejętności zależy zwężenie wysyłanej pętli.

Pełniejsze kije wolniej reagują co pozwala skompensować ew błędy w koordynacji i uzyskać przyzwoity zasięg.

Szybkie o akcji szczytowej wymagają pośpiechu w wysyłce,by nie stracić naładowania wędki i straty energii w podaniu.

Zamiast błędy powielać wystarczy sprzęt wypróbować i  przeanalizować dostrojenie potrzeb do możliwości.

Blank lekko ugiąć co pokaże akcję,rozbujać co pokaże wygaszanie i machnąć by ocenić moc oraz prędkość powrotu-czucie zamiast pytań-odpowiedzi.

Niechęć do długich wędek i głowic wynika z prostego braku synchronizacji-najmniejszy luz uniemożliwia uzyskanie satysfakcjonującego efektu.Kształt formowanego D w pętli też ma istotne znaczenie podobnie jak optymalna kotwica.Ciekawe kto bawił się w D wstępujące,średnie i zstępujące,przeciągnięcie czy przestawianie punktu kotwiczenia w przód/tył?


Użytkownik darek1 edytował ten post 08 marzec 2016 - 18:38


#32 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 marzec 2016 - 19:23

Dabo, kolega Z Olsztyna założył ten wątek bo potrzebował porady jaki sprzęt ma kupić aby zacząć przygodę z jedną z najwspanialszych odmian wędkarstwa - łowieniem łososia na muchę. Twoje porady w stylu "jak się umie to można łowić kijem od szczotki" nie posuwają jego wiedzy do przodu, gdyż on jeszcze nie umie. Potrzebuje natomiast porady w kwestii sprzętu który będzie go w procesie nauki wspierał a nie ograniczał.
Jeśli masz na ten temat coś do powiedzenia to poradź mu najlepiej jak umiesz, a nie serwuj kolejne posty pisane dość hermetycznymi skrótami myślowymi nie koniecznie zrozumiałymi dla początkujących. Bo zgadzam się z Kubą że jak na razie wygląda to na lansowanie się na guru.

PS. Zachowań ryb zasiedziałych I srebrnych z Drwęcy nie przenosił wprost bym na łowiska skandynawskie. Pała tyrolska na którą padło większość srebrnych klocków na jego łowisku nie idzie w pół wody, zapewniam cię. ..

#33 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 08 marzec 2016 - 19:37

Kuba czytałem Twoje blogi i za X czasu mam nadzieję posiąść odrobinę tej wiedzy.
Tylko stary już jestem :)
Więc odwiedziłem sklep stricte muchowy.
Gadu gadu, że chce na tej wodzie itd itd
Gościu ogólnie odradzil mi.
Powiedział, że jak chce mieć wyniki to żebym został przy tej technice którą używam.Ogolnie że trudna woda.
Stwierdził że muchę trzeba podać daleko i bardzo szybko musi osiągnąć 4m. Rozwinął się o sznurach....
Niestety nie wszystko rozumiem co Wy mówicie, a co dopiero po Szwedzku :)
W sumie z katalogu Guideline stanęło na serię (wcześniej była tu ta propozycja)Exceed 148910 lub 1481011
Do tego Reelmaster La.
Więcej czasu niestety nie miałem dziś,aby z nim pogadać.
Kije serii Lxi czy Lpxe i Haze są trochę za drogie jak dla żółtodzioba.
Nie mówię nie ale nie teraz.
Woda jest specyficzna bo rzuty muszą być na odpowiednią długość i mucha musi szybko osiągnąć 4/5 m.
Czyli zawezylem kijki do dwóch :)
Sugestie i rady bardzo mile widziane.
___-----____
Właśnie Mack, ja rozumiem że ten co ma wszystko od lat opanowane,spokojnie da radę rzucać przy pomocy moppa :)
Ja stawiam dopiero pierwsze kroczki.

Użytkownik Z Olsztyna edytował ten post 08 marzec 2016 - 19:49


#34 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 marzec 2016 - 19:53

Cała rzeka jest taka, czy tylko odcinek najbliższy?

Masz dostęp (może w wyższym biegu) do odcinków płytszych (+- 2m)?

Łowienie na 4-5m będzie dość trudne dla początkującego (ale jest możliwe)

U mnie fuksem takiej wody nie ma, lub po prostu określana jest jako - niemuchowa i jedzie się dalej. Stąd - nie musiałem nigdy łowić tak głęboko.



#35 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 08 marzec 2016 - 20:13

Są odcinki plytsze i właśnie na nich będę się koncentrowal.
Chociaż większość ryb pada w głębokich rynnach

Plytszy odcinek

I jeszcze jeden , z niskim stanem wody

 

Wlasnie tego chcialbym doswiadczyc :),a nie jakies tam spiny 


Użytkownik Z Olsztyna edytował ten post 08 marzec 2016 - 20:32

  • KwaQ i mack lubią to

#36 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 marzec 2016 - 20:22

No i fajnie, jest punkt zaczepienia - szybko i głęboko czyli oranie dna skagitem się szykuje. Jak juz wstępnie wybrałeś model kija, to trzeba do niego dobrać głowicę.
Zazwyczaj producent sugeruje coś takiego jak okno grainowe. Tu masz dla serii exceed - ostania kolumna w tabelce:
http://www.guideline...hop;pagesize=12

Np dla kija 1481011 proponuje 38-42g/586-650 grains, to nic innego jak przedział masy głowicy, dla ułatwienia w gramach i grainach, bo różni producenci linek różnie podają. Zazwyczaj głowice typu scandi dobiera się w dolnej połowie przedziału a skagit w górnej. Nie jest to jednak reguła gdyż czasami cały przedział jest przewidziany dla głowic scandi a skagit jest jeszcze trochę powyżej...
Generalnie nie ma się aż tak bardzo tym przejmować bo parę grain w te czy wew te wielkiej różnicy nie czyni, zwłaszcza przy ciężkich głowicach, a o takich tu rozmawiamy.
Generalnie do nauki rzucania lepsza jest głowica cięższa niż lżejsza (oczywiście w ramach okna grainowego) bo zwalnia kij i łatwiej jest trafić z timingiem.
Aby szybko zejść głęboko będziesz potrzebował najcięższych tipów T18 albo T20 o długości 12 -15 stóp. Aby pociągnąć taki ciężki tip potrzeba głowicy o odpowiedniej masie. Dlatego sugeruję ci wybór tego mocniejszego kija i głowicy skagit o masie w granicach 650-680 grain. Tylko z góry uprzedzam to nie będzie finezyjne łowienie

EDIT: wszystko co napisałem powyżej dotyczyło tych głębokich miejsc, zanim wstawiłeś tego pana zgrabnie wywijającego głowicą scandi na płytszym odcinku, jednak zdania nie zmieniam, do mocniejszego kija zawsze możesz użyć głowicę scandi aby łowić płycej i bardziej finezyjnie, a do lżejszego max masa głowicy skagit jaką możesz zastosować bezpiecznie dla tego kija może nie wystarczyć by pociągnąć odpowiednio ciężki tip na głęboki odcinek

Użytkownik mack edytował ten post 08 marzec 2016 - 20:38

  • Kuba Standera, Kacper.K i Z Olsztyna lubią to

#37 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 08 marzec 2016 - 20:57

@Z Olsztyna

Gość z filmu podaje głowicę scandi,snejkiem z lekką powietrzną kotwicą,oceniając proporcję rozstawu chwytu dłoni do dł. kija krótszą od 15' na oko 13' max 14'-pierwsze próby dwuręcznej w komentarzach(co widać ,bo pcha górna ręka).

To ,że lokalesi łowią na 'zboka' w głębokich nie dziwne...na płytszych rwą zestawy.

Stanowiska ryb nie tylko w rynnach,trzeba trochę rozkminić(spędzić troche czasu i poobserwować ew spławy-prostszym sposobem jest pianka,płetwy,maska i spływ)-opisałem koniec płani przed bystrzem jeśli jest?! :) ryby srebrne są aktywne i wyjdą w górę czyli nie ma konieczności użycia kłopotliwych szybkotonących(trudność w cierpliwym podnoszeniu i możliwość utraty zestawu na solidnym zaczepie).

Tak naprawdę to rzucanie dwuręczną jest łatwe tylko trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów...

kilka osób wprowadziłem skutecznie w temat.

Jak zlądujesz w W-wie daj znać.



#38 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 08 marzec 2016 - 21:11

Ja po prostu przez te 5/6 lat,(bo wtedy zacząłem tam jeździć), nie mogłem łowić w dole rzeki. Tylko z muchowką.
Nie zmienia to jednak rejestru, iż 80% ryb pada w głębokich rynnach i kanale.
Przepraszam jeśli coś mieszam.
Między tymi dwoma kijami jest kolosalna różnica?
A czy ten 148910 nie byłby bardziej uniwersalny.Mam tu na myśli wiosenne trocie.
Z góry przepraszam za głupie pytania, ale no kogo mam zapytać :)

#39 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 marzec 2016 - 21:27

Na trocie 2-3kg 9/10 to ciągle overkill, a okno grainowe tego kija sugeruje 570 jako max masę głowicy, myślę że spokojnie można dać 600 ale to ciągle może być trochę za mało by komfortowo podać 12 stopowy tip T20 z mucha na mosiężnej tubie (Dabo zaraz napisze ze jak najbardziej, da się przy odpowiedniej technice). Chyba ze skupisz się tylko na tych płytszych odcinkach i tipach do T15 do 10 stóp to spokojnie da radę.

Użytkownik mack edytował ten post 08 marzec 2016 - 21:38


#40 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 08 marzec 2016 - 21:30

@Z Olsztyna

Pytania są zawsze mądre -odpowiedź może być...różna.

Wiosna to wyższa woda -pośniegowa,wtedy skagit intermedialny 650 z długim tipem 15' T-17 czy nawet T-20 sięgnie głęboko.

Na początku pisałeś o lecie,co rozciągnąłem o jesień -zupełnie inny sposób łowienia od wiosennego woda niska i nie trzeba ryb spod kamieni wydłubywać-w sensie płytka prezentacja.Z mojego doświadczenia do 14' kije w odczuciu lekkie #9/10 taki uniwersał,ale w sumie to dłuższy 0 20cm dolnika 14'8"#9/10 też da się od biedy pod to podciągnąć. :)

Istotniejszy jest transport-jeśli lotniczy to min 6 skład(pod takie okazje kiedyś nabyłem neseserek Partridge 14'#10/11-12 skład ;))w innych środkach mniej istotne .

Ten drugi film ciekawe szczegóły ustawienie nazywam 'goofy' praworęczny gość(prowadzi kij prawą) ustawił korbkę z prawej ,by nie urwać przy braniu po zaczepieniu korbki o kurtkę...branie na bystrzu,ale hol na spokojnej trochę za rybą poszedł?!po wyślizgu nie widać tipa tak jakby na pływającą linkę łowił(nawet poza szczytówką wyraźnie widać linkę w tle) ew Floating/Intermedium?

Co do Exceed'a to wagi obejmują scandi (lekko dla zaawansowanych,ciężko dla początkujących lub cięższych wabików,wiatru itp),skagit może być nieco cięższy:kolega któremu pomagałem ma 13'7"#8/9 (430-495) i dopiął Airflo Skagit Compact 540 z tipem 12' T-14 ,w mej opinii 570 poniesie też bez kłopotu z 12' T-17,a zwykle wole najlżej z możliwych.


Użytkownik darek1 edytował ten post 08 marzec 2016 - 22:00