Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#1181 OFFLINE   CreativCounter

CreativCounter

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 04 wrzesień 2019 - 20:33

Tomi

 

Który model lowrance może być odpowiednikiem tego humminbirda ?

Zadam Ci kolego inaczej pytanie. Która marka adidas może być odpowiednikiem Reebok?



#1182 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 wrzesień 2019 - 21:02

oj @goldi1231..rozumiem ze na poczatku cos ciezko ogarnac ,ale Twoje pytania rodza smiech i placz zarazem... znajdzie na jb wszystkie odp, moze bez tej odnosnie lawicy i drapieznika pod nia. - te musisz sam znalezc
- chirp jak wyguglujesz badz poszukasz na jb to - lepsza separacja obiektow, w skrocie czyli ryba na dnie jest zaznaczona jako ryba a nie mini mulda , badz dwie w toni nie jako gruby banan ale dwa ciensze bananki
-DI obrazuje inaczej niz tradycyjny , tam sa zazwyczaj kropki , a fisch reval tez mozsze poszukac,- nakladka obrazu z 2d na DI
-DI to wazka wiaska w porownaniu do tradycyjnej 80-200kz ,z tad tez masz mniej ryb nia niej przeniesionych z 2d.
ryby na fotkach widac , czy sa to plotki , karasie czy okonie to nie wiem i tylko nieliczni "miszczowie" sa wstanie to odroznic, szukaj czytaj , odpowiedzi jest tu pelno


Lepiej się pośmiać niż płakać.
Po prostu pytam nie robię z siebie madrali, tylko pisze jak jest.
Pytania są po to by pomóc, a ostatnio pływam ryby nie łowię, nie mogę znaleźć albo nie potrafię zinterpretować obrazu ne echo.
Nie potrafię wyodrębnić łuków sandaczowych, albo stąd okonki itd.
Pytania na pewno są śmieszne, ale tylko dla tych którzy mają o tym pojęcie.
Widzę że długa droga aby chociaż mieć jakąś pewność gdzie się zatrzymać.

#1183 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1187 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 04 wrzesień 2019 - 21:08

Tomi

 

Zadam Ci kolego inaczej pytanie. Która marka adidas może być odpowiednikiem Reebok?

A coś mądrzejszego masz do napisania ? 



#1184 OFFLINE   CreativCounter

CreativCounter

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 04 wrzesień 2019 - 21:13

A coś mądrzejszego masz do napisania ? 

Wypowiedziałem się na ten temat wystarczająco.



#1185 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 wrzesień 2019 - 21:15

Maciek_K. Dziękuję bardzo po raz kolejny za pomoc w zrozumieniu echa. Pytam bo echo kosztowało trochę, a ja nie potrafię odnaleźć ryb, na echu pełno łuków nie wiadomo od czego, nie wiadomo gdzie stanąć. Próbuję łowić przy różnych obrazach na sondzie i nie przynosi to efektu. Na lekko, na ciężko, na 4 m, na 6 i 8metrach. Nawet kupiłem dzisiaj 4 woblery na różne głębokości, może coś pomogą.
Podpowiedź jakie okna wybrać na wyświetlaczu np Di, Si 2d czy 200khz czy medium, niski czy wysoki chirp.
Zamówiłem też SS3D aby mieć lepszy obraz dna.
Pozdrawiam

#1186 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 wrzesień 2019 - 21:24

Maciek_K kolego na tym obrazie który opisaleś, myślałem że na DI ryba będzie pokazana w całości w kolorze żółto czerwonym. Tu jest po bokach żółto czerwono a na środku szaro. Myślałem że to kamień, po którego bokach są ryby.
Widzę że się myliłem więc lepiej się pytać i słuchać mądrzejszych bardziej doświadczonych.

#1187 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3535 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 04 wrzesień 2019 - 21:33

Który model lowrance może być odpowiednikiem tego humminbirda ?oczywiście +-


Nie da się tego tak na wprost porownać wg mnie.
W teorii - Lowrance Elite (bo odpowiednikiem Lowrance HDS Live jest HB Solix), ale to tylko teoria, praktyka jest gdzieś pomiędzy (sam używam HB Helixa, ale nie używałem Elite, ani HDS Carbon czy Live, więc się nie wypowiem).

#1188 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 04 wrzesień 2019 - 21:44

Ja echosond używam już z 6 lat i dalej nie umiem w Odrze sandaczy namierzyć. Raz się udało w zeszłym roku, cały sezon jeszcze przede mną
  • goldi1231 lubi to

#1189 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1187 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 04 wrzesień 2019 - 22:31

Nie da się tego tak na wprost porownać wg mnie.
W teorii - Lowrance Elite (bo odpowiednikiem Lowrance HDS Live jest HB Solix), ale to tylko teoria, praktyka jest gdzieś pomiędzy (sam używam HB Helixa, ale nie używałem Elite, ani HDS Carbon czy Live, więc się nie wypowiem).

Ok to mi wystarczy dziękuję .



#1190 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 04 wrzesień 2019 - 23:03

Maciek_K. Dziękuję bardzo po raz kolejny za pomoc w zrozumieniu echa. Pytam bo echo kosztowało trochę, a ja nie potrafię odnaleźć ryb, na echu pełno łuków nie wiadomo od czego, nie wiadomo gdzie stanąć. Próbuję łowić przy różnych obrazach na sondzie i nie przynosi to efektu. Na lekko, na ciężko, na 4 m, na 6 i 8metrach. Nawet kupiłem dzisiaj 4 woblery na różne głębokości, może coś pomogą.
Podpowiedź jakie okna wybrać na wyświetlaczu np Di, Si 2d czy 200khz czy medium, niski czy wysoki chirp.
Zamówiłem też SS3D aby mieć lepszy obraz dna.
Pozdrawiam

 

 

2D i DI to podstawa jak dla mnie. SI to szuaknie ciekawych miejscowek czytanie dna. CO do czestotliwości to wszystko zależne jest przynajmniej dla mnie od głębokości.
okonie na jeziorach praktycznie zawsze sa przyklejone przy dnie i nad dnem. A u ciebie wiekszosc zapisów to toń



#1191 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 05 wrzesień 2019 - 06:24

Który model lowrance może być odpowiednikiem tego humminbirda ?oczywiście +-

Zobacz moje wcześniejsze posty w tym wątku, gdzie była zgadywanka jakie echo/przetwornik dało taki obraz. Jak dla mnie HB mega+ jest bardzo fajne ale wysokie khz to na płytką wodę. Druga sprawa HB obrazuje detale po prostu większe - zwłaszcza w porównaniu do sonaru bocznego Lowrance. Ta sztuczka pozwala generować wizualnie doskonalsze detale na dnie. Jeżeli miałbym szukać odpowiednika dla tego obrazowania Mega, to będzie to Carbon/Hds Live+ SS3D. To działa na każdej głębokości śródlądowej praktycznie.

 

Maciek_K. Dziękuję bardzo po raz kolejny za pomoc w zrozumieniu echa. Pytam bo echo kosztowało trochę, a ja nie potrafię odnaleźć ryb, na echu pełno łuków nie wiadomo od czego, nie wiadomo gdzie stanąć. Próbuję łowić przy różnych obrazach na sondzie i nie przynosi to efektu. Na lekko, na ciężko, na 4 m, na 6 i 8metrach. Nawet kupiłem dzisiaj 4 woblery na różne głębokości, może coś pomogą.
Podpowiedź jakie okna wybrać na wyświetlaczu np Di, Si 2d czy 200khz czy medium, niski czy wysoki chirp.
Zamówiłem też SS3D aby mieć lepszy obraz dna.
Pozdrawiam

Nie wiem, czy SS3D pomoże uzyskać lepszy obraz na tych samych zasięgach co 3in1. Jak dajesz duży zasięg, to wtedy widzisz strukturę a nie da rady zobaczyć większości ryb- za duży obszar do odwzorowania na ekranie. Jeżeli strzelasz sygnałem blisko- to 800khz daje ci bardzo dobrą detalizację. Poza tym jeżeli chciałeś uzyskać lepsze obrazowanie ryb na tle dna w sonarze 2D, trzeba było pytać i ewentualnie kupić Airmar TM150.

Co do okienek- mam nadzieję że jutro będę na wodzie i jakieś screeny przywiozę.



#1192 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5482 postów
  • Imię:adam

Napisano 05 wrzesień 2019 - 06:29

@Goldi1231 pamiętaj że echosondy ryb nie lowi, A jedynie możesz dzięki niej rozpoznać lowisko-uksztaltowanie dna, obiekty na dnie i w toni. Znalezienie lewicy i pod nią grubych łuków, czy tez mega bana suma, bądź prawdopodobnego sandacza przy dnie nie jest gwarancją, że jak rzucisz przynętę to tą rybę zlowisz co widzisz na echu. Rybka może akurat mieć aktualnie sieste po obiedzie, bądź drzemkę, albo mieć wywalone po całości na podawane przynety... taki to sport. Zapisy ryb na echu też nie gwarantują Brań. Wielokrotnie lapalem ryby na miejscowokach, gdzie echo nic niepokazywalo ... ostatnio np. Na bajorze było z 8 lodzi. Jedni lowili (probowali) na 3-4m drudzy na 8-10m. Nikt nic nie lowil... poplywalem z godzinę z nosem w echu i według zapisów, większość ryb stała.miedzy 6-7m. Obralem tą głębokość za.kurs i polapalem ...także echo pomaga , ale.nie lowi. 3d też nie zlowi. Ładniej namulje SI i nic ponad to

#1193 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 05 wrzesień 2019 - 06:42

Siarq próbowałeś z opadu na 6-7m łapać? Czy plywales w trollingu!? . Wiem, że echo ryb nie łapie, ale można odszukać fajne miejsca tylko trzeba trochę praktyki i wprawy. Na moich zrzutach, które dołączyłem jest pełno ryb na zapisach, próbuję się zatrzymać, porzuca i nic. Ryby są podniesione i ciężko się łowi z opadu aby gumę prowadzić w toni. Zamówiłem woblery i spróbuję w trollingu, może wtedy będą jakieś efekty.

#1194 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 05 wrzesień 2019 - 09:04

witam

 

jak ustawić echosondę HDS Live aby pokazywało ławicę ryb a pod nią drapieżniki. Kombinuję w ustawieniach, ale nic nie wychodzi.

czy ktoś z was używa HDS Live?

Pomógł by mi w ustawieniu abym dobrze interpretował obrazy. Wiem, że na wodzie trzeba dostroić, ale na początek byłbym mądrzejszy.

Do czego służy chirp, czy pływać na 200khz, czy na chirp, czy pływać z opcją fishreveal. Na moich ustawieniach widzę pełno jakiś łuków, nie potrafię wyłuskać odpowiednich i czy w ogóle są?

Załączę zdjęcia.

Często widać na zwykłym obrazowaniu jakieś ryby, a na DI + fihreveal widać odwrotnie.

Pomoże ktoś w ustawieniach?

 

Fajny zapis na pierwszym zdjęciu od lewej w drugim rzędzie od góry. Gruby łuk, jest szansa że to drapieżnik atakujący kulę drobnicy.  



#1195 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 05 wrzesień 2019 - 13:25

Gruby łuk na tym screenie oddala się od ławicy. Tak to mniej więcej wygląda w obrazowaniu echosond- najnowsze dane są po prawej stronie okna sonaru 2D. Ale faktycznie, może coś tam na rzeczy być, choć nie wiem czy łódka się nie zatrzymała a to skutkuje rozciągnięciem obrazu


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 05 wrzesień 2019 - 13:26

  • goldi1231 lubi to

#1196 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 wrzesień 2019 - 20:56

witam

podsyłam kolejne zdjęcia z dzisiejszej wyprawy. Proszę o kilka interpretacji i czy warto by się gdzieś zatrzymać?

 

1. Załączony plik  Screenshot_2019-09-07_1.jpg   37,36 KB   18 Ilość pobrań

2. Co to może być na bocznym?

Załączony plik  Screenshot_2019-09-07_2.jpg   32,14 KB   19 Ilość pobrań

3. Załączony plik  Screenshot_2019-09-07_3.jpg   37,83 KB   20 Ilość pobrań

4. Podpisałem jako ryba, ale nie jestem pewny?

Załączony plik  Screenshot_2019-09-07_4.jpg   34,57 KB   22 Ilość pobrań

 

i jeszcze na DI

Załączony plik  Screenshot_2019-09-07_5.jpg   20,92 KB   23 Ilość pobrań

 

5. Co to za niebieskie smugi na DI? 

Załączony plik  Screenshot_2019-09-07_6.jpg   33,01 KB   23 Ilość pobrań

 

pozdrawiam



#1197 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 wrzesień 2019 - 12:19

Jeżeli nie było tego jeszcze- coś dla pokazania zasad interpretacji sonaru bocznego.

Załączony plik  SI distance.gif   68,37 KB   37 Ilość pobrań


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 09 wrzesień 2019 - 12:19


#1198 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 wrzesień 2019 - 12:25

Jeżeli nie było tego jeszcze- coś dla pokazania zasad interpretacji sonaru bocznego.

attachicon.gif SI distance.gif

 

super rysunek, który jasno pokazuje działanie SI.



#1199 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 wrzesień 2019 - 12:49

Na tym materiale jest kilka podpowiedzi odnośnie obiektów na dnie oraz oczywiście ryb i cieni jako metody oceny danych.

 

Oczywiście materiał lokuje produkt, nie pokazuje konkretów, ot cała Ameryka....


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 09 wrzesień 2019 - 12:56


#1200 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 10 wrzesień 2019 - 16:16

Oj co w takim razie ryby wymysla, aby sie przed taka technologia schowac ?


  • FABIO_ lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych