Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szwecja 2017


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
1138 odpowiedzi w tym temacie

#861 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 28 wrzesień 2017 - 13:33

Sam wiesz najlepiej, że jeździmy na nasze wyprawy nie tylko po ryby. Mamy plany i chęć relaksu w pięknym otoczeniu.

 

Wasze okolice są mocno "cywilizowane" - dużo tam domków letniskowych, mało pustych zatok. Co nie zmienia faktu, że szkiery same w sobie są piękne.

 

Bardzo jestem ciekaw jak Wam pójdzie i mocno trzymam kciuki.

 

Ciekawe, czy będziecie łowić w tych zatokach:

 

- https://www.google.p...67!4d16.8830556

- https://www.google.p...67!4d16.8830556

 

Z maja zeszłego roku pamiętam je jako wyjątkowo piękne, ale niestety z mętną wodą. Trzymaliśmy się starej szkierowej prawdy, że w mętnej wodzie ryby nie biorą i poświęciliśmy im mało czasu, choć w jednej z nich koledzy z drugiej łodzi trafili chwilowe eldorado, a w innej mój kompan wyciągnął swoją rybę wyjazdu. Sumarycznie jednak w mętnym wielu brań nie było. Ciekawe, czy jesienią woda też tam jest tak mało przejrzysta. No i oczywiście, czy to są warte uwagi jesienne miejscówki - o tej porze roku na szkierach nie łowiłem.



#862 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 28 wrzesień 2017 - 13:42

koledzy BOB i Dano mogą jeszcze odczarować szkiery w tym roku.
bez presji oczywiście ;-)


Moja ekipa nie leci szkiery, więc będzie mi je trudniej odczarować :-)
Nastroje bojowe tak czy siak.
Na ilość u mnie może być słabiej z zasady, bo nastawiam się sprzętowo na duże ryby, więc pistolety mogą rzadziej wychodzić.
Aby wychodziły i pogoda dopisała
Teraz jestem na Litwie i żałuje ze nie mam wędki - kapitalne jezioro w Trokach ;-)


Tapatalknięte z komórki
  • Piotrek Milupa lubi to

#863 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 28 wrzesień 2017 - 14:45

Że słucham? "Stara szkierowa prawda, że w mętnej wodzie ryby nie biorą" Młody jestem jeszcze i wiele się muszę nauczyć ale jak słyszę takie bzdury to zaczynam się zastanawiać na sensem przebywania na tym forum. Zostawiam bez komentarza. Wiekszej bzdury w życiu nie słyszałem.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
  • Piotrek Milupa lubi to

#864 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 28 wrzesień 2017 - 14:48

Wasze okolice są mocno "cywilizowane" - dużo tam domków letniskowych, mało pustych zatok. Co nie zmienia faktu, że szkiery same w sobie są piękne.

 

Bardzo jestem ciekaw jak Wam pójdzie i mocno trzymam kciuki.

 

Ciekawe, czy będziecie łowić w tych zatokach:

 

- https://www.google.p...67!4d16.8830556

- https://www.google.p...67!4d16.8830556

 

Z maja zeszłego roku pamiętam je jako wyjątkowo piękne, ale niestety z mętną wodą. Trzymaliśmy się starej szkierowej prawdy, że w mętnej wodzie ryby nie biorą i poświęciliśmy im mało czasu, choć w jednej z nich koledzy z drugiej łodzi trafili chwilowe eldorado, a w innej mój kompan wyciągnął swoją rybę wyjazdu. Sumarycznie jednak w mętnym wielu brań nie było. Ciekawe, czy jesienią woda też tam jest tak mało przejrzysta. No i oczywiście, czy to są warte uwagi jesienne miejscówki - o tej porze roku na szkierach nie łowiłem.

Będziemy dokładnie w tym rejonie. Domek jest usytuowany na samym końcu kanału prowadzącego do jeziora. 

Mam nowe wiadomości na temat zakazu wędkowania. Podobno dotyczy on tylko bezpośrednich rejonów ujść rzek do szkierów z powodu migrującej troci (?) Obszary są podobno wyraźnie oznaczone...to już brzmi trochę lepiej.



#865 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 28 wrzesień 2017 - 14:50

Nie ma żadnego zakazu łowienia na szkierach z powodu troci :-). Zakazem połowu objęte są fragmenty zatok gdzie troć się trze - czyli takie gdzie uchodzą jakieś rzeczki/strumyki. Na szkierach Św Anny jest to jakieś 3% (lub mniej) obszaru dostępnego do wędkowania :-). Czyli łowić można niemal wszędzie. To sytuacja normalna na jesieni - tak jest od dziesięcioleci w Szwecji. Także spokojnie, proszę jechać, łowić i trzymamy kciuki za wyniki. Co do szkierów w tym roku to są bardzo nierówne. Mamy dużą "próbkę" do porównania więc wiem co piszę. Dla przykładu Blekinge - to są najdziwniejsze szkiery jakie znam. Niektóre ich fragmenty są kompletnie puste, niezależnie od pory roku. A w niektórych ryb jest full. Od czego to zależy nie wiedzą nawet Szwedzi, bo szkiery wyglądają tak samo. Generalnie w tym roku rewelacyjny był kwiecień na wszystkich szkierach, a nawet marzec po tarle. Potem była lipa - kiepski był maj. Czerwiec był lepszy, ale też trzeba się było napływać i znaleźć zgrupowania zębatych (mało osób wie, że szczupaki w szkierach się grupują, czasami w jednej zatoce jest ich kilkaset!). Bardzo dobry był sierpień po pierwszych mocnych wiatrach. Początek września było znowu słabo. Teraz się poprawia bo zaczyna dobrze wiać.

Dziękuję Maćku, że potwierdzasz bo już samo negatywne nastawienie nie wróży dobrych wyników i wypoczynku. 

A spinka moja była tym większa, że to ja poleciłem wyjazd do jedynego takiego domku (koledzy tam nie byli) w otoczeniu na prawdę pięknych okoliczności przyrody ;)  :D


Użytkownik BOB1 edytował ten post 28 wrzesień 2017 - 14:54


#866 OFFLINE   rogu

rogu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Rogowiecki

Napisano 28 wrzesień 2017 - 15:46

Połamania zatem i dajcie znać jak poszło :-). O tej porze roku szukajcie wiatru. Im silniej wieje tym lepiej z reguły. Jego kierunek nie jest zbytnio ważny. Ważne aby wiatr był stabilny, czyli wiał 2-3 dni z tego samego kierunku.


  • croock, Piotrek Milupa i BOB lubią to

#867 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 28 wrzesień 2017 - 15:58

Że słucham? "Stara szkierowa prawda, że w mętnej wodzie ryby nie biorą" Młody jestem jeszcze i wiele się muszę nauczyć ale jak słyszę takie bzdury to zaczynam się zastanawiać na sensem przebywania na tym forum. Zostawiam bez komentarza. Wiekszej bzdury w życiu nie słyszałem.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

 

Marcin, nie wiem, skąd taki ton i taka złośliwość.

 

Na szkierach byłem tylko 3 razy i wielkiego doświadczenia nie mam. Szykując się do wyjazdów na szwedzkie wybrzeże, wielokrotnie spotykałem się z informacją (różne źródła), że nie warto zatrzymywać się w mętnej wodzie.  Poza jednorazowym półgodzinnym eldorado pistoletów, w takich miejscach zazwyczaj kończyło się dłubaniną i nigdy nie trafiliśmy zgrupowania aktywnych szczupaków. Zdaję sobie sprawę, że mam za małą próbkę, żeby przesądzała o średniej. Poza tym kilka ładnych (ale pojedynczych i mozolnie wydłubanych) ryb w zeszłym roku każe mi inaczej spoglądać na mętną wodę.

 

Dlatego bez żadnej złośliwości z mojej strony - fajnie, jakbyś podzielił się swoim doświadczeniem, zamiast komentować w taki sposób.

 

Będziemy dokładnie w tym rejonie. Domek jest usytuowany na samym końcu kanału prowadzącego do jeziora.

Znam ten domek, super położenie :-) W 2015 r. też mieszkałem przy kanale, w innym domku. Ciekaw jestem, czy będzie Was darzyć ta podwodna górka blisko środka akwenu - szczyt wystaje z 30 cm ponad powierzchnię (przy fali można wyrżnąć), ale stoki pięknie i rozlegle opadają do kilku - kilkunastu metrów :-)   


Użytkownik croock edytował ten post 28 wrzesień 2017 - 16:10


#868 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 28 wrzesień 2017 - 16:17

@croock spuszczam powietrze bo taktycznie zabrzmiało to złośliwie. Pisząc swój post wspomniałeś o tej informacji jako o czymś oczywistym co najwidoczniej zostało Ci zasugerowane. Prawda jest taka że te płytkie porośnięte zatoki to zazwyczaj tarliska ryb i szczupaki potrafią tam stacjonować bo to suto zastawiona stołówka. Czuje się bezpiecznie bo jest mętnie i pełno zielska. Na szkierach jak znasz lokalizację takich miejsc to banan nie schodzi Ci z twarzy. Trafisz godzinę kiedy wchodzą w amok żerowania i jest pięknie. Od tyle. Najlepszym źródłem info są tubylcy. Trzeba byc na wodzie czesto, obserwować, sprawdzać testować. Ludzie często za przeproszeniem pierd....ą głupoty swoją wiedzę czerpią z netu a tu nie ma tak, swoje trzeba wypływać. 9 łowię na archipelagu ostatnie 2 lata bardzo intensywnie. Żeby przyspieszyć proces zdobywania wiedzy brałem lokalnych przewodników żeby się od nich uczyć, uczciwie zapłaciłem, ale jakość info była tego warta. Pracę domową również odrobilem.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

#869 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 28 wrzesień 2017 - 16:30

To 100+ z płytkiej zatoki (woda 1,2 -1,5m) z zielskiem. 2 godziny 12 ryb 80-110cm z fragmentu zatoki o powierzchni 10-15 arów . Tego dnia w tym samym miejscu byłem 3 godziny wcześniej i nie miałem nawel liźnięcia. 2fc6ef6c3656a3ef6d40aa9bfd44e2f9.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
  • Piotrek Milupa, skorupa13, Gobio Gobio i 1 inna osoba lubią to

#870 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 28 wrzesień 2017 - 16:38

 

Znam ten domek, super położenie :-) W 2015 r. też mieszkałem przy kanale, w innym domku. Ciekaw jestem, czy będzie Was darzyć ta podwodna górka blisko środka akwenu - szczyt wystaje z 30 cm ponad powierzchnię (przy fali można wyrżnąć), ale stoki pięknie i rozlegle opadają do kilku - kilkunastu metrów :-)   

Ten szczyt od mojego poprzedniego pobytu "na Annie" ;) mam zapisany w GPS ;)  :D


  • croock lubi to

#871 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 28 wrzesień 2017 - 16:39

To żeby wyczerpać wątek, ryby z tych zatok są blado ubarwione co oznacza że one w tych warunkach wyrosły to jest ich nisza. To nie są ryby, które sobie przypłyneły żeby się posilić.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
  • Tomek88 lubi to

#872 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 28 wrzesień 2017 - 17:13

@croock spuszczam powietrze bo taktycznie zabrzmiało to złośliwie.

Peace :-)

 

To co napisałeś, to cenna wiedza. Pytanie, czy mówimy o takiej samej charakterystyce łowiska - nie tylko płytkie i zarośnięte i trochę muliste, ale też bardzo mętne (z perspektywy wędkarza na łodzi wygląda, jakby widoczność w wodzie była absolutnie minimalna). W linkach wklejonych wyżej widać na zdjęciach satelitarnych wyraźnie obszary jaśniejszej wody - to właśnie ta "zawiesina". Jeśli mówimy o tym samym, to faktycznie jest to zupełnie inne spojrzenie niż to, co wiedziałem do tej pory.



#873 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 28 wrzesień 2017 - 18:20

Potwierdzam dobre wyniki w mętnej wodzie na szkierach, zazwyczaj właśnie takiej szukamy 😉

Edit: przeważnie nawietrzna jest mętna. Jedno z drugim fajnie współgra.

Użytkownik wobler129 edytował ten post 28 wrzesień 2017 - 18:21


#874 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 28 wrzesień 2017 - 18:39

Napiszę tak. Od małego biegałem po bibliotekach i czytałem książki o wędkarstwie, które były i wciąż są dla mnie kopalnią wiedzy. Selektywnie wybieram info z netu, który jest pełen syfu. Biologia ryb nie zmienia się z dnia na dzień  jak oferta producentów przynęt. To nie przynęty łowią ryby. Sukcesy w wędkarstwie opierają się na wiedzy i doświadczeniu. Jaki więc problem pójść do biblioteki, wypożyczyć książkę o biologii ryb o ich warunkach bytowania, rozmnażaniu, stanowiskach i poczytać, przeanalizować tekst, porównać z tym co widzimy nad wodą. Później wybierając się na ryby na szkiery szwedzkie, fińskie  czy Alandy poczytać o ekosystemie Bałtyku. Jaka roślinność dominuje, jakiej roślinności przydennej mamy szukać żeby powiązać ją z danym gatunkiem ryb. Prosty przykład szczupaki na taro wybierają na szkierach płytkie miejsca z morszczynem bo na ich łodygach i liściach składają ikrę. Ostatnie badania wskazują, że ta kiedyś bardzo pospolita roślina ma się ostatnio bardzo kiepsko i zanika. Co za tym idzie zanikają naturalne tarliska.

Do tego nie potrzeba echosondy za 10 tysia, ale trzeba wiedzieć jak taki morszczyn, rdestnica, czy wywłócznik  wyglądają, gdzie ich szukać itd. Panowie uczciwie sobie odpowiedzcie ilu z was zapoznało się z biologią północnego  Bałyku przed wyprawą po metrówki. Ważniejsze są stelki, lamiglasy, gumy, zielne, czerwone i niebieskie. To też jest ważne ale jak nie wiesz jak odnaleźć rybę to cały ten sprzęt wam nie pomoże. 

Uzupełnieniem niech będzie ostatni videoblog Pana Remigiusza Kopieja z Corona Fishing. Amen.

 

Dopiszę w tym wątku. Znajomość języków pomaga. Tu przykład blogu poświęconego roślinności  Bałtyku.
https://balticseawee...aquatic-plants/


Użytkownik MarCinFin edytował ten post 28 wrzesień 2017 - 18:54


#875 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 28 wrzesień 2017 - 18:55

K...a ! Ja się nie zapoznałem a do jutra biblioteki już zamknięte!!! Dobrze, że wiem jak wygląda moczarka, morszczyn i aloes!!!  :P  :D ( o konopi nie wspominam :ph34r: )

 

(Marcin, to oczywiście prowokacja z mojej strony. Cieszę się, że ktoś patrzy na to wszystko od najbardziej "naturalnej" strony :) )


Użytkownik BOB1 edytował ten post 28 wrzesień 2017 - 18:56

  • Gobio Gobio, Dano. i MarCinFin lubią to

#876 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 28 wrzesień 2017 - 18:57

Robercie nie chcę nic mówić ale nie połapiesz ;) tfuuuu. Udanego wypadu.



#877 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 28 wrzesień 2017 - 19:02

Oooo, i to są konkretne i sensowne  prognozy. Jak połapię ... to Ty się gówno znasz! Jak nie połapie ...to Twoja wina!!! :D


  • wujek i MarCinFin lubią to

#878 ONLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 28 wrzesień 2017 - 19:04

zostają Ci do łapania ponętne Szwedki na promie, wystarczy tylko lekkie znieczulenie i brania jak się patrzy ;)


  • szczupak1 lubi to

#879 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 wrzesień 2017 - 19:11

zostają Ci do łapania ponętne Szwedki na promie, wystarczy tylko lekkie znieczulenie i brania jak się patrzy ;)

Marcin, bój się Prezesa... ponętne Szwedki?! Aaaa, chyba, że... te prawdziwe, importowane


  • bal lubi to

#880 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 28 wrzesień 2017 - 19:19

Panowie, Panowie tutaj jest dysputa o poważnych sprawach aby nie powiedzieć ... egzystencjalnych a Wy jak zwykle o dupach ... choć w sumie, to na jedno wychodzi!!!???






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych