Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Gotujemy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1113 odpowiedzi w tym temacie

#1061 OFFLINE   xjakub

xjakub

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Jakub

Napisano 18 grudzień 2022 - 23:59

Po pierwsze, to nie jest tzw. żurek, to inna potrawa! Po drugie, to danie wigilijne (dodatki: ewentualnie jajko + rozpuszczone masło). Czytałeś przepis?
Nie bądź gamoń :D:
Składniki:

  • 250 g włoszczyzny (marchewka, pietruszka, kawałek selera, kawałek pora lub cebula)
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżka suszonych grzybów
  • 2,5 szklanki zakwasu na barszcz
  • kminek
  • sól, pieprz
Składniki na zakwas:
  • 1 szklanka mąki żytniej
  • 1 szklanka mąki owsianej
  • skórka żytniego chleba
  • czosnek
Poważna konkurencja do zupy śledziowej. Dzięki za przepis!

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
  • MaleX lubi to

#1062 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 19 grudzień 2022 - 08:12

Tyle lat żyję i dalej nie potrafię określić prawidłowo różnicy między żurem a żurkiem. Może też trochę dlatego, że zależnie od regionu znaczą co innego, czasem tutejszy żurek jest tamtejszym żurem.

Wersja dla mnie brzmiąca najsensowniej to żur = zakwas na żurek albo zupa z żuru niezaprawiana śmietaną. Żurek to żur zaprawiany śmietaną.
Sprawę mi utrudnia fakt, że w domu nigdy żuru ani żurku nie było, tylko biały barszcz. :D

Zakwas robiony był z samej śruty żytniej (może być gruba mąka razowa ), a barszcz gotowany bez włoszczyzny, sama cebula, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, w wersji postnej zamiast mięsa były grzyby, zwykle zaprawiany śmietaną, do tego obowiązkowo ziemniaki okraszone cebulą podsmażoną na maśle (ewentualnie oleju).



#1063 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 19 grudzień 2022 - 09:23

Tyle lat żyję i dalej nie potrafię określić prawidłowo różnicy między żurem a żurkiem. Może też trochę dlatego, że zależnie od regionu znaczą co innego, czasem tutejszy żurek jest tamtejszym żurem.

Wersja dla mnie brzmiąca najsensowniej to żur = zakwas na żurek albo zupa z żuru niezaprawiana śmietaną. Żurek to żur zaprawiany śmietaną.
Sprawę mi utrudnia fakt, że w domu nigdy żuru ani żurku nie było, tylko biały barszcz. :D

Zakwas robiony był z samej śruty żytniej (może być gruba mąka razowa ), a barszcz gotowany bez włoszczyzny, sama cebula, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, w wersji postnej zamiast mięsa były grzyby, zwykle zaprawiany śmietaną, do tego obowiązkowo ziemniaki okraszone cebulą podsmażoną na maśle (ewentualnie oleju).

Tez miałem taki problem, ale kiedy poznałem ludzi z Podkarpacia, to zrozumiałem o co chodzi :). W tej potrawie ważny jest zakwas, z reguły znacznie gęstszy od normalnego (więcej ma mąki na dnie), dlatego nie zawsze wychodzi, kiedy użyjemy nieodpowiedniego. Zupa powinna być gęsta, trochę szklista w barwie i kwaśna. Oczywiście są różne sposoby przyrządzania, nie jest łatwo w necie znaleźć przepis na właśnie taki tradycyjnie wigilijny żur, ale podany wyżej jest ok. Poza postem bywał wzbogacany kiełbasą, raczej bez śmietany. 



#1064 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 grudzień 2022 - 10:57

Xjakub do żuru polecam ten zakwas.

Załączone pliki


  • MaleX lubi to

#1065 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 19 grudzień 2022 - 12:55

Ze sklepowych dobry jest produkcji Mosso



#1066 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 grudzień 2022 - 13:20

Ze sklepowych dobry jest produkcji Mosso


Może i dobry ale ten skład🤦

Załączone pliki



#1067 OFFLINE   elpojo

elpojo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 876 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 19 grudzień 2022 - 13:22

...daaawno zapomniana polewka konopna plus makiełki. Na szczęście do dziś na moim stole, polecam😇

 

Załączony plik  Resized_1000010085.jpeg   99,13 KB   20 Ilość pobrań

 

Gdybyś decydował się przygotowywać daj nzać na priv...



#1068 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 19 grudzień 2022 - 13:36

Grzegorz, sorbinian potasu nie jest szkodliwy dla człowieka, to powszechnie stosowany konserwant.

Nie twierdzę, że to jest domowy zakwas. Po prostu jak mnie najdzie chęć na żurek, to używam. Jak mam czas i np planuję świąteczny żurek, to robię swój.


  • GrzesM lubi to

#1069 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 grudzień 2022 - 13:53

Ja też nie kupuję sklepowego biorę od swojego dostawcy producenta 🤣. Awaryjnie kupuję tylko ten co poleciłem.

http://www.oblaty.pl/zur.html
  • MaleX i bartsiedlce lubią to

#1070 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2651 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 20 grudzień 2022 - 00:41

Tyle lat żyję i dalej nie potrafię określić prawidłowo różnicy między żurem a żurkiem. Może też trochę dlatego, że zależnie od regionu znaczą co innego, czasem tutejszy żurek jest tamtejszym żurem.
Wersja dla mnie brzmiąca najsensowniej to żur = zakwas na żurek albo zupa z żuru niezaprawiana śmietaną. Żurek to żur zaprawiany śmietaną.
Sprawę mi utrudnia fakt, że w domu nigdy żuru ani żurku nie było, tylko biały barszcz. :D
Zakwas robiony był z samej śruty żytniej (może być gruba mąka razowa ), a barszcz gotowany bez włoszczyzny, sama cebula, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, w wersji postnej zamiast mięsa były grzyby, zwykle zaprawiany śmietaną, do tego obowiązkowo ziemniaki okraszone cebulą podsmażoną na maśle (ewentualnie oleju).

Biały barszcz jest z zakwasu pszennego. Z żytniego to żurek.
  • strary, Byniek i Viking lubią to

#1071 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 20 grudzień 2022 - 07:26

Co raz to nowych rzeczy się dowiaduję, kilka lat temu zakwas na owsie wydawał mi się profanacją. :-)
Jedyny wniosek jaki się nasuwa to, że każdy region ma swoją definicję żuru, żurku i białego barszczu, a ogólnie to pewnie ponad 90% Polaków nie widzi różnicy i stosuje nazwy wymiennie jako synonimy.


  • bartsiedlce lubi to

#1072 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 20 grudzień 2022 - 13:09

Co raz to nowych rzeczy się dowiaduję, kilka lat temu zakwas na owsie wydawał mi się profanacją. :-)
Jedyny wniosek jaki się nasuwa to, że każdy region ma swoją definicję żuru, żurku i białego barszczu, a ogólnie to pewnie ponad 90% Polaków nie widzi różnicy i stosuje nazwy wymiennie jako synonimy.

 

Nawet nie chodzi o definicję tylko o przepis, bo nazwa bywa stosowana wymiennie (niestety). Natomiast jest duża różnica w smaku i sposobie przyrządzania, między potrawą, która w wielu regionach nazywa się barszcz biały (dla niektórych żurek), a żurem który znam z południa Polski (też może być żurek ,w żadnym przypadku barszcz :)), i którego przepis linkowałem.

Zakwas na żur kupuję na jednym z warszawskich bazarów, i co ciekawe, w ofercie są dwa różne, o dwóch różnych nazwach: żur wiejski (ten biorę) i barszcz biały - w butelce wyglądają podobnie. Przerobiłem sporo tzw. sklepowych z gorszym skutkiem.


Użytkownik MaleX edytował ten post 20 grudzień 2022 - 13:23


#1073 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 09 styczeń 2023 - 18:39

Hej, używa ktoś z Was patelni żeliwnych? Niedawno przeszedłem z kuchenki gazowej na indukcję i już mnie nerw bierze na patelnie aluminiowe. Zainteresowały mnie żeliwne, podobno poza większymi wymaganiami związanymi z pielęgnację bija na głowę patelnie aluminiowe z powłokami. Nawet kupiłem siostrze ukraińską żeliwną pod choinkę ale nie znam opinii, bo jeszcze nie używała :)



#1074 OFFLINE   matysznak

matysznak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • LokalizacjaWPR
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Matysek

Napisano 09 styczeń 2023 - 18:44

Hej, używa ktoś z Was patelni żeliwnych? Niedawno przeszedłem z kuchenki gazowej na indukcję i już mnie nerw bierze na patelnie aluminiowe. Zainteresowały mnie żeliwne, podobno poza większymi wymaganiami związanymi z pielęgnację bija na głowę patelnie aluminiowe z powłokami. Nawet kupiłem siostrze ukraińską żeliwną pod choinkę ale nie znam opinii, bo jeszcze nie używała :)

Tylko żeliwne/stalowe, żadne powłoki i jak najdalej od aluminium, ale na indukcji to chyba raczej ciężko.... Chyba ze o czymś nie wiem. Tak patelnie trzeba oczywiście odpowiednio przygotować. 


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Byniek i Grzegorz B. lubią to

#1075 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 09 styczeń 2023 - 18:49

Czyste stalowe kojarzą mi się z przywieraniem potraw, podobno żeliwne (odpowiedni przygotowane) są lepsze pod tym kątem. A tą żeliwną siostry przepalałem jej na indukcji zgodnie z instrukcją od sprzedawcy i bardzo dobrze się nagrzewała.


Użytkownik Grzegorz B. edytował ten post 09 styczeń 2023 - 18:55


#1076 OFFLINE   matysznak

matysznak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • LokalizacjaWPR
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Matysek

Napisano 10 styczeń 2023 - 06:50

Czyste stalowe kojarzą mi się z przywieraniem potraw, podobno żeliwne (odpowiedni przygotowane) są lepsze pod tym kątem. A tą żeliwną siostry przepalałem jej na indukcji zgodnie z instrukcją od sprzedawcy i bardzo dobrze się nagrzewała.

Żeliwo to też forma stali :) Węgiel + żelazo - kwestia proporcji węgla. 

I stalową i żeliwną trzeba odpowiednio przygotować. 


  • Byniek lubi to

#1077 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 10 styczeń 2023 - 10:37

Patelnie żeliwne generują sporo zachodu, trzeba je pieścić i dbać o nie. Nie da się na żeliwie smażyć całkowicie bez tłuszczu, długo się nagrzewa, osiąga wysokie temperatury, długo stygnie. Do smażenia steka, czy kaczej piersi, super, ale do powolnego usmażenia mielonego nie bardzo. 

 

Dzisiaj chyba najlepszym kompromisem są patelnie "gastronomiczne", czyli z polerowanej stali szlachetnej, albo z powłokami tzw. "kamiennymi" lub ceramicznymi. 


  • MaleX i Byniek lubią to

#1078 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 10 styczeń 2023 - 10:56

Do domu mam z powłoką "kamienną", a na ognisko małą żeliwną.



#1079 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 09 kwiecień 2023 - 13:32

Tavakkul zrobił "grilla"    :) 

 

Zapraszam na film :

 


Użytkownik M a r a s edytował ten post 09 kwiecień 2023 - 13:33

  • BOB lubi to

#1080 OFFLINE   Byniek

Byniek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaWyszków
  • Imię:Zbigniew
  • Nazwisko:Kołczyk

Napisano 26 wrzesień 2023 - 18:26

Nie mogę znależć przepisu na śledzie wczosnku w/g huberta (p. Wierzbicka) b, proszę o pomoc.

pozdrawiam byniek wraz ze swoją sklerozą






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych