Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Dobór głowicy


  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 posts
  • LokalizacjaŁężyca

Posted 09 March 2016 - 13:08

Panowie i Panie, potrzebuję dobrać głowicę z runningiem albo zintegrowaną do kijka Jaxon Monolith XT 2,70 w klasie 5/6.
Mam do zestawu kołowrotek Taimen STX i na nim linkę Vision attack WF6F. Jak widzicie to taki bardzo budżetowy, pierwszy zestaw. Zanim kupię coś konkretnego chciałem w ogóle zobaczyć z czym to się je. Rok temu byłem w Danii i zabrałem ten zestaw jako dodatek do spina. Mimo, że pojęcia nie miałem o muchowaniu, bo stawiałem dopiero pierwsze kroki i krewetki lądowały praktycznie pod nogami, to coś się udało zaciąć :)Wiem,że to nie jest zestaw na morskie trocie, ale na czymś trzeba się najpierw podstaw muchowania nauczyć :)
Po roku muchowania po wyrzucie zostaje mi ok 5-6 metrów linki, czyli na 20 metrów zestaw lata. Chciałbym jednak spróbować połowić z głowicą, żeby osiągnąć te minimum 30 metrów. Potem dobrać już jakiś konkretny zestaw. Linka/głowica najlepiej jakby była intermediate, żeby przy lekkiej fali też dało się połowić. Pomóżcie dobrać coś do tego zestawu, oczywiście bez szaleństwa cenowego- najważniejsze żeby zebrać jakies doświadczenie z tego rodzaju linką przed kupnem już czegoś, co będzie spełniało standardy :)

#2 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,194 posts
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Posted 09 March 2016 - 18:01

Do takiego łowienia wybrałbym AIRFLO 40+ extreme #5, to zintegrowana głowica, masz ją w wielu wersjach, ja sugeruję slow intermedium. Tylko nie przeciążaj I nie weź #6...

Powinno być dobrze, choć faktycznie na morskie trotki pasowało by mocniejszy kijek obstalować. Ale myślę że z tą linką i ten da radę jak nie będzie wiać za mocno...

Edited by mack, 09 March 2016 - 18:43.


#3 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1,330 posts
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Posted 09 March 2016 - 20:04

Pytanie czy kijek podoła bo JM potrafią się złożyć bez wyraźnego powodu,

ale jak chcesz spróbować to zasięg poprawisz modyfikując linkę :

po odcięciu rozbiegówki łączysz z np amnesią lub morską żyłką bez pamięci(po rozciągnięciu przed łowieniem).

0,38 trochę cienka ale 0,45 powinna być ok.Istotne jest magazynowanie rozbiegówki-kosz,pętle w dłoni itp

Zdecydowany wpływ na zasięg ma także opór czołowy pętli-warto zwęzić zarówno w tył jak i w przód.

Michał(dzięki za wskazówki!!) - www.flycasting.pl kiedyś słusznie zauważył : "nie ma dobrego podania w przód bez dobrego ustawienia z tyłu".


Edited by darek1, 09 March 2016 - 20:06.


#4 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 posts
  • LokalizacjaŁężyca

Posted 09 March 2016 - 21:01

Tę amnesię widziałem w Taimenie- tanie toto jak barszcz. Airflo 40+ to już nie pierwsza sugestia... coś w tym musi być :)
A co myślicie o Amnesi z głowicą np. z EGO? Mają tylko pływającą, ale może zasugerujecie inną firmę. Nie chce też inwestować w jakąś drogą linkę, bo to nie jest sprzęt do tego- myślę bardziej o wdrożeniu się w rzuty na większe odległości. Na zestawienie już konkretnego sprzętu przyjdzie czas, gdy będę mniej więcej wiedział jak to się zachowuje, czego oczekiwać i jakiej klasy sprzęt dobrać, długość, akcję itp.

#5 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2,132 posts
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Posted 09 March 2016 - 21:19

Może być, pewnie. Pływająca linka jest idealna gdy nie ma fali, lub fala jest bardzo mała, jeśli będziesz chciał zejść nieco głębiej to dołożysz cięższą muchę lub pleciony przypon intermedialny. 

Z tym, że tą wędką przy trochę większym wietrze nie połowisz, do tego musiałaby być wędka w klasie #7 lub #8. 

Regularne wyrzucanie całej linki to też nie jest taka prosta sprawa :)


  • Paweł Bugajski likes this

#6 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 posts
  • LokalizacjaŁężyca

Posted 09 March 2016 - 22:17

Da się regularnie pić, to i wyrzucić całą linkę się da- kwestia wprawy :)
Przy wietrze to nawet nie myślę tym zestawem machać- to bez sensu, już tego doświadczyłem :)
A z serii głupich pytań- w jaki sposób najlepiej połączyć głowicę z tą amnesią, żeby to po przelotkach nie dzwoniło i w miare kulturalnie wyglądało? :)

#7 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1,330 posts
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Posted 09 March 2016 - 22:29

Może być, pewnie. Pływająca linka jest idealna gdy nie ma fali, lub fala jest bardzo mała, jeśli będziesz chciał zejść nieco głębiej to dołożysz cięższą muchę lub pleciony przypon intermedialny. 

Z tym, że tą wędką przy trochę większym wietrze nie połowisz, do tego musiałaby być wędka w klasie #7 lub #8. 

Regularne wyrzucanie całej linki to też nie jest taka prosta sprawa :)

Prosta w przypadku długiej głowicy podanej z brzegu,trudniej z brodzenia poza tym linki są różnej długości :

90'(prosta)wiele różnych,

120'(trudna )SA MED wf5F Comp,

150'(tylko z wiatrem :lol: )Partridge reservoir wf6F

dobrze jak kijek #5 ma dużo mocy np TCR,Hot Torpedo i inne :ph34r: .

 

Jak połączyć...

jest dość ciekawy sposób stosowany przy produkcji łączonych tipów do Skagitu:

amnesię trzeba zmatowić papierem ściernym 2"-3"=5-7,5cm i wciągnąć igłą w rdzeń głowicy na przyzwoity klej(elastyczny cyjanopan lub jakiś inny solidny np bison,byle nie kruszał).Wyatrczy odciąć nadmiar,uzupełnić klejem fazkę minimalizując schodek i po sprawie.Zrobisz test to rdzeń 20lbs głowicy puści,a złącze utrzyma. :)

Aha,nie wciągaj głowicy w przelotki szkoda czasu na rozwijanie lepiej kilka kroków się cofnąć itp

a przy holowaniu mały kąt między linką,a kijem zminimalizuje opory.


Edited by darek1, 09 March 2016 - 22:44.

  • salmon1977 likes this

#8 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2,132 posts
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Posted 09 March 2016 - 22:44

Mówię tutaj o warunkach morskich. Im wyżej stoimy tym jest prościej, wiadomo. Darek, przy regularnych treningach i opanowaniu techniki to nie problem, ale nie można osobie świeżej w temacie powiedzieć, że jest to banalna rzecz. Linka musi być odpowiednio spasowana z zestawem, korzystne warunki (szczególnie przy tej klasie wędki) i technika. 

 

Co do połączenia głowicy z cienkim runningiem. 

- nail knot, tak jak na rysunku poniżej + zalać to klejem np. Loon knot sense, Aquasure, Pattex. 

nail-knot.jpg

- needle knot, czyli to samo co nail knot, ale przeciąga się running przez środek głowicy, także warto zakleić. 

Nailless-Nail-Knot-3.jpg
Nailless-Nail-Knot-4.jpg
Tutaj masz jeszcze artykuł o łączeniu linek: http://midcurrent.co...the-connection/


  • strary likes this

#9 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1,330 posts
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Posted 09 March 2016 - 22:56

'Świeżak' posyła 20m...

jak widać-doświadczenie już ma,a resztę szybko złapie...

nie warto stawiać barier,mnożyć trudności.Treningi potrzebne do zdobycia umiejętności,potem pełna dowolność-słowem:wolność...

Eksperymentuj z tym co masz zamiast szukać ideału.

Nie ma głupich pytań.

Mądry człowiek jak nie wie to pyta,a głupi nie! :)



#10 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 posts
  • LokalizacjaŁężyca

Posted 09 March 2016 - 23:21

Ale jak za dużo pyta, to znaczy, że za bystry nie jest ;)
Dzięki za podpowiedzi. Jestem przekonany, że wędzisko w klasie 7-8 i dobra linka to tylko kwestia czasu. Zachciało się posmakować muchowania, to trzeba płacić :)

#11 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1,330 posts
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Posted 09 March 2016 - 23:25

Tani Robinson Aquariuss daje radę...

a co!boso ale w ostrogach!

Jak udoskonalisz technikę podania to pójdzie legenda:

'no mówię Ci miotał aż strach,a nawet porządnego sprzętu nie miał...' :lol:



#12 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 posts
  • LokalizacjaŁężyca

Posted 09 March 2016 - 23:45

Niedrogi, ale solidny sprzęt też rybę złowi :)
Moim zdaniem, przy ograniczonym budżecie, lepiej kupić tańszy sprzęt, zalać 4x60 litrów diesla i mieć okazję złowić rybę, niż kupić coś wspaniale swiecącego i zostawić resztę na... hotdoga z Orlenu :)
Myślę, że jak spróbuję, to z tą Amnesią i jakąs niedrogą głowicą, żeby przynajmniej "na sucho", na łączce pomachać, wyrobić sobie jakieś pojęcie i w miarę ładną pętlę i pomyślę o kijku 7-8 i Airflo 40+ :)
Dzięki Panowie za wszystkie podpowiedzi :)
Pozdrawiam

#13 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1,330 posts
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Posted 10 March 2016 - 22:26

Stara linka DT i tniesz ... klasy dobierasz do potrzeb. ;)



#14 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 posts
  • LokalizacjaŁężyca

Posted 10 March 2016 - 22:46

A to wiem, zanim zacząłem się wygłupiać machaniem muchówką przeczytałem "Wędkarstwo Muchowe" Adama Sikory :)Trudno jednak o stare linki w rejonie, gdzie prawie nikt nie łowi na muchę :)

#15 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1,330 posts
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Posted 10 March 2016 - 22:58

Ogłoś zapotrzebowanie na FFF...takich lekkich nie używam.


Edited by darek1, 10 March 2016 - 22:59.


#16 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 posts
  • LokalizacjaŁężyca

Posted 11 March 2016 - 16:50

W przypadku cięcia linki DT- jak to wygląda w praktyce? Jak dobrać długość "głowicy" z niej zrobionej i jak dobrać klasę sznura do jej wykonania?

#17 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1,330 posts
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Posted 11 March 2016 - 16:56

Profil,miarka i waga,jeśli chcesz poprawić nośność odcina się część frontu.Z linek cięższych krótsza zwarta łatwiej przedziera się przez wiatr .Kombinuj,kombinuj... :)

Można spawać - by zrobić profil maczugi lub konicznego stożka...

;)


  • Sławek Oppeln Bronikowski likes this

#18 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,905 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 11 March 2016 - 18:23

Hand made nie jest taki prosty, ale uczy pierwszorzędnie.. :)



#19 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,194 posts
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Posted 11 March 2016 - 19:03

Czyli musisz mieć wagę jubilerska i opalarkę, najlepiej z płynną regulacją temperatury, stracisz kilka dni, zniszczysz kilka linek, na końcu kupisz gotową linkę 40+. Ale będziesz juz wiedział dlaczego jest dobra.
  • Kacper.K likes this

#20 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,905 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 11 March 2016 - 19:30

Całe pokolenia sobie świetnie radziły, nim nastała era VISA. O tempora.. :) To nic trudnego, taki hand made versitip albo zgrzewka..


  • trout master likes this