Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Achtung smog !


  • This topic is locked This topic is locked
398 replies to this topic

#101 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,000 posts
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Posted 26 January 2017 - 12:24

Mieszkam pod Szczecinem gdzie 90% mieszkańców jest podłączona do instalacji gazowej i w największy mróz mogę spokojnie wyjść na zewnątrz i pooddychać.

Rzadko jeżdżę na południe Polski ale w tym roku zaszczyt mnie spotkał bo NFZ wysłał moje dziecko w listopadzie do sanatorium w Rabce. Pierwsze dni było ciepło więc jako tako dało się oddychać.Po trzech dniach spadł śnieg i temperatura spadła poniżej zera. Jak ktoś mi powie ze palenie w zwykłych piecach nie szkodzi i jest ok zabije śmiechem może być nawet docentem czy jakie tam sobie tytuły dopisze.

Kończąc wywód po wyjściu poza budynek nie dało się oddychać, dziecko mi się wręcz dusiło, mi łzy ciekły z oczu, każdego ranka miałem sucho w pysku i kaszlałem jak nałogowy palacz.

Już nawet nie wspominam ze ktoś w tym zajebistym "uzdrowisku" kasuje klimatyczne za zdrowe powietrze!

 

nie za bardzo wiem jak mam się odnieść do Twojego postu.

 

Oczywiście, że palenie w piecu węglem to brudne grzanie. Nie neguję tego, podpisuję się wręcz.

Nie wszędzie się jednak da uciec od węgla, można jednak sprawić aby truć jak najmniej.

 

Szczerze zazdroszczę Ci czystego powietrza, mam nadzieję, że w moich okolicach będzie niedługo podobnie.



#102 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 posts
  • Imię:Witek

Posted 26 January 2017 - 12:26

Piece piecami, ale warto bębnić wszędzie o zmianie sposobu palenia w "śmieciuchach" - zasypać piec węglem i rozpalać od góry. Warunkiem jest szczelny piec, żeby można było regulować dopływ powietrza, a nie hulały niekontrolowane przeciągi.

Nakład żaden, palący w ten sposób widzą oszczędność opału (spala się to co wcześniej szło w komin), może dlatego o tym nie słychać, bo zyskuje jedynie końcowy odbiorca.  :unsure:


  • tymon and krzychun like this

#103 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 848 posts
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Posted 26 January 2017 - 12:41

Dlaczego się zakazuje wjazdom aut do centrów miast? Bo to łatwiejsze od modernizacji systemu ogrzewania w domu :)

 

Jakoś w lato, gdy ruch jest wzmożony smogu nie ma (w ilościach alarmowych)? A był gdy ruchu nie było (okres między świąteczny)?



#104 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,000 posts
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Posted 26 January 2017 - 12:52

@arielos znalazłem w Internecie przed chwilką nieco o uzdrowiskach (kontrola NIK):

 

http://businessinsid...wiskach/wk77dxh

 

chyba zdrowiej dziecka nie wysyłać do sanatorium ... :(



#105 OFFLINE   arielos24

arielos24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 posts
  • LokalizacjaBezrzecze
  • Imię:Ariel

Posted 26 January 2017 - 13:52

nie za bardzo wiem jak mam się odnieść do Twojego postu.

Miałem napisać w temacie mniejszego zanieczyszczenia powietrza w okresach letnich o których pisałeś ale ostatecznie wyszło inaczej , a nie chciał mi się odnośnik do Twojego posta usunąć :mellow:

 

@arielos znalazłem w Internecie przed chwilką nieco o uzdrowiskach (kontrola NIK):

 

http://businessinsid...wiskach/wk77dxh

 

chyba zdrowiej dziecka nie wysyłać do sanatorium ... :(

Jeśli chodzi o uzdrowiska w górach w okresie zimowym nie polecam. Już nie wspomnę o innych praktykach NFZ ,które mocno mnie oburzyły by tak delikatnie napisać, ale nie o tym tu temat.



#106 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 posts

Posted 01 February 2017 - 10:49

Spokojnie, jutro bedzie zalaczona do wiadomej gazety maseczka pczeciwsmogowa lacznie z instrukcja obslugi smogu. Zli ludzie zartuja jednak, ze takie maseczki zrobione sa jak Orliki, z kontrowersyjnych komponentow, ktore wydzielaja roznego rodzaju rakotworcze swinstwa 😐

#107 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 posts

Posted 01 February 2017 - 17:39

http://wiadomosci.on...wie-co2/e79nvkl

#108 OFFLINE   theslut

theslut

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 194 posts

Posted 01 February 2017 - 19:33

A może byście tak bardziej optymistycznie na ten smog luknęli. Jeżeli prawdą jest, że może on być przyczyną skrócenia długości życia, to ewidentnie ma on korzystny wpływ na deficyt ZUS-u :D



#109 OFFLINE   chlodnica

chlodnica

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 793 posts
  • LokalizacjaPL-Opole/CH-Davos
  • Imię:Darek

Posted 01 February 2017 - 19:40

:D :D :D

Attached Files


  • Krzysiek Rogalski, Del Toro, coma and 1 other like this

#110 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,905 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 01 February 2017 - 22:09

Nasi praprapra przodkowie też znali smog. Nie mniejszy występuje na wyidealizowanym zachodzie.

Oprócz samego zjawiska i koniunkturalnych konotacji, socjotechnicznych interpretacji, smog ma bardzo duży potencjał biznesowy. Dużo bardziej perspektywiczny od wszystkich zdrowotnych ideologii. Ale nie wiadomo jeszcze co będzie priorytetem. Wątpię aby ruszono ekonomiczne kominki kredyciarzy, albo samochodowe spaliny.. :)  

Na początku lat 90 najbardziej czyste ekologicznie, najmniej szkodliwe były niemieckie piece na ropę i olej opałowy :)


  • Tomek88 and sierżant like this

#111 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,608 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 01 February 2017 - 22:12

Ciekawe że tutaj na forum niektórzy traktują to jako zupełny wymysł. A problem jest.



#112 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,088 posts
  • LokalizacjaOtwock

Posted 01 February 2017 - 23:54

Ciekawe że tutaj na forum niektórzy traktują to jako zupełny wymysł. A problem jest.

Jak dla mnie problemu nie ma, nie znam kogoś, kogo by smog udusił. Zdecydowanie groźniejsza jest chemia, którą co dzień wraz z rodzinką ze smakiem spożywacie.


  • Sławek Oppeln Bronikowski, woblery z Bielska, Tomek88 and 2 others like this

#113 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,608 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 02 February 2017 - 00:04

Jak dla mnie problemu nie ma, nie znam kogoś, kogo by smog udusił. Zdecydowanie groźniejsza jest chemia, którą co dzień wraz z rodzinką ze smakiem spożywacie.

To na pewno też. Pewnie nie znasz dlatego że to nie działa od razu jak trucizna. A znasz kogoś kto od razu się przekręcił od chemicznego żarcia? Taka analogia.

A co do chemii w żarciu to staram się unikać jak mogę.

Mnie ta cała dyskusja coś dała . Pieca węglowego nie mam bo używam oleju opałowego ale kominek odpalam od góry.


Edited by godski, 02 February 2017 - 00:05.

  • OloPe and Krzysiu like this

#114 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,905 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 02 February 2017 - 06:36

W państwie istniejącym teoretycznie jest wiele gigantycznych problemów które na potrzeby ciemnego ludu przykrywa się prostacką dychotomią pt straszny kaczor vs światły lud europejski.. :) 

Ale oczywiście smog - podobnie jak antysemityzm, najczęściej oraz najwyraźniej występuje w Polsce  :) Dobrze, że tym razem narracji nie przejęli tutejsze chłopaki na posyłki, wyposażeni szturmowo ekologicznie..       


  • sierżant likes this

#115 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,088 posts
  • LokalizacjaOtwock

Posted 02 February 2017 - 07:25

To na pewno też. Pewnie nie znasz dlatego że to nie działa od razu jak trucizna. A znasz kogoś kto od razu się przekręcił od chemicznego żarcia? Taka analogia.
A co do chemii w żarciu to staram się unikać jak mogę.
Mnie ta cała dyskusja coś dała . Pieca węglowego nie mam bo używam oleju opałowego ale kominek odpalam od góry.

Faktycznie nie znam przypadku aby ktoś zmarł od razu od chemicznego żarcia :-) Ale raczej więcej ludzi umiera na choroby będące następstwem chemii niž bedące następstwem smogu. Myślę że nawet papierosy i e-papierosy są bardziej zabujcze niż smog. Idąc dalej; w PL więcej ludzi rocznie popełnia samobujstwa niż ginie w wypadkach samochodowych. Najczestsza przyczyna finanse - reszte se dopowiedz. Słyszałes aby trąbiły o tym media? To tak na szybko kilka dla mnie groźniejszych spraw niż smog.

Mi też obserwowanie dyskusji cos daje. Widzę jak ludzie mają sprane mózgi. Ciesze się, że nauczyłem się żyć gdzieś na skraju tego gówna, że nie kupuje problemów, które realnie nie istnieją :-) Mam dzieki temu spokojną głowe, czas na ryby i czasem nawet coś złowie ;-)

Edited by OloPe, 02 February 2017 - 07:30.

  • sierżant likes this

#116 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,209 posts
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Posted 02 February 2017 - 07:45

Nasi praprapra przodkowie też znali smog. Nie mniejszy występuje na wyidealizowanym zachodzie.

Oprócz samego zjawiska i koniunkturalnych konotacji, socjotechnicznych interpretacji, smog ma bardzo duży potencjał biznesowy. Dużo bardziej perspektywiczny od wszystkich zdrowotnych ideologii. Ale nie wiadomo jeszcze co będzie priorytetem. Wątpię aby ruszono ekonomiczne kominki kredyciarzy, albo samochodowe spaliny.. :)  

Na początku lat 90 najbardziej czyste ekologicznie, najmniej szkodliwe były niemieckie piece na ropę i olej opałowy :)

Szkoda, że tak wiele osób nabiera się na wydumane problemy, których nie było dopóki nie zajęli się tym "Europejscy" lub jak kto woli antyeuropejscy specjaliści do tworzenia problemów a Ci którzy się nie nabierają może boją się przed sobą przyznać jak jest i z czego to wynika.


  • sierżant likes this

#117 OFFLINE   Darek65

Darek65

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 46 posts
  • LokalizacjaBaranów Sandomierski

Posted 04 February 2017 - 19:50

Czy wydumane ? Stłuczmy termometr, jak mawiał klasyk i problemu nie będzie. Bo przecie kominy w paleolicie już dymiły itd. Globalne ocieplenie to też wymysł wiadomo kogo. My i tak jutro (jeszcze) pójdziemy na ryby.



#118 OFFLINE   Krzysiu

Krzysiu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 658 posts

Posted 04 February 2017 - 20:10

Drodzy Koledzy Ci którzy twierdzicie , ze problemu nie ma przyjedźcie do Krakowa i pooddychajcie tym syfem chociaż jeden dzien to zobaczycie .
Ostatnio chodzę z wieczna chrypą ciągłym bólem głowy i posmakiem jakiejś pierdo...jej sadzy w ustach i nikt mi nie wmówi ze to gowno jest mało szkodliwe .
A ci co tak uważają niech wyślą swoje dzieci do Krakowa na ferie .
  • godski and coma like this

#119 OFFLINE   Darek65

Darek65

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 46 posts
  • LokalizacjaBaranów Sandomierski

Posted 04 February 2017 - 20:37

 Najgorsze jest ideologizowanie problemu, który realnie istnieje. Ale "u nas" zawsze musi być podkład ideologiczny. Bo naszych biją. Bo ci drudzy to nieślubne dzieci stajennego itd. Masa ludzi pali w Krakowie węglem (marnym) bo na to ich tylko stać. Trudno -  trzeba wprowadzić kolejny program + i tyle.



#120 OFFLINE   Błachy

Błachy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomasz

Posted 05 February 2017 - 00:26

Ludzie, czemu wy wszędzie węszycie spisek? Wyjdźcie na ulicę i weźcie głęboki oddech zapominając o propagandzie tvn/tvp - tak po prostu. Problem smogu jest! A to że kiedyś go nie nagłaśniano? Kiedyś się suchy chleb jadło i się żyło (na szczescie jestem za młody żeby to pamiętac). Chcemy u siebie Europy a jesteśmy mentalnie 30 lat za nią (nie liczac importu "obywateli"). Oni też mają smog ale zaczynają coś z nim walczyć a u nas bagatelizujemy problem ze to władza nas chce wyru...c na kase. Największy problem to dodawanie śmieci do pieca (mieszkam w bloku ale znam 2 takie przypadki)! Samochody z silnikiem diesla i wycietym filtrem czastek stałych tez swoje robia. Na cholerę niektórym te diesle w osobówkach głównie miasta? Gaz lub benzyna. Ale ten moment obrotowy i tańsza ropa a nie hańbiący gaz do kuchenek jednak kuszą. "Janusz logic" ;) ja jeżdze małą benzyną i rowerem i sie tego nie wstydzę ale gdybym robił przebiegi to wstawił bym do auta gaz. Poza tym segreguje smieci i staram sie oszczedzać wodę. Jakiś dziwny jestem, wybaczcie :(
  • Krzysiek Rogalski, Night_Walker, jacekp29 and 3 others like this