Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc w doborze wędziska / zestawu - kilka pytań od laika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Kondi

Kondi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 14 czerwiec 2016 - 18:48

Dzięki wielkie za wszystkie porady, jak tylko przetestuje sprzęt to dam znać. A drugi kijek to może w przyszłym roku ;)
  • minecjusz lubi to

#22 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 28 czerwiec 2016 - 13:16

Z tanich kołowrotków to polecę ci Dragon Viper FD jest naprawde dobry jak za te pieniądze (...)

Mateusz, czy mógłbyś napisać kilka słów więcej o tym kołowrotku? Jestem nim zainteresowany a właściwie nawet dwoma, jeden w rozmiarze 2000 (820) i drugi 4000 (840).



#23 OFFLINE   Kondi

Kondi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 01 lipiec 2016 - 09:21

Okej, tak jak zapowiedziałem - spędziłem już nad wodą trochę czasu, tak z +/- 40 godzin więc co nieco mogę o kijku powiedzieć:

po pierwsze, być może moja opinia jest taka a nie inna dlatego, że nie mam porównania z innym spiningiem;

po drugie, bądź błogosławiony minecjusz za zasugerowanie króciaka. Z moją 210 centymetrową Daiwą śmigam po takich miejscach, skarpach i krzakach, że ludzkie pojęcie przechodzi. Akurat mam nową miejscówkę - tak silnie zalesiony i zakrzaczony stromy stok, z czego część drzew rośnie w wodzie, że nawet 210cm uniemożliwia wyrzut i muszę "naciągać" i strzelać z przynęty, w okolice konarów;

po trzecie, kijek ten o cw 10-30g rewelacyjnie pracuje już od 4-5g, uczę się na nim jiggowania paprochami, atrakcyjnego prowadzenia przynęt gumowych - kopyt i bawię się rybkami soft 4play - przy tym ciężarze (4g) wyrzut mam około 25 metrów, co w zupełności mi wystarczy - kijek dobrze przenosi pracę przynęty, czuję uderzenia o dno, zaczepy i brania nawet najmniejszych okoni;


Teraz jeszcze jedno pytanie, jako że miejscówkę mam wybitnie zaczepową - olbrzymie ilości drzew, konarów, gałęzi - i natraciłem już mnóstwo gumek oraz główek - czy plecionka sprawi, że uwolnienie z zaczepu stanie się łatwiejsze? Obecnie używam żylki 0.22 jakoś do +/- 10 kg. Metoda dropshot oraz boczny trok nie wchodzą w grę, nie zarobię na ciężarki ołowiane no i irytuje mnie ciągłe uzupełnianie zerwanego zestawu - zdecydowanie wygodniej i mniej zaczepowo łowię używając główek jiggowych.

Pozdrawiam
 



#24 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 01 lipiec 2016 - 09:34

jeślii używasz soft4play to je idealnie zbroi się offsetem

pod koniec filmu to jest pokazane



#25 OFFLINE   Kondi

Kondi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 01 lipiec 2016 - 10:45

Filmik już widziałem i przekonał mnie (ale dzięki za linka) - posiadam haki offsetowe do rybek w rozmiarze S, sprawdziłem i zero zaczepów nawet w moczarce i reszcie towarzystwa - jednak wydaje mi się, że będą problemy z zacięciem dla tak małej przynęty. Na takie uzbrojenie jeszcze nic nie złowiłem.

Moje pytanie odnośnie plecionki dalej aktualne.

Pozdrawiam


Użytkownik Kondi edytował ten post 01 lipiec 2016 - 10:47


#26 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 01 lipiec 2016 - 11:18

jest coś takiego jak odczepiacie od przynęt, jeśłi się to umiejętnie stosuje to nie traci się tylu przynęt.

http://jerkbait.pl/t...pów-było-mniej/

 

Co do faktu czy plecionka lepsza od żyłki na zaczepy nie będzie jednej odpowiedzi, wg mnie nie ma różnicy jeśli zaczepiony jesteś hakiem przynęty, mówimy oczywiście o tych samych wytrzymałościach żyłki i plecionki, bo żyłka 0,20mm a plecionka 0,20mm to dwie różne wytrzymałości


  • Alexspin lubi to

#27 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 01 lipiec 2016 - 11:29

Drugi sezon stosuję "odczepiacz" najbardziej prymitywny jaki może być. Opuszczam na lince (plecionka w tym przypadku lepiej reaguje) wianek z witki wierzbowej, pozwalam mu spłynąć z prądem na 5-10m i lekko podszarpuję. Metoda dość skuteczna w rzekach, zwłaszcza z sinym nurtem, zdecydowanie mniej w wodach stojących.



#28 OFFLINE   Kondi

Kondi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 01 lipiec 2016 - 19:05

Niestety łowię z brzegu i na wodzie stojącej (na razie).
Pozdrawiam

#29 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 01 lipiec 2016 - 20:53

Ja też spinninguję wyłącznie z brzegu. Woda stojąca też ma swój nurt, choćby wywołany wiatrem. Nie napisałem, że taki "odczepiacz" jest nieskuteczny, jest mniej skuteczny, ale próbować zawsze warto.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 01 lipiec 2016 - 20:54


#30 OFFLINE   jeremii

jeremii

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 20 wrzesień 2016 - 19:04

Witam. Chciałbym skompletować sobie zestaw na szczupaka. Głównie łowienie w jeziorze z brzegu, niedługo nabędziemy z kolegami łódkę więc będziemy też łowić z niej. Czasem również chciałbym go zabrać na obre gdzie sporo jest sandaczy, ale na sandacza będę kompletował osobną wędkę. Przynęty jakich używam to głównie gumy, ostatnio bardzo zainteresował mnie temat woblerów i zamierzam też nabyć kilka sztuk od Salmo, głównie chciałbym uzbroić się w kilka sliderów oraz executorów. Slidery 7 ważą +/- 20g. 10 ważą już +/-40. Tutaj nasuwa się pytanie odnośnie wędki. Czy warto szukać wędki o cw max 50g czy lepiej zostać przy max 30g oraz odstąpić od sliderów rozmiaru 10? Mój budżet na wędkę to około 150 zł. Kołowrotek max 200. Do tego dochodzi plecionka (rozmyślam nad power pro) i wychodzi prawie 500 zł, nie wliczając woblerków. Bardzo mnie ostatnio ich temat zaciekawił i znalazłem miejsce w którym rosną spore lilie i jest dużo drapieżnika tylko, że pełno tam glonów. Ogólnie płycizna i trzeba prowadzić przy powierzchni. Dlatego nie mogę się doczekać aż wrzucę tam woblera pływającego i któregoś ze szczupłych upoluję :) Teraz łowię na wędkę jaxon cantara 210 cm 10-40 cw. Nie jest to moja wędka ale powiedzmy że używam jej na codzień. Wydaje mi się że jest sztywna i czasem nie czuje po prostu czy holuje małego szczupaka czy dużego glona  :lol:  :lol:  :lol: .  Czy wędki MIKADO DA VINCI ZANDER, MIKADA SCR ZANDER SPIN spełnią moje oczekiwania? To będzie moja 1 własna wędka na spinning a że mój budżet nie jest na dzień dzisiejszy spory chciałbym zamknąć się w max granicy 200 złotych. W życiu nałapałem się sporo szczupaków tyle, że na stawach, bo jak byłem mały to była to nieziemska frajda gdy ojciec mnie zabierał i co kilka rzutów można było wyciągnąć szczupłego. Ta zajawka została do dziś i mam nadzieję że potrwa dłuuugie lata. Kuzyn zabiera mnie na sandacza i nauczy mnie technik łowienia itd. Ale skupmy się na szczupaku. Prosił bym o dobór wędki do max 200zł a najlepiej mniej, na którą po nawinięciu plecionki będę mógł założyć gumę, wahadełko oraz wymarzonego woblerka. :wub: Jak dobierzemy wędkę wtedy poproszę was o doradzenie mi młynka który będzie się nadawał pod plecionkę.Pozdrawiam serdecznie i liczę na szybkie odpowiedzi  ;) 



#31 OFFLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 20 wrzesień 2016 - 19:12

:doh:  Matko Boska to sie nigdy nie skończy : :lol:



#32 OFFLINE   jeremii

jeremii

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 20 wrzesień 2016 - 19:16

:doh:  Matko Boska to sie nigdy nie skończy : :lol:

Siedzę od 2 dni na forum i przejrzałem z milion tematów, połowa postów jest z przed kilku lat więc wędki tam wymieniane są wyparte zapewne przez inne dlatego założyłem świeży temat. Inna sprawa, że ludzie szukali wędek które nie mieszczą się w moim budżecie (200+) lub bez zastosowania woblerów na czym mi akurat bardzo zależy :) 



#33 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 20 wrzesień 2016 - 19:16

Temat rzeka...Tak na szybko i takim budżecie szukałbym chyba coś z używek Dragona ale każdy ma inne preferencje i ciężko tak na sucho doradzić.

p.s.
te mikado to chyba bardziej na sandałki jeśli by nazwie wierzyć...

#34 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8448 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 20 wrzesień 2016 - 20:15

Siedzę od 2 dni na forum i przejrzałem z milion tematów, połowa postów jest z przed kilku lat więc wędki tam wymieniane są wyparte zapewne przez inne dlatego założyłem świeży temat. Inna sprawa, że ludzie szukali wędek które nie mieszczą się w moim budżecie (200+) lub bez zastosowania woblerów na czym mi akurat bardzo zależy :)

 

 

Od dwóch dni powiadasz, naprawdę szmat czasu żeby powiedzieć że się przejrzało "z milion tematów", ja siedzę tu ponad 8 lat i nadal znajduję wiele informacji nawet w starych wątkach.

 

Polecam zapoznać się z poniższymi zasadami, jest tam kilka wskazówek do których warto się stosować.

 

http://jerkbait.pl/t...rum-jerkbaitpl/


  • coma i Alexspin lubią to

#35 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2665 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 20 wrzesień 2016 - 20:41

W tej cenie postaswiłbym na Dragona thytan albo viper pike, lub szukał używanego millenium pike
  • Alexspin lubi to

#36 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 21 wrzesień 2016 - 05:32

@jeremii, zerknij na Viper Pike i Maxima HS.

 

(...) Teraz łowię na wędkę jaxon cantara 210 cm 10-40 cw. Nie jest to moja wędka ale powiedzmy że używam jej na codzień. Wydaje mi się że jest sztywna i czasem nie czuje po prostu czy holuje małego szczupaka czy dużego glona (...)
Nie dziwię się, to kompozytowe kije od szczotek, szczęśliwie już wycofane z oferty.

Użytkownik Alexspin edytował ten post 21 wrzesień 2016 - 05:58


#37 OFFLINE   jeremii

jeremii

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 21 wrzesień 2016 - 11:43

Te dragony będą dla mnie za długie, szukam czegoś poniżej 240. Znalazłem dwie takie wędki: http://spinn.pl/wedk...-10-10-30g.html oraz http://spinn.pl/exce...-95-10-25g.html co sadzicie o wyborze którejś z nich? Czy lepiej wychodzi na tle daiwa np wędka mikado http://eldoradosklep...300-10-30g/4465 ? Pozdrawiam :)



#38 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2665 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 21 wrzesień 2016 - 12:09

Jesteś pewien, że do łowienia z brzegu chcesz wędkę poniżej 2,4 m?
  • Alexspin lubi to

#39 OFFLINE   jeremii

jeremii

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 21 wrzesień 2016 - 12:23

Tak jestem pewien, nie potrzebuje dalekiego wyrzutu a jak wspomniałem niedługo wskakuje na łódkę. Druga sprawa że miejsce w którym łowię z brzegu nie ma warunków do wędki powyżej 240. Natknąłem się jeszcze na http://www.wedkarski...ning-okuma.html



#40 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 22 wrzesień 2016 - 05:08

Są również krótsze Vipery proszę, proszę, proszę. Tylko wybierać.

 

PS

Piszesz, że będziesz wykonywał krótkie rzuty a w przyszłości łowił z łódki, więc możesz być pewien, że każde z tych wędzisk zapewni Ci bezpieczne użycie nawet 40g slidera. Te wędziska są dość mocno niedoszacowane i przekroczenie górnej granicy CW o około 30% nie grozi żadnymi konsekwencjami, a przy krótkich, płynnych wyrzutach, to i do 50%. Znam kolegów, którzy na łódce, Viperem 5-21g używali przynęt właśnie około 40-gramowych.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 22 wrzesień 2016 - 05:15