Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Członek.. a synonim w tle

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 14 listopad 2022 · 905 Wyświetleń

W bukowym lesie rudy dywan. Na górce wilgotne powietrze całkiem bez zapachu. W zagajnikach zimowe grzyby. Wieczorem, wiejskie psy opowiadają sobie o zimie..
Wyciągaliśmy tydzień temu ostatnie łódki. I okazało się że stare Audi A8 quattro jest na grząskim dnie zalewu bezdyskusyjnie lepsze od terenowych wydumek.. Dwie fury ufnie rajzujących miastowych nocowały pod lasem..

 

No i prawdopodobnie nadszedł koniec tegorocznego łowienia! Zamiast wypadu nad Wisłę, niespodziewanie pojechałem na pogrzeb za Wisłę :( Rzekę widziałem tylko z samochodu - woda była mała i czysta, prześwietlona słońcem, przez co obłędne widoki pełnię mojego zachwytu wzniosły do apogeum..

 

Pogrzeb smutny jak to pogrzeb, ale dużo bardziej przerażająca była oprawa. Byłem na tym cmentarzu jakieś piętnaście lat temu wstecz. To był jeszcze stary wiejski cmentarz, z drzewami, żywopłotem, alejkami, starą studnią, pięknie uładzony przez płynący czas. Teraz to jest czysto nowobogacka pokazucha! Cztery albo pięć typów zuniformizowanych, obleśnie wypasionych pomników, ścigających się ku niebu. postawionych na koszmarnych podestach z kostki brukowej. W łaminóżkach wysolachnych krawężników. Stary i omszały, lastrykowy nagrobek, wyglądał w tym funeralnym supermarkecie prawie arystokratycznie :) Po niedawnej trzydniówce, uwalonych po brzegi olbrzymimi donicami chryzantem, plastikowym dekorem, napchanych do rozpuku bajernymi zniczami. Tylko dyni brakowało! Za płotem Giewont ze śmieci.. Sklepowa powiedziała żonie, że lampek mniejszych niż do kolana, nikt by tu nie kupił :D

 

No tak, czas płynie nieubłaganie. U nas nie jest inaczej.. Stowarzyszenie, przez tzw członków potocznie zwane związkiem to taki sam obraz kulturowej degrengolady i zapaści.
Jak może być inaczej?
Jesteśmy społecznością z tej samej gliny ulepionej, nieodrodna częścią wynędzniałego mentalnie społeczeństwa które przez lata komuny i postkomuny umęczone dotarło do tej swojej wytęsknionej ziemi obiecanej, do Biedronek, Lidli, ciepłej wody w kranie, karty visa, sushi, standardów eurokomuny. Porzucając po drodze siebie, swoja własną tożsamość.. Bo to jest gites und tenteges! Na chooy wyzwoleńcom jeszcze więcej wysiłków i kłopotów? Kolejne pierdolenie o szopenie!?
Skąd niby, jak i dlaczego, u obywateli lII RP z wędką, mają się pojawić odruchy i zachowania właściwe dla społeczeństwa obywatelskiego; zdolność do współdziałania, do samoorganizacji, albo rozmaitych form lokalnego przywiązania, aktywności, prostej kontynuacji poniekąd dziedziczonych rozwiązań i tradycji? Do oddolnego działania, osobistej odpowiedzialności, godności i szacunku do samego siebie? Albo choćby prostej, wydawałoby się umiejętności, rozumienia litery statutu?
Kiedy człowieki nieustannie przyuczane są do jebać, jebać, wypierdalać? Nienawidząc nawet własnego państwa i własnej organizacji? Ta zadowolona ze swojego umysłu, ciemna masa. Czerń na maksa :)


Zdjęcie
Rheinangler
15 lis 2022 07:13

Fajny tekst Slawek! Fajne i moim zdaniem trafne spostrzezenia, ktore najczesciej obolali od rzeczywistosci pomijamy i spuszczamy na nie zaslone milczenia....

Nie ma juz chyba spoleczenstw (w duzej czy sredniej skali ujmujac) ktore by nie byly zdominowane przez wspolczesny rodzaj augustynskiej "massa damnata" i jakos mam takie nieodparte wrazenie, ze jej utrzymywanie jest  pozadane. A jesli sie nie myle, to w takim razie mozemy byc pewni, ze jej "objetosc" bedzie rosnac. Co bedzie gdy przekroczy mase krytyczna? Tego oczywiscie nie wiem, ale nie podoba mi sie ten kierunek.

Tu gdzie mieszkam obserwuje wiele systemowych dzialan idacych w tym niepokojacym rowniez mnie kierunku. Mysle jednak, albo mam tylko naiwna nadzieje, ze w malych grupach, stwowarzyszeniach "pozytywistyczny duch" wciaz zyje.

Z "malymi" problem jest jednak taki, ze nieustannie chca rosnac a ze wzrostem wyzbywaja sie tego co je stworzylo pieknymi...

  • Friko, Paweł Bugajski i silver102 lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
15 lis 2022 08:01

Ewoluujemy zgodnie z założeniami globalizmu, tej nowej formy internacjonalizmu, przymuszani na wiele rozmaitych sposobów, więc nowy typ człowieka pojawia się wszędzie - bo przecież musi być jakiś efekt :)

 

Wolę jednak świat bardziej zdecentralizowany, i jestem szczerze przekonany, że żaden projekt na dużą skalę, nie ma szans, jeśli nie ma korzeni w lokalnym rozumowaniu i praktycznym działaniu, w  przywiązaniu do własnego oikos, 

Tu pojawiające się problemy rozwiązujemy sami, jak w tradycyjnej rodzinie, przez współdziałanie - bo to jest niczym innym jak przyjęciem na siebie osobistej odpowiedzialności. A nie szukamy kogoś kto wszystko zrobi za nas - tak jak to przyjmują niewolnicy nowoczesności.

Czyżby biomasa to nasza nowa wolność?!

  • Friko, Rheinangler i silver102 lubią to
Zdjęcie
Marcin Rafalski
16 lis 2022 22:10

Ewoluujemy zgodnie z założeniami globalizmu, tej nowej formy internacjonalizmu, przymuszani na wiele rozmaitych sposobów, więc nowy typ człowieka pojawia się wszędzie - bo przecież musi być jakiś efekt :)

(...)

 

Czyżby biomasa to nasza nowa wolność?!

Sławku nazywaj rzeczy po imieniu ! To żadni globaliści,  internacjonaliści to zwykli k... komuniści. Sprytniejsze popłuczyny po "wujku Joe" Oczywiście jak ognia będą się bronić przed nazywaniem ich w ten sposób. Po czynach ich poznacie ! Biomasa, jakże łatwo sterowalna marchewką(nawet kij zbędny) to ich marzenie i cel, którego osiągnięcia są już blisko !

Wiem, wiem trochę nie na temat ale jak każdy starzec mam swoje obsesje :)

  • R0BERT lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
17 lis 2022 07:57

Eee tam.. Jaki starzec, czemu zaraz obsesja? Jaki koń jest, wystarczy mieć wzrok dobry :)

 

Nasze tutaj pólko, to też dobry obraz dewiacji. Przykład, próba pogodzenia i wcielenia w tradycyjny, oddolny model funkcjonowania chyba wszystkich możliwych narracji. Oneciarni i telewidzenia, spurkoidów und eko komsomolców, ***** *** i opiekuńczego państwa, plusów dodatnich i ujemnych, no i fuzję po chooyu klienta z człowiekiem bardziej przytomnym..

Najnowsza forma samoorganizacji, czyli - jak wolne człowieki z wędką zakładają sobie mniejszą wieżę Babel :)      

  • Marcin Rafalski lubi to
Zdjęcie
Z.Milewski
17 lis 2022 18:59

Sławku, zwrot "stary, zgryźliwy tetryk" pasuje do Ciebie jak ulał.

Jakbyś cały swój wzrok i umysł, koncentrował jedynie na nowoburackiej, roszczeniowej części naszego stowarzyszenia. I nie tylko stowarzyszenia. A związek, wędkarze, to nie tylko bezczelne gęby owinięte w markowe ciuchy z krzykliwymi napisami, zapieprzające Bóg wie gdzie na swoich 200 koniach.

Ja znam wielu zupełnie innych ludzi, niepozornych, zbierających szkła i puszki po pijakach i młodzieży nad swoją wodą, nie unikających dobrego słowa i zakasujących rękawy gdy trzeba coś zrobić dla koła.

W stowarzyszeniu nie wszystko jest papugobarwne, jest nieco bieli i mnóstwo odcieni szarości, tylko szarości nie kłują w oczy, umykają zmysłom ludzkim przesilonym agresywnym jestestwem otoczenia.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
18 lis 2022 00:19

Bój się Boga - ja tetryk!? Niemożliwe.. zresztą, dla pewności, zapytam jutro żony :)

 

A co powiesz na ordynarny fakt, że w mieście Łodzi nie ma żadnego żywego koła - prócz jednoosobowego koła na Lokatorskiej i sześcioosobowego na Wici, formalnie istniejących? I nie ma zainteresowanych podtrzymywaniem życia?

W kilku zeszliśmy do podziemia i spotykamy się w sali głównej Urzędu Miejskiego, pod portretem czcigodnego Juliusza Heinzla i w nieustannej obecności ochroniarzy - ale to jest przecież prawie jak internowanie :)

 

Zgodzisz się zapewne Zbyszku, ze tzw członkowie masowo i radykalnie ochooyeli, uwstecznili i schamieli ostentacyjnie abdykując z własnej podmiotowości, znaczenia albo i społecznego prestiżu.

Wczoraj wieczorem rozmawiałem z Krzyśkiem Tłoczkiem, piotrkowskim ichtiologiem, i dowiedziałem się jak entuzjastycznie zareagowały człowieki na zarybienia. No jak? Zgodnym napierdalaniem dopiero co wpuszczonych karpików :) Taki mamy klimat, takich przyjaciół w hobby..  

  • Krzysiek P lubi to
Zdjęcie
Z.Milewski
18 lis 2022 09:09

Nie zgodzę się, albo nie do końca.

Nie teraz  członkowie masowo i radykalnie ochooyeli, uwstecznili i schamieli, bo zawsze tacy byli. Przynajmniej dokąd sięga, moja dość odległa pamięć. I to tylko część członków, której nie można uogólniać. Chciałoby się inaczej, by ta "zła" część stała się lepsza, ale "jakość członków" zależy wprost proporcjonalnie od "jakości społeczeństwa". Nie spodziewajmy się niczego innego, niż mamy na co dzień wokół siebie, w kinie, na ulicy, w sklepie, wśród nich są amatorzy kiełbasy tańszej niż cena żywca i wpuszczanych karpików 30-centymetrowych,

Podmiotowość i prestiż kuleje, albo wręcz nie ma go wcale. I nie dla wszystkich jest to potrzebne, niektórym wystarczy sam fakt pobytu nad wodą, bez wysokiej samooceny i oceny otoczenia 

Życie "mojego"koła, już dawno przeniosło się z formalnego adresu do sklepu wędkarskiego i "okolic"-to dla szeregowych członków, a zarząd ma swoje spotkania wg. potrzeb. Narzekać nie mogę na koło, co nie znaczy że nie może być lepiej.

 

PS

A co do "starego, zgryźliwego tetryka" to oczywiście żart, tylko nie widzę ;) emotikonek, które mógłbym wkleić kliknięciem. Dziwne, bo w pozostałych wątkach bez problemu można.

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
18 lis 2022 09:41

No jasne, że to co dotyka nas i naszą formę istnienia podlega ogólnym tendencjom. Jesteśmy częścią większej całości. Ogromną część społeczeństwa uwiódł świat medialny - ale zarazem i wirtualny, przemienił w pasywów, zarządzanych odgórnie, pacanów używanych wg dowolnych potrzeby :) Internet z tym swoim potokiem bezładnej, szczątkowej informacji, stworzył absolutnie unikalne pojęcia wiedzy, a razem z nią niemniej zajebiste formy masowej świadomości. No i stada agresywnych ignorantów 

Real w dotychczasowej postaci zniknął, no to pustka musi triumfować. Surfując po wędkarskiej sieci - naszej poniekąd, zbiorowej wizytówki - wyraźnie widać to przerażające, umysłowe ubóstwo, jałowość,  bezwolność i całkowitą zbędność. Nawet sprzedać się nie potrafimy.. i byle eko Spurek nam doyebie :)

 

To, że w mieście Łodzi zamarło życie wędkarskiego świata, że nawet te nieliczne drobne wody leżą porzucone, to problem w sumie niewielki. Niewielka część wielkiego problemu. Nas nie ma, nie istniejemy inaczej jako zwykli konsumenci. Z głową w biedronkach   

Zdjęcie
Z.Milewski
18 lis 2022 10:18

To jest "tragedia" (czy raczej objaw) zmian w świecie. Ludzie (ich życie) są w coraz większym stopniu kształtowani przez świat medialny i wirtualny, a coraz mniej kreują swoje życie oni sami. To tylko wykorzystywanie stadnego charakteru człowieka, np. już wiele istnień ludzkich zostało zadeptanych (w sensie dosłownym) bez żadnej przyczyny, tylko dlatego że inni uciekali w panice przed nieznanym., Choćby ostatnie wydarzenia w Korei. Ludzie to ławica ryb, zgodnie płynąca w tym samym kierunku, a która odstaje, ta natychmiast znika w paszczy drapieżnika. Trudno mieć pretensję, a samą naturę człowieczą, stadną.

Nie spodziewam się niczego innego, niż to co widzę wokół siebie. Dlatego nie doznaję rozczarowań, nie czuję zawodu, spodziewając się niespodziewanego. Doceniam za to mocniej coś, co odstaje na + od Kowalskiego i  Nowakowej, cieszę się normalnością i nieobecnością nowoburactwa.

  • Mysha, strary i silver102 lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
18 lis 2022 11:08

No właśnie.. coraz wyraźniej cywilizacja nabiera postaci fermy,  z odgórnie ustalanym regułami, normą i  obrzędowością :) 

 

A wędkarski świat realizuje się jak pijany zając - to zero leżące mocarstwowo walczy z własnym stowarzyszeniem, a nawet z właścicielem mienia którym z jego łaski okresowo zarządza :)

Czyż to nie  jest dowód  boskości? 

Kiedy miałem dziesięć lat odkryłem że przez negatyw można zobaczyć prawdziwą wewnętrzną,

demoniczną cechę w świetle.Czarne światło.

Czerwiec 2023

P W Ś C P S N
   1234
567 8 91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

 • Zdjęcie
  Patefony
  Sławek Oppeln Bronikowski - 01 cze 2023 05:45
 • Zdjęcie
  Patefony
  Wojtek Krasnopolski - 31 maj 2023 23:08
 • Zdjęcie
  Patefony
  Sławek Oppeln Bronikowski - 31 maj 2023 19:23
 • Zdjęcie
  Patefony
  Wojtek Krasnopolski - 31 maj 2023 15:14
 • Zdjęcie
  Było, minęło
  Sławek Oppeln Bronikowski - 24 maj 2023 17:46

Przeszukaj mój blog