Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okoniówka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1601 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 16 październik 2012 - 18:29

Wydaje mi się (jeśli się mylę, poprawcie), że większość tanich patyków na okonie, oferowanych na polskim rynku, to właśnie wklejanki. Cóż począć, fanów zboka nie brakuje, więc i gratów pod tę, ekhm, metodę, jest cała masa <_<

#102 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 16 październik 2012 - 18:33

Wklejanki jednak są sporo tańsze od spina. Jak widać po odzewie o spina nie jest łatwo a jak już kosztuje powyżej 200zł a to i tak raptem Cormoran czy SG. Tutaj 200zł to nic, ale dla wielu to całkiem sporo. Wtedy takie Mikado na okonka jak najbardziej:)

Co innego wydawanie po kilkasetek na wklejkę. Troszkę szkoda.

#103 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 16 październik 2012 - 18:39

Masz rację, wklejanki są znacznie tańsze. Może są inne spinningi do 300 zł (ja ich nie znam). Plus, najwyraźniej niewielu tu zwolenników paproszenia przy użyciu budżetowych patyków. Tutaj 200 zł to jedna przelotka kosztuje :D

#104 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9498 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 16 październik 2012 - 18:59

Zawszeć można w takie mięciuśkie cóś pójść http://allegro.pl/sp...2704714028.html
Zassie i nawet nie poczuje, że już jest na haku.
Nie łowiłem ale dłuugo oglądałem w sklepie w Międzyrzeczu, jakieś 3 lata temu.

#105 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 16 październik 2012 - 19:01

Ciekawy. Nie macałem. 3-15g to by mnie zmyliło. Mam ULF 245 3-15 i nie jest aż taki mięciusi;) Jednak na większe okonie i do szczupaków w sam raz. W zasadzie to mógłbym go tutaj polecić, ale to poprzednia seria i troszkę droższa.

#106 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 16 październik 2012 - 19:08

A St.Croix Triumpha TRS66LF ktoś może przerabiał?
W sumie łyknąłbym go, tylko trochę niski moduł martwi. Choć z drugiej strony - z cienką plecionką i przyponem z żyłki - mogłoby być ok.

#107 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 16 październik 2012 - 19:49

Uwielbiam łowić okonie, robię to od dziecka. Przerobiłem sporo chrustu i cały czas jestem na bieżąco z najnowszymi przynętami na garbusy. Trenowałem, żelastwo, drewno, zboczka, opad, drop-a i wiele innych metod. Obecnie łowię najczęściej twiching-iem i/lub z opadu z użyciem japońskiego silikonu (nazwy nie podam bo okonie na pewnym etapie łowi w 99% przynęta a w 1% wędkarz).

Jeśli ktoś poświęca się tej rybie to wie jak zaskakujące potrafią być brania okoni, nie będę się tu rozpisywał bo powstanie artykuł. Bywają dni, że okonie w 90% podbijają przynętę będącą w opadzie, takie branie nigdy nie nie jest wyczuwalne jako stuk, puk, zassanie, przygięcie czy drgnięcie, zwyczajnie nie da się go poczuć na kiju ale przez ułamek sekundy wabik znajduje się w pysku okonia i możemy to wykorzystać lub nie. Opisany sposób brania jest sygnalizowany za pomocą krótkiego "oddania" wyprostowania szczytówki wędziska ale nie zawsze "wyprost" jest pełen do końca, czasem jest to dosłownie 1-2cm i znowu płynne ugięcie i opadanie gumy. Jeśli starannie łowimy plecionką o dobrej widoczności to na styku wody, powietrza i linki powstanie przez moment załamanie i trzeba być naprawdę skupionym aby na podstawie tego odkształcenia zareagować ultra szybkim zacięciem. Przykłady mógł bym mnożyć ale morał jest jeden, wklejanka pomaga nam skutecznie łowić okonie, skuteczniej niż inne typy wędek, obserwując delikatną wklejkę zauważymy dokładnie branie poprzez "wynoszenie", wklajanki mają różne charakterystyki są: szybsze, wolniejsze, miękkie lub bardzo sztywne i wystarczy tylko dobrać odpowiednią do danej techniki połowu. Wklejanki nie służą tylko do łowienia metodą bocznego troka, osobiście już od dawna nie stosuję tej metody a wklejanki używam na okoniach prawie zawsze. Łowiąc żyłką i zwykłym spinem okoniowym można nie złowić 90% biorących ryb gdyż zwyczajnie nie da się zauważyć brań.

połamania

Użytkownik guciolucky edytował ten post 16 październik 2012 - 19:56


#108 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 16 październik 2012 - 20:48

Z chęciął przeczytałbym Twój artykuł. Okonie łowię, na dobrą sprawę, dopiero od sezonu i widzę, że wiele mógłbym się od Ciebie nauczyć. Z moich doświadczeń pt. tania wklejanka + opad i tani spinning + opad, więcej ryb wyczuwam na tej drugiej kombinacji. Kilka dni temu miałem ok. 20 ryb, większość z nich łupała z opadu i brania były doskonale wyczuwalne. Z kolei pod koniec ubiegłego roku (listopad/ grudzień), wklejanka nie pokazywała zbyt wiele, a brania łapałem właśnie poprzez obserwację ruchu linki. Męczące, ale i dające ogromną satysfakcję. Warunek - brak wiatru, bo na tamtym łowisku (płytko, mnóstwo zaczepów) w grę wchodziły główki max 2 gr, a przy takiej masie, nawet najcieńszą plecionkę wybrzuszał już lekki zefirek. Wówczas, sygnalizacja zerowa, gdy ryby nie miały wilczego apetytu. Wydaje mi się, że takiej obserwacji szczytówki, o której piszesz, sprzyja wykorzystywanie znacznych gramatur główek albo super delikatnych wędek, za mało delikatne kwoty :D

#109 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4899 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 16 październik 2012 - 20:53

Przyzwyczajenie to podobno druga natura , a czym człowiek za młodu nasiaknie tym na starośc trąci ..Fenomen wklejanek to w gruncie rzeczy pochodna sprzętowego ubóstwa lbo może nawet pewnego rodzaju technicznego zapuszczenia . W bardzo podobny sposób inny przybysz z gruntowego świata , czyli odległościówka przez lata całe dominowała UL spinning , i podobnie argumentowano na jej rzecz . Ale to są tylko przejściowe zaułki i pokraczne ślepe uliczki , niebezpiecznie blisko fuzji czułości z kolcem jeżozwierza . Nawet sandaczowe i szczupakowe wklejanki w tej lokalnej euforii klecono . I cóż z tego szału dla nas wszystkich wynikło ? Jakaś nowa jakość , większe objawienie ? Ano nic ..

#110 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 16 październik 2012 - 20:53

Gucio, a łowisz wklejanką z użyciem plecionki?

#111 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 16 październik 2012 - 21:36

Wklejka ma taką zaletę, że potrafi nieźle napinać/eliminować luz linki i jednocześnie zaraz poniżej ma dynamit do wykorzystania, coś jak wędki typu popping ale oczywiście mam tu na myśli zupełnie inną moc ogólną blanku. Moja najnowsza wklejka powstała na bazie avida 10lb i dość sztywnej węglowej igły o długości 40cm. Łowię gumami, które nie wykazują pracy same z siebie, trzeba nadać im akcję ruchami wędziska, tutaj lepiej spisuje się plecionka i sztywna szybka szczytówka ale taka która pod stałym obciążeniem zapobiegnie rwaniu zawisów okoniowej wargi bo kiedy grot haka wbije się w momencie wysunięcia "rurkowania" ryjka to wiadomo trafia w miękką tkankę łączącą wargi ryby a wtedy okoń 30+ szybko robi tam otwór średnicy 1cm i odpływa w spokoju. Duże okonie nie lubią kiedy główka uderza z impetem o dno, wklejka potrafi w pewien sposób wyhamować opadający pod kątem ołów przez co łagodzi ewentualne uderzenie jeśli takowe jest wymagane w danej sytuacji bo zwykle nie jest.

Osobiście nie zależy mi na tym żeby promować wklejki czy spiny. Nie zależy mi też na tym aby uczyć łowienia okoni czy przeciwnie. Nie jestem zawodnikiem ale uwielbiam mieć kontrolę nad sytuacją, lubię oszukiwać ryby i być panem sytuacji.

To czy używamy żyłki czy plecionki jest uwarunkowane przez wiele czynników ale w głównej mierze zależy od stanu agresji stada i tego czy znajduje się ono w czasie żerowania czy sjesty. Czasem okoniowi należy oddać nieco linki i to wyzwala krótkotrwałą agresję, potrzebną na zassanie wabika, czasem (rzadziej) okonie wymagają ucieczki wabika w bok, czasem podejmują tylko wabik w swobodnym i niekontrolowanym opadzie a zacinać trzeba w tempo jak świnkę.

Wybór kija należy do kierownika ;)

#112 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna Wisła
  • Imię:Wojtek

Napisano 16 październik 2012 - 21:52

Pełnokrwisty , precyzyjny , rasowy kij spinningowy do maciupkich przynęt . Zupełnie inna konstrukcja niż te do live bait'ów pomyślane , ale wmówione przed laty słabo kumatemu ludowi przez równie mało kumatych redaktorów , a w konsekwencji przysposobione do para wyczynowego paproszenia okoneczków - wklejanki , czyli naczelny rekwizyt polskiej szkoły spinningu :rolleyes: Co jest tak samo eleganckie albo oryginalne , jak używanie iście barbarzyńskiego teleskopa w roli spey'ówki ..

Pierwsze zdanie jest bardzo przekonujące i po zebraniu kilku zbierznych opini już wysłałem maila z pytaniem o dostępność i cene do "mojego dealera".

#113 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4899 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 16 październik 2012 - 22:26

Bez najmniejszego problemu moga rywalizować o afekta zaawansowanych w finezyjnym dłubaniu uzytkowników posługujących się dotychczas grafitowymi wklejankami , spinningowe kije z szeregu 3/16 - 1/4 oz . Nie są popularne , ale jest to problem raczej edukacyjny , niż jakościowy . J.pl Wam pomoże tą wadę usunąć :rolleyes:

#114 OFFLINE   pancur

pancur

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 17 październik 2012 - 19:02

Panowie, a co mogli byście mi powiedzieć o kiju G.Loomis Sr842-2 Gl3? Za bardzo nie mogę o nim nic znaleźć i ciekawy jestem czy nada mi się jako okoniówka. A, że jestem mało doświadczony w spinningu to proszę o opinię na pewno bardziej doświadczonych kolegów.

#115 OFFLINE   angler1212

angler1212

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaKrak,wawa

Napisano 17 październik 2012 - 20:25

Ja bym jednak poszedł w ciepły pełny blank niż wklejkę. Może i nie widać tak jak na wklejce ale za to czuć - i to dużo lepiej.
W dobrych pieniądzach to kij który wrzucił @popper powyżej byłby fajnym rozwiązaniem. Z tego co pamiętam całkiem fajny kijek.

#116 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 17 październik 2012 - 20:33

I poszedłbyś w dobrym kierunku ;) Niestety, w Polsce rządzi niepodzielnie utarty schemat: "Okoń? Wklejanka!" :rolleyes:

#117 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9498 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 17 październik 2012 - 20:38

...................... Niestety, w Polsce rządzi niepodzielnie utarty schemat: "Okoń? Wklejanka!" :rolleyes:

Wydaje mi się (obserwacje znad wody), że następuje już zmierzch tej ery.

#118 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 17 październik 2012 - 20:46

Kolega najwyraźniej łowi w ciekawym towarzystwie i miejscu ;) Dziś nad ZZ z brzegu ciskało 3 gości - dwóch trokistów-mięsiarzy-wklejankowców i jeden spinningista no-killowiec (ja). I tak jest na ogół, stąd moje przekonanie, że ta hydra jeszcze zipie, a nawet ma się dobrze. Po prawdzie, każdy łowi tak, jak lubi, ale rycie dna zbokiem trudno poważać, doprawdy.

#119 OFFLINE   Łukasz91

Łukasz91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów

Napisano 17 październik 2012 - 20:49

Kurde jeden jest za spinem jeden jest za wklejką ;D i znowy namieszaliście mi w głowie ;/ Jak dostane gdzies u siebie w okolicy SG to chyba wezmę go na prubę ;D ten Berkley też niczego sobie tylko już taki bardziej uniwersał :D

#120 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 17 październik 2012 - 21:00

Berkley' a nie widziałem na żywo, ale skoro popper zachwala, to raczej wie co rzecze. Wiesz, z tym jest tak, że dopóki sam nie przetestujesz danego kijka na sobie i przynętach, na które będziesz łowił, nie będziesz wiedział, czy Tobie podchodzi, czy nie. Wklejanka wklejance nie równa. Ta, z którą miałem do czynienia zła nie była, ale odkąd mam Troutizimo, ta pierwsza leży i marnieje. Wolę czuć niż widzieć, a okoniowe voodoo mnie mało obchodzi. No i ja lubię, jak cały kij wchodzi w ugięcie pod dorodnym pasiakiem. Waga kija i to jak leży też nie jest bez znaczenia. Jak będziesz miał możliwość, pomacaj i pomachaj SG, najlepiej przeprowadź linkę przez przelotki i sprawdź jak to pracuje. Później weź pierwszą lepszą wklejankę za podobną cenę (w sklepie na bank będzie ich całe mnóstwo) i zrób to samo. To powinno pomóc, choć nie zastąpi testów na prawdziwej rybie. Daj znać, jak kupisz.

Pozdrawiam

Ps. Jak będziesz miał możliwość, rzuć też okiem na Bushwacker' a 3-18 gr. Wbrew pozorom, już wymiarowy okoń ładnie ugina kij, tj. kij amortyzuje jego telegrafowanie. Sęk w tym, że tu lepiej nie schodzić poniżej dolnego cw., podczas gdy 2 gr przy Troutizimo już pracuje jak trzeba. Coś za coś, wiadomo ;)

Użytkownik Dienekes edytował ten post 17 październik 2012 - 21:02