Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

J.Śniardwy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
157 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 03 czerwiec 2006 - 15:39

Witam wszystkich master jerków i nie tylko.
Fajnie się czyta wszelkiej maści opowiadania o ogromnej ilości ogromnych ryb w krajach skandynawskich, więc nasunęła mi się pewna refleksja.
Czy ktoś próbował przechytrzyć te wielkie szczupaki w Polsce? Myślę, że w tak dużych akwenach jak tytułowe Śniardwy, kompleks Mamr, bądż zalew Szczeciński ( połowy Komancza i Mifka!!) i Wislany, są kapitalne okazy szczupaka. Jeśli macie jakieś doświadczenia z najwiekszym naturalnym polskim jeziorem to dajcie znać. Ja planuje wyprawe nad Śniardwy, a nie ukrywam, że nigdy tam nie łowiłem, więc każda szczypta informacji pewnie się przyda.
pozdrawiam jerzy


#2 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 czerwiec 2006 - 15:48

@Jerzy dzisiaj zalew pokonał mifka i (dla odmiany) heniutka :mellow:

od ok 9 silny wiatr oraz wzmagajacy sie deszcz spowodowaly ze niestety bez efektów splynelismy przemoczeni o 13 do bazy. ALe jeszcze sie nie poddalismy... Co prawda dzisiaj damy juz spokoj tej wodzie, ale... hehehe
  • Robert.Bart lubi to

#3 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 03 czerwiec 2006 - 15:58

Super Mifku!!, tylko wypij koldreks bo jutro nigdzie nie pojedziesz :mellow: :mellow: :mellow:
Nie wiem czy w wiosce z tramwajami w szkołach jest geografia, ale mnie się wydaje, że zalwew szczeciński dzieli od tytułowego J. Śniardwy trochę kilometrów :mellow: :mellow: , więc byłbym niesamowicie szczęśliwy jakbyś udzielił mi wskazówek dotyczących tego ostatniego.
jerzy B)

#4 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 czerwiec 2006 - 16:17

Jerzy chetnie bym udzielił, ale ze śnirdwy znam wyłącznie z wyżej wspomnianych lekcji to chyba lepiej bym się zanadto nie wymądrzał :mellow: <_< <_< <_<

#5 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 03 czerwiec 2006 - 19:11

Caster lowil na Sniardwach , musi tylko wejsc na kompa zeby cos napisac , trzeba czekac .... :D

#6 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisano 03 czerwiec 2006 - 20:11

Na Sniardwach to jest tak, ze ryba bierze raz tu, raz tam i trzeba miec wiesci, dobra lódz i porzadny silnik (kilkanascie koni) zeby sie dobrze ustawic, a zwlaszcza szybko przestawic.
Poza tym inni tez maja informacje i czesto lowi sie w tloku, co niby jest dziwne na takim wielkim jeziorze.
Sniardwy obfituja tez w najdluzsze sieci, jakie w zyciu widzialem - brygada z Okartowa i 2km potrafi wysnuc.
Teraz dobry moment na sandacza jest.
Aha - zamiast przeksztalcic sie w lowisko wedkarskie, to gosopodarz funduje kolejne zakazy. W maju sie nie lapie, na trolling wcale nie wolno...a rybacy w najlepsze siatuja :(

#7 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 03 czerwiec 2006 - 20:20

dzięki,
Myślę jednak, że tak wielkiego akwenu nie łatwo da się zniszczyć i wyjałowić. Ja planowałem wypad na przełoie czerwca i lipca w rejon półwyspu Ostrów, czyli na południowo-wschodnią część akwenu. Co do szukania ryb to planuję głównie trolować, bo szukanie, spinningując na chybił trafił to raczej bez sensu. metoda ta jest lepsza tylko w totolotku. Dysponować będę wyłacznie elektrykiem, ale ponad 40 funtowym więc zakładam, że jakiś obszar wody uda mi się obłowić bez zbędnego ryzyka.
Jerzy

@Kuba No tak nie doczytałem do końca wiele wyjaśniłeś

#8 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 04 czerwiec 2006 - 09:24

Z tego co się orientuję to powstaje nawet mapa batymetryczna 3D jeziora Śniardwy. Widziałem zapowiedź takiej inicjatywy gdzieś przy okazji artykułu Cezarego Karpińskiego, który jest stałym bywalcem tego akwenu. Z tego co usłyszałem łowione są tam duże szczupaki (grubo ponad metr) właśnie z trollingu.

Pozdrawiam
Remek

#9 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3553 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 04 czerwiec 2006 - 12:38

@ jerzy: z uwagi na bezpieczeństwo proponuję zapomnieć o elektryku na Śniardwach - w przypadku nagłej zmiany pogody (w ciągu kilku minut powstają metrowe fale) będziesz miał ogromny problem z powrotem do brzegu
No i jest zakaz trollingu, więc?

#10 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 04 czerwiec 2006 - 12:38

Jak sam Czarek Karpiński mówił łowi tylko na woblery, blachy wahadłowe i obrotowe (jeżeli chodzi o szczupaki).
Tutaj jest plan batymetryczny Śniardw w kilku kawałkach (bodaj 11)
http://www.tomczak.info.pl/index.php?option=com_galleria& ;task=show_thumbs&pagenum=2&rID=7
Pozdr.
Salmo

#11 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisano 04 czerwiec 2006 - 21:53

Zakaz jest, to raz. Nikt go nie przestrzega, to dwa. Ryby zabieraja ile wlezie - trzy.
Rób jak uważasz. A z elektrykiem to jak powyzej. Nie radze. Chyba ze przy brzegu na paproszkin. ;)

#12 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 05 czerwiec 2006 - 09:44

Popieram kolegów w temacie silnika-nie na darmo nazywają Śniardwy mazurskim morzem.I pamiętaj,jak tylko zobaczysz gdzieś na horyzoncie burzowe chmury nie czekaj i nie kombinuj że może ominie tylko w trymiga spier...j do brzegu!!!Bezpieczeństwo najważniejsze!!! B)

#13 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 czerwiec 2006 - 10:42

Jak sie chce powaznie zajac Sniardwami to trzeba miec silnik najmniej z 15KM, sonde i gps.
Ponadto trzeba wiedziec, gdzie aktualnie przebywa ryba. Teren pod woda jest bowiem bardzo zroznicowany, raz mijasz niekonczace sie gorki, nieraz plyniesz kilka km po wodzie 10m.
Inaczej tez wygladaja gorki kolo Niedzwiedziego Rogu a inaczej w rejonie Nowych Gutow/Okartowa.
Na jakiejs skorupie to w ogole strach wyplywac, chyba ze nie zapuszczac sie daleko w jezioro. A jest gdzie bo po przekatnej jezioro ma ze 30km.
Czesc z tych opowiesci o wspanialych polowach tez trzeba by poddac weryfikacji. Kiedys plywalem 3 dni w okreslonym rejonie i nikogo nie widzialem poza rybakami a ponoc miejscowi spece jak zwykle zlowili 10ke, kilka 6tek i tak dalej...

W jakim celu ma powstac ta interaktywna mapa nie bardzo wiem, chyba ze chodzi o mape, ktora bedzie mozna ze soba zabrac w pamieci gpsa.

Akurat teraz powinno byc dobrze, pewnie temp. wody taka jak zeszlego roku na poczatku maja.
Gumo

#14 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 06 czerwiec 2006 - 14:56

Witam,

Pochodzę z Gdańska, więc jestem sobie w stanie wyobrazić metrowe fale na dużym zbiorniku wodnym. Uwzględniłem to w planach, chciałem głównie potrolować i jerkować wzdłuż pasa trzcin na wschodnim brzegu Śniardw w granicach 3 do 7 metrów głębokości. O górkach i innych konkretnych miejscach nawet nie myślalem bo bede tam pierwszy raz. Dzieki za rady
pozd Jerzy

#15 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 czerwiec 2006 - 18:37

Hehe, metrowe fale? Najciekawiej jest na nawietrznej stronie rozleglych gorek podwodnych, np. jest taka na samym srodku jeziora, Mialka (pare hektarow), tam fala potrafi sie niespodziewanie wypietrzyc.
Wschodnia strona to wlasnie miedzy innymi wspomniane Nowe Guty i Okartowo, miejsca znane z tego, ze sa nawietrzne (przewaga wiatrow z kier. pld-zach)
Sprobuj zdobyc WŚ, gdzie byla zamieszczona mapa Śniardw z opisem gdzie mniej wiecej lowic (byly i namiary na GPS) w danym miesiacu i co...
Lowienie na takim akwenie to fajna przygoda ale trzeba sie przygotowac na mozolne poznawanie lowiska. Niestety rybacy i banda sk..ów z wedkami zrobila juz swoje.
Gumo

#16 OFFLINE   Darp

Darp

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 31 sierpień 2006 - 23:20

Z tego co się orientuję to powstaje nawet mapa batymetryczna 3D jeziora Śniardwy. Widziałem zapowiedź takiej inicjatywy gdzieś przy okazji artykułu Cezarego Karpińskiego, który jest stałym bywalcem tego akwenu.

Pozdrawiam
Remek


Witam
Najnowsza, aktualna i co najważniejsze opracowana na podstawie profesjonalnego sondażu hydroakustycznego wykonanego w roku 2005, mapa batymetryczna Śniardw już została wydana. Są tam też naniesine podstawowe łowiska Czarka K.
W niektórych punktach na WJM można ją kupić. Może niedługo i on-line będzie dostępna.
Pozdrawiam
Darp

#17 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 01 wrzesień 2006 - 06:56

Co do kwestii bezpieczeństwa - potwierdzam. W czerwcu br. zrobiliśmy badawczy wypad na 2 dni. Pierwszego dnia (pogoda była raczej zmienna) przed powrotem zerwał się silny wiatr, potem także przeszła burza. Płynęliśmy do Wierzby, chyba przez pół jeziora, w skos fali. Silnik 5KM był zdecydowanie za mały... Całe szczęście - mieliśmy solidną łódź, małą kręciłoby jak bąkiem. Po zawinięciu do przystani okazało się, że mamy naderwaną pawęż...

Nie muszę chyba dodawać, że tym sprzętem, w podanym czasie, mimo podstawowej mapy batymetrycznej, nie rozpracowaliśmy wody.


Załączone pliki


  • Bolesław lubi to

#18 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 wrzesień 2006 - 08:47

Krzysiek, fajna lodka. Wlasnie czegos takiego szukam na Wisle...

Tak to juz jest, ze najczesciej ludzie nie wierza w opowiesci. Pol biedy, jak od razu nie trafia na warunki ekstremalne, to po nauce beda juz uwazac...i spieprzac na widok niewielkiej nawet chmurki...

Jak rozbuja porzadnie to moc silnika moze sie okazac malo wazna, bo bedzie on czesto nad woda i sila rzeczy nie da sie dobrze sterowac lodka.

Jakies sukcesy ktos odniosl w okresie, jak byliscie?
Gumo


#19 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 01 wrzesień 2006 - 09:23

Ładne zębacze (pow. 80 cm) padły na Bełdanach. Dowiedzieliśmy się o tym... drugiego dnia pod wieczór :(. Nie przeszkadzało im rozhuśtane ciśnienie, zmienna pogoda, silny wiatr i przechodzące po południu burze.

A u nas... cóż:
mała przynęta = okoń,
duża przynęta = zero brań.

Z to miałem po raz pierwszy w życiu okazję zobaczyć jak wygląda ławica sielawy ze stojącymi pod nią drapieżnikami (które ignorowały wszystkie nasze zabiegi...).

Generalnie odniosłem wrażenie, że ryba była bardzo mocno rozproszona po całym zbiorniku.

Co do łódki - jakiś czas temu widziałem kilka w podobnym standardzie na allegro (tyle, że znacznie nowszych). Ceny nierzadko przekraczały 2k PLN.

#20 OFFLINE   micoona

micoona

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2006 - 14:05

Autor wątku uparł sie na troling i tylko Mario zareagował, ze jest to ZAKAZANE ! Nawet taki milosnik trolingu jak Hunter na Snardwy nie bierze wędek do ciągania za łódką.
Co to za argument, ze nikt nie przestrzega zakazów, ani ilosci wyciaganych ryb.
I takie równanie w dół powoduje, ze po szczupaki trzeba jezdzic do szwecji
ech :angry:

Co do wysokich fal na Śniardwach to potrafią zaskoczyc. Hunter w tym roku sztormował.