Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Słońce w zasięgu, potrzebna motyka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 06 kwiecień 2016 - 22:42

Intuicja podpowiada mi, że nad tonącą linką (nurt, kamienie tuż pod powierzchnią) trudniej będzie zapanować początkującemu, choć z pewnością z punktu widzenia efektywności byłaby wskazana.

Dlatego pomyślałem o pływającej z jakąś tonącą końcówką w ramach kompromisu na głębsze miejsca.



#22 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 07 kwiecień 2016 - 07:32

Do Twoich zastosowań lepsza byłaby wędka dwuręczna. Rzuty są mniej energochłonne, przez co możesz śmigać cały dzień bez wyraźnego zmęczenia, przy 10' #8 po dniu machania będziesz czuł ból w rękach. No ale skoro się upierasz przy jednoręcznej to też dasz radę :). Szczególnie, że zamierzasz łowić jeszcze na jeziorach. 

 

Przypon tak jak wcześniej @thymalus napisał, jeden gruby kawałek (minimum 0,35mm). 

 

Trudne pytania nam zadajesz, ciężko jest doradzić sprzęt (szczególnie linki) nigdy na tej rzece nie łowiąc. Pozostaje Ci poczytać na forach angielskojęzycznych (podejrzewam, że norweskiego nie znasz). 

http://lakselva.no/?..._id=932&lang=en

Napisz do tych przewodników z pytaniem o sprzęt jaki rekomendują, ale zaznacz że chodzi Ci o wędkę jednoręczną (single hand rod). 



#23 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 07 kwiecień 2016 - 14:30

Napisałem-woda czeka... :huh:

i cały wachlarz możliwości.

Jednoręczna 9'-12' rzucając znad głowy lub z kotwicą:rolki zwykłę lub dynamiczne(Skagit,Scandi,Spey...)  itd

Switch 10'6"-12' j.w.

Dwuręczna 12'6-16' j.w.

Dobór determinują:budżet,dostępność,transport(np lotniczy-kradzieże),warunki terenowe,indywidualne możliwości...kiedyś omawiałem.

Sinktipy (z góry)słabo latają i maja małą nośność chyba że masz na myśli ScandiShortVersitip lub pokrewne.

Stojąc na brzegu można z 10'-12'wędki jednoręcznej podać 'triple/quadriple snejkiem'

"midspeya"prawie tak daleko jak brodząc metr z 13'-14' wędy dwuręcznej.

Zmęczenie i kontuzje:pojawiają się przy braku umiejętności posługiwania się sprężystością blanku lub wyjątkowo osłabionym aparacie ruchowym.

Na srebrną rybę 'nastkę' 0,35 zdecydowanie za mało prześledziłem wątek łowcy z Byske.

Bohater spływu zaczął chyba od 0,46... i po stracie ryby założył 0,53(trzeba brać poprawkę na przecierki o skały).

Generalnie lepiej mieć za mocny materiał:podkład50lbs,rozbiegówka 40lbs,głowica+tip 30lbs,żyłka 0,5... i tak węzeł osłabi.

Zaczep może być wabikiem,tipem,głowicą,rozbiegówka (np podczas holu) im elementy tramwaju mocniejsze tym mniejsze straty.

'Carpe diem'... :)

pw


Użytkownik darek1 edytował ten post 07 kwiecień 2016 - 14:34