Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie białorybu na spinning


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4098 odpowiedzi w tym temacie

#3761 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1181 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 18 grudzień 2022 - 15:07

Gumki fishchaser idealnie nadają się do takiego łowienia

To  prawda ;). Wyroby Pawła są świetne i z dobrej jakości materiału. Napisałem wyżej o tancie, bo to najprostsza, a zarazem skuteczna przynęta do nauki. Bardziej zaawansowane gumowe "żyjątka", przydadzą się w późniejszym etapie, jak już jest się bardziej świadomym w tej zabawie. 



#3762 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 18 grudzień 2022 - 17:11

OK, no to na pierwsze koty za płoty jestem zatowarowany :-)

Jedyne co mnie martwi to fakt, że znalazłem kilka niepochlebnych opinii i plecionce którą kupiłem a mianowicie Mikado Dreamline 0,035mm.

Zasugerowałem się filmami na YT użytkowników którzy opisywali ją jako nie drogą i dobrą do takiego łowienia.

Chcę używać plecionki z przyponem z fluorocarbonu bo do plecionek się przyzwyczaiłem w spinningu.

Jeśli miałbym z nią jakieś problemy to jaką polecicie sprawdzoną ale też nie drogą?



#3763 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 18 grudzień 2022 - 17:28

Dopytam jeszcze. Jako, że mi się nie spieszy, polecicie jakieś gumki , przynęty, haczyki, główki, plecionki które warto kupić na Aliexpress? Będę coś kupował to może dorzucę przy okazji.



#3764 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 18 grudzień 2022 - 21:52

Uważam, że plecionka do łowienia na mikrojigi to nie najlepszy pomysł, jest ku temu kilka powodów;

1-szy to tendencje do robienie się bród, sprzyjają temu lekkie przynęty, nie ma nic gorszego nad wodą niż ciągłe rozplątywanie supłów. Kolejny to wiązanie plecionki z fluocarbonem, przy tak cienkich plecionkach rwania są dość częste co się wiąże z koniecznością wiązania nowych zestawów a mnie już nie bawią robótki ręczne nad wodą. Zdecydowanie wolę żyłkę z którą nie mam takich problemów i to przynajmniej 0,14, która zapobiega częstym zrywom o byle trawę lub krzaczek.

U mnie obciążenie to tylko haczyk i przynęta. Większa przynęta większy haczyk, mniejsza przynęta mniejszy haczyk, czasem jest to łopatkowy.

Co do przynęt z ali mam kilka sprawdzonych i skutecznych

https://pl.aliexpres...f7bi&gps-id=pcD

pl.aliexpress.com/item/1005004421373572.html?spm=a2g0o.detail.1000014.2.5da41a24OOwTU te są pływające sprawdza się kolor pomarańczowy zielony rózowy

do tego wszelkiej maści tanty i polarisy lub coś w tym stylu.



#3765 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 18 grudzień 2022 - 22:30

Co do kwestii plecionka / żyłka będę miał okazję przetestować.

Kupiłem dodatkową szpulę do kołowrotka więc na jedną pójdzie plecionka, na drugą żyłka i zweryfikuję czym w moim przypadku mi się lepiej łowi.

Czyli rozumiem, że nie używasz główek wolframowych?

Z ciekawości zapytam jakiej wędki używasz?



#3766 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 19 grudzień 2022 - 08:41

Nie używam a wędki to nisko budżetowe z powodu mojej dbałości o sprzęt.

#3767 OFFLINE   Apisfisha

Apisfisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 19 grudzień 2022 - 10:31

Wszystko to kwestia gustu, upodobań itp. Jak już pisałem każdy z nas ma indywidualne podejście jeden woli to drugi tamto. Nie ma konieczności do takiego łowienia stosowania plecionki rzeczywiście wystarczy cienka żyłka, jeśli ma być budżetowo to polecę Robinson SuperCup, jeśli chcesz coś lepszego polecane wyżej Varivasy, są ok. Jeśli koniecznie plecionka i ta cieńsza to raczej należy skupić się na linkach przeznaczonych do light geam, takich producentów jak wspomniany Varivas, Sunline, czy YGK. Bardzo dobrą alternatywą był Nanofil, tylko należało stosować odpowiednie węzły, ale to nie plecionka tylko linka  hybrydowa. Ja używam obecnie tez linki hybrydowej Berkley'a Fireline Crystal Competition 1lb i 2lb. świetna linka polecam. Brody jeszcze nie miałem ani kłopotów z węzłami tez nie i budżetowa linka, ale są trudności z dostępnością. Co do przynęt jigowych to na giełdzie czasami coś się pojawia. Natomiast skup się na wadze 0,40-0,80g i te microjigi maja właśnie wolny opad. Natomiast możesz też sam spowolnić opad przez odpowiednią konstrukcje swojego zestawu. Jak już ktoś pisał powyżej haczyk plus przyneta, tylko takim zestawem nie spodziewaj się rzutów jak zestawem spiningowym raczej do dłubania  " pod nogami". Jednak i w tym przypadku możesz sobie pomóc wystarczy przed przynętą zacisnąć śrucinę lub kilka mniejszych ( zasada opadu wędkarstwo spławikowe) w odpowiedniej odległości od haczyka powiedzmy 40-60 cm najpierw będzie tonęło obciążenie, a przynęta będzie opadała powoli w toni ( taki mini Carolina Ring). Ja obecnie dłubię sobie już te microjigi sam, bo tez jest satysfakcja jednak naprawdę jest to mało opłacalne i na pewno taniej jest kupić kilka sztuk. Nie znam przynęt z aliexpress ale jeśli chodzi o gumowe przynęty wszystko ala tanty w tych najmniejszych rozmiarach, polarisy, baffi fly oraz robaki sztuczne Berkley, Drennan ala pinka i biały robak, czy castery.

Miłej zabawy bo ta jest najważniejsza.


Użytkownik Apisfisha edytował ten post 19 grudzień 2022 - 10:32


#3768 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1181 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 19 grudzień 2022 - 10:44

...Natomiast skup się na wadze 0,40-0,80g i te microjigi maja właśnie wolny opad. Natomiast możesz też sam spowolnić opad przez odpowiednią konstrukcje swojego zestawu. Jak już ktoś pisał powyżej haczyk plus przyneta, tylko takim zestawem nie spodziewaj się rzutów jak zestawem spiningowym raczej do dłubania  " pod nogami". Jednak i w tym przypadku możesz sobie pomóc wystarczy przed przynętą zacisnąć śrucinę lub kilka mniejszych ( zasada opadu wędkarstwo spławikowe) w odpowiedniej odległości od haczyka powiedzmy 40-60 cm najpierw będzie tonęło obciążenie, a przynęta będzie opadała powoli w toni ( taki mini Carolina Ring). Ja obecnie dłubię sobie już te microjigi sam, bo tez jest satysfakcja jednak naprawdę jest to mało opłacalne i na pewno taniej jest kupić kilka sztuk. Nie znam przynęt z aliexpress ale jeśli chodzi o gumowe przynęty wszystko ala tanty w tych najmniejszych rozmiarach, polarisy, baffi fly oraz robaki sztuczne Berkley, Drennan ala pinka i biały robak, czy castery.

Miłej zabawy bo ta jest najważniejsza.

Marcinie, zapytam z ciekawości. Przy dołożonych śrucinach jak w opisie udało Ci się złowić płoć ? Nie wiem czy w różnych zbiornikach jej zachowania są różne względem szybkości opadu, ale u mnie jig zrobiony z koralika wolframowego powyżej 4 mm, a nawet 3,8 mm = 0 brań tego gatunku. Najlepsze wyniki, jeśli chodzi o płoć mam na jigu składającego się z koralika 3-3,5 mm, do tego hak nr 14 i np. 1" tanta. Cała przynęta to około 0,5g. Łowię na różnych głębokościach takim zestawem, nawet do kilku metrów.


  • kostom63 lubi to

#3769 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1011 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 23 grudzień 2022 - 14:54

Cześć, używa ktoś może Ester od varivas do łowienia bialorybu?

#3770 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 23 grudzień 2022 - 17:29

Polecicie jakieś gotowe przynęty na białoryb i okonki do kijka XUL 0,4-3,5g?

Coś na taki pierwszy sprawdzony komplet do pudełka z przynętami.

Może być nasz rynek , może być też aliexpress jeśli taniej wychodzi.

Pozdrawiam.



#3771 OFFLINE   zmorces

zmorces

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 189 postów
  • LokalizacjaCiechanów
  • Imię:Paweł

Napisano 23 grudzień 2022 - 17:55

W tym roku sprawdzał mi się bardzo dobrze biały robaczek od trabucco, możesz zaopatrzeć się w nie.

#3772 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 23 grudzień 2022 - 17:57

W tym roku sprawdzał mi się bardzo dobrze biały robaczek od trabucco, możesz zaopatrzeć się w nie.

 

Podrzucił byś jakiś link?



#3773 OFFLINE   zmorces

zmorces

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 189 postów
  • LokalizacjaCiechanów
  • Imię:Paweł

Napisano 23 grudzień 2022 - 18:05

Wysłałem na priv

#3774 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 23 grudzień 2022 - 18:17

Dziękuję

Na jaki rozmiar haka i z jaką głowką wolframową stosujesz ?


  • zmorces lubi to

#3775 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1181 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 23 grudzień 2022 - 18:32

Polecicie jakieś gotowe przynęty na białoryb i okonki do kijka XUL 0,4-3,5g?

Coś na taki pierwszy sprawdzony komplet do pudełka z przynętami.

Może być nasz rynek , może być też aliexpress jeśli taniej wychodzi.

Pozdrawiam.

Kilka dni temu pytałeś o to samo w nieco inaczej sformułowanym pytaniu. Wróć do tamtych odpowiedzi i na początek nie rób nie wiadomo jakich zakupów. Skup się na technice prowadzenia i wiele Ci da przeczytanie tego wątku od początku. Wiele razy powtarzasz pytania, nie czytając tego wątku, a odpowiedzi masz podane tu na tacy. Naprawdę polecam tą lekturę.

Przy okazji, odwiedzającym wątek, życzę Spokojnych i Radosnych Świąt. Pzdr


  • strary, Okonhel i S.N. lubią to

#3776 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 23 grudzień 2022 - 18:33

W tym roku sprawdzał mi się bardzo dobrze biały robaczek od trabucco, możesz zaopatrzeć się w nie.

Czerwony też jest dobry, natomiast słabo sprawdza mi się sztuczka ochotka od Berklay-a.



#3777 OFFLINE   zmorces

zmorces

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 189 postów
  • LokalizacjaCiechanów
  • Imię:Paweł

Napisano 23 grudzień 2022 - 20:15

Używałem haków 12,14 z główkami 4.5mm

#3778 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 515 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 26 grudzień 2022 - 01:00

No cóż, jeśli przynęta jest głęboko w przełyku, to ryba po takiej przygodzie, ma małe szanse na przeżycie.

Małe szanse nawet wtedy, gdy łowisz na haki bezzadziorowe.

Jak hak wyciągniesz, a nie wyrwiesz, to szanse na przeżycie ma akurat bardzo dobre. I tu bezzadzior czyni naprawdę cuda.
Parę razy myślałem, że okonia wykończę przy odhaczaniu, a on się zatrzepotał i myk, hak wylatuje z ryby.
Zresztą, ostatnio łowiłem z powolnego opadu z kolegami, na 200  wyciągniętych ryb, ani jedna nie zahaczyła się głęboko i wygląda na to, że delikatny sprzęt robi różnicę :)

A czemu to piszę?
Żeby jakiś mniej doświadczony wędkarz nie zaczął ostro pałować każdej trochę głębiej zahaczonej ryby.
Z odpowiednim narzędziem (pinceta dla przykładu) hak można wyciągnąć sprawnie, a jak to mały hak bezzadziorowy, to zostawia małą dziurkę.


Użytkownik Andżej edytował ten post 26 grudzień 2022 - 01:01

  • strary lubi to

#3779 OFFLINE   Apisfisha

Apisfisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 12 styczeń 2023 - 16:02

Marcinie, zapytam z ciekawości. Przy dołożonych śrucinach jak w opisie udało Ci się złowić płoć ? Nie wiem czy w różnych zbiornikach jej zachowania są różne względem szybkości opadu, ale u mnie jig zrobiony z koralika wolframowego powyżej 4 mm, a nawet 3,8 mm = 0 brań tego gatunku. Najlepsze wyniki, jeśli chodzi o płoć mam na jigu składającego się z koralika 3-3,5 mm, do tego hak nr 14 i np. 1" tanta. Cała przynęta to około 0,5g. Łowię na różnych głębokościach takim zestawem, nawet do kilku metrów.



#3780 OFFLINE   Apisfisha

Apisfisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 12 styczeń 2023 - 16:22

Przepraszam, że tak późno, ale lepiej późno niż wcale. Zgadzam się z Tobą u mnie też hak nr 14 i koraliki wolframowy 3-3,5 robi najlepszą robotę. Co do srucin na żyłkę, Linkę przed hakiem chodzi mi o te najmniejsze i wówczas rozmieszczajac np 3 sruciny Pierwsza najmniejsza od haczyka tak z 20cm kolejne od tej sruciny 10cm A pomiędzy nimi 5 cm. Najpierw Tobą te dwie następnie ta pojedyncza i dopiero haczyk z przynęta oczywiście zakładając że jest lżejszy od obciążenia. Jednak na jednym z jezior na którym łowię płocie sprawdza się prosty microjig na główce 4 mm i haku nr 14 oraz gwałtowne pobicie na raz lub dwa czyni cuda. Najpierw łowiłem takie okonie 30. Brały i była frajda, ale nagle między okoniami zaczęły wpadać płocie i to takie od 25 do 40 cm, może i więcej. Sam byłem zdziwiony, gdyż wówczas nastawiłem się na białoryb A tu nic, próbowałem wszystkiego co mi się sprawdziło A tu lipa, aż nagle taki sposób zaczął przynosić rybki najpierw wspomniane okonie A później płocie. Tak myślałem, że taki sposób musiał im wówczas przypominać mocno jakieś żyjatko na którym zerowały. To się powtórzyło jeszcze kilkakrotnie kiedy była fala. Na spokojnej wodzie raczej lżejsze łowienie i było to w okresie koniec kwietnia-maj-czerwiec. W okresie letnim już tylko leciutko. A jesień to już u mnie czas okonie.

Użytkownik Apisfisha edytował ten post 12 styczeń 2023 - 16:26

  • wilczybilet i beatbass lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych