Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Gotujemy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1113 odpowiedzi w tym temacie

#1101 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 17 marzec 2024 - 15:27

Rewelacyjna cena. Jeśli to z polskiej wołowiny, to nie odbiega jakością od uznanych argentyńskiej czy urugwajskiej. Oczywiście trzeba mieć sporo wprawy w grillowaniu, bo łatwo nawet najlepsze mięsko zepsuć. 



#1102 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 17 marzec 2024 - 16:59

Panowie, po pierwsze steka nie powinno się smażyć na oliwie z oliwek. Ten olej tak jak i słonecznikowy ma niską temperaturę dymienia, a stek potrzebuje bardzo wysokiej lub na sucho na grillu. Najlepszy w Polsce olej do smażenia to niestety rzepakowy. Co do grillowania mięsa to należy je jak najczęściej przewracać.
  • JerryM i Ardoro lubią to

#1103 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 17 marzec 2024 - 17:42

Nie masz racji



#1104 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 17 marzec 2024 - 18:26

Prawidłowo to stek przewracamy jednokrotnie, mierząc jego temperaturę wewnętrzną. Dobry stek posiada w sobie tyle tłuszczu, że nie potrzeba żadnego dodatkowo. Ewentualnie mieszanka grubych pieprzy pod koniec procesu i finito. 



#1105 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 17 marzec 2024 - 20:53

Chyba nie ma nic prostszego, niż wołowy stek z grilla.

A tam gdzie prostota, kluczem jest jakość mięsa. Skoro ten stek jest jakościowo dobry, to tylko brać.


  • popper lubi to

#1106 OFFLINE   Warciany

Warciany

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • Imię:Artur

Napisano 17 marzec 2024 - 21:03

Ja kupuje regularnie w Lidlu rostbef lub antrykot, zwracam uwagę aby nie kupić mięsa, które niby dojrzewało 7 dni tylko takie co niby dojrzewało 21 dni. Nie mam na co narzekać a najlepsze, że moje dzieci wcinają aż im się uszy trzęsą



#1107 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 17 marzec 2024 - 21:11

Nie będę nikogo uczył smażyć mięsa ale jak komuś smakuje to w zasadzie nie ma znaczenia jak sobie przygotuje posiłek. Nie należy też sugerować się informacjami z sieci, steki smaży się w temperaturze 150-180C a oliwa dymi przy 210C zatem... Lubię jej orzechowy smak, lubię masło więc bastuje steki. Zrobienie steka to prościzna i chyba tylko kompletna sierota może to spaprać. Ja nigdy nie używałem termometru i nigdy nie popsułem mięsa. Zdecydowanie trudniej zrobić dobry wobler niż usmażyć kawał wołowiny nawet w punkt. 



#1108 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 17 marzec 2024 - 21:14

Chyba nie ma nic prostszego, niż wołowy stek z grilla.
A tam gdzie prostota, kluczem jest jakość mięsa. Skoro ten stek jest jakościowo dobry, to tylko brać.


Amen

#1109 ONLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 17 marzec 2024 - 21:40

Pączki smażone w  łoju baranim- takie tam z pamięci smakowej z dzieciństwa  :)

 



#1110 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 17 marzec 2024 - 21:51

Nie masz racji


Akurat źle trafiłeś. Niestety. Tym przez lata się zajmowałem, smażyć możesz na rafinowanej oliwie, na rzepakowym lub klarowanym maśle. Na reszcie również, ale to Twoje zdrowie.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 17 marzec 2024 - 21:55

  • Ardoro lubi to

#1111 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 17 marzec 2024 - 22:09

Ja akurat trafiłem dobrze. Oboje rodzice kończyli wydział technologii żywności na ART, ojciec specjalizacja mięso a matka mleko. Ojciec zaczynał zawodową pracę jako kierownik zakładu przetwórstwa mięsnego a kończył jako wiceprezesa PSS Społem, matka była kierownikiem laboratorium, czołowego bakutilu w Polsce. W moim domu kuchnia była zawsze na bardzo wysokim poziomie. Nie będę rozwijał się w temacie tłuszczów czy produktów ketonych powędzalniczych, ostatecznie węglowodorów powstały po spalaniu ropy naftowej... Wystarczy zdrowy rozsądek i zrozumienie podstawowych procesów jakie towarzyszą naszemu, codziennymi życiu :)

Zdrowia życzę i prędzej komukolwiek zaszkodzi papieros czy wędzony pstrąg niż dymek z patelni. 


  • robert0304 lubi to

#1112 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 17 marzec 2024 - 22:25

Nie będę się tu z Tobą sprzeczał, bo to nie miejsce. Pracowałem z najlepszymi technologami mięsnymi w tym kraju. Wielu z nich prostowało "moje" knajpy. Dwóch z nich ma tak wysoko rozwinięte zmysły, że potrafią podać bardzo dokladnie skład próbowanej kiełbasy, z przyprawami włącznie. Do dziś robią dla mnie marynaty. Co do ostatnich Twoich zdań, to pełna zgoda. Każdemu w życiu życzę smacznego, a są na tym świecie cuda na talerzach, szczególnie w przydomowych knajpach. Ja osobiście najbardziej lubię kuchnię turecką, i nie są to kebaby. Uwielbiam ich mięsa, przyprawy i rodzime owoce. Ta kuchnia pasuje mi bardziej nawet niż grecka. Polecam każdemu gdziekolwiek jest na świecie, jadać u lokalsów. Wyjątkowo w afryce trzeba uważać, ale ayran pozwala cieszyć się smakami.

#1113 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 17 marzec 2024 - 22:32

Tak szczerze, to cieszę się, że są również tutaj ludzie którzy doceniają dobre jedzenie. Niestety kiedyś nasze piękne trafycje umierają wśród młodych, karmionych w śmieciowych jadłodajniach.
  • jachu i Sławek77 lubią to

#1114 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 17 marzec 2024 - 23:13

Jestem daleki od sprzeczki ale wychowałem się w kuchni i potrafię gotować od dziecka. Przez pierwsze lata swojego życia mieszkałem z rodzicami w akademiku, wtedy był inny świat nie było internetu, zatem mam dziesiątki wujków i ciotek, którzy są z racji wieku i doświadczenia są cenionymi fachowcami i to nie w knajpach a największych zakładach produkcji żywności. Od dziecka uczestniczyłem w procesach związanych z żywnością, mieliśmy własną piekarnię i masarnię, mój dziadek był producentem warzyw a jego brat był piekarzem i cukiernikiem. Pewnie gdyby nie miłość do podwodnego świata to też byłbym żywieniowcem. Chodzi mi o to, że nie istnieje coś takiego jak "powinno się smażyć na..." gdyż można na wiele sposobów wytłumaczyć dlaczego nie itd... Ja osobiście uważam, że akurat mięso powinno się smażyć na tłuszczu naturalnym czyli wołowinę na łoju wołowym, baraninę na łoju baranim a wieprzowinę na smalcu. Kto inny powie, że smażenie jest niezdrowe bez względu na użyty tłuszcz a Ty będziesz lansował olej z pestek winogron czy olej z ryżu. W gotowaniu chodzi o smak, czasem o wygodę a wiele razy o dostępność składników. Knajpy czyli żywienie zbiorowe, rządzą się innymi prawami bo tak jak każdy inny biznes usług, nie pozwalają kierować się własnym gustem a obligują do uzyskania satysfakcji klienta, co w wielu przypadkach się totalnie nie łączy :) Jeszcze raz powtórzę ani przez chwilę nie chodzi mi sprzeczki. 


  • Adam K. lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych