Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Panel słoneczny dla wędkarza - czyli jakie macie doświadczenia z fotowoltaiką?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
107 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 maj 2017 - 21:13

Są agregaty na LPG, w przyczepie i kuchenkę i lodówkę tym nakarmisz.............



#22 OFFLINE   mmedenski

mmedenski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 197 postów

Napisano 09 maj 2017 - 21:24

Przyczepę masz więc to ma sens. Pogadaj ze sprzedawcą by dobrał odpowiedni zestaw i podał Ci konkretnie ile A z nigo możesz uzyskać w ciągu doby.Z tego co wiem, w zależności od panela i regulatora możesz uzyskać 8 do 14A/h max przy mocy panela 250-280w, w idealnym nasłonecznieniu. Ilość godzin słonecznych dla danego regionu możesz sprawdzić tu:
http://www.weatheron...LANG=pl&MOD=tab

Naogól nasłonecznienie w wielu rejonach w lipcu i sierpniu jest niższe niż w czerwcu czy maju.
U mnie latem to śr. ok 8 godz/h.
O ile nie trafisz na kiepską pogodę z rzędu, to przy dobrze przeliczonym zestawie, da radę. Albo pomyśl nad mocniejszym plus 3 aku, ale to już zabawa

#23 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 maj 2017 - 22:03

Przyczepę masz więc to ma sens. Pogadaj ze sprzedawcą by dobrał odpowiedni zestaw i podał Ci konkretnie ile A z nigo możesz uzyskać w ciągu doby.Z tego co wiem, w zależności od panela i regulatora możesz uzyskać 8 do 14A/h max przy mocy panela 250-280w, w idealnym nasłonecznieniu. Ilość godzin słonecznych dla danego regionu możesz sprawdzić tu:
http://www.weatheron...LANG=pl&MOD=tab

Naogól nasłonecznienie w wielu rejonach w lipcu i sierpniu jest niższe niż w czerwcu czy maju.
U mnie latem to śr. ok 8 godz/h.
O ile nie trafisz na kiepską pogodę z rzędu, to przy dobrze przeliczonym zestawie, da radę. Albo pomyśl nad mocniejszym plus 3 aku, ale to już zabawa

zastanawiałem się nad dwoma panelami o mocy 200-280W i trzecim aku, do tego regulator pozwalający ładować dwa akumulatory jednocześnie z programowanym procentowym podziałem prądu. z informacji które znalazłem do tej pory, wynika iż takie występują jako regulatory PWM. teraz muszę "przegwałcić" dwa tematy - panele (poli czy mono), regulatory (PWM kontra MPPT). z jednej strony monokryształ ma większą wydajność od polikryształu, z drugiej zaś polikryształ (podpieram się tekstem cytowanym w pierwszym poście) może mieć większą wydajność w pochmurne dni. MPPT lepiej reguluje ładowanie, PWM pozwala (niektóre modele) ładować dwa akumulatory. dlaczego informacji szukam także i tutaj? ano dlatego, że wierzę w Waszą bezinteresowność. sprzedawca to często tylko sprzedawca. z czegoś żyć musi, a zadowolenie (tudzież niezadowolenie) klienta miewa za sobą, tuż poniżej pleców ;-)


Użytkownik StCroix edytował ten post 09 maj 2017 - 22:11


#24 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 10 maj 2017 - 05:59

Krzysiek, technologia nie ma dla ciebie znaczenia. Nie przy w tej skali. Przy całkowitym zachmurzeniu moc paneli spadnie i tak w okolice 10%. Nic nie naładujesz.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 10 maj 2017 - 06:00


#25 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 10 maj 2017 - 09:01

to chyba do mnie. 

pomyliłeś imię Pawle, choć nic się z tego powodu nie stało.

podobne zdanie wyraził pewien właściciel firmy budującej duże instalacje dla domów, szkół i innych odbiorców. mimo, iż sam sprzedaje panele, akcesoria i na zlecenie tworzy całe systemy, sugerował abym nie przepłacał za markowy panel monokrystaliczny. wyraził opinię, iż w moim przypadku lepiej kupić dobrej klasy polikryształ. różnica kosztów jest spora więc pójdę tą drogą.


Użytkownik StCroix edytował ten post 10 maj 2017 - 09:03


#26 OFFLINE   Marchisio

Marchisio

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 291 postów

Napisano 10 maj 2017 - 13:54

Ja jako elektryk kupiłbym dodatkowy aku, panele na dzień dzisiejszy to porażka niestety. 250W wydajności to chyba na Sacharze będzie, u nas jak ten panel 250W bedzie srednio dawal w ciagu dnia 100W to już będzie super. I od tego odejmij straty na kablach, regulatorze i układzie ładującym weź też pod uwagę jeżeli masz żelowy aku czy będzię układ ładowania do niego dostosowany( ogranicznie prądu). Kwestia wymiarów takiego panela też jest ważna , żeby to miało jako tako działać to trzeba ze trzy takie panele i  szczęście do dobrej pogody



#27 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 10 maj 2017 - 14:56

to chyba do mnie. 

pomyliłeś imię Pawle, choć nic się z tego powodu nie stało.

Rzeczywiście, przepraszam.



#28 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 10 maj 2017 - 14:59

 250W wydajności to chyba na Sacharze będzie, u nas jak ten panel 250W

Moc mierzona jest według normy - 1000W na mkw, promienie padają prostopadle do panela, temperatura ogniw 25st. C. Wraz ze wzrostem temperatury sprawność nieco spada.


Użytkownik psulek edytował ten post 10 maj 2017 - 15:01


#29 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 10 maj 2017 - 17:37

Koszty nie są takie wysokie jeżeli masz przyczepę :good: to masz powierzchnie  na olx są urzywane  panele za śmieszne pieniądze ok 100 zł na ramie sztywnej.

Ostatnio gośćiu miał nawet elastyczne, zwijane jak roleta długie chyba na 3 m za 3 stówki z 200 wat miały i ponad  3metry długie ,jakby założył 3 szt takich  paneli to było by git  :D i do tego MTTP bo w pochmurne dni niby lepiej sobie radzą



#30 OFFLINE   Marchisio

Marchisio

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 291 postów

Napisano 10 maj 2017 - 22:17

W pochmurne dni nie masz prądu w ogóle
  • psulek lubi to

#31 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 11 maj 2017 - 09:36

zamówiłem zestaw i w lipcu (bo na dłużej - czyli z przyczepą - wybiorę się w pogoni za sumem) zdam relację. (chyba, że nie wytrzymam i w czerwcu pojadę nękać sandacze).

 

tak jak wspomniał Paweł, moc mierzy się według normy 1000W na metr kwadratowy. do tego stosuje się odpowiedni algorytm i z wyliczeń jakie otrzymałem z kilku źródeł (firmy budujące instalacje fotowoltaiczne) wychodzi, że przy zastosowaniu panela o mocy 280W uzyskam ok. 1100W mocy (średnia dobowa wartość mocy w skali roku, przy czym w okresie letnim wartość ta może być nieznacznie wyższa, zaś w pozostałych miesiącach niższa).

biorąc pod uwagę koszt, mogę dokupić drugi panel o podobnej mocy, a i tak będzie znacznie taniej aniżeli agregat prądotwórczy.


  • Guzu lubi to

#32 OFFLINE   Marchisio

Marchisio

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 291 postów

Napisano 11 maj 2017 - 10:48

1100W z 250W panela? Nie obraź sie ale bredzisz jak poyłuczony :) 

Przy nasłonecznieniu 1100W/m2 otrzymasz te 250W czyli przy mega dobrych warunkach przez moze dwie godziny dojdzie do tych 200+ , przy pochmurnym dniu szkoda gadać. Jakie bedzie napiecie wyjsciowe z panela 12 czy wiecej, bo to tez istotne. Jak zainstalujesz to opisz co i jak ale tak jak pisałem sądze że to rozwiazanie sie nie sprawdzi , to zbyt piękne. Pomijam koszty inwestycyjne w stosunku do uzyskanej energii, najlepsze i najprostsze rozwiazanie to dwa dodatkowe aku lub nawet trzy , ladujesz w domu i masz spokój, a tutaj wydasz kase bedzie lekko pochmurno i lipa.



#33 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 11 maj 2017 - 11:14

tutaj zobaczysz co może zasilić panel o podobnej mocy. niczego nie zasilam (ogrzewanie, kuchenka idą w gazie, oświetlenia w zasadzie nie potrzebuję względnie do tego celu używam jakiegoś 200-250 Ah noname'a).

 

kilka/kilkanaście akumulatorów to raczej gdybym prowadził działalność gospodarczą (handel źródłami energii) ma sens, nie na rybach.

jako elektryk wyraziłeś swoją opinię, ja zaufałem opinii ludzi budujących systemy fotowoltaiczne, a życie zweryfikuje ten krok. 

wierz mi, to nie jest tak, że napaliłem się na wydanie pieniędzy bo pewnie jak inni... nie cierpię na ich nadmiar. po prostu szukam sensownego rozwiązania na dłuższe wyjazdy w ciepłym i słonecznym okresie. zakładam też (może naiwnie), że ludzie którzy się tym zajmują, mają o tym pojęcie.


Użytkownik StCroix edytował ten post 11 maj 2017 - 11:14


#34 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 11 maj 2017 - 11:53

zamówiłem zestaw i w lipcu (bo na dłużej - czyli z przyczepą - wybiorę się w pogoni za sumem) zdam relację. (chyba, że nie wytrzymam i w czerwcu pojadę nękać sandacze).

 

mocy 280W uzyskam ok. 1100W mocy (średnia dobowa wartość mocy w skali roku, przy czym w okresie letnim wartość ta może być nieznacznie wyższa, zaś w pozostałych miesiącach niższa).

 

Raczej chodziło o to, że uzyskasz średnio 1,1kWh energii na dobę, czyli zakładając średnią długość dnia 12h, to średnia moc będzie ~90W. W lecie pewnie więcej, bo nasłonecznienie lepsze i dzień dłuższy. 


Użytkownik psulek edytował ten post 11 maj 2017 - 11:59


#35 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 11 maj 2017 - 12:46

odsłuchałem fragment jednej z rozmów...

wyliczono to tak: 280 W z panela, razy 4 (dlaczego akurat 4 nie wiem, ale tak samo nie wiem - i pewnie mało kto wie - dlaczego pewien rozczochrany jegomość założył, że to właśnie E=mc2, a nie np. D=coś tam x coś tam3, a mimo to wszyscy to akceptują). wychodzi z tego, że mogę uzyskać średnio 1100W/dobę (tak, Watt'ów) mocy możliwych do pchania w akumulator. takimi danymi dysponuję (takie mi przedstawiono w niezależnych źródłach) i tak, jak z E=mc2, tak i z tym nie zamierzam dyskutować.

ktoś to przecież wylicza, a duże systemy solarne funkcjonują w wielu miejscach (yachty, systemy alarmowe, systemy zasilania awaryjnego i różne inne), prawda?

 

pomijając wszystko. zamówiłem, zapłaciłem, a niespełna 1300 PLN'ów za kompletny zestaw z okablowaniem nie jest majątkiem. w najgorszym wypadku zamontuję to na balkonie i cały rok będę dla zabawy świecił lampki choinkowe ;-)


Użytkownik StCroix edytował ten post 11 maj 2017 - 12:52

  • Maciej_K i Sławomir lubią to

#36 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 11 maj 2017 - 13:13

1100W na dobę to nic nie mówi , może 1,1kWh? To juz ma sens , wychodzi z tego 100W na godzinę średnio, czyli w szczycie ponad 200W a np po południu ledwie 50W. Jak podłączysz akumulator o godzinie 14 do ładowarki to nie ma takiej opcji żeby 100Ah akumulator naładował Ci się naładowal do pełna do wieczora. ja za ta kase kupiłbym 3 akumulatory i miał spokój, bez oglądania się na słońce



#37 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 11 maj 2017 - 13:34

pisałem już, że mam dwa akumulatory. jeden pływa, drugi się ładuje. pisałem też, że planuję dłuższy wyjazd. tydzień, dwa, może dłużej. wyobrażasz sobie ciąganie przyczepy + jeszcze jednej przyczepy z akumulatorami? taki zestaw nie przejdzie. już teraz ledwo się mieszczę w 4250 DMC.



#38 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 11 maj 2017 - 14:43

Irek, na prostą logikę to nie ma opcji żeby panel uzyskał moc 4xnominalną i to przez całą dobę, chyba że w przestrzeni kosmicznej. Być może ktoś się przejęzyczył. Zakładam, że odróżnia W od Wh i energie od mocy, bo inaczej by źle świadczyło jeżeli zajmuje się tą branżą.


  • crizz100 lubi to

#39 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 11 maj 2017 - 15:33

pisałem już, że mam dwa akumulatory. jeden pływa, drugi się ładuje. pisałem też, że planuję dłuższy wyjazd. tydzień, dwa, może dłużej. wyobrażasz sobie ciąganie przyczepy + jeszcze jednej przyczepy z akumulatorami? taki zestaw nie przejdzie. już teraz ledwo się mieszczę w 4250 DMC.

 

Ok luzik nie ma co sie denerwować :) Jakiego czasu oczekujesz na naładowanie jednego akumulatora , jeden dzień?  Jezeli tak to masz około 10h gdzie jako tako będzie świeciło słońce o ile nie bedzie nic zasłaniało ale pamiętaj że zmienia się kąt padania promieni na panel chyba że bedziesz miał układ lub ręcznie przestawiał go wschód zachód i odchylenie pion poziom co raczej odpada. Te 100W przy ładnym słońcu bez chmurek da Ci przez 10h , okolo 80Ah zakładając że z panela wychodzi 14,4V i nie wymaga konwersji przez układ pośredniczący który powodowałby straty. 

Uważam że jak będzie piękne słońce i błękitne niebo bez chmur to doładuje Ci ten akumulator tak w 70% , jezeli będzie gorsza pogoda to nic z tego nie będzie niestety



#40 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 11 maj 2017 - 16:36

Irek, na prostą logikę to nie ma opcji żeby panel uzyskał moc 4xnominalną i to przez całą dobę, chyba że w przestrzeni kosmicznej. Być może ktoś się przejęzyczył. Zakładam, że odróżnia W od Wh i energie od mocy, bo inaczej by źle świadczyło jeżeli zajmuje się tą branżą.

 

Paweł, naprawdę nie wiem dlaczego tak się to przelicza. nie mam pojęcia czy i jeśli tak, to co kompensuje energię słoneczną w panelu/regulatorze ładowania.

takie informacje uzyskałem z kilku źródeł, a jak to wyjdzie w praktyce zobaczymy.

 

 

Ok luzik nie ma co sie denerwować :) Jakiego czasu oczekujesz na naładowanie jednego akumulatora , jeden dzień?  Jezeli tak to masz około 10h gdzie jako tako będzie świeciło słońce o ile nie bedzie nic zasłaniało ale pamiętaj że zmienia się kąt padania promieni na panel chyba że bedziesz miał układ lub ręcznie przestawiał go wschód zachód i odchylenie pion poziom co raczej odpada. Te 100W przy ładnym słońcu bez chmurek da Ci przez 10h , okolo 80Ah zakładając że z panela wychodzi 14,4V i nie wymaga konwersji przez układ pośredniczący który powodowałby straty. 

Uważam że jak będzie piękne słońce i błękitne niebo bez chmur to doładuje Ci ten akumulator tak w 70% , jezeli będzie gorsza pogoda to nic z tego nie będzie niestety

 

ależ ja się nie denerwuję. przypominam tylko, że wcześniej pisałem o posiadaniu dwóch akumulatorów już teraz i braku możliwości (jak i chęci) przewożenia ich dużej ilości.

z panela wychodzi wyższe napięcie, regulator ustawia napięcie ładowania automatycznie dostosowując je w zależności od stosowanego akumulatora. trzeba tylko określić jaki rodzaj akumulatora jest ładowany (zamknięty ołowiowy, wentylowany, żelowy, NiCd).

można zakupić (zbudować) układ śledzenia słońca. gdzieś już o tym czytałem,  muszę tylko znaleźć informacje na ten temat. zdaje się, że jest kilka opcji. min. na silniku krokowym. mam nadzieję, że nic tutaj nie popieprzyłem.


Użytkownik StCroix edytował ten post 11 maj 2017 - 16:39





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych