Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Panel słoneczny dla wędkarza - czyli jakie macie doświadczenia z fotowoltaiką?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
107 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 375 postów

Napisano 08 marzec 2019 - 10:06

a jest jakaś różnica w ich konstrukcji, materiale w sensie stary panel czy nowy? Czy po prostu wchodzę na allegro i kupuje pierwszy lepszy o mocy około 150W........?



#82 OFFLINE   spinnbait

spinnbait

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaKraśnik
  • Imię:Paweł

Napisano 08 marzec 2019 - 11:31

Na nasze Polskie warunki lepiej zastosować polikryształy. Maja troszkę mniejszą sprawność od monokryształów ale startują szybciej przy rozproszonym świetle (zachmurzenie),


  • Jozi i thug lubią to

#83 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 06 marzec 2020 - 13:53

Witam, mam garaz ktory nie ma podciagnietego pradu i raczej nie bedzie mial.

 

Ostatnio sporo sie slyszy o instalacjach fotowoltanicznych, wpadlem mi taka mysl aby na tym garazu zamontowac panel 100W i do tego jakas ladowarke/kontroler  i instalacje do ladowania akumulatorow w lodce.

Ale czytajac  o tych urzadzeniach to wyglada mi na to ze one nie moga pracowac wasnie bec obciazania bo sie moze sterownik uszkodzic przy odlaczaniu i podlaczaniu akumulatora.

Moze ktos z was przerabial juz taki temat ?

 

p.s niestety nie mam mozliwosci pisac z polskimi znakami, sorry :(



#84 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 06 marzec 2020 - 15:54

oo rewelacja, dziękuję

 

Bywalec84, napisz moze czy udalo sie tobie ten temat pozytywnie rozwiazac?

Mnie zastanawia tylko opis tych sterownikow ktore nie powinny byc rozlaczane jesli panel jest podlaczony a tylko co chwila accu rozlaczasz, podobno moze sie uszkodzic.



#85 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 06 marzec 2020 - 23:25

Wszystkie dopracowane przetwornice impulsowe mają przewidziane minimalne obciążenie w postaci rezystora lub diody świecącej. Mimo to możliwe jest uszkodzenie przez przerwanie obwodu obciążającego (tu akumulatora) w czasie intensywnego działania. Same panele solarne z tego co mi wiadomo mogą być odłączane od przetwornicy. Tak więc najpierw należy rozłączyć między panelem a przetwornicą, a potem między akumulatorem a przetwornicą.

I odwrotna kolejność przy podłączaniu.



#86 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 07 marzec 2020 - 09:18

Wszystkie dopracowane przetwornice impulsowe mają przewidziane minimalne obciążenie w postaci rezystora lub diody świecącej. Mimo to możliwe jest uszkodzenie przez przerwanie obwodu obciążającego (tu akumulatora) w czasie intensywnego działania. Same panele solarne z tego co mi wiadomo mogą być odłączane od przetwornicy. Tak więc najpierw należy rozłączyć między panelem a przetwornicą, a potem między akumulatorem a przetwornicą.
I odwrotna kolejność przy podłączaniu.


Czyli to jest troche kłopotliwe jesli tylko panel będzie używany do celów ładowania accu na łodzi bo trzeba pamiętać że najpierw podłączyć panel potem accu.
Czy wszystkie sterowniki mają ten sam problem?

#87 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 08 marzec 2020 - 22:52

Akumulator jest obciążeniem przetwornicy, dlatego powinien być włączony przed włączeniem solara. Czyli najpierw podłączyć aku. a następnie podłączyć panel solarny.

Przetwornicę impulsową wymyślono po to by dopasowywać napięcie w sposób możliwie nisko stratny, za pomocą lekkiego i taniego urządzenia. Jak wiadomo kij ma dwa końce, więc są i wady - między innymi łatwość uszkodzenia przez odłączenie obciążenia w czasie pracy.

Jest to ogólna zasada i lepiej ją stosować w każdym przypadku - profilaktycznie. Możliwe że są urządzenia zabezpieczone ale nie mam pojęcia jakie. piszę to jako praktyk elektronik.



#88 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 marzec 2020 - 07:27

ciekawy temat. A co sie dzieje w momencie gdy akumulator/zestaw baterii zostanie naladowany na full i brak jest odbioru energii ?



#89 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 09 marzec 2020 - 09:30

Nie ma takiej sytuacji. Regulator podaje 13,7v jako napięcie podtrzymania, więc minimalny prąd cały czas płynie. Przynajmniej tak to działało u mnie dla kwasiaka.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 09 marzec 2020 - 09:31


#90 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 09 marzec 2020 - 10:17

Bardzo mi się ten temat spodobał. Przy mocy takiego panelu 100W mógłbym przy 12v wyciągnąć ok  8 A. Taki amperaż pozwala na pływanie z prędkością ok 3,5 km/h. Pomyślę zatem  o składanym i przenośnym zestawie by mógł go rozwijać na wynajętej łódce. Może ktoś ma coś takiego ?



#91 ONLINE   SUONE

SUONE

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaTST
  • Imię:Grzegorz

Napisano 09 marzec 2020 - 11:00

Bardzo mi się ten temat spodobał. Przy mocy takiego panelu 100W mógłbym przy 12v wyciągnąć ok  8 A. Taki amperaż pozwala na pływanie z prędkością ok 3,5 km/h. Pomyślę zatem  o składanym i przenośnym zestawie by mógł go rozwijać na wynajętej łódce. Może ktoś ma coś takiego ?

Szukam  takiego około 100 W w celu założenia na łodzi  . Akumulator 60 Ah pozwala mi na  około półtorej godziny pracy . Z prowizorycznych obliczeń taki panel przy sprzyjających warunkach i około 6 h na wodzie doda mi  niecałe 40 min pływania  . 
Jeśli średnio wyjdzie pod 40 % z maksymalnej mocy panela to będzie sukces . Bo ; nigdy nie ustawimy panela w optymalnej pozycji , straty na przetwornicy , straty na akumulatorze . 



#92 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4794 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 09 marzec 2020 - 17:16

Problem jest trochę bardziej złożony. Przetwornice są różne, napiszę o tym niżej.

 

Maksymalny prąd nie działa tak prosto. Panel ma podane napięcie i prąd znamionowy, w którym ma największą moc - w moim przypadku było to 17,6V i 2,84A.

Drugi element układanki to regulator ładowania:

 

 - PWM - tani i najbardziej popularny, ale ma jedną wadę - nie pozwoli na przepływ prądu wyższy niż wynika to z parametrów ogniwa. W moim przypadku było to 2,84A, w idealnych warunkach. Działa podobnie do maxymizera w silniku, podaje prąd impulsowo, a średnie napięcie wychodzi takie, jak aku potrzebuje. Tani, niezawodny, ale sprawność nie jest deterministyczna, w "przerwach" panel nie ładuje i to powoduje straty.

- MPPT - bardziej skomplikowany, ale i dużo droższy, potrafi zamienić nadwyżkę energii na dodatkowy prąd, zachowując jednocześnie wysoką sprawność (90-96%). Na przykład - dostaje z instalacji 17,6V i 2,84A, a z drugiej strony podaje na mocniej rozładowane aku 13,1 V i 3,4A. Ma wbudowany mikroprcesor, który stara się tak dobierać parametry, żeby ogniwo pracowało z jak największą wydajnością, a jednoczęsnie prąd oddwany do ukłądu był jak najwyższy. Jednak koszt samego regulatora potrafi przekroczyć cenę dodatkowego panela, szczególnie przy małej instalacji. Podejrzanie tanie MPPT to po prostu PWM z innym nadrukiem - częste oszustwo w necie i na ali.

 

Konkluzja jest taka, że do takiego trybu pracy, np do kwasiaka, najlepiej szukać ogniwa ze stosunkowo niskim napięciem nominalnym (rzędu 15-16V) i jak największym prądzie, a parować to z regulatorem PWM, godząc się z pewnymi stratami, które przy niskim napięciu ogniwa będą mniejsze. Przynajmniej tak wychodzi z mojej rozkminki. Parametry typu sprawność ogniwa można sobie odpuścić, bo niekoniecznie da się je wykorzystać w tak prostym systemie.



#93 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 09 marzec 2020 - 22:10

ciekawy temat. A co sie dzieje w momencie gdy akumulator/zestaw baterii zostanie naladowany na full i brak jest odbioru energii ?

Tak jak to pisał już @ Psulek, bateria pobiera minimalny prąd stabilizujący działanie przetwornicy. Dla przetwornicy impulsowej (PWM) najbardziej niebezpieczne są nagłe skoki obciążenia, na przykład odłączenie baterii w czasie intensywnego ładowania. Przetwornica może wówczas nie zdążyć się wyłączyć i wygeneruje napięcie które uszkodzi np: tranzystor przełączający.



#94 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 09 marzec 2020 - 22:21

Bardzo mi się ten temat spodobał. Przy mocy takiego panelu 100W mógłbym przy 12v wyciągnąć ok  8 A. Taki amperaż pozwala na pływanie z prędkością ok 3,5 km/h. Pomyślę zatem  o składanym i przenośnym zestawie by mógł go rozwijać na wynajętej łódce. Może ktoś ma coś takiego ?

Największą wadą takiego systemu jest uzależnienie od świecenia słońca - czyli brak słońca to brak napędu.

Siemens ma samolot elektryczny na panele słoneczne umieszczone na skrzydłach. Bardziej wnikliwi odgadną że samolot ten leci na prądzie z akumulatorów, które są ładowane z solarów ale podczas pobytu samolotu na ziemi. Ładuje się ze dwa dni a leci może godzinę a może mniej.

Ja mam ochotę zgapić tą taktykę i umieścić panel na łódce, ale pozostawiając akumulator.



#95 OFFLINE   Atomix

Atomix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaJezioro Solińskie
  • Imię:Atomix
  • Nazwisko:Solina

Napisano 10 marzec 2020 - 08:10

Ja mam zestaw trzech paneli na łodzi. w sumie 780W do tego regulator mppt z zestawem dwóch aku po 200ah wszytsko zrobione na 24v.

Łódź od momentu założenia instalacji nie widziała ładowania z gniazda 230v

Średni prąd ładowania 0k 20 amper max ponad 30.

 

Regulator po naładowaniu aku przechodzi w tryb buforowy 13.6-13.8v.  



#96 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 10 marzec 2020 - 20:03

A tutaj jeszcze jedna wariacja na temat słońca:

 



#97 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 10 marzec 2020 - 21:11

Największą wadą takiego systemu jest uzależnienie od świecenia słońca - czyli brak słońca to brak napędu.

Siemens ma samolot elektryczny na panele słoneczne umieszczone na skrzydłach. Bardziej wnikliwi odgadną że samolot ten leci na prądzie z akumulatorów, które są ładowane z solarów ale podczas pobytu samolotu na ziemi. Ładuje się ze dwa dni a leci może godzinę a może mniej.

Ja mam ochotę zgapić tą taktykę i umieścić panel na łódce, ale pozostawiając akumulator.

Bezwzględnie akumulator, przynajmniej 100 Ah na łódce musi być :)



#98 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 10 marzec 2020 - 21:23

Pojemność aku to kwestia potrzeb i rodzaju baterii... przy licie , mniejsze pojemnośći spokojnie sobie dają radę na 1 dniowych eskapadach

#99 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 11 marzec 2020 - 10:10

Amperogodzina to amperogodzina. Bez względu na rodzaj baterii.



#100 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 11 marzec 2020 - 10:32

Amperogodzina to amperogodzina. Bez względu na rodzaj baterii.

Masz rację, ale na wodzie liczy się również wydajność prądowa ogniw. Z ołowiu możesz wyciągnąć 70% pojemności, z litu - całość i silnik nie zwalnia - nie ma spadku napięcia tak wyraźnego jak w ołowiowo-kwasowych ogniwach- pobór prądu jest praktycznie stały=wydajność silnika maksymalna. Ma to swoje wady, bo jak nie masz miernika pojemnośći na boczniku wpiętego w aku, możesz do domu wrócić na wiosłach- odcięcie przez bms prądu i koniec,  druga sprawa to silniki, w których elektronika ulegała zniszczeniu - po długim pływaniu na max obciążeniu. 

Na małe wody i krótkie wypady wystarcza 50ah litu, co innego do trolla, duże wody, długie przemarsze- wtedy trzeba mieć sporo więcej. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych