Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowe "Prawo wodne"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
588 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   Maxer

Maxer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaRadziwiłłów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:R

Napisano 24 sierpień 2017 - 10:17

Czekamy w spokoju na publikowanie ustawy w  dzienniku ustaw i na rozporządzenie Ministra w sprawie wydawania pozwoleń wodno-prawnych które będa w kompetencji nowego urzędu Wody Polskie :-) 


  • SzymusS lubi to

#142 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4795 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 24 sierpień 2017 - 10:36

Z drugiej strony może będzie przyczynek, żeby w końcu wywrzeć nacisk na rządzących, żeby powstała jakaś infrastruktura żeglarska, bo obecnie jest tragedia.



#143 OFFLINE   S.O.D.

S.O.D.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 189 postów

Napisano 24 sierpień 2017 - 12:59

Jak już ktoś napisał: 2 sierpnia prezydent podpisał ustawę Prawo wodne.

To ostateczny kształt: http://orka.sejm.gov...tawy/1529_u.htm

Dla nas dwa kluczowe zapisy:

Pierwszy:

Art. 77. 1. Zakazuje się:

1)     .......

7)     poruszania się pojazdami w wodach powierzchniowych oraz po gruntach pokrytych wodami, z wyłączeniem pojazdów:

a)     jednostek organizacyjnych wykonujących uprawnienia właścicielskie w stosunku do wód lub urządzeń wodnych zlokalizowanych na wodach,

B)    jednostek wykonujących roboty inwestycyjne lub prace utrzymaniowe,

c)     jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych,

d)    jednostek ratowniczych,

e)     organów lub jednostek wykonujących kontrolę w zakresie określonym w przepisach ustawy i przepisach odrębnych.

Interpretuję to w ten sposób, że od 1 stycznia 2018 całkowity zakaz wodowania jakimikolwiek pojazdami na dziko. Wolno tylko na slipie albo dźwigiem :) .

 

Drugi:

Art. 34. Szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie z wód wykraczające poza powszechne korzystanie z wód oraz zwykłe korzystanie z wód, obejmujące:

1)     ....

......  uprawianie na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy o mocy silnika powyżej 10 kW, z wyłączeniem dróg wodnych.....;

A jak szczególne to trzeba pozwolenia (chyba to będzie zgoda wodnoprawna, ale nie wiem).

A ja mam silnik 9,9 :D



#144 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 24 sierpień 2017 - 13:47

Było to już chyba tutaj dyskutowane: nie tylko na dziko, ale rozumiane jest to ze też po slipie (!). Dziwny wiec ten przepis;)
Czyli tylko dźwigi;)

Sent from my SM-G870F using Tapatalk

#145 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 24 sierpień 2017 - 14:33

No, nie tylko. Teleportacja.


  • SzymusS lubi to

#146 OFFLINE   Tubylec1982

Tubylec1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów
  • LokalizacjaŻagań

Napisano 24 sierpień 2017 - 14:35

Czyli nic się nie zmieni dalej do wody i poważaniu prawo . No bo jak slipu nie ma to co dźwig trzeba ciągać będzie jeszcze z łódką ?  :P Ten kRaj na psy schodzi . No chyba że lobbyści poduszkowców mają tu swój udział  :lol:



#147 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1576 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 24 sierpień 2017 - 17:18

Jak chciałem zniżkę na OC na samochód i pani zapytała czy mam lub miałem wcześniej jakieś pojazd to powiedziałem że mam od    5 lat przyczepkę do łodzi a ona że to nie jest pojazd mechaniczny.



#148 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 24 sierpień 2017 - 18:28

Jak chciałem zniżkę na OC na samochód i pani zapytała czy mam lub miałem wcześniej jakieś pojazd to powiedziałem że mam od    5 lat przyczepkę do łodzi a ona że to nie jest pojazd mechaniczny.

Bo nie jest. 

Pojazdy mają cykliczne przeglądy techniczne, a przyczepka ma? Nie ma, ma bezterminowy. 


Użytkownik Pietruk edytował ten post 24 sierpień 2017 - 18:28


#149 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1576 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 24 sierpień 2017 - 18:53

Chyba że ma hamulec najazdowy ;)



#150 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 24 sierpień 2017 - 19:27

w ustawie Prawo Wodne ustawodawca posługuje się następującymi pojęciami

- pojazd

- pojazd mechaniczny

- pojazd samochodowy

 

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym ma takie definicje

31) pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;
32) pojazd silnikowy – pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;
33) pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;
34) pojazd wolnobieżny – pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;

  1. art. 2 pkt 50 – przyczepa – pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem;
  2. art. 2 pkt 51 – przyczepa lekka – przyczepę, której DMC nie przekracza 750 kg

do tego proszę przeczytać różne definicje pojazdu mechanicznego, w WIKI https://pl.wikipedia...azd_mechaniczny

 

moim zdaniem każda przyczepa jest pojazdem w rozumieniu Prawa Wodnego,a niestety mowa o pojeździe w kontekście art 77 ust 1 pkt 7


  • S.O.D. lubi to

#151 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4795 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 24 sierpień 2017 - 22:35

Jesteś w błędzie co do uzasadnienia. Nie możesz brać sobie definicji pojazdu z oderwanych od siebie ustaw. Definicję pojazdu możesz brać tylko z ustawy podstawowej dla danej dziedziny. Jako że ustawa prawo wodne jest ustawą podstawową samą w sobie, a nie ma w niej definicji pojazdu, to stosuje się definicję słownikową:

 

pojazd - urządzenie do transportu lądowego przystosowane do poruszania się na kołach, gąsienicach lub płozach
po szynach, po drodze lub bezpośrednio po gruncie

 

Więc jest to wbrew pozorom jasno sprecyzowane. Tak naprawdę wszystko co jeździ łapie się w kategorię pojazd, nawet furmanka.

 

Gdyby brać tak z różnych ustaw, to by wyszło, że łódka to też pojazd, bo tak jest postrzegana w kontekście kodeksu karnego.  I karramba. Tak dla ciekawości, wg SN motorower jest pojazdem mechanicznym :)


Użytkownik psulek edytował ten post 24 sierpień 2017 - 22:41


#152 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 25 sierpień 2017 - 13:41

Podałem definicje z PoRD ponieważ ustawodawca w Prawie Wodnym użył dwóch pojeć istniejacych w tej ustawie. W PW nie ma definicji tych pojęć więc używam wg mnie najbliższych a SN jak bedzie miał możliwość to może wyjaśni to pojęcie w tej ustawie.

#153 OFFLINE   GoloGolo

GoloGolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaPogorzela
  • Imię:Grzegorz

Napisano 26 sierpień 2017 - 14:18

Może głupie pytanie ale wg tego mając SeaDoo 250KM albo BassTrackera 150KM na takim zbiorniku Nyskim już se nie popływamy swobodnie bo to nie jest tor wodny?
Co do slipowania to mowa o gruntach a utwardzony slip to nie grunt. W ustawie chodzi raczej o zapobieganie zniszczeniom i wpływie na środowisko a tu nie może być o tym mowy. Betonowy slip nie ma czego zniszczyć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#154 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 26 sierpień 2017 - 19:12

(...)
Co do slipowania to mowa o gruntach a utwardzony slip to nie grunt. W ustawie chodzi raczej o zapobieganie zniszczeniom i wpływie na środowisko a tu nie może być o tym mowy. Betonowy slip nie ma czego zniszczyć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

mowa jest o gruntach pokrytych wodami, bez rozróżnienia typów gruntu, zgodnie z definicja słownikową, bo innej nie ma w ustawie ;)



#155 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4795 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 28 sierpień 2017 - 07:33

Akurat slip to nie grunt tylko urządzenie wodne. Na tą chwilę dyskusję musimy przerwać. Trzeba poczekać na rozporządzenia do ustawy.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

#156 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 28 sierpień 2017 - 09:50

Tak czy siak, wszystko zmierza w kierunku w którym za każdym pobytem nad wodą będzie trzeba korzystać z pomocy prawnika.



#157 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 28 sierpień 2017 - 10:29

Tak czy siak, wszystko zmierza w kierunku w którym za każdym pobytem nad wodą będzie trzeba korzystać z pomocy prawnika.

Albo przesiąść się do pontonów z kółkami slipowymi.....



#158 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 28 sierpień 2017 - 10:40

Albo przesiąść się do pontonów z kółkami slipowymi.....

Albo auto z HDSem np. http://allegro.pl/iv...6928536946.html :lol:



#159 OFFLINE   Tubylec1982

Tubylec1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów
  • LokalizacjaŻagań

Napisano 28 sierpień 2017 - 10:58

Po prostu dalej trzeba będzie mieć prawo w d..pie i tyle ot taka norma w tym zrytym kraju . przecież ta jazda po dnie już dawno była karalna więc nie wiele się zmieniło.


  • szczupak1 lubi to

#160 OFFLINE   Tubylec1982

Tubylec1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów
  • LokalizacjaŻagań

Napisano 28 sierpień 2017 - 11:02

Ja to myślę o autolawecie i poduszkowcu wędkarskim  :P  






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych