Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lżejszy cast - KILKA PYTAŃ DO CASTINGGOWCÓW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 13 lipiec 2006 - 11:58

Friko@ tuba o jakiej pisałem to jest coś tak rzadkiego, że nawet nie potrafisz sobie chyba tego wyobrazić bo prezentujesz lekki pokrowiec dla lenia. Znam wędkarzy, którzy montują kołowrotek i cały zestaw do teleskopu w lutym i do puki się nie zerwie to tak łowią tym teleskopem do końca roku. Zestaw przewożą w bagażniku razem z kartoflami, cementem i cegłami na budowę. Najważniejsze, żeby nikt tak cennego sprzętu nie ukradł. Potem jak dorobią się spiningu w jednym kawałku nawyki zostają.. Do kufra nie chce wejść więc do do środka, ale razem z kołowrotkiem bo kto by tam odkręcał, wiązał na każdym razem. Przeciesz zamim jeszcze wyjdą ludzie z auta, a silnik zgaśnie trzeba wyrzucić do jeziora lub rzeki. Dopiero potem wejść w kaloszach po kostki do wody aby spełnić misterium bycia na rybach.
Ale wyobraź sobie, że są również ludzie, którzy dopiero na łowisku wyjmują kij z tuby lub pokrowca, montują odpowiedni kołowrotek do warunków, odpowiedni wabik i dopiero łowią. Dyskusja z tubie o średnicy około 1 dotyczyła właśnie tych ostatnich. Kij castingowy ma niskie przelotki i nie potrzebuje tak grubej rury jak korba. Wtedy ładnie mieści się pomiędzy siedzeniami. Rozumiesz?
pozdrawam

#22 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 lipiec 2006 - 12:10

Ale wyobraź sobie, że są również ludzie, którzy dopiero na łowisku wyjmują kij z tuby lub pokrowca, montują odpowiedni kołowrotek do warunków, odpowiedni wabik i dopiero łowią. Dyskusja z tubie o średnicy około 1 dotyczyła właśnie tych ostatnich. Kij castingowy ma niskie przelotki i nie potrzebuje tak grubej rury jak korba. Wtedy ładnie mieści się pomiędzy siedzeniami. Rozumiesz?
pozdrawam


Thymallus, przepraszam Ciebie, ale ja nie rozumiem o czym Ty mówisz. Czy możesz wytłumaczyć mi/nam o jakiej tubie mówisz. Czy tylko takiej, która chroni przelotki? Bo tak jak Tobie wspomniałem, żadego kija castingowego nie wciśniesz do rury o średnicy 1 nawet, przy średnicy 2 będziesz miał problem (sam to przeżyłem jak chciałem komuś wysłać wędkę castingową i kupiłem rurę 50 mm). Prosimy o wyjaśnienia - proste po chłopsku, bez dygresji i wątków pobocznych - nalegam :mellow:

Pozdrawiam
Remek

#23 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 13 lipiec 2006 - 12:37

Ramku@ jak najprościej. Chodzi o tubę wędkarską zrobioną z rury PCV obszytą tkaniną i jakimś , czymś miękkim wewnątrz o możliwie najmniejszej średnicy do włożenia kija castingowego bez kołowrotka do środka.
Przeciętny kij mieści się w rury o średnicach 1 do 1 1/4 czyli po naszemu 25-30mm. Śrenice rur zwyczajowo podaje się w calach.
Jeżeli ktoś ma kij w 2 kawałkach to te kije świetnie pasują do tuby muchowej, który ma z natury małą średnicę. Jeden z moich kolegów z Poznania czas jaiś temu tak przewoził swojego HM62 plus. W tubie po muchówce Loop. Ale długich takich tub na rynku nie spotkałem, przynajmniej na naszym. Widziałem taką tubę kiedyś w wielkim sklepie na głównej uklicy niedaleko ratusza w Monachium. Nazwy ulicy nie pamiętam. Wtedy jej cena była dla mnie zabójcza.
Na naszym rynku są tuby pod klasyczne spiningi z wielką, wysoką pierwszą przelotką najczęściej o rozmiarze 30 i tuba siłą rzeczy musi być duża jak lufa od czołgu. A mi chodzi o zgrabną tubę o małej średnicy z rączką. No to chyba tyle. Dokładniej to już chyba nie potrafię.

pozdrawiam

#24 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 13 lipiec 2006 - 12:46

Przykro mi ale ja nadal nie rozumiem. Zmieżyłem mojego Dragona Slider Jerka i uchwyt w tym kijku w najszerszym miejscu (pazur) ma ok 48mm więc jak chcesz go włożyć do rury 1 calowej?? no chyba że tej części wędki nie wkładasz do tuby? Proszę o dalsze wyjaśnienia jeśli nie jest to dla Ciebie wielkim problemem.

#25 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 13 lipiec 2006 - 13:23

Piotrze@, masz raję. To znaczy ty masz rację i ja mam rację. Więc czy jest możliwe, że oboje mamy rację. jest!
Oprócz jerkówek jast setki, tysiące, miliony normalnych wędek castingowych na świecie. jerkówki to 0,000nic w tej masie castingów, które wchodzą do wąskiej tuby. Nieporozumienie polega na tym, że w/g baaaaardzo wąskiej grupki jerking to wszystko co jest w castingu i oni cały problem widzą przez jerkowe okulary. Ba, są skłonni twiedzić, że to jedyny sposób na castingowanie w nszym kraju.
Posdsumowując.
Oboje mówimy o tym samym tylko pewne pojęcia dla nas znaczą co innego. I dlatego to nieporozumienie. Jerkówka jest dostatecznie gruba i może wsamym pokrowcu leżeć pomiędzy siedzeniami auta. Kij klasy UL czy L raczej nie powinien.

pozdrawiam

#26 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 13 lipiec 2006 - 13:29

Czyli lekkie kijki castingowe mają mały pazurek i mieszczą się do takiej calowek rurki. Dzięki, już rozumiem.

#27 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 lipiec 2006 - 14:03

O Super,
Ja tu mam egzystencjalny problem. Postanowiłem lowić castingiem na lekko i nie chce jak poprzednim razem kupować sprzetu tylko poto, żeby później sprzedawać go za półdarmo i ze złością. A oni tu o rurach PCV i małych pazurkach :lol: :lol: :lol:
ta cała dyskusja jest już zbedna. Mifek podesłał wcześniej namiary na firmę ATLANTIS, ktora robi tuby na zamówienie. Znam właściciela w/w firmy Pawła Olszewskiego i moge powiedzieć, że chyba zna sie na rzeczy bo wszelkie zamówienia realizuje bardzo dobrze. Tak więc proponuje powrócic do glównego tematu wątku czyli arkana lekkiego castingu
co wy nato???
jerzy :D

#28 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 lipiec 2006 - 15:49

Piotrze@, masz raję. To znaczy ty masz rację i ja mam rację. Więc czy jest możliwe, że oboje mamy rację. jest!
Oprócz jerkówek jast setki, tysiące, miliony normalnych wędek castingowych na świecie. jerkówki to 0,000nic w tej masie castingów, które wchodzą do wąskiej tuby. Nieporozumienie polega na tym, że w/g baaaaardzo wąskiej grupki jerking to wszystko co jest w castingu i oni cały problem widzą przez jerkowe okulary. Ba, są skłonni twiedzić, że to jedyny sposób na castingowanie w nszym kraju.
Posdsumowując.
Oboje mówimy o tym samym tylko pewne pojęcia dla nas znaczą co innego. I dlatego to nieporozumienie. Jerkówka jest dostatecznie gruba i może wsamym pokrowcu leżeć pomiędzy siedzeniami auta. Kij klasy UL czy L raczej nie powinien.

pozdrawiam



Thymallus, szczerze mówiąc żadna z wędek, którą miałem okazję dotykać nie zmieściłaby się do rury 1 (powtarzam to po raz drugi). Nie były to jerkówki (!!!!) a wędki castingowe poniżej 1oz. (chyba, że to też jerkówka). Moim zdaniem jeśli wogóle są takie, których cyngiel + uchwyt mają mniej niż 1 musi być ich śladowa ilośc, a Ty jesteś szczęśliwym posiadaczem takiej.

Pozdrawiam
Remigiusz


#29 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2006 - 15:58

@Andrzej
jaja sobie robisz :wacko: nie sadze zeby jakikolwiek kij na uchwycie ECS16 wszedl do tuby o srednicy około 1 cala, jak mi pokazesz taki kij to uwierze :lol:

No, chyba że spiłowujesz pazur pilnikiem ździerakiem bo i o takich historiach słyszałem :lol: ale, prawde mowiac - Ciebie o to nie podejrzewałem

Mowiac powazniej, byc moze sa jakies kijki typu custom, np. bez uchwytu z pazurem ale robione pod lekki casting - to byc może, ale stwierdzenie że lekka wedke castingowa mozna transportowac w calosci w tubie o srednicy około 1 cala jest, statystycznie rzecz ujmujac (dla zdecydowanej większości wędek castingowych dostępnych w handlu), sporym nadużyciem. Do tego mało już zabawnym.

Pozdrawiam

#30 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 lipiec 2006 - 17:08

Czesc,
mnie tez osobiscie nie podobaja sie gry w stylu ciuciubabka. To forum wymiany doswiadczen a nie kolko filozofow greckich. Sorry ale troszke zirytowal mnie ten dialog.

Thymallusowi prawdopodobnie chodzi o tube o przekroju eliptycznym lub pseudoeliptycznym. Tylko takie przekroje nie opisuje sie jednym wymiarem, ale jakze wygodnie podac taki wymiar i miec ucieche ze goscie sie mecza by pojac jak wedka, ktora ma 5cm pazur zmiesci sie w tubie o 1 calu. Dzieki za zabawe ... swietnie sie wszyscy bawimy.

pozdrawiam
Remek

#31 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 13 lipiec 2006 - 17:29

Dobrze, poddaję się. macie rację 1 3/4 czyli około 45mm. Moja wina.
Mea culpa, mea maxima culpa.


pozdrawiam

#32 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 13 lipiec 2006 - 21:17

<_<

ciesze sie Andrzejku, że stac Cie n aprzyznanie się do błedu :mellow:

Coraz mniej ludków na to stać :(

#33 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 lipiec 2006 - 21:19

Jurku,
Mnie osobiście podobają się następujące kołowrotki:
- Daiwa Presso
- Shimano Chronarch 51MG

Co do Scorpiona 1001 to rzeczywiście współczynnik jakości do ceny jest wyśmienity. Jeśli jednak chcesz lżej to na pewno presso będzie leszy. Z osób, które łowiły na ten kołowrotek proponuję porozmawiać z @Pike'm. On z tego co wiem posiada taki kołowrotek i może powiedzieć nieco więcej. Ja nie mam doświadczenia choć chętnie bym na takie coś połowił bo nie ukrywam, że do mojej wędeczki 8lb chciałbym kupić coś finezyjnego.

Pozdrawiam
Remek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych