Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Multiplikator do lekkiego spiningu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
483 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 23 sierpień 2021 - 10:34

Koledzy polećcie jakiś budżetowy multik startujący komfortowo od 6-7g, może być używka.
Docelowo ma być spięty z uniwersalnym kijem ogarniającym górą jakieś 35g. 

6-35 będziesz chciał ogarnąć tą samą linką? Jesteś pewien, że to wędzisko będzie w stanie się naładować pod lekką przynętą? 

Daiwa Tatula Elite, nawet jeżeli działa zadowalająco, to i tak znacznie przekracza zakładany budżet.


  • drag lubi to

#262 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 23 sierpień 2021 - 10:52

Pisząc 6-7g miałem raczej na myśli wagę łączną przynęty, a nie samą główkę. 

 

Budżet uzależniony od multika ale im mniej, tym lepiej. Jeżeli za ca 200pln da się kupić coś dobrego (Daiwa, Shimano, ABU?) ogarniajacedo te gramatury to super. 

gdybym miał wydać 200pln ,albo jeszcze mniej , to chyba dal bym sobie spokój


  • mifek, Mateo1989 i Alexspin lubią to

#263 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 23 sierpień 2021 - 11:02

(...) Jeżeli za ca 200pln da się kupić coś dobrego (Daiwa, Shimano, ABU?) ogarniajacedo te gramatury to super. 

Nie da się!bezradny.gif
 


  • Mateo1989 lubi to

#264 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 23 sierpień 2021 - 12:14

gdybym miał wydać 200pln ,albo jeszcze mniej , to chyba dal bym sobie spokój

 

Nie da się!bezradny.gif
 

 

To w końcu da się, czy nie?

 

Ile trzeba wydać żeby było ok?

 

6-35 będziesz chciał ogarnąć tą samą linką? Jesteś pewien, że to wędzisko będzie w stanie się naładować pod lekką przynętą? 

 

Wydaje mi się, że gramaturę rzędu 6/7g-35g ogarnę linką rzędu 8lb, czy się mylę?

Kija jeszcze nie mam więc nie wiem ale są przecież kije z przedziału 5-30g... 



#265 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 23 sierpień 2021 - 12:45

trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy kijem rzędu 5-30gr jesteś w stanie komfortowo ogarnąć i 5gram i 30gram ,a to tylko dopiero sam kij

moze i taki zestaw by sie udało sklecic,ale to wydaje mi sie nie zestaw za 200zeta


Użytkownik didi edytował ten post 23 sierpień 2021 - 12:48


#266 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 23 sierpień 2021 - 12:52

Czytaj ze zrozumieniem, zarówno odpowiedź @didi, jak i moja są jednoznaczne - NIE DA SIĘ.

Jeśli chodzi o multiplikator, który w pełnym komforcie ogarnie Ci przynęty od 6/7g, nie licz na mniej niż około 350 zł https://allegro.pl/o...00lh-9818602371, chyba, że nie zamierzasz rzucać dalej niż 15m, to poszukaj http://jerkbait.pl/t...illiance-gh100/ (sprawdza się na strumykach i małych rzeczkach.

Linką 8lb ogarniesz przynęty najwyżej do 15g, na więcej nie licz, bo odstrzały gotowe. Między 15, a 20g użyłbym linki około 13lb, a do 35g 18lb.

Koledzy zarekomendują pewnie jeszcze mocniejsze, bo istnieje pogląd, że grubość linki ma znacznie mniejsze znaczenie niż w tradycyjnym spinningu, ale ja mam swoje nawyki, być może bardzo subiektywne, ale sprawdzają mi się.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 23 sierpień 2021 - 12:54


#267 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 23 sierpień 2021 - 13:11

jedne z najbardziej uniwersalnych kijow jakie trzymalem w lapie to kije FALCON z serii LOWRIDER

maja w swojej ofercie modele fast-moderate,jesli miałbym porównać do jakiejś znajomej konstrukcji to np st.croix avid mm jest duzo sztywniejszy

moc 17lb takie amerykanskie,wydaje mi sie ze z ta gramatura by sobie poradził

jedne z najfajniejszych budzetowych kijow jakie kiedykolwiek widzialem


Użytkownik didi edytował ten post 23 sierpień 2021 - 13:14


#268 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 23 sierpień 2021 - 13:33

Czytam ze zrozumieniem i właśnie ze zrozumienia pytanie bo wcześniej @Sławek Nikt pisał, ze się da…

Wychodzi na to, ze ogarnięcie podstawowego uniwersału do 30-35g po prostu w cascie nie jest takie proste bo nie da się ogarnąć jedną linką, bo znalezienie multika nie jest takie oczywiste i wyglada na to, ze tradycyjny spin sprawdzi się tu lepiej…

P.S.
Żeby była jasność-cast nie jest mi obcy, łowię tą metodą już kilka lat ale najlżejszy zestaw jaki mam to TD Z-Series 18-42g + Daiwa AIRD 100HLA

#269 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 23 sierpień 2021 - 13:44

a no nie jest proste,troche kosztowne

a co do linki to 0.8pe czy tam 0.15mm czemu nie?

nie ma wędkarskiego abecadła,możesz w tym przedziale 5-30 sięgnąć nawet po linke 0.6pe czy 0.10mm

oczywiście jakiegoś dobrego producenta

często własnie po tak cienkie linki sięga się, kiedy w grę wchodzi odległość rzutu


Użytkownik didi edytował ten post 23 sierpień 2021 - 14:14


#270 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4553 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 23 sierpień 2021 - 14:55

Czytam ze zrozumieniem i właśnie ze zrozumienia pytanie bo wcześniej @Sławek Nikt pisał, ze się da…

 

A co pytałeś ? Zapomniałeś  ? Przypomnę. Pytanie poniżej. Innych nie widzę.

 

Koledzy polećcie jakiś budżetowy multik startujący komfortowo od 6-7g, może być używka.
Docelowo ma być spięty z uniwersalnym kijem ogarniającym górą jakieś 35g.

 

I tak, są takie multiplikatory i da się je kupić za 200 zł. I można je spiąć z kijem do 30 czy tam 35 gram. Nawet taki fx 50 czy black max ogarnie we względnym komforcie przynęty o jakich piszesz. I tak nada się do takiego kija. Mało tego, można będzie nim łowić od 7 gram do 35. Jak ? Np. kupując drugą szpulkę, nawinąc na nie różne linki i zamieniając szpule i tak dalej. O ile kij razem z operatorem dadzą radę ... Ale o to jak i o inne tzw. niuanse nie zapytałeś ...

 

Reasumując. Jakie pytanie taka i odpowiedź, ale potem chłopaki rozwinęli temat, o którym jak widać nie masz pojęcia, wycinasz zdanie "@Sławek Nikt pisał, ze się da" … dopisując trzy kropeczki i potem ktoś znów przeczyta ze 2 czy 3 wpisy i ... I wychodzę na kiepskiego doradcę bo nie yebnąłem konkretnego wpisu na temat dobrego spasowania sprzętu o czym zresztą już pisałem i to pewnie z kilka razy. Zresztą nie tylko ja. Wielu zrobiło to przede mną za im ogromnie dziękuję.


Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 23 sierpień 2021 - 15:11

  • golsyl i Alexspin lubią to

#271 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 23 sierpień 2021 - 15:45

nie ma się co przejmować panie @Slawek Nikt,watek odwiedza wiele osób ,każdy coś skrobnie swojego a pytań podobnych zadaje się tutaj mnóstwo



#272 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 23 sierpień 2021 - 15:58

@Sławek Nikt bardzo źle odebrałeś mój post, bardzo…
Uważam Twoją wypowiedź za pomocną i merytoryczną, podałeś konkretne modele multików, a to mi chodziło.

Nie wiem natomiast skąd stwierdzenie, ze nie mam pojęcia? Nie mam pojęcia o czym? O castingu? No poniżej 20g rzeczywiście nie mam, gdybym wiedział jaki multik ogarnie to, co chcę, to bym nie pytał…

Chłopaki rzeczywiście rozwinęli temat ale mi tu chodziło konkretnie o stwierdzenie, które padło w ich wypowiedziach-„nie da się”
No jak się nie da, skoro się da? Gdyby się nie dało, nie podałbyś przecież modeli multików…

Szkoda mi czasu na rozkładanie tematu na czynniki pierwsze, idę łowić…

Użytkownik PatLove edytował ten post 23 sierpień 2021 - 16:09


#273 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1575 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 23 sierpień 2021 - 16:12

Trzeba zorganizować jakiś mały zlocik nad Czerniakowskim to będzie można ponachać sprzętem za kolkaset zlotych jak i za kilka tyś.

I bedzie rozeznanie czy się da czy nie 😁


Użytkownik nurek28 edytował ten post 23 sierpień 2021 - 16:12

  • HaDe, Alexspin i S.N. lubią to

#274 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 23 sierpień 2021 - 16:21

jedne z najbardziej uniwersalnych kijow jakie trzymalem w lapie to kije FALCON z serii LOWRIDER

maja w swojej ofercie modele fast-moderate,jesli miałbym porównać do jakiejś znajomej konstrukcji to np st.croix avid mm jest duzo sztywniejszy

moc 17lb takie amerykanskie,wydaje mi sie ze z ta gramatura by sobie poradził

jedne z najfajniejszych budzetowych kijow jakie kiedykolwiek widzialem

 

Mam Premiera i Triumpha 17 lb. Jeżeli rzucanie 6-7 g przynętami jest komfortowe, to mój komfort jest jakiś inny. W sumie w przypadku rzucania 35 g przynęt jest podobnie.

a no nie jest proste,troche kosztowne

a co do linki to 0.8pe czy tam 0.15mm czemu nie?

nie ma wędkarskiego abecadła,możesz w tym przedziale 5-30 sięgnąć nawet po linke 0.6pe czy 0.10mm

oczywiście jakiegoś dobrego producenta

często własnie po tak cienkie linki sięga się, kiedy w grę wchodzi odległość rzutu

Linka rzędu 0.6pe, 30 g przynęty i 17 lb wędzisko. Jedno jest pewne, wędzisko przy holu się nie złamie! Jakże różna jest filozofia budowania zestawów.  :)


  • Alexspin lubi to

#275 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4553 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 23 sierpień 2021 - 16:21

W takim razie raz jeszcze, da się. Czy to będzie komfortowe ? Nie wiem. Komfort dla każdego znaczy co innego. Na pewno nie będzie łatwo (a wręcz odrobinkę ;) trudno) rzucać tym samym kijem przynętami od 6/7 do 35 gram choć też się da albo prawie się da, ale jak wszem i wobec wiadomo prawie robi różnicę ... Grubość linki ma spore znaczenie tak jak i przynęty jakich będziesz używać. A tak przy okazji. Po co komu lina holownicza i pała 35 gramowa jak idzie na okonie ? Nawet licząc się z przyłowem szczupaczka kij do 10 czy tam 15 gram da radę takiemu przyłowowi. I można by tak wyliczać dalej. O uniwersał trudno w spinie, a w castingu te trudności pomnóż razy powiedzmy 3. W gramaturach < 3 to nie mnożenie tylko potęgowanie się zaczyna  :D  Można jakoś tam próbować znaleźć kompromis np. kupując te 2 szpulki Itp. itd. Niestety każdy z nas ma swoje preferencje i to co pasuje mi zapewne nie będzie pasować komuś innemu zatem trudno też doradzić czy polecić coś jednoznacznie. Można jedynie zaproponować jakieś tam typy w zależności od budżetu. Jak ktoś się określi czego konkretnie oczekuje od zestawu albo napisze co jest głównym celem wycieczek po wodach to szansa na dobrą poradę wzrasta.


  • Alexspin lubi to

#276 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 23 sierpień 2021 - 16:52

Mam Premiera i Triumpha 17 lb. Jeżeli rzucanie 6-7 g przynętami jest komfortowe, to mój komfort jest jakiś inny. W sumie w przypadku rzucania 35 g przynęt jest podobnie.

Linka rzędu 0.6pe, 30 g przynęty i 17 lb wędzisko. Jedno jest pewne, wędzisko przy holu się nie złamie! Jakże różna jest filozofia budowania zestawów.  :)

ani premiera a tym bardziej triumpha 17lb nie porównałbym do avida moderate medium(polecam starsze serie),troche inna jednak liga,jak miałeś tego kija w rekach to powinieneś wiedzieć o czym pisze, a już tym bardziej tego Falcona o którym pisze

co do drugiej czesci wypowiedzi ,tak mam zestaw jerkbait minnow 150mm na lince 0.8pe i co w takim razie?powinienem go zmienić :) ?



#277 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 23 sierpień 2021 - 17:18

Moderate - nie dla mnie. 0.8, to nie 0.6  ;) . Łowisz z brzegu, czy łodzi? Masz zaczepowe łowiska, czy nie? Podbijasz gumy, czy łowisz na woblery? Jest wiele czynników, które determinują nasze zestawy. W moich okolicznościach przyrody linka 0.8 to dla mnie cienizna, 0.6 mam przy okoniówce :) .  Ile waży ten minnow?


Użytkownik HaDe edytował ten post 23 sierpień 2021 - 17:22

  • didi, Alexspin i MietekK lubią to

#278 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 23 sierpień 2021 - 17:37

z dopalem prawie 30-dychy


  • HaDe lubi to

#279 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1882 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 23 sierpień 2021 - 18:13

Tak na koniec naszych dywagacji odnośnie obsługi gramatur rzędu 6-35. Łowię dosyć kameralnie z brzegu. Na jednej 3 h sesji potrafię zbiornik opędzlować 2 razy. Wiatr wieje w plecy, w ryło, z lewej i z prawej. Teraz dołóżmy do tego przykładowo obrotówkę nr 6, która waży 9 g z czego ponad połowę sama paletka. Jakie musi być wędzisko, żeby wypluć taką przynętę? I jaka szpulka da się rozpędzić? Fajnie rzuca mi się tym PX-em z Yumeyą, ale podbijanie z korby 35 g gumy to już zarzynanie multiplikatora. Idźmy dalej w rozważaniach. Ktoś łowi tylko gumami. Inaczej się rzuca 2g ołowiu i 5 g silikonu niż 5 g ołowiu i 2 g silikonu. 

Miałem epizod w wędkowaniu, że kilka lat łowiłem w 90% na woblery (piana, balsa, olcha), bez żadnych systemów rzutowych. Na takich przynętach uczyłem się rzucać multiplikatorem. Ile k..w i ch.i rzuciłem, to tylko ja wiem. Dlatego jestem ostrożny w wydawaniu opinii "od ilu gada" i że jednym zestawem da się obsłużyć tak szeroki zakres przynęt - NIE GRAMATUR!



#280 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 23 sierpień 2021 - 20:58

Dzięki za wszelkie wyjaśnienia, konkluzje itd.
Nie zamierzam bezsensownie komplikować sobie życia i tym miłym akcentem porzucam pomysł „uniwersał w cascie” ;)

Użytkownik PatLove edytował ten post 23 sierpień 2021 - 20:58





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych