Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Boleń - jaki blank?

blank boleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
641 odpowiedzi w tym temacie

#461 OFFLINE   karpiu08

karpiu08

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaKłodzko
  • Imię:Łukasz

Napisano 21 luty 2018 - 19:25

Moim zdaniem to w przypadku mojego blaasa za szybko składa się wędka z uwagi na małą liczbę przelotek licząc od szczytu. Wędka ma 10 przelotek a pracuje 9 bo ta najbliżej blanku nie pełni żadnej funkcji podczas holu. Kolega @Hubertus na pewno ma rację.

Coś na tej zasadzie jest w tym kiju jeżeli chodzi o przelotki w górnym składzie

038d.jpg



#462 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 899 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 22 luty 2018 - 00:11

mało prawdopodobne, w tym systemie jest duże zagęszczenie przelotek na szczycie... kiedyś na takiej wece wystarczyło 7+szczyt a teraz 10 za mało? zresztą nagnij i sprawdź czy widzisz jakieś duże łuki linki między przelotkami... na maksymalną moc kija wpływają niemal wyłącznie większe przelotki... ty najprawdopodobniej wejściową masz tak wysoką, że nie przejmuje obciążenia - tak jakbyś jej nie miał przy obciążeniu... jedyne co robi to prowadzi linkę przy rzucie...

takie wyjaśnienie pasuje i do opisu sposobu zbrojenia i do objawów...

 

zbrojący pomieszał dwa systemy zbrojenia i nie wyszło...


Użytkownik czarny1 edytował ten post 22 luty 2018 - 00:12

  • maniek44 lubi to

#463 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 22 luty 2018 - 08:39

... jeżeli brakuje mocy , to żadne czary mary nie pomogą  ;)  :)



#464 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 23 luty 2018 - 20:13

Jeśli cena nie gra roli...

-to ten producent może to zmienić;

;)

NFC St 964-2 (HM) 

290cm/10-21g./12lb.

Kiedy zaistniała potrzeba zbudowania rzecznego kija(środkowy i dolny bieg Odry), który połączy cechy moich dotychczasowych
patyków i pozwoli, łowić przyjemnie bezpiecznie i etycznie każdy gatunek, spojrzałem uważniej na ten kij.

Charakterystyczne dla tej konstrukcji jest to że oprócz mocy dolnika, posiadają długą, jakby nieprzyrastającą w

średnicy części szczytową, która pewnie trzyma ryby i dba o odpowiednią prezentację małych przynęt ok.3g.
Jest przy tym cięta i czuła. Świetnie trzyma 'krucho-pyskie' okonie. Uległość szczytówki, powoduje że stosunkowo mało jest od niej odbić.

Część środkowa, to płynne przejście z 'lighta' w części szczytowej do mocy 12lb(nie do szacowanej).

Środek to prawdziwa sprężyna, serce i mięsień tej konstrukcji. Na łączeniu wędka nie wykazuje najmniejszych prze sztywnień.

Moc płynnie przenoszona jest w mięsisty dolnik. Słowem; -czułość, kontrola, moc i bezpieczny hol, na elastycznym zestawie.
Kij ten, w wersji "MI" czyli średniomodulowej, opisany jest na jerkbicie przez Łukasza(chub norris) w wątku "wielkorzeczny uniwersal".
Mój wybór jednak padł na wersję "HM" -możliwość lepszej transmisji przy połowie sandaczy na "lekko-średnio".

Istniało jednak ryzyko że wyższy moduł blanku, w efekcie końcowym, będzie pozbawiony wymaganego ciepła średniomodułowej maty do trzymania mniejszych ryb.

Blank trafił na warsztat kolegi Yglo, z prośbą o szczególny nacisk na wyeksponowanie dolnego c.w. -nie poprzez przeciążenie blanku cięższymi przelotkami ale
o to by, pozostając przy lekkich przelotkach, wyciągnąć te parametry przez odpowiednią ich ilość,rozmiar i rozmieszczenie.

W efekcie kij ten w stu procentach spełnił moje oczekiwania. W minionym sezonie ta wędka -dosłownie, nie była odkładana na półkę ;)

Nie muszę już rezygnować z efektywnego łowienia okoni tym samym kijem, co boleni z dystansu na pociski(ale i na lekkie przynęty),

nie muszę obawiać się używać jej jako głównego narzędzia w połowie grubych szczupaków na średnie przynęty.

Jest to również kij który sprawdza się na odrzańskich opaskach, ostrogach i klatkach przy połowie kleni i jazi.

Rybą na której ten kij się na chwilę "zatrzymał" i podrapał po głowie, był boleń84cm w nurcie trochę tłustszym niż Odra. Szczupak 99cm pobujał go bardziej masą niż siłą

-ale bez utraty bezpiecznej kontroli. Kleń57 z trudnej tech. zarośniętej zielskiem rzeki, został zatrzymany i po chwili zapasów, doprowadzony przed obiektyw.

Był też sandacz 71, okoń46 i belony -no problem. Miłym zaskoczeniem jest możliwość podawania nim smużaków -takich od 2g. na przyzwoite dystanse -ok.20m.(żyłka 0,16mm),

tak też się stał moim podstawowym narzędziem na powierzchniowe spływy robactwem, po obficie zarośniętej rzeczce, gdzie hol pięćdziesiątaka może być tylko siłowy.

Dolnik w takiej sytuacji musi bezkompromisowo wieść rybę do podbieraka, środek wypompowywać ją przy próbie ucieczki a szczytówka ładnie ją kleić.

A wspominając o małych przynętach -takie 2g. 'jajeczko' czuć na nim bardzo czytelnie. Rh10 o którym wspominasz, przy żyłce 0,18mm(bezwietrznie) -poleci max.50m.

Górne c.w. to(zależnie od charakteru pracy i łowiska) 20-25g.

Pomijając jego uniwersalność jest to, przede wszystkim, rasowy BOLENIOWY kij.              ....Kroplą dziegciu na pięknym obrazie tego blanku jest jego CENA!!!

 

Jeden jedyny blank, o którym myślę i który mógłby zastąpić StC Elite 2,9, 12 lb. :), do mojego brzegowego łowienia boleni w Warcie. 


  • Sławek Oppeln Bronikowski i Remicki lubią to

#465 OFFLINE   Chmura

Chmura

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów

Napisano 28 luty 2018 - 15:49

Cześć, rozglądam się za jakimś kijem pod bolki. Łowisko to Odra okolice Wrocławia + mietkow, głównie będę łowił woblerami. Czy patyk na blanku Phenix Karabela PST 966 uzbrojony w przelotki alconite(od 20H, 12 szt) będzie się nadawał pod takie łowienie? Czy trochę za mocny? i lepiej iść w batsona albo blaas?

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

#466 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 28 luty 2018 - 16:13

...  nie jestem znawcom i zwolennikiem ptaszorów, ale widziałem to w akcji - powinien dać rade boleniom. 



#467 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 02 kwiecień 2018 - 12:10

Witam.
Panowie jaki blanków z FA będzie najlepszy na bolki wiślane?
Dodam że lubię jak kij głęboko pracuje..ale żeby nie poddawał się zbytnio podczas prowadzenia przynęty...



Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

#468 OFFLINE   TOFIX99

TOFIX99

    "Powsinoga"

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 949 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Piotruś Pan

Napisano 02 kwiecień 2018 - 12:30

Witam.
Panowie jaki blanków z FA będzie najlepszy na bolki wiślane?
Dodam że lubię jak kij głęboko pracuje..ale żeby nie poddawał się zbytnio podczas prowadzenia przynęty...



Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Na moje skromne oko to tak:
SLF 9015-2N albo SLF9615-2N ( wszystko zależy od długości jaką lubisz ).
Istnieje jeszcze możliwość wzmocnienia blanku do 16 lb. w dole
  • MarcinZ lubi to

#469 OFFLINE   milijon

milijon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • Lokalizacjavistula/aug
  • Imię:Adam

Napisano 03 kwiecień 2018 - 07:22

A ja bym polecal Blaas Slim 15lb, fajny miesisty blank
  • Fatso i MarcinZ lubią to

#470 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1780 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 03 kwiecień 2018 - 09:28

Jeśli masz duże ryby, spory uciąg, istnieje potrzeba posyłania  przynęt na spore odległości to może być ciekawa propozycja: Kraag SKXF9616-2N. Sztywniejszy szczyt, tak więc nie ma problemu z prowadzeniem większych przynęt, pod rybą potrafi ugiąć się głęboko ale to musi być Boleń nie bolenik. Spadów mimo to nie odnotowałem nawet tych małych. Dla mnie to taki uniwersał na większe rzeki, i większe ryby.



#471 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 03 kwiecień 2018 - 12:31

A ja bym polecal Blaas Slim 15lb, fajny miesisty blank

Jaka właśnie jest różnica między sls a slf? Oprócz zbierznosci blanku coś więcej je różni?
Chciałbym aby kijek obsługiwał wszelkie wobki 5-10cm...Bolki będą raczej sportowe do 70cm.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik MarcinZ edytował ten post 03 kwiecień 2018 - 12:35


#472 OFFLINE   milijon

milijon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • Lokalizacjavistula/aug
  • Imię:Adam

Napisano 03 kwiecień 2018 - 13:56

SLS jest szybki i miesisty, nie wiem jak to inaczej opisac :-P natomiast SLF jest moim zdanie za suchy, pracujacy ale jednak czegos mi w nim brakuje, bardziej mi lezy SLS. najlepiej by bylo jakbys porownal oba blanki osobiscie, u p. Krzysztofa nie ma z tym problemu, trzeba sie tylko wczesniej umowic na konkretne blanki :-)

#473 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 03 kwiecień 2018 - 17:16

SLS jest szybki i miesisty, nie wiem jak to inaczej opisac :-P natomiast SLF jest moim zdanie za suchy, pracujacy ale jednak czegos mi w nim brakuje, bardziej mi lezy SLS. najlepiej by bylo jakbys porownal oba blanki osobiscie, u p. Krzysztofa nie ma z tym problemu, trzeba sie tylko wczesniej umowic na konkretne blanki :-)


Z tą szybkością SLSa to bez przesady. Wg mnie bliżej mu do mod-fast z pełnym ugięciem.
Zresztą jest w bazie ugięć wrzucony.
  • gregox lubi to

#474 OFFLINE   milijon

milijon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • Lokalizacjavistula/aug
  • Imię:Adam

Napisano 03 kwiecień 2018 - 17:19

na podstawie ugięcia nie ocenia się szybkości blanku


Użytkownik milijon edytował ten post 03 kwiecień 2018 - 17:22


#475 ONLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 03 kwiecień 2018 - 17:23

No, ten blank jest tak szybki, jak nasi obrońcy w meczu z Koreą.



#476 OFFLINE   milijon

milijon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • Lokalizacjavistula/aug
  • Imię:Adam

Napisano 03 kwiecień 2018 - 18:17

No jak sie uczyles poznawania blankow na wklejkach dragona i jaxona, to ciezko wymagac abys pojal fakt, ze nie kazfy fast musi pracowac tylko szczytem. okreslenie szybkosci dotyczy gasniecia blanku po wyrzucie a nie progresii ugiecia

#477 ONLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 03 kwiecień 2018 - 18:34

A ty niby od czego zaczynałeś niby znawco. No nie KAZFY jest taki dobry jak ty.



#478 OFFLINE   milijon

milijon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • Lokalizacjavistula/aug
  • Imię:Adam

Napisano 03 kwiecień 2018 - 19:01

Przyjacielu, zaczynałem jak praktycznie każdy, jednak nie przeszkodziło mi to w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy oraz stosowaniu jej w praktyce. ty widocznie zatrzymałeś się na jakimś poziomie a w każdym temacie na jerku zabierasz głos. Nie chce mi się bić piany ani prowadzić dyskusji z tobą, dlatego z mojej strony koniec. pozdrawiam


  • Wojtek B. i Artek lubią to

#479 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 03 kwiecień 2018 - 22:01

na podstawie ugięcia nie ocenia się szybkości blanku


Nie oceniam na podstawie ugiecia. O ugięciu dodałem poprostu info. Miałem ten kij na tym blanku i w mojej opinii jest jak napisałem. Blank do woblerów, blach i szurania gumą.

#480 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 03 kwiecień 2018 - 23:14

SLS jest szybki i miesisty, nie wiem jak to inaczej opisac :-P natomiast SLF jest moim zdanie za suchy, pracujacy ale jednak czegos mi w nim brakuje, bardziej mi lezy SLS. najlepiej by bylo jakbys porownal oba blanki osobiscie, u p. Krzysztofa nie ma z tym problemu, trzeba sie tylko wczesniej umowic na konkretne blanki :-)

Wziąć blank do ręki to by było to....ale mam trochę daleko do Krakowa...Niestety nie mam w swoim gronie znajomego który posiada kijek na jakimkolwiek z tych blanków ...
Sezon tuż tuż..A ja się nie zdecydowałem ...Telefon do p.Krzysztofa,może on pomoże w wyborze,aczkolwiek boję się że namiesza mi jeszcz e bardziej w głowie..

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, boleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych