Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Gotujemy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1113 odpowiedzi w tym temacie

#981 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 22:04

nie wiem.....tutaj.....a może w 'pięknych widokach'? :rolleyes:

 

 

 

 

itd......wspaniałe.....a nie jakieś babskie pitu pitu w ciepłej kuchni w fartuchu :D B)


  • JerryM lubi to

#982 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 09 grudzień 2021 - 01:20

przepis na świątecznego karpia.....a może i na Święta ;)

 


  • Sławek Oppeln Bronikowski i Piotr Gołąb lubią to

#983 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4892 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 grudzień 2021 - 06:57

Krzysiek - dzikie fiołki dopiero w marcu. Ale darjeeling podobny..


  • cristovo lubi to

#984 OFFLINE   Thomas-xXx

Thomas-xXx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaNiderlandy
  • Imię:Tomek

Napisano 12 grudzień 2021 - 21:18

Więc tak z dzisiaj:
3caa921168d0b46ac282424de6294ba2.jpg

Pozdrawiam smakoszy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • gulf i cristovo lubią to

#985 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 13 grudzień 2021 - 17:48

Prosta, szybka a jednocześnie bardzo smaczna kolacja z moich ulubionych owoców morza wszelkiego typu.

 

 

Najpierw ogrzewam parę łyżek oliwy, dodaję kilka ząbków czosnku, chwilę smażę, następnie mała lamka wina (tu-tanie i całkiem niezłe daos treasure ze szczepu chardonnay), śmietana 30%, odrobina soli i nieco więcej cytryny (wolę cytrynę niż limonkę do muli). Wrzucam 1 kg oczyszczonych muli, gotuję kilka minut pod przykryciem, jednocześnie co chwilę krótkim ruchem obrotowym przekręcam zawartość (jak na jakimś sicie) by wszystkie małże równomiernie się oblewały sosem i gotowały. Na koniec dorzucam cały pęczek posiekanej natki pietruszki (można w zamian świeżą kolendrę, jeśli ktoś lubi) i krótko mieszam garnkiem. Wykładam mule na miskę, a  pozostały w garnku sos, szybko zagęszczam łyżką mąki ryżowej.

Do tego obok bagietka pieczona z masłem czosnkowym, maczana w sosie dopełnia kolacji. Do picia oczywiście to samo wino, które służy do przygotowania potrawy.

Załączone pliki



#986 OFFLINE   pit1982

pit1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 434 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Piotr

Napisano 17 grudzień 2021 - 21:48

Niewiem czy w dobrym temacie ale niewiem gdzie pytać więc pytam tu

Gdzie dobrze zjem w Poznaniu z rodziną 2 dorosłych + 2 dzieci ?

#987 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1686 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 18 grudzień 2021 - 13:35

Panie, w Poznaniu to tylko:

- rumpuć , albo parzybroda + sznytka albo klapsztula,

- kluchy na łachu + chabas+ szabelek

- szneka z glancem.

 

Ale gdzie to nie wiem :P


Użytkownik slawek_2348 edytował ten post 18 grudzień 2021 - 13:35


#988 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 18 grudzień 2021 - 16:28

Niewiem czy w dobrym temacie ale niewiem gdzie pytać więc pytam tu

Gdzie dobrze zjem w Poznaniu z rodziną 2 dorosłych + 2 dzieci ?


Pizza - Forni Rossi

Zajebiste wegańskie jedzenie - Wypas

#989 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 19 grudzień 2021 - 22:06

Pod flaszeczkę żylasty pyton 😁



#990 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 30 styczeń 2022 - 19:46

Łatwe, ale wymagające dłuższego oczekiwania danie, można (nawet trzeba) przygotować je 1-2 dni wcześniej, co często jest zaletą . W gronie znajomych, żadna impreza nie może się bez tego obejść-łosoś marynowany.

Filet z łososia myjemy, obsuszymy ręcznikiem, kroimy na paski-dość cienko, "pod włos". Układamy w naczyniu po jednej warstwie, solimy dość obficie i polewamy cytryną, lub octem, lub mieszanką tych płynów osobno każdą warstwę. Osobiście lubię głównie cytrynę z niewielkim dodatkiem octu. Odkłądamy do lodówki na 10-12 h, tyle wystarczy na macerowanie.

 

Załączony plik  20211223_182104.jpg   45,12 KB   23 Ilość pobrań

 

Po tym czasie, przygotowujemy paprykę słodką suszoną, pieprz świeżo mielony, oliwę z oliwek (lub olej, jeśli ktoś woli) oraz sporą ilość drobno pokrojonej cebuli. Cebulę najlepiej pokroić, zasypać solą i odstawić na na 30 min, aż "puści sok", taka jest smaczniejsza-słodsza, a raczej słono-słodka.

 

Załączony plik  20211223_224230.jpg   39,25 KB   22 Ilość pobrań

 

Do drugiego naczynia układamy warstwy ryby, każdą osobno doprawiamy pieprzem, papryką słodką, cebulą i polewamy oliwą. Odstawiamy do lodówki na co najmniej 24h. Można dodać nieco świeżej kolendry, lub natki pietruszki. Ja wolę bez :) .

 

Załączony plik  20211223_225921.jpg   65,51 KB   21 Ilość pobrań

 

Łosoś po upływie doby, jest gotowy do spożycia. Najlepszy jest po upływie dwóch dni, a nadaje się do spożycia jeszcze przez kolejne dwa dni.

Najlepszy jest łosoś bałtycki, tutaj z braku laku użyłem łososia pacyficznego, który jest wyraźnie gorszy niż bałtycki, a zwykłego, norweskiego raczej nie polecam. Chyba że ktoś bardzo chce, albo nie ma dostępu do żadnego innego.

Smacznego.


Użytkownik Z.Milewski edytował ten post 30 styczeń 2022 - 19:50


#991 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 30 styczeń 2022 - 20:16

Wariacja na temat ceviche   :)

Ciekawy dodatek słodkiej papryki.

Jeśli mogę podpowiedzieć małe technikalium. Warto zrobić najpierw mix soli i soku z cytryny lub limonki (jest nieco słodsza). Do wyciśniętego soku sypiemy sól, mieszamy do rozpuszczenia i próbujemy. Celem jest osiągnięcie równowagi, czyli kwas staje się mniej kwaśny i zaczynamy wyczuwać smak soli. Dopiero wtedy polewać rybę. I druga uwaga - warto użyć czerwonej cebuli lub szalotki, mają mniej ostry smak i nie trzeba ich wcześniej nasalać, ryba jest dość słona.

Moja żona lubi też dodatek koperku, ale nigdy nie robiłem z papryką, nie wiem jak się zgrają.

Kiedyś podobnie zamarynowałem krewetki, też fajne



#992 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 30 styczeń 2022 - 22:20

Wariacja na temat ceviche   :)

Ciekawy dodatek słodkiej papryki.

Jeśli mogę podpowiedzieć małe technikalium. Warto zrobić najpierw mix soli i soku z cytryny lub limonki (jest nieco słodsza). Do wyciśniętego soku sypiemy sól, mieszamy do rozpuszczenia i próbujemy. Celem jest osiągnięcie równowagi, czyli kwas staje się mniej kwaśny i zaczynamy wyczuwać smak soli. Dopiero wtedy polewać rybę. I druga uwaga - warto użyć czerwonej cebuli lub szalotki, mają mniej ostry smak i nie trzeba ich wcześniej nasalać, ryba jest dość słona.

Moja żona lubi też dodatek koperku, ale nigdy nie robiłem z papryką, nie wiem jak się zgrają.

Kiedyś podobnie zamarynowałem krewetki, też fajne

Ceviche również uwielbiam, ale to zupełnie coś innego. Ceviche smakuje "na świeżo", rybę marynuję w limonce, dodaję awokado, cebulę, dużo świeżej kolendry i nieco chili, czasem trochę pomidorów.

Ten łosoś powyżej ma bliżej do polskiego śledzia marynowanego niż ceviche, przynajmniej w smaku. Wyglądzie zresztą też. Do łososia pasuje świeży koperek. I wolę cytrynę do łososia, limonka jest gorzko-słodkawa, a cytryna raczej kwaśna...ale co kto lubi oczywiście.


  • MaleX lubi to

#993 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4892 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 31 styczeń 2022 - 07:11

Błyskawiczna troć po trzebiatowsku - kroimy bardzo drobno cebulę, zalewamy na równo sokiem z cytryny dodajemy maggi albo sos sojowy, sól, cukier i pieprz, no  i cieniutko skrojoną troć - w ostateczności zeskrobaną.. i do słoika. Potrząsamy kilka minut i wkładamy do zamrażalnika razem z białą wódką. Proste? Wcale nie.. 

Są dwie możliwości - trunek mrozimy w butelce, albo w kieliszkach. Otrzymując finalnie dwa różne smaki. Troć pod wydział..   


  • korol i Z.Milewski lubią to

#994 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 31 styczeń 2022 - 10:03

Tak mi się skojarzyły cytryna i łosoś   :)

Muszę spróbować Twojego przepisu



#995 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 31 styczeń 2022 - 12:47

Błyskawiczna troć po trzebiatowsku - kroimy bardzo drobno cebulę, zalewamy na równo sokiem z cytryny dodajemy maggi albo sos sojowy, sól, cukier i pieprz, no  i cieniutko skrojoną troć - w ostateczności zeskrobaną.. i do słoika. Potrząsamy kilka minut i wkładamy do zamrażalnika razem z białą wódką. Proste? Wcale nie.. 

Są dwie możliwości - trunek mrozimy w butelce, albo w kieliszkach. Otrzymując finalnie dwa różne smaki. Troć pod wydział..   

Trochę bałbym się poświęcić troci na taki eksperyment, musiałbym najpierw spróbować :D !

Jeśli troć błyskawiczna, to tatar jest czymś najlepszym, do czego nie da się porównać tatara ani ze świeżo złowionego łososia bałtyckiego, ani z żadnej innej ryby. Wolę tatara drobno pokrojonego niż mielonego, do tego cebula drobno krojona i zasypana solą na 30 min. Sól, pieprz, żółtko jajka, trochę oliwy z oliwek  i żadnego, ale to absolutnie żadnego sosu sojowego ani maggi. Maggi zdominowuje całkowicie delikatny smak troci i trudni go odszukać z takim dodatkiem. No, chyba że kiedyś gdzieś spróbuję i posmakuje, osobiście nie poświęcę troci do mieszanki z maggi :lol: !

 

A jeśli jest więcej czasu, do świetny jest łosoś po szwedzku-gravlax (gravad lax?) tylko na taką rybę, potrzeba 2-3 dni czasu, dużo cukru, soli i koperku.


  • Kotwic lubi to

#996 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4892 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 31 styczeń 2022 - 14:13

Nic nie przykryje smaku świeżej ryby - spokojnie.. Próbowaliśmy jeść nawet całkiem na surowo - tak jak śledzie, ale bez konkretnej popitki bardzo różnie się kończyło  :) Sos sojowy to japoński i chiński standard, ichni wzmacniacz smaku.. o ile nieprzedawkowany..

 

Tatar momentalnie podchodzi wodą, ale jak "skrobanki" zaprawić sokiem i pieprzem, trochę odcisnąć i na razowy chleb z grubym masłem położyć - można się rozsmakować..


  • Byniek i Kotwic lubią to

#997 OFFLINE   Kotwic

Kotwic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGiżycko

Napisano 31 styczeń 2022 - 15:08


Najlepszy jest łosoś bałtycki, tutaj z braku laku użyłem łososia pacyficznego, który jest wyraźnie gorszy niż bałtycki, a zwykłego, norweskiego raczej nie polecam. Chyba że ktoś bardzo chce, albo nie ma dostępu do żadnego innego.

Nie podważam Twej opinii o "tych" poszczególnych łososiach.
Ciekaw jestem tylko wyjaśnień dotyczących przyczyn, dlaczego poszczególne gatunki/odmiany/rasy/formy/itd w sumie prostego mięsa łososiowatego aż tak się różnią.
Pytam, bo dane mi jest czasem mieć świeże ryby wielu gatunków, a i coś w handlu się zdarzyło, a ludek głupawy nawet nie zauważa różnicy pomiędzy sumem a sumikiem. :lol:



#998 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 31 styczeń 2022 - 15:52

Nie podważam Twej opinii o "tych" poszczególnych łososiach.
Ciekaw jestem tylko wyjaśnień dotyczących przyczyn, dlaczego poszczególne gatunki/odmiany/rasy/formy/itd w sumie prostego mięsa łososiowatego aż tak się różnią.
Pytam, bo dane mi jest czasem mieć świeże ryby wielu gatunków, a i coś w handlu się zdarzyło, a ludek głupawy nawet nie zauważa różnicy pomiędzy sumem a sumikiem. :lol:

Łososie bałtyckie, są wyraźnie delikatniejsze i bardziej tłuste niż łososie pacyficzne. Pacyficzne gatunki, przynajmniej te które jadłem, są wyraźnie twardsze, chudsze, w smaku określiłbym je, jako pośrednie między łososiem bałtyckim a morszczukiem. Mało tego, bywa że nawet łososie z Bałtyku, bardzo różnią się między sobą w smaku, niektóre "wysportowane" przypominają te pacyficzne, a innym bliżej w smaku do troci.

Norweskie w smaku nie są takie złe, tłuste i miękkie, leciutko zalatują mączką rybną, co praktycznie ginie np przy marynowaniu. Bardziej zniechęca do nich, świadomość jakości tego mięsa. Od lat praktycznie nie przyrządzam ich i nie kupuję, a spróbować gdzieś zdarza mi się bardzo rzadko, parę razy w ostatnich kilku latach.



#999 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3201 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 01 luty 2022 - 20:13

Zaległe

Załączone pliki



#1000 OFFLINE   MarcinMal

MarcinMal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 01 luty 2022 - 20:40

Schab suszony?
  • dkowal lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych