Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

Dąbek 111 i skutki uzależnienia

autorski-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1841 odpowiedzi w tym temacie

#1561 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 21 lipiec 2015 - 21:37

Podam przykład z fabrycznej Taiahy 3,00m/20lb/35g z rękojeścią dzieloną, z korka. Do sensownego wyważenia, potrzebowała około 34g ołowiu w dolniku.

Po przebudowie (w wykonaniu Rafała), to samo praktycznie wyważenie, bez grama ołowiu http://jerkbait.pl/t...enia/?p=1641294

Jeżeli kołowrotek w tym samym miejscu, to masz tak jakbyś wsadził te 34g. Ot i co. Statyka.


  • popper lubi to

#1562 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 21 lipiec 2015 - 21:55

Może dlatego,że plaster Burnt-a czy Burl-a potrafi ważyć od 2 do 4 razy więcej niż plaster korka Flor.

Czytałem o tym, ale dzielona rękojeść z burnta będzie ważyła podobnie jak pełna rękojeść z jasnego korka zapewne?

Popper - 44cm od środka stopki to chyba dość długo... Nie pamiętam dokładnie ale w 2 kijach mam dolnik 37cm, aby nie przekraczał łokcia (trzymając stopkę między 3, a 4 palcem, czyli 2 z góry i 2 z dołu). To jednak 7cm mniej.

Czy uchwyt zmienił pozycję po przebudowie u Ciebie w CD? Bo skoro 34g ołowiu wyjąłeś z dołu, a kij jest lżejszy niż był, to czegoś nie rozumiem... Na przelotkach mogłeś trochę zyskać ale trzeba było dociążyć dolnik, żeby przesunąć środek ciężkości w kierunku stopki kołowrotka.

Użytkownik Żbiku edytował ten post 21 lipiec 2015 - 22:18


#1563 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 21 lipiec 2015 - 22:24

Czytałem o tym, ale dzielona rękojeść z burnta będzie ważyła podobnie jak pełna rękojeść z jasnego korka zapewne?

Raczej o 50%-100% więcej przy zastosowaniu burnt-a,w zależności od wielkości zastosowanych elementów składowych uchwytu.Przy długich wędziskach,dzielony uchwyt jest wielkości około 40-50%,teoretycznego pełnego uchwytu,przynajmniej ja zauważyłem taką tendencję u budowniczych.Nie są to wielkie różnice wagowe ale zawsze.


Użytkownik Paavo edytował ten post 21 lipiec 2015 - 22:26


#1564 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4442 postów

Napisano 21 lipiec 2015 - 22:25

Zbiku- zamiast letkiego zwyklego korka w dzielonej rekojesci ma pelna z korka ciezkiego, ot i cale misterium :)

 

Ja na ten przyklad nie lowie takimi wedkami sandaczy, nie musze sie wsluchiwac w pyk i cyk, tak wiec sobie kazda wedke z tych dluzszych i mocniejszych trzymam za foregrip i wszelkie problemy z wywazeniem zostaja rozwiazane. Ale ja w sumie inne ryby lowie, zagramaniczne wiec i tak sie nie liczy :)

 

W sumie to juz nie lowie wiec nie liczy sie podwojnie, muchowki nie maja takich problemow :)



#1565 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 21 lipiec 2015 - 22:32

… trzymam za foregrip i wszelkie problemy z wywazeniem zostaja rozwiazane.


A przy rzucie też tak trzymasz?

#1566 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4442 postów

Napisano 21 lipiec 2015 - 22:41

A przy rzucie też tak trzymasz?

 

Rzucam trzymajac lewa reke na koncu dolnika, lewa zas na kreciolku po czym przekladam ja na foregrip, zakladajac, ze mam problem z wywazeniem wedki w moim fizycznym odczuciu, ktore ma sie nijak do obecnych jerkbaitowych standardow. 

 

Podobnie lowie bardzo ciezkimi wedkami i takimi tez przynetami z rzutu jak to sie mowi, ciezkie to dla mnie minimum 100 gram jakby co ale i 150-200 sie zdarzalo. Rekojesc wtedy dluzsza by wlozyc pod pache i wogole miec prawa grawitacji w d...e :) 



#1567 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 21 lipiec 2015 - 22:43

Próbowałem tak trzymać kij i za cholerę nie umiem, bo uderzam rotorem przy kręceniu o dłoń na fore...

Zbiku- zamiast letkiego zwyklego korka w dzielonej rekojesci ma pelna z korka ciezkiego, ot i cale misterium :

To jakim cudem zatem kij jest lżejszy niż w oryginale (z dociążeniem 34g) i jeszcze lepiej wyważony niż był? ;)

Zauważyłem, że 15g ołowiu w dolniku przesuwają środek ciężkości o 1cm (przy blankach 270-300cm 17-20lb). Dla mnie takie idealne wyważenie (realne) jest na wysokości krawędzi szpuli (rantu) czyli zazwyczaj gdzieś w połowie foregripa (o długości 6-7cm). Z tym, że raczej bez sensu wkładać 60g ołowiu w blank, żeby przesunąć wyważenie o 4cm...

Użytkownik Żbiku edytował ten post 21 lipiec 2015 - 22:46


#1568 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4442 postów

Napisano 21 lipiec 2015 - 22:49

Próbowałem tak trzymać kij i za cholerę nie umiem, bo uderzam rotorem przy kręceniu o dłoń na fore...

To jakim cudem zatem kij jest lżejszy niż w oryginale (z dociążeniem 34g) i jeszcze lepiej wyważony niż był? ;)

Zauważyłem, że 15g ołowiu w dolniku przesuwają środek ciężkości o 1cm (przy blankach 270-300cm 17-20lb)

 

 

Aby taki kij byl lzejszy to juz potrzeba czarnej magi. Nikt nie mowil, ze jest tylko o wywazeniu zas wkladanie olowiu do dolnika to dla mnie inny swiat jakiego nie rozumiem. Taiahe mialem 3.20 do 35 gram, bez ciezkich korkow tylko w piance, lowilem wiele dni po wiele godzin, lowiac przy okazji jakies fartowne ryby i problemow nie pamietam, kolejni koledzy co owe wedki mieli w rekach zamowili sobie takie same, dokladnie takie same, mierzone i tez sa zadowoleni, tez lowia ryby, jakies srebrne :) Innych wedek slusznie nie chca, te co mieli posprzedawali.



#1569 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 22 lipiec 2015 - 08:28

Kuba wyważenie kija długości 290+ na rancie szpuli ,to marzenia ścietej głowy :)

Nie chodzi tylko o wagę blanku ,ale decydujący jest jego balans,czyli rozłożenie masy materiału.

10cm od stopki nie jest błedem , szczególnie przy wędkach mocnych.Kijem 20lb i 3m łowi się specyficznie ,czego nie  można porównywać do krotkich łódkowych wykałaczek ,gdzie animujesz pracę przynęty nadgarskiem z dużą częstotliwością.

CD 20lb i 3m jakiego ostatnio zbroiłem ma 38cm od stopki do końca i dość wysmuklony korek do gwintu DPS17.Tego tupu wędki lubią długie rekojeści,bo to wedki do konkretnych ryb i włożenie dolnika pod pachę ,czy oparcie o biodro znacznie ułatwia hol.W tym momencie komfort łowienia ma trochę inne oblicze i na dalszy plan schdzą kwestie ewentualnego czepiania dolnika o kapotę :)

Przerabiałem też wedkę 290cm do 18g c/w a konkretnia Avida ,ktora wyważona była dokładnie w miejscu stopki ,bez podpiętego kołowrotka. :D Balans idealny,ale badyl ważył grubo ponad 200g ,nie wiem ile bo koniec skali na mojej wadze.Przycinając po kawałku blank okazało się ,że doszedłem do 12cm od dołu,a skarby wydobyte ważyły 115g. :o .

W blankach S&S 10-12lb i długości  różnice w balansie są minimalne ale jednak są.Zbroiłem analogiczne modele w dzielonej jak i pełnej rekojeści np, Elitka 12lb 2,6m w tym samym materiale rózniła sie wagą o 20g na korzyśc dzielonej, a koszt prawidłowego wyważenie to wydłużenie rekojeści o 1-1,5cm..

Sprawa więc nie jest tak prosta i trzeba przerzucić trochę chrustu aby dojść do pewnych wnisków i prawidłowości, uwzgledniejąc przy tym sporo zmiennych jak długości, grubaści ,średnice,przeznaczenie blanków ale i preferencje użytkownika.



#1570 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1860 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 22 lipiec 2015 - 15:29

Ja ostatnio wydłubałem z Batsona 2,9m  10lb ponad 70 gram ołowiu z dolnikav B) , a co do przypadku który opisuje Rafał Avida wyważonego "na sucho" to chyba nawet wiem dla kogo był przerabiany :D



#1571 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9512 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 22 lipiec 2015 - 17:57

Kuba.

Lżejszy.... Chyba źle się wyraziłem, chociaż na wadze coś tam ubyło.

Minimalnie. 

Może dlatego, że wcześniej było tam więcej ołowiu, niż trzeba?

Prawdopodobnie.

Bardziej chodziło, o subiektywne odczucie lekkości, w manewrowaniu kijkiem, po tej przebudowie.

Inny rozkład masy?

Chyba tak.

Na przelotkach nie zyskałem. Nie bawię się w pizdygramy

44 cm do stopki to długo?  Pojęcie względne.

Było "długo" i tak zostało. A przynajmniej miało zostać. O przesuwaniu uchwytu, z Rafałem nie rozmawiałem.

To zmiana rękojeści dzielonej na pełną + masa własna materiału miały zmienić balans wędziska.

Wręcz mówiłem Rafałowi, że dolnik tej długości mi nie przeszkadza.

Czy przesuwał? On jeden wie :ph34r: .

Nawiasem mówiąc bardziej przeszkadza mi dolnik, w długości 36-42 cm ponieważ haczy, o rozpięte poły kurtki, czy kamizelki. Taki, który wchodzi "pod pachę" jest całkiem ok. przy tej długości i mocy.  Rafał to świetnie opisał powyżej.

Zresztą. Ja się nie znam. Czasem tylko łowię. Rzadziej ............ złowię :)


Użytkownik popper edytował ten post 22 lipiec 2015 - 20:01


#1572 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 25 lipiec 2015 - 12:17

Kolejny SP962UL Phenixa

 

 

Załączone pliki



#1573 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 25 lipiec 2015 - 13:05

Dawno tu nie komentowałem, same fajne projekty. Perfekcja w każdym calu ;) Ale Rafał.. który to już kijek, liczysz?



#1574 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 25 lipiec 2015 - 15:29

Dzięki

Nie liczę :)



#1575 OFFLINE   czocho

czocho

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Kamil

Napisano 25 lipiec 2015 - 17:45

Piękna robota...jak zwykle ;)....Agenci skarbówki są wszędzie :D


  • PETEREK i ark70 lubią to

#1576 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1906 postów
  • Imię:Robert

Napisano 25 lipiec 2015 - 17:51

Piękny kijek. Z tymi agentami - to się ubawiłem.



#1577 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 25 lipiec 2015 - 20:20

Nie mam zwyczaju komentować urody wędek - bo wiadomo gusta są różne, ładnych projektów u Kolegi Dąbek111 od groma, ale tym razem się nie powstrzymam.

Miodzio :clappinghands: 



#1578 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 25 lipiec 2015 - 20:27

 ....Agenci skarbówki są wszędzie :D

Taaaa, ..... nieraz się człowiek może zdziwić skąd takie pomysły wychodzą.

http://jerkbait.pl/t...siak/?p=1603497



#1579 OFFLINE   maciek17_mi

maciek17_mi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów

Napisano 27 lipiec 2015 - 14:11

No Rafał ''pikny'' kijaszek :) Już nie mogę się doczekać  :D


Użytkownik maciek17_mi edytował ten post 27 lipiec 2015 - 14:12


#1580 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 27 lipiec 2015 - 14:18

Właśnie zaczął podróż.

Daj znać jak się sprawuje na łowisku.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb