Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowe "Prawo wodne"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
588 odpowiedzi w tym temacie

#561 OFFLINE   mar23

mar23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • LokalizacjaKuków

Napisano 25 luty 2021 - 17:18

Moc silnika jest napisana w deklaracji od producenta max 30 km a starostwo wymaga odemnie numerów silnika . a co jak będe miał dwie łodzie postawione na dwóch jeziorach i jeden silnik? Podam moc silnika a pytają o numery silnika i nie da się tego zaktualizować bo będzie trzeba rejestrować na nowo. Będe chciał zmienić silnik to będe musiał znów rejestrować masakra.

#562 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 25 luty 2021 - 17:19

Mar23, co do zasady wymaganie starostwa jest niezgodne z art. 6 ustawy, ust. 1 pkt. i:

i)     o rodzaju napędu jednostki pływającej, a w przypadku napędu mechanicznego, także o jego mocy,

Natomiast można te dane podać dobrowolnie, więc może narobiłeś sobie sam bigosu:

4. Wniosek o rejestrację może zawierać dodatkowe informacje podane w celu zwiększenia skuteczności prowadzenia działań ratowniczych lub przeciwdziałania kradzieży, w szczególności:
1)     dane osób, z którymi należy się kontaktować w razie prowadzenia działań ratowniczych;
2)     kolor lub znaki charakterystyczne na kadłubie lub żaglach;
3)     następujące dane dotyczące silnika zaburtowego: producent, typ silnika, moc w kW oraz numer silnika.


Ale nie musi. Natomiast jak już wybrałeś, to powinieneś podać wszystkie dane. Rozwiązanie - zarejestrować podając tylko moc silnika, natomiast ewentualnie zaktualizować wpis później. Moc najlepiej wpisać gdzieś pośrodku. Tolerancja jest 10٪ w górę i w dół, jak wpiszesz 55KM, to możesz mieć w przedziale 50-60KM. Analogicznie 27,5 to od 25 do 30hp.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

To jakieś chore wymagania , jeżeli mogę założyć silnik 30 KM bo taki ma w dokumentach to co na 6 KM nie wolno mi pływać . Pożyczę silnik 9.9 to co popełniam wykroczenie . Teraz to nawet w samochodach nie sprawdzają numerów silnika na przeglądzie . Coś się komuś w głowie przewróciło  ,  zarejestrowałem swoje pływadło pokazałem certyfikat  i do mnie należy żeby nie przekroczyć mocy silnika jaka jest w papierach łódki  , a nie coś tworzyć po środku taką czy inną moc silnika , mam kasę to co miesiąc zmieniam silnik i co wtedy ??? kto mi za broni tak zrobić


Użytkownik pawlo29 edytował ten post 25 luty 2021 - 17:23


#563 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4832 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 luty 2021 - 17:42

Polecam przeczytać Art. 19.  ustawy.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#564 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4832 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 luty 2021 - 17:50



Moc silnika jest napisana w deklaracji od producenta max 30 km a starostwo wymaga odemnie numerów silnika .

Co mam ci napisać. Z ustawy wynika, że masz podać moc silnika jaki będzie na łodzi . Poducenta, model i numery seryjne jak będziesz chciał. Jak wpisałeś we wniosku producenta i model silnika, to i chcą od ciebie i numer, bo dane niekompletne. Powiedziałeś A to i musisz B. Wywal te dane i tyle. Jak przyjdzie silnik zaktualizujesz.

Zapytaj w takim razie starostwa, z którego punktu ustawy wynika taki obowiązek. Sam jestem ciekaw, co ci odpowiedzą.



Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#565 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 25 luty 2021 - 17:51

I tam jest napisane że wszyscy mający zarejestrowane łódki muszą zarejestrować  je  od nowa , bo u mnie takich wymagań nie było 



#566 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 25 luty 2021 - 18:12

Moc silnika jest napisana w deklaracji od producenta max 30 km a starostwo wymaga odemnie numerów silnika . a co jak będe miał dwie łodzie postawione na dwóch jeziorach i jeden silnik? Podam moc silnika a pytają o numery silnika i nie da się tego zaktualizować bo będzie trzeba rejestrować na nowo. Będe chciał zmienić silnik to będe musiał znów rejestrować masakra.

 

Ja mam jedną łódkę i trzy silniki spalinowe plus jeden elektryczny o  wiosłach nie wspomnę  i co w takim przypadku? 



#567 OFFLINE   mar23

mar23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • LokalizacjaKuków

Napisano 25 luty 2021 - 18:33

Trzy rejestracje by pasowały . Jutro będe rozmawiał ze starostą zobaczymy

#568 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1807 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 25 luty 2021 - 19:05

Myślę, że stąd jest wymóg rejestracji łodzi, które mają silniki powyżej 30 koni. Takich silników nikt nie przekłada z łódki do łódki co wyjazd.



#569 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 26 luty 2021 - 01:14

Nie daję już wiary w to, że jest jeszcze w Polsce jakiś okręg idiotów którzy wymagają rejestracji łodzi spełniającej wymogi ustawy, bez potrzeby rejestracji. Podaj który to.

#570 OFFLINE   mar23

mar23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • LokalizacjaKuków

Napisano 26 luty 2021 - 03:29

Okręg Bielsko Biała .

#571 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 424 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 26 luty 2021 - 07:37

Okręg Bielsko Biała .

Zadzwoń do miejscowego komendanta PSR i zapytaj jak oni to widzą...

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#572 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 26 luty 2021 - 08:54

Okręg Bielsko Biała .

Więc tak, jestem po rozmowie z Dyrektorem Biura Zarządu okręgu Bielsko-Biała i tak jak pisałem wcześniej, oni również w pełni respektują zapisy obowiązującej ustawy. W wypadku gdy posiadasz łódkę do 7,5m długości i silnik do 15KW, rejestracja nie jest konieczna. W mojej ocenie już w całym kraju przyjęto ustanowione prawo i nad tym nie ma co dywagować. 

Reasumując, ktokolwiek na terenie RP posiada łódź spełniającą powyższy zapis, chcąc spokojnie prowadzić amatorski połów ryb nie musi jej rejestrować!

W tej kwestii uważam temat za zamknięty! 


  • thug lubi to

#573 OFFLINE   mar23

mar23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • LokalizacjaKuków

Napisano 26 luty 2021 - 09:45

Potwierdzam. Dzisiaj dzwoniłem do PSR i potwierdził nie trzeba rejestrować łodzi do 7.5 metra i do 15 kw. Gdyby ktoś chciał na terenie polski wystawić mandat to mamy go nie przyjmować i to jest koniec tematu.
  • thug lubi to

#574 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 903 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 27 luty 2021 - 19:47

Mam zamiar na jesieni zmienić silnik na 20 KM tz że nie musze mieć łódki zarejestrowanej bo to jest mniej 

niż 15 kW .( 20,4 KM )

Co jak już mam zarejestrowana łódkę , odkleić numery .?



#575 OFFLINE   mar23

mar23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • LokalizacjaKuków

Napisano 27 luty 2021 - 20:09

Nic nie rób kupuj i ciecz się większą mocą

#576 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 27 luty 2021 - 21:50

Pawlo29, postaram Ci się wytłumaczyć jak to wygląda.
Zarejestrowałeś łódkę z silnikiem 30km, możesz spokojnie do tej łodzi zamontować silnik z przedziału od 0km do 33km! Na przykład w czasie awarii twojego. Musisz poddać się ponownej rejestracji jeżeli wielkość mocy przekroczy 33km! Ten zapis wprowadzono dla celów bezpieczeństwa na wodzie, zdarzało się, że łódka nie wytrzymywała większego silnika. Producent szacował swoje parametry, a użytkownik instalował co miał.
Druga sprawa, jeżeli Twoja łódka spełnia wymogi obecnej ustawy, bez potrzeby rejestracji, to nie musisz jej ponownie rejestrować. Wystarczy usunać numery, choć takiego obowiązku też nie ma. W tym momencie to będzie jej ozdoba jedynie.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 27 luty 2021 - 21:56


#577 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 27 luty 2021 - 21:51

Też mam zarejestrowaną w 2007 roku nic nie odklejałem ,założyłem hondę bf20kM ,pływam i do głowy nie biorę ,a numery w niczym mi nie przeszkadzają.



#578 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 28 luty 2021 - 04:54

Pawlo29, postaram Ci się wytłumaczyć jak to wygląda.
Zarejestrowałeś łódkę z silnikiem 30km, możesz spokojnie do tej łodzi zamontować silnik z przedziału od 0km do 33km! Na przykład w czasie awarii twojego. Musisz poddać się ponownej rejestracji jeżeli wielkość mocy przekroczy 33km! Ten zapis wprowadzono dla celów bezpieczeństwa na wodzie, zdarzało się, że łódka nie wytrzymywała większego silnika. Producent szacował swoje parametry, a użytkownik instalował co miał.
Druga sprawa, jeżeli Twoja łódka spełnia wymogi obecnej ustawy, bez potrzeby rejestracji, to nie musisz jej ponownie rejestrować. Wystarczy usunać numery, choć takiego obowiązku też nie ma. W tym momencie to będzie jej ozdoba jedynie.

Twoje twierdzenia są sprzeczne ze sobą. Proszę nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Twierdziłeś wcześniej, iż łódka poniżej 15kW nie może być rejestrowana, to po zmianie silnika z 30KM np na 10KM należałby ją wyrejestrować wg Twojej interpretacji, a zgodnie z ustawą TRZEBA wyrejestrować lub zgłosić zmianę mocy silnika w ciągu 30 dni (art 10 ust 2).

 

Moje rozumienie ustawy jest inne od Twojego i dodam, że nie rozstrzygniemy tu czy lepsze

1. można rejestrować łodzie o mocy silnika poniżej 15kw i jest do tego art 3 ust 3 ustawy "Jednostka pływająca o długości do 24 m, która nie podlega obowiązkowi rejestracji, może być zarejestrowana na wniosek właściciela."

Dodam jeszcze, że w uzasadnieniu samej ustawy jest taki zapis " Na podstawie art. 3 ust. 3 właściciel jachtu lub innej jednostki pływającej, która nie podlega obowiązkowi rejestracji, może ją zarejestrować na takich samych zasadach jak właściciele jednostek pływających objętych obowiązkiem rejestracji. Rejestr jachtów jest otwarty dla właścicieli, który chcieliby posiadać dowód rejestracyjny np. w celu potwierdzenia prawa własności albo zawarcia umowy ubezpieczenia".

2. Zmiana danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, w tym mocy silnika podlega zgłoszeniu wynika to z art 10 ust. 2 pkt 2

"Właściciel zarejestrowanej jednostki pływającej jest obowiązany zawiadomić organ rejestrujący, w terminie nieprzekraczającym 30 dni, licząc od dnia zaistnienia danego faktu, o: (...) 2)zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w rejestrze, w szczególności zmianie stanu faktycznego wymagającej wykreślenia jednostki z rejestru."

Skoro w rejestrze podaje się moc silnika to zmiana tej mocy podlega aktualizacji w rejestrze, który jest publiczny (art 15) i w którym każdy może sprawdzić np moc silnika na jednostce (art 15. ust 4 pkt 7),

3. Karalne jest m.in. nie przekazanie informacji o których pisałem w pkt 2 (art 10 ust 2) jak również "podanie organowi rejestrującemu nieprawdziwych informacji dotyczących mocy napędu mechanicznego, różniące się od mocy nominalnej o więcej niż 2 kW lub o więcej niż 10%, w zależności od tego, która wartość jest większa"

To czy różnica ma być na plus wg mnie nie ma znaczenia, bo samo słowo większa odnosi się do różnicy pomiędzy mocami silników (tego w zgłoszonego do rejestru i tego co mamy w naszej jednostce pływającej).  Dlatego gdy zmieniamy silnik na inny, różniący się mocą od tego w rejestrze - obowiązkiem naszym jest to zgłosić. Oczywiście możemy się tłumaczyć że dopiero wczoraj zmieniliśmy silnik i nie minęło jeszcze 30 dni ale jak już wcześniej wspomniano silniki powyżej 20KM już swoje ważą i nie są raczej zmieniane codziennie.


  • venom_666 i Tabor lubią to

#579 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 903 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 28 luty 2021 - 10:54

Jeśli mogę to usunę moje numery bo wg  mnie szpecą wygląd łódki .

Te przepisy mnie osłabiają .

Prawo powinno być  zrozumiałe i czytelnej a tu taki bałagan .

Dzięki , będę w starostwie to się  musze dowiedzieć i jak będzie można 

zażądam  odpowiedzi na piśmie .

To zmusza urzędników do myślenia  .



#580 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 28 luty 2021 - 11:55

<...>
Łódki do 7,5m lub 15kw silnik nie trzeba rejestrować.
Jeżeli masz łódkę zarejestrowaną w gminie a mieści się w powyższych nie musisz jej ponownie rejestrować.
Jeżeli zarejestrowałes łódkę z silnikiem np. 40km to wolno Ci go podmienić na 30km a nie wolno na 50km
I to tyle!


Użytkownik Jano edytował ten post 28 luty 2021 - 14:09