Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Okoni贸wka


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
1601 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 post贸w
  • LokalizacjaSyreni Gr贸d/ Jadwisin
  • Imi臋:Rados艂aw

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 18:29

Wydaje mi si臋 (je艣li si臋 myl臋, poprawcie), 偶e wi臋kszo艣膰 tanich patyk贸w na okonie, oferowanych na polskim rynku, to w艂a艣nie wklejanki. C贸偶 pocz膮膰, fan贸w zboka nie brakuje, wi臋c i grat贸w pod t臋, ekhm, metod臋, jest ca艂a masa <_<

#102 OFFLINE   Marcy艣

Marcy艣

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 852 post贸w
  • LokalizacjaGda艅sk
  • Imi臋:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 18:33

Wklejanki jednak s膮 sporo ta艅sze od spina. Jak wida膰 po odzewie o spina nie jest 艂atwo a jak ju偶 kosztuje powy偶ej 200z艂 a to i tak raptem Cormoran czy SG. Tutaj 200z艂 to nic, ale dla wielu to ca艂kiem sporo. Wtedy takie Mikado na okonka jak najbardziej:)

Co innego wydawanie po kilkasetek na wklejk臋. Troszk臋 szkoda.

#103 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 post贸w
  • LokalizacjaSyreni Gr贸d/ Jadwisin
  • Imi臋:Rados艂aw

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 18:39

Masz racj臋, wklejanki s膮 znacznie ta艅sze. Mo偶e s膮 inne spinningi do 300 z艂 (ja ich nie znam). Plus, najwyra藕niej niewielu tu zwolennik贸w paproszenia przy u偶yciu bud偶etowych patyk贸w. Tutaj 200 z艂 to jedna przelotka kosztuje :D

#104 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 post贸w
  • LokalizacjaDolny 艢l膮sk
  • Imi臋:Waldek

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 18:59

Zawsze膰 mo偶na w takie mi臋ciu艣kie c贸艣 p贸j艣膰 http://allegro.pl/sp...2704714028.html
Zassie i nawet nie poczuje, 偶e ju偶 jest na haku.
Nie 艂owi艂em ale d艂uugo ogl膮da艂em w sklepie w Mi臋dzyrzeczu, jakie艣 3 lata temu.

#105 OFFLINE   Marcy艣

Marcy艣

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 852 post贸w
  • LokalizacjaGda艅sk
  • Imi臋:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 19:01

Ciekawy. Nie maca艂em. 3-15g to by mnie zmyli艂o. Mam ULF 245 3-15 i nie jest a偶 taki mi臋ciusi;) Jednak na wi臋ksze okonie i do szczupak贸w w sam raz. W zasadzie to m贸g艂bym go tutaj poleci膰, ale to poprzednia seria i troszk臋 dro偶sza.

#106 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1619 post贸w
  • LokalizacjaOstr贸w Wielkopolski / Toru艅

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 19:08

A St.Croix Triumpha TRS66LF kto艣 mo偶e przerabia艂?
W sumie 艂ykn膮艂bym go, tylko troch臋 niski modu艂 martwi. Cho膰 z drugiej strony - z cienk膮 plecionk膮 i przyponem z 偶y艂ki - mog艂oby by膰 ok.

#107 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 4996 post贸w
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 19:49

Uwielbiam 艂owi膰 okonie, robi臋 to od dziecka. Przerobi艂em sporo chrustu i ca艂y czas jestem na bie偶膮co z najnowszymi przyn臋tami na garbusy. Trenowa艂em, 偶elastwo, drewno, zboczka, opad, drop-a i wiele innych metod. Obecnie 艂owi臋 najcz臋艣ciej twiching-iem i/lub z opadu z u偶yciem japo艅skiego silikonu (nazwy nie podam bo okonie na pewnym etapie 艂owi w 99% przyn臋ta a w 1% w臋dkarz).

Je艣li kto艣 po艣wi臋ca si臋 tej rybie to wie jak zaskakuj膮ce potrafi膮 by膰 brania okoni, nie b臋d臋 si臋 tu rozpisywa艂 bo powstanie artyku艂. Bywaj膮 dni, 偶e okonie w 90% podbijaj膮 przyn臋t臋 b臋d膮c膮 w opadzie, takie branie nigdy nie nie jest wyczuwalne jako stuk, puk, zassanie, przygi臋cie czy drgni臋cie, zwyczajnie nie da si臋 go poczu膰 na kiju ale przez u艂amek sekundy wabik znajduje si臋 w pysku okonia i mo偶emy to wykorzysta膰 lub nie. Opisany spos贸b brania jest sygnalizowany za pomoc膮 kr贸tkiego "oddania" wyprostowania szczyt贸wki w臋dziska ale nie zawsze "wyprost" jest pe艂en do ko艅ca, czasem jest to dos艂ownie 1-2cm i znowu p艂ynne ugi臋cie i opadanie gumy. Je艣li starannie 艂owimy plecionk膮 o dobrej widoczno艣ci to na styku wody, powietrza i linki powstanie przez moment za艂amanie i trzeba by膰 naprawd臋 skupionym aby na podstawie tego odkszta艂cenia zareagowa膰 ultra szybkim zaci臋ciem. Przyk艂ady m贸g艂 bym mno偶y膰 ale mora艂 jest jeden, wklejanka pomaga nam skutecznie 艂owi膰 okonie, skuteczniej ni偶 inne typy w臋dek, obserwuj膮c delikatn膮 wklejk臋 zauwa偶ymy dok艂adnie branie poprzez "wynoszenie", wklajanki maj膮 r贸偶ne charakterystyki s膮: szybsze, wolniejsze, mi臋kkie lub bardzo sztywne i wystarczy tylko dobra膰 odpowiedni膮 do danej techniki po艂owu. Wklejanki nie s艂u偶膮 tylko do 艂owienia metod膮 bocznego troka, osobi艣cie ju偶 od dawna nie stosuj臋 tej metody a wklejanki u偶ywam na okoniach prawie zawsze. 艁owi膮c 偶y艂k膮 i zwyk艂ym spinem okoniowym mo偶na nie z艂owi膰 90% bior膮cych ryb gdy偶 zwyczajnie nie da si臋 zauwa偶y膰 bra艅.

po艂amania

U偶ytkownik guciolucky edytowa艂 ten post 16 pa藕dziernik 2012 - 19:56


#108 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 post贸w
  • LokalizacjaSyreni Gr贸d/ Jadwisin
  • Imi臋:Rados艂aw

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 20:48

Z ch臋ci膮艂 przeczyta艂bym Tw贸j artyku艂. Okonie 艂owi臋, na dobr膮 spraw臋, dopiero od sezonu i widz臋, 偶e wiele m贸g艂bym si臋 od Ciebie nauczy膰. Z moich do艣wiadcze艅 pt. tania wklejanka + opad i tani spinning + opad, wi臋cej ryb wyczuwam na tej drugiej kombinacji. Kilka dni temu mia艂em ok. 20 ryb, wi臋kszo艣膰 z nich 艂upa艂a z opadu i brania by艂y doskonale wyczuwalne. Z kolei pod koniec ubieg艂ego roku (listopad/ grudzie艅), wklejanka nie pokazywa艂a zbyt wiele, a brania 艂apa艂em w艂a艣nie poprzez obserwacj臋 ruchu linki. M臋cz膮ce, ale i daj膮ce ogromn膮 satysfakcj臋. Warunek - brak wiatru, bo na tamtym 艂owisku (p艂ytko, mn贸stwo zaczep贸w) w gr臋 wchodzi艂y g艂贸wki max 2 gr, a przy takiej masie, nawet najcie艅sz膮 plecionk臋 wybrzusza艂 ju偶 lekki zefirek. W贸wczas, sygnalizacja zerowa, gdy ryby nie mia艂y wilczego apetytu. Wydaje mi si臋, 偶e takiej obserwacji szczyt贸wki, o kt贸rej piszesz, sprzyja wykorzystywanie znacznych gramatur g艂贸wek albo super delikatnych w臋dek, za ma艂o delikatne kwoty :D

#109 OFFLINE   S艂awek Oppeln Bronikowski

S艂awek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d偶
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 20:53

Przyzwyczajenie to podobno druga natura , a czym cz艂owiek za m艂odu nasiaknie tym na staro艣c tr膮ci ..Fenomen wklejanek to w gruncie rzeczy pochodna sprz臋towego ub贸stwa lbo mo偶e nawet pewnego rodzaju technicznego zapuszczenia . W bardzo podobny spos贸b inny przybysz z gruntowego 艣wiata , czyli odleg艂o艣ci贸wka przez lata ca艂e dominowa艂a UL spinning , i podobnie argumentowano na jej rzecz . Ale to s膮 tylko przej艣ciowe zau艂ki i pokraczne 艣lepe uliczki , niebezpiecznie blisko fuzji czu艂o艣ci z kolcem je偶ozwierza . Nawet sandaczowe i szczupakowe wklejanki w tej lokalnej euforii klecono . I c贸偶 z tego sza艂u dla nas wszystkich wynik艂o ? Jaka艣 nowa jako艣膰 , wi臋ksze objawienie ? Ano nic ..

#110 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1619 post贸w
  • LokalizacjaOstr贸w Wielkopolski / Toru艅

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 20:53

Gucio, a 艂owisz wklejank膮 z u偶yciem plecionki?

#111 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 4996 post贸w
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 21:36

Wklejka ma tak膮 zalet臋, 偶e potrafi nie藕le napina膰/eliminowa膰 luz linki i jednocze艣nie zaraz poni偶ej ma dynamit do wykorzystania, co艣 jak w臋dki typu popping ale oczywi艣cie mam tu na my艣li zupe艂nie inn膮 moc og贸ln膮 blanku. Moja najnowsza wklejka powsta艂a na bazie avida 10lb i do艣膰 sztywnej w臋glowej ig艂y o d艂ugo艣ci 40cm. 艁owi臋 gumami, kt贸re nie wykazuj膮 pracy same z siebie, trzeba nada膰 im akcj臋 ruchami w臋dziska, tutaj lepiej spisuje si臋 plecionka i sztywna szybka szczyt贸wka ale taka kt贸ra pod sta艂ym obci膮偶eniem zapobiegnie rwaniu zawis贸w okoniowej wargi bo kiedy grot haka wbije si臋 w momencie wysuni臋cia "rurkowania" ryjka to wiadomo trafia w mi臋kk膮 tkank臋 艂膮cz膮c膮 wargi ryby a wtedy oko艅 30+ szybko robi tam otw贸r 艣rednicy 1cm i odp艂ywa w spokoju. Du偶e okonie nie lubi膮 kiedy g艂贸wka uderza z impetem o dno, wklejka potrafi w pewien spos贸b wyhamowa膰 opadaj膮cy pod k膮tem o艂贸w przez co 艂agodzi ewentualne uderzenie je艣li takowe jest wymagane w danej sytuacji bo zwykle nie jest.

Osobi艣cie nie zale偶y mi na tym 偶eby promowa膰 wklejki czy spiny. Nie zale偶y mi te偶 na tym aby uczy膰 艂owienia okoni czy przeciwnie. Nie jestem zawodnikiem ale uwielbiam mie膰 kontrol臋 nad sytuacj膮, lubi臋 oszukiwa膰 ryby i by膰 panem sytuacji.

To czy u偶ywamy 偶y艂ki czy plecionki jest uwarunkowane przez wiele czynnik贸w ale w g艂贸wnej mierze zale偶y od stanu agresji stada i tego czy znajduje si臋 ono w czasie 偶erowania czy sjesty. Czasem okoniowi nale偶y odda膰 nieco linki i to wyzwala kr贸tkotrwa艂膮 agresj臋, potrzebn膮 na zassanie wabika, czasem (rzadziej) okonie wymagaj膮 ucieczki wabika w bok, czasem podejmuj膮 tylko wabik w swobodnym i niekontrolowanym opadzie a zacina膰 trzeba w tempo jak 艣wink臋.

Wyb贸r kija nale偶y do kierownika ;)

#112 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 post贸w
  • Lokalizacjag贸rna Wis艂a
  • Imi臋:Wojtek

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 21:52

Pe艂nokrwisty , precyzyjny , rasowy kij spinningowy do maciupkich przyn臋t . Zupe艂nie inna konstrukcja ni偶 te do live bait'贸w pomy艣lane , ale wm贸wione przed laty s艂abo kumatemu ludowi przez r贸wnie ma艂o kumatych redaktor贸w , a w konsekwencji przysposobione do para wyczynowego paproszenia okoneczk贸w - wklejanki , czyli naczelny rekwizyt polskiej szko艂y spinningu :rolleyes: Co jest tak samo eleganckie albo oryginalne , jak u偶ywanie i艣cie barbarzy艅skiego teleskopa w roli spey'贸wki ..

Pierwsze zdanie jest bardzo przekonuj膮ce i po zebraniu kilku zbierznych opini ju偶 wys艂a艂em maila z pytaniem o dost臋pno艣膰 i cene do "mojego dealera".

#113 OFFLINE   S艂awek Oppeln Bronikowski

S艂awek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d偶
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 16 pa藕dziernik 2012 - 22:26

Bez najmniejszego problemu moga rywalizowa膰 o afekta zaawansowanych w finezyjnym d艂ubaniu uzytkownik贸w pos艂uguj膮cych si臋 dotychczas grafitowymi wklejankami , spinningowe kije z szeregu 3/16 - 1/4 oz . Nie s膮 popularne , ale jest to problem raczej edukacyjny , ni偶 jako艣ciowy . J.pl Wam pomo偶e t膮 wad臋 usun膮膰 :rolleyes:

#114 OFFLINE   pancur

pancur

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 post贸w

Napisano 17 pa藕dziernik 2012 - 19:02

Panowie, a co mogli by艣cie mi powiedzie膰 o kiju G.Loomis Sr842-2 Gl3? Za bardzo nie mog臋 o nim nic znale藕膰 i ciekawy jestem czy nada mi si臋 jako okoni贸wka. A, 偶e jestem ma艂o do艣wiadczony w spinningu to prosz臋 o opini臋 na pewno bardziej do艣wiadczonych koleg贸w.

#115 OFFLINE   angler1212

angler1212

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 post贸w
  • LokalizacjaKrak,wawa

Napisano 17 pa藕dziernik 2012 - 20:25

Ja bym jednak poszed艂 w ciep艂y pe艂ny blank ni偶 wklejk臋. Mo偶e i nie wida膰 tak jak na wklejce ale za to czu膰 - i to du偶o lepiej.
W dobrych pieni膮dzach to kij kt贸ry wrzuci艂 @popper powy偶ej by艂by fajnym rozwi膮zaniem. Z tego co pami臋tam ca艂kiem fajny kijek.

#116 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 post贸w
  • LokalizacjaSyreni Gr贸d/ Jadwisin
  • Imi臋:Rados艂aw

Napisano 17 pa藕dziernik 2012 - 20:33

I poszed艂by艣 w dobrym kierunku ;) Niestety, w Polsce rz膮dzi niepodzielnie utarty schemat: "Oko艅? Wklejanka!" :rolleyes:

#117 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 post贸w
  • LokalizacjaDolny 艢l膮sk
  • Imi臋:Waldek

Napisano 17 pa藕dziernik 2012 - 20:38

...................... Niestety, w Polsce rz膮dzi niepodzielnie utarty schemat: "Oko艅? Wklejanka!" :rolleyes:

Wydaje mi si臋 (obserwacje znad wody), 偶e nast臋puje ju偶 zmierzch tej ery.

#118 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 post贸w
  • LokalizacjaSyreni Gr贸d/ Jadwisin
  • Imi臋:Rados艂aw

Napisano 17 pa藕dziernik 2012 - 20:46

Kolega najwyra藕niej 艂owi w ciekawym towarzystwie i miejscu ;) Dzi艣 nad ZZ z brzegu ciska艂o 3 go艣ci - dw贸ch trokist贸w-mi臋siarzy-wklejankowc贸w i jeden spinningista no-killowiec (ja). I tak jest na og贸艂, st膮d moje przekonanie, 偶e ta hydra jeszcze zipie, a nawet ma si臋 dobrze. Po prawdzie, ka偶dy 艂owi tak, jak lubi, ale rycie dna zbokiem trudno powa偶a膰, doprawdy.

#119 OFFLINE   艁ukasz91

艁ukasz91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 post贸w

Napisano 17 pa藕dziernik 2012 - 20:49

Kurde jeden jest za spinem jeden jest za wklejk膮 ;D i znowy namieszali艣cie mi w g艂owie ;/ Jak dostane gdzies u siebie w okolicy SG to chyba wezm臋 go na prub臋 ;D ten Berkley te偶 niczego sobie tylko ju偶 taki bardziej uniwersa艂 :D

#120 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 post贸w
  • LokalizacjaSyreni Gr贸d/ Jadwisin
  • Imi臋:Rados艂aw

Napisano 17 pa藕dziernik 2012 - 21:00

Berkley' a nie widzia艂em na 偶ywo, ale skoro popper zachwala, to raczej wie co rzecze. Wiesz, z tym jest tak, 偶e dop贸ki sam nie przetestujesz danego kijka na sobie i przyn臋tach, na kt贸re b臋dziesz 艂owi艂, nie b臋dziesz wiedzia艂, czy Tobie podchodzi, czy nie. Wklejanka wklejance nie r贸wna. Ta, z kt贸r膮 mia艂em do czynienia z艂a nie by艂a, ale odk膮d mam Troutizimo, ta pierwsza le偶y i marnieje. Wol臋 czu膰 ni偶 widzie膰, a okoniowe voodoo mnie ma艂o obchodzi. No i ja lubi臋, jak ca艂y kij wchodzi w ugi臋cie pod dorodnym pasiakiem. Waga kija i to jak le偶y te偶 nie jest bez znaczenia. Jak b臋dziesz mia艂 mo偶liwo艣膰, pomacaj i pomachaj SG, najlepiej przeprowad藕 link臋 przez przelotki i sprawd藕 jak to pracuje. P贸藕niej we藕 pierwsz膮 lepsz膮 wklejank臋 za podobn膮 cen臋 (w sklepie na bank b臋dzie ich ca艂e mn贸stwo) i zr贸b to samo. To powinno pom贸c, cho膰 nie zast膮pi test贸w na prawdziwej rybie. Daj zna膰, jak kupisz.

Pozdrawiam

Ps. Jak b臋dziesz mia艂 mo偶liwo艣膰, rzu膰 te偶 okiem na Bushwacker' a 3-18 gr. Wbrew pozorom, ju偶 wymiarowy oko艅 艂adnie ugina kij, tj. kij amortyzuje jego telegrafowanie. S臋k w tym, 偶e tu lepiej nie schodzi膰 poni偶ej dolnego cw., podczas gdy 2 gr przy Troutizimo ju偶 pracuje jak trzeba. Co艣 za co艣, wiadomo ;)

U偶ytkownik Dienekes edytowa艂 ten post 17 pa藕dziernik 2012 - 21:02