Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kije sandaczowe

blank sandacz

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
873 odpowiedzi w tym temacie

#81 ONLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3558 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 20 październik 2009 - 20:27

Używam HS9001 - dolny zakres podanych przez Ciebie przynęt (12g) to dla niego zdecydowanie za mało i jeżeli zamierasz łowić głównie w tym, dolnym, zakresie to zdecydowanie HS9000.

Ja do lżejszego jigowania będe zbroił blank St. Croix Legend Inshore, też 2,3m w jednym kawałku, do 14lb i 14g (optimum wg St. Croix, ale nie maximum B)
  • ŁukaszK lubi to

#82 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 14 kwiecień 2011 - 20:05

Cześć.
Mam szybkie pytanie. Szybkie, bo odpowiedzi potrzebuję do 15 kwietnia 2011r. do godziny 16:00 :D
Zleciłem już budowę dwóch sandaczówek na łódkę i naszły mnie pewne wątpliwości. Jeszcze mogę zmienić zamówienie.
Będą to dwie krótkie wędki po 2,13 bo takie blanki miał rodbuilder i jedna z nich będzie pod mocne łowienie i będzie do jednej uncji, a druga... no i tu pojawiają się wątpliwości... do połowy uncji.
O ile pierwszą z nich będę walił do wody koguty po 35g i gumy z główkami o podobnym ciężarze to drugą mam zamiar łowić delikatniej. Zastanawiam się czy nie zmienić zamówienia na 5/8 uncji bądź 3/4uncji?
Myślę też czy ich nie skrócić do 2m.
Blanki Phenix'a.
W zasadzie miałem już dwie gotowe wędki w ręce, bo budował dla kogoś innego i praktycznie mi się wszystko podobało, ale boję się, że jednak na jakieś Turawy i podobne (podobna głębokość i warunki łowienia) ten do pół uncji może być za słaby/delikatny, żeby sandaczowi dać w ryja.
Jakimi kijami najczęściej łowicie? Jaka głębokość wody i jakiej wagi najczęściej używane przynęty?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Mariano Mariano lubi to

#83 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 14 kwiecień 2011 - 20:38

jeśli zamówiłeś kij na blanku UMBX700L to lepiej zrobić nie mogłeś.
ostatniej jesieni wyciągałem kijem na tym blanku sandacze po ok. 7-8 kg (85-90 cm) w kilkanaście sekund.

  • a72adam lubi to

#84 OFFLINE   okno

okno

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaKoło Kolbud

Napisano 14 kwiecień 2011 - 21:59

Witam
Mam dwa kije pod sandacza zrobione w zeszłym roku. Jeden na blanku UMBX 700 Ml jak pisał @STCroix lepiej zrobić nie mogłeś bardzo szybki i czuły z dużym zapasem mocy, realny CW 9-20 Mocy 8-17 lb. Drugi UMBX S 700 L o CW 5-14 mocy 4-10 lb do lżejszego łowienia.
Nie skracaj, będzie za sztywny stracisz ideał tego blanku.
Pozdrawiam
Jan

#85 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 14 kwiecień 2011 - 22:45

ale ja mam UMBX700L, nie 700ML.
mam też UMBXS700L, ale o tym nie pisałem ponieważ i autor nie wspominał o tym blanku. do tego jedną Karabelkę 17lb i uważam, że tym ogarniam sandacze.


#86 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 15 kwiecień 2011 - 11:39

Dobra już wiem co zamawiałem :D) bo z nadmiaru szczęścia nie zapytałem w ogóle co to za blanki.
1) UMBX-700ML-B - 7 stóp(2,13m), cw 1/4 - 5/8, po ludzku to do 18g
2) UMBX-700MH-B - t stóp(2,13m), cw 3/8 - 1, po ludzku to do 28g.
Na szczęście facet nie zaczął ich jeszcze budoać i będziemy coś tam zmieniać :D.

Wydaje mi sie, że takim zestawem obskoczę praktycznie każdą wodę.
Pierwotnie chciałem zamawiać Batsony do 3/4 i do 1 uncji oba po 1,98m, ale on mnie inaczej namówił :D... i zastanawiam się czy nie uwalić tych blanków, żeby były krótsze?



#87 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 15 kwiecień 2011 - 11:41

Nie uwalaj...

#88 OFFLINE   zenekkuba

zenekkuba

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów

Napisano 16 kwiecień 2011 - 12:04

sory za ot a jakie koszta zrobienia kija pod sandacze w pracwoni dlugosc okolo 210cm cw do 30 ewentualnie do 40

#89 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1611 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 16 kwiecień 2011 - 12:54

Czy nie prościej zadzwonić do pracowni?

#90 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 16 kwiecień 2011 - 13:34

Zgaduję, że od ~600zł w górę.


#91 OFFLINE   okno

okno

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaKoło Kolbud

Napisano 16 kwiecień 2011 - 21:46

Witam
X 2 i jeszcze trochę
Pozdrawiam

#92 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 18 kwiecień 2011 - 07:35

okno, obawiam się, że ktoś z Ciebie drze kasę aż miło, ale patrząc z punktu widzenia pracowni to dobrze mieć takich klientów jak Ty :D.
Miałem propozycję z mojej pracowni właśnie oscylujacą przy cenie 600zł. Oczywiście bez wodotrysków, na których mi w ogóle nie zależy. Kij miał być budowany na blanku batsona i jak najbardziej spełniałby założenia konstrukcyjne porządnej wędki sandaczowej. Jednak zdecydowałem się na Phenixy bo stwierdziłem, że zaszaleję i uznałem że to będzie jednorazowy wydatek (sporo droższy od Batsona) na kilka lat... może dłużej.
Oczywiście gdybym miał oczekiwania co do specjalnego kształtu rękojeści, materiału z jakiego ma być zrobiobna, koloru omotek, przelotek, sraty taty itd to pewnie cena by była taka o jakiej piszesz.
Na pytanie wędkoroba odpowiadałem w większości obojętnie
Jaki kolor omotek? -Obojętnie.
Jakie przelotki? - byleby ich plecionka nie załatwiła, a na szczyt SiC (on i tak chyba innych nie miał). itd

okno, a znasz technikę sprzedaży zwaną optyk z brooklynu? :D

Pozdrawiam.

#93 OFFLINE   okno

okno

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaKoło Kolbud

Napisano 18 kwiecień 2011 - 22:03

Witam Szanowny kolego.
Pewnie że chciałbym porządnego kijka za 600 stów, ale wychodzę z założenia że na tanie rzeczy mnie nie stać.Wolę mieć 5-6 dobrych kijów na dobrych blankach które mi pasują i wykonane przez profesjonalistę niż samemu w drodze prób i błędów eksperymentowć, po prostu jest to taniej. Blank UMBX-700ML-B to około 470,- do tego przelotki tytany, bo czy do tego blanku jest sens montować inne ?, uchwyt z dobrego korka gdyż służy lata (pianki nie lubię) i tak sobie Kolego zlicz. Za to mam kij na lata i komfortowe łowienie. Jak szyję garnitur na miarę to szyję dobry a nie pół środek który leży w szafie. Jak korzystasz ze swojej pracowni na zasadzie nie ustalenia ceny końcowej i wyliczenia komponentów przed zbudowaniem kija to 600 stów jest kwotą wyjściową a Twój protest zacznie się przy kwocie 1200. Pracownia to nie instytucja charytatywna a wędkorób musi na tobie zarobić. Wątpię Drogi Kolego po kiju iż za 600 stów zbuduje ci ktoś kija na blanku pxeniksa i przemyśl sobie abyś Ty nie poddał się zasady sprzedaży zwaną optyk z brooklynu.
Pozdrawiam serdecznie
Jan

#94 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 kwiecień 2011 - 22:52

Panowie a ja proponuje sie nie przepychac bo jak historia uczy per saldo nikomu to na dobre nie wychodzi.

O ile dobrze skapowalem chodzi o wedki pod koguty czyli krotkie sztywne badz sztywnawe pałki...mysle, ze tutaj da sie wybrac dobrze wsrod niezbyt wypasionych cenowo wyrobow i beda to rzeczy na lata.

Idac zas za 1 z tokow rozumowania to wychodzi, ze najlepsze beda przelotki gold cermet oraz adekwatna do nich reszta komponentow.

Jako troche przekopany przez temat stwierdzam, ze akurat kolor nici nie wplywa na szczescie na cene a ktos zawodowo zajmujacy sie zbrojeniem i tak posiada caly wzornik...
...oczywiscie jak ktos bardzo chce to mozna bardzo podniesc cene wedki...pytanie tylko czy nie lepiej sobie kupic bilet na prom oraz oplacic łódki z chałupa na jakims fajnym akwenie...?

Gumo



#95 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 19 kwiecień 2011 - 05:27

Przyglądam się tej Waszej dyskusji i albo półśrodek albo
zaczynamy od blanku za 5stówek, do tego dobre komponenty drugie 5 i możemy rozmawiać o dobrym kiju.Za 6 stówek to półśrodek lub jakaś używka.NIc nie ma darmo.

#96 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 19 kwiecień 2011 - 07:47

Tytułem wstępu :D. I od razu przepraszam, że nie odpowiadam w kolejności :D.
Ad Gumofilc
To nie są żadne przepychanki, po prostu dyskutujemy. Nie ma się co obawiać, że wejdziemy w pyskówkę :D a przynajmniej ja nie mam zamiaru prowadzić rozmowy w taki sposób.
Jeżeli mamy wybrany blank, rękojeść i wiemy, że będzie z korka, wiemy jakie są przelotki to zaczepy na haczyk i kolor omotki to już pierdoły :D.
Jeżeli chodzi o same kije to nie będą to stricte kije pod koguty. Mam bardziej uproszczone nazewnictwo :D. Jeden pod ciężkie przynęty (właśnie m.in. pod koguty przynęty ~35g) drugi pod przynęty lekkie. Tam gdzie skończy się dolny zakres pierwszego kija zacznie się górny zakres drugiego.

Kolego okno
Doskonale rozumiem co ma masz na myśli pisząc, że nie stać Cię na tanie rzeczy. Ja wychodzę z takiego samego założenia. Jednak nie lecę do Polskiego dystrybutora po Stellę za 3000zł, ale poszukam takiej samej na „ebaju. Czy ta z „ebaja” za 1400zł będzie gorsza od tej z Polski za 3000pln, przy założeniu, że obie są nowe??? Swoją drogą nie mam Stelli to taki przykład był :D.
Przypomniała mi się też taka sytuacja, zupełnie z wędkarstwem nie mająca nic wspólnego. Przyjechał do nas, do Jeleniej Góry, właściwie to do mojego ojca, kolega w odwiedziny z Warszawy. Wracali z miasta i ojciec wziął go na chwilę do Lidla :D (pamiętamy reklamy „Lidl jest tani”) po jakieś pierdoły. Facet latał po sklepie jak poje**any i trzymał się za głowę powtarzając pod nosem, „że to jakiś przekręt musi być bo to niemożliwe, żeby bułki kosztowały 23gr”, tych przykładów było więcej :D. On po prostu został przyzwyczajony do tego, że na zakupy to się idzie do Almy i innych takich „dziwnych”, drogich marketów. On wie, że za piwo „W Rynku” to się płaci 15zł, a to samo piwo kosztuje 2,79zł w sklepie i jak dla niego piwo kosztuje 5 zł to MUSI być gorsze.

Wracając do wędkarstwa, nigdzie nie napisałem, że Phenixy są po 600zł :D. Napisałem, że można wędkę sandaczową zrobić od 600 zł, a dla mnie to różnica. W przypadku 600zł miałem na myśli wędkę zbudowaną na blanku batsona.


#97 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2664 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 19 kwiecień 2011 - 08:55

Batson jest tani i dobry, bo jest dobry i tani . Ja wiem, że można lepiej, ale Batsony nawet z RX6 bardzo skutecznie rybole łowią, a RX8 to w ogóle cacane są :mellow: . Do tego ceny mają nie do pobicia i absolutnie półśrodkiem nie są.

Pzdr,
Fatso

Mam Phenixa 2,60 do 14g. Nie jest to kij sandaczowy, ale jeżeli ma cechy wspólne dla wszystkich słodkowodnych Phenixów (wynikające z materiału), to można rzec, że Phenixy są bardzo czułe. Batsony sa cieplejsze i brakiem czułości z pewnością nie grzeszą, natomiast ten mój Phenix drgania przenosi trochę jak pręt metalowy, są bardzo wyraźnie wyczuwalne. I to na żyłce, a co by było w przypadku użycia plecionki?? :huh:



#98 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 kwiecień 2011 - 09:09

Za 6 stówek to półśrodek lub jakaś używka.


Wygląda mi to na klasyczny przypadek dysonansu poznawczego :lol: Jozi, jesteś idealnym klientem pracowni rodbuildingowej i pewnie nie tylko - gratuluję temu kto Cię usidlił jako swojego Klienta B)

A teraz zjawisko dysonasu poznawczego się pogłębi <_<
- nie 600zł a 387.50 zł:


SZOK CENOWY :huh:

policzmy szybko:

jeśli 600 zł = 1/2 środka (50%)
a 387 zł = 64,5 % półśrodka, to mamy
64,5/2 = 32,25

... no jakby nie liczył, wychodzi 32,25% środka :lol:




#99 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 19 kwiecień 2011 - 09:37

Friko batsony naprawdę są świetnymi kijami i nic im nie można zarzucić w tych cenach, jeszcze jak samemu się je złoży :D .
Kiedyś łowiłem mikado, jaxonem, kongerem i też były dobre :D
Teraz zamknąłem ten etap w sprzęcie, podążam trochę w innym kierunku, dlaczego?bo chcę łowić bardzo dobrym sprzętem.
Jeżeli ktoś chce wydać 6 stów to kupuje sprzęt w granicach jego
możliwości finansowych, batson zupełnie mu wystarczy, a mnie już
nie wystarcza i nie jest to żaden snobizm z mojej strony, poprostu chcę mieć w ręce narzędzie jak najbardziej mi odpowiadające, a cena no cóż można zwijać banknoty w rulon, ocet i do słoików - to nie dla mnie, organista lubi ogórki a ksiądz jego córki.
FRiko tak poza nawiasem dzięki takim jak można pozyskać info o nowościach, jak nikt by nie kupił nowości, skąd czerpać rzetelne informacje, tylko od rodbuilerów, a czy od nich będą rzetelne, pod warunkiem że danym kijem łowią.

#100 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 kwiecień 2011 - 09:58

Pozostaje jeszcze okreslenie gradacji dobrosci sprzetu oraz okreslenie (kurcze brak mi slow chyba wypadlem z tego typu dyskusji) cech wplywajacych na dobrosc w zestawieniu z rzeczywistymi walorami wplywajacymi na lowienie

Otoz w moim przypadku zeby za daleko nie szukac...jak bym chcial moge sobie strzelic najdrozszy kolowrotek do lowienia i okrasic to najdrozsza wedka z najdrozszego blanku na wspomnianych przelotkach gold cermet, z wyplatanka z nici Wacława, tytanowym uchwytem i tytanowymi powłokami w technologi k.bombardiero dimension i najbardziej wyszukanymi pierdółkami Matagi, Megabas i Kontrabas.

Pytanie dlaczego tego nie robie, pomimo przewertowania w stopniu wystarczajacym oferty..?
Chyba lubie sie umartwiac...

Ale rzeczywisci kazdy ma prawo i moze sklacic sobie sprzet taki jaki chce.
Chodzi tylko o to (chociaz to tez niby wolno ale mnie osobiscie mierzi), ze byla taka epoka, gdzie w dobrym stylu bylo posiadanie w towarzystwie biblioteki, z tym ze byly to same ladnie wygladajace czesto złocone grzbiety, ktore zamawialo sie na metry - tyle ile bylo potrzeba do zajecia miejsca.

Gumo









Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, sandacz