Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Boleń - jaki blank?

blank boleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
641 odpowiedzi w tym temacie

#621 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2649 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 11 styczeń 2022 - 14:31

Też poniżej 15 lb bym nie schodził.
Łowię bolenie wędką 17 lb. Czasami nachodzi mnie, że za mocno, że może by tak lżej...
Po czym zacinam jesiennego prosiaczka 75+ i mi przechodzą głupie pomysły.

#622 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 11 styczeń 2022 - 19:19

Też poniżej 15 lb bym nie schodził.
Łowię bolenie wędką 17 lb. Czasami nachodzi mnie, że za mocno, że może by tak lżej...
Po czym zacinam jesiennego prosiaczka 75+ i mi przechodzą głupie pomysły.

Bo między uczciwym 15 a 17 lb to praktycznie żadna różnica.

Ale jest jedno ale ext 5-19g 15lb spokojnie miotam nim główkę 4g + gumka 2" a cd BR 7-28 już nie ma komfortu na takiej gramaturze.

Woby boleniowe10 g już idą jak z procy z jednego czy drugiego.

O te 2 lb w zasadzie nie ma co kruszyć kopii.


  • sero1975 lubi to

#623 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2649 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 11 styczeń 2022 - 20:25

O te 2 lb w zasadzie nie ma co kruszyć kopii.


Dlatego napisałem, że poniżej 15 lb bym nie schodził
  • Jozi lubi to

#624 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 12 styczeń 2022 - 16:29

Panowie po krótkiej rozmowie z jednym forumowych  łowców boleni takim który niemiłosiernie śrubuje nam co roku wyniki w wątku o boleniach wybór padnie na Suzuki :P

 

Dziękuję wszystkim za pomoc :good:



#625 OFFLINE   Patryk1125

Patryk1125

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1884 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Patryk

Napisano 12 styczeń 2022 - 16:58

Panowie po krótkiej rozmowie z jednym forumowych łowców boleni takim który niemiłosiernie śrubuje nam co roku wyniki w wątku o boleniach wybór padnie na Suzuki :P

Dziękuję wszystkim za pomoc :good:


I to bardzo dobry wybór
  • sero1975 lubi to

#626 OFFLINE   MatB

MatB

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Balcerzak

Napisano 13 styczeń 2022 - 11:07

Nie wiem czy ktoś miał oba blanki i może porównać ale zaryzykuję:

 

NFC ST 904-2 HM

i

SLS 9015-2n

 

Głównie chodzi mi od realny zakres CW i to jak się zachowuje pod rybą

Ma byś głównie pod bolki na mniejszych i średnich rzekach (Warta, Bzura).

 

Na temat SLS mam już jakieś zdanie wyrobione bo mam mocniejszego braciszka na Wisłę a i na forum jest dość dobrze opisany.

Głównie chodzi mi o to jak w porównaniu będzie wypadał kij na blanku NFC.

 

Ceny zrobiły się baardzo zbliżone i się zastanawiam czy nie zaryzykować tego Loomisa


Użytkownik MatB edytował ten post 13 styczeń 2022 - 11:09


#627 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2022 - 20:17

Miałem 904, ale IM. Bardzo fajny, z mocą w dole. Rzutowo może więcej, niż wynika z opisu. Blisko mu do 905. Z tym, że 905 miałem HM i ten blank był podobny do Batsona XLS1085F. Z kolei ten 904 IM, jest podobny do Batsona IST1084F, ale fajniejszy. Ciut lżejszy, Sprężysty rzutowo i trochę mocniejszy w dole.


  • MatB lubi to

#628 OFFLINE   MatB

MatB

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Balcerzak

Napisano 13 styczeń 2022 - 21:51

Hmm nie miałem wymienionych przez ciebie blanków w ręku ale to zawsze jakiś punkt odniesienia. Dzięki!



#629 OFFLINE   włóczy kij

włóczy kij

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 14 styczeń 2022 - 13:01

Mi na wiślanych boleniach sprawdza się Batson RX8 2,75 m do 28 g. czyli klasyka gatunku. Do tego żyłka 0,20 i wszelkiej maści boleniowe przynęty od 8 do ok 15 gram. Gdy chcę poszukać szczupaka zmieniam na kołowrotku szpulę z plecionką 0,12 mm. Natomiast gdy chcę połowić bolki lżej to biorę Santkrojowego Wild Rivera 2,6 m do 21 g z żyłką 0,16 - 0,18 mm. Obie wędki mają tę zaletę że gdy boleń zbiera mi przynętę pod samymi nogami to obie zginają się w pełną parabolę, kilka bujnięć, krótkich odjazdów i ryba ląduje na brzegu. W czasie łowienia rap zawsze luzuję hamulec w kołowrotku i nie narzekam na spady. Przed sezonem zaopatruję się w odpowiedni zapas kotwiczek najwyższej jakości i w 90 procent zakupionych przynęt wymieniam je - to podstawa.   

Załączone pliki


  • pawello lubi to

#630 OFFLINE   tibhar

tibhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 994 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Mariusz

Napisano 14 styczeń 2022 - 16:20

Też łowię batsonem do 28 i powiem Ci że do tego kijka nigdy żyłki o średnicy 0,20 bym nie założył. Moje doświadczenie co to żyłek tego typu to , przy 100 siłowym rzucie przynętą. Węzeł zaczyna słabnąć, potrafiłem nawet przy żyłce 0.22 odstrzelić woblera. Dziś tylko plecionka 0,17 - 0.19mm

Użytkownik tibhar edytował ten post 14 styczeń 2022 - 16:22


#631 OFFLINE   włóczy kij

włóczy kij

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 14 styczeń 2022 - 18:40

Też łowię batsonem do 28 i powiem Ci że do tego kijka nigdy żyłki o średnicy 0,20 bym nie założył. Moje doświadczenie co to żyłek tego typu to , przy 100 siłowym rzucie przynętą. Węzeł zaczyna słabnąć, potrafiłem nawet przy żyłce 0.22 odstrzelić woblera. Dziś tylko plecionka 0,17 - 0.19mm

Być może, jednak jak napisałem łowię na stosunkowo lekkie jak na możliwości tej wędki przynęty i strzał przy wyrzucie jeszcze nigdy mi się nie zdarzył. Poza tym mniejsza średnica linki to większy zasięg. Generalnie staram się nie zbliżać do maximum cw posiadanych spiningów co najwyżej do 3/4 opisanego przez producenta.



#632 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 14 styczeń 2022 - 21:23

Być może, jednak jak napisałem łowię na stosunkowo lekkie jak na możliwości tej wędki przynęty i strzał przy wyrzucie jeszcze nigdy mi się nie zdarzył. Poza tym mniejsza średnica linki to większy zasięg. Generalnie staram się nie zbliżać do maximum cw posiadanych spiningów co najwyżej do 3/4 opisanego przez producenta.


Ssory chłopie wprawdzie moje doświadczenie z boleniami nie jest wielkie bo w przeszłym sezonie wyłowiłem tylko ok. 100 sztuk ale z mojego małego doświadczenia mogę napisać że chyba piszesz o narybku boleniowym bo ja z plecionką poniżej 1 PE bym na nie się nie wybrał .. Przełowiłem ostatni sezon duelem 1.0 i teraz mam rozkminkę czy 1.2 czy 1.5 . żyłka 0.20 ? Tyle to ja na przypon feederowy na płotki zakładam …

Użytkownik sero1975 edytował ten post 14 styczeń 2022 - 21:24

  • wujek i Artech lubią to

#633 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 styczeń 2022 - 21:39

sprzęt dobiera sie do przynęty i techniki łowienia przede wszystkim a dopiero potem do ryby.... jak będziesz musiał łowić na imitacje "sieczki" grubym kijem nie połowisz i odwrotnie, jak będziesz potrzebował połowić cięzej / głębiej / dalej to delikatna wędka może okazać się za słaba.  To nie jest wszystko takie 0-1 jak by się mogło wydawać. Nie ma czegoś takiego jak "kij na bolenia"  bo bolenie łowi się w różnych warunkach i na różne sposóby a każdy z nich może wymagać trochę innego sprzętu ;)



#634 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 14 styczeń 2022 - 21:48

sprzęt dobiera sie do przynęty i techniki łowienia przede wszystkim a dopiero potem do ryby.... jak będziesz musiał łowić na imitacje "sieczki" grubym kijem nie połowisz i odwrotnie, jak będziesz potrzebował połowić cięzej / głębiej / dalej to delikatna wędka może okazać się za słaba.  To nie jest wszystko takie 0-1 jak by się mogło wydawać. Nie ma czegoś takiego jak "kij na bolenia"  bo bolenie łowi się w różnych warunkach i na różne sposóby a każdy z nich może wymagać trochę innego sprzętu ;)

Masz w 1000% rację . Ale czy znając możliwości srebrnego wojownika wybrałbyś się na niego z żyłką 018-020 ???

Bo ja na pewno nie . Z szacunku dla jego możliwości .....



#635 OFFLINE   włóczy kij

włóczy kij

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 14 styczeń 2022 - 22:00

Ssory chłopie wprawdzie moje doświadczenie z boleniami nie jest wielkie bo w przeszłym sezonie wyłowiłem tylko ok. 100 sztuk ale z mojego małego doświadczenia mogę napisać że chyba piszesz o narybku boleniowym bo ja z plecionką poniżej 1 PE bym na nie się nie wybrał .. Przełowiłem ostatni sezon duelem 1.0 i teraz mam rozkminkę czy 1.2 czy 1.5 . żyłka 0.20 ? Tyle to ja na przypon feederowy na płotki zakładam …

No to pogratulować, ja takich ilości boleni nie przerabiam. Płotek-olbrzymów na dwudziestkę też nie łowię. Za to na czternastkę zdarzało mi się przypadkowo poławiać bolenie i to grubo powyżej wymiaru. Nigdy też nie zerwałem bolenia z przynętą w pysku. Nie ląduję boleni na klatę i dwudziestka mi w zupełności wystarcza o ile się sumek nie trafi. A jeżeli kiedykolwiek jakaś rapa okaże się silniejsza od moich "pajęczynek" to być może skorzystam z Twoich korepetycji. Póki co  - "połamania" bo plecionki masz solidne  B)



#636 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 14 styczeń 2022 - 22:20

Dziękuję i na wzajem . Bardzo Cię proszę przeczytaj wątki o boleniach na forum z tego roku i poprzednich lat . Jest tam sporo podpowiedzi o zastosowanym sprzęcie . I nie pisze tego bez żadnych złościwosci ...

 

A co do płotek to wyślij mi proszę PW wyślę ci linka z Wiadomości Wędkarskich gdzie jest artykuł o ich połowie ze mną w roli głównej  ;)


  • tibhar lubi to

#637 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 14 styczeń 2022 - 22:39

No dobra dożuce coś od siebie.
Bolki przyławiam przy kleksach i brzanach naprzemiennie żyłką 0,18 i plećką 0,08 i kiem 12 lub 17lb ( średnia rzeka, nie za wielkie brzany stąd te średnice)
Bolki 60-70cm na żyłce chodzą grzecznie i bez problemowo, nigdy nie miałem wrażenia słabości zestawu
Na plecionce dostawały natomiast kopa i tu już bywało różnie choć żaden się nie urwał.
Stąd może wasze "nieporozumienia" dotyczące mocy zestawu, żyłka a plecionka to 2 różne światy
  • sero1975 i włóczy kij lubią to

#638 OFFLINE   Remicki

Remicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPomorze Zach.
  • Imię:Remigiusz

Napisano 14 styczeń 2022 - 23:05

Masz w 1000% rację . Ale czy znając możliwości srebrnego wojownika wybrałbyś się na niego z żyłką 018-020 ???

Bo ja na pewno nie . Z szacunku dla jego możliwości .....

-A ja miałem bolenia za dosyć łatwego zawodnika...

Przeważnie kończy się jednym, dwoma odjazdami po czym raczej przewidywalnie i gładko kończy w podbieraku.

Łowię bolenie z brzegu na Odrze (pominę ilość ryb i lata nad wodą) ...i NIGDY nie zerwałem żyłki 0,20mm na żadnym bolku,

a preferuję raczej szybkie hole. Jedynie podczas jesiennego łowienia na cięższe wertikale, używam żyłki grubszej niż 0,22mm-0,25mm,

ale jest to wymuszone wagą przynęt a nie możliwościami ryby -nawet tych kwadratowych osiemdziesiątek.

 

Boleń zupełnie inaczej zachowuje się podczas holu na plecionce niż na żyłce.

Plecionkowe hole są agresywniejsze i poszarpane. Na ich podstawie ortodoksi plecionkowi mogą wysnuć błędnie przekonania że żyłka na bolenie jest nie nieodpowiednią i ryzykowną linką, W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie -hol na żyłce jest o wiele bardziej płynny i spokojny.


  • Biesan, MajKar i włóczy kij lubią to

#639 OFFLINE   włóczy kij

włóczy kij

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 14 styczeń 2022 - 23:38

-A ja miałem bolenia za dosyć łatwego zawodnika...

Przeważnie kończy się jednym, dwoma odjazdami po czym raczej przewidywalnie i gładko kończy w podbieraku.

Łowię bolenie z brzegu na Odrze (pominę ilość ryb i lata nad wodą) ...i NIGDY nie zerwałem żyłki 0,20mm na żadnym bolku,

a preferuję raczej szybkie hole. Jedynie podczas jesiennego łowienia na cięższe wertikale, używam żyłki grubszej niż 0,22mm-0,25mm,

ale jest to wymuszone wagą przynęt a nie możliwościami ryby -nawet tych kwadratowych osiemdziesiątek.

 

Boleń zupełnie inaczej zachowuje się podczas holu na plecionce niż na żyłce.

Plecionkowe hole są agresywniejsze i poszarpane. Na ich podstawie ortodoksi plecionkowi mogą wysnuć błędnie przekonania że żyłka na bolenie jest nie nieodpowiednią i ryzykowną linką, W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie -hol na żyłce jest o wiele bardziej płynny i spokojny.

Potwierdzam w 100 procentach. Najwidoczniej jednak wykształciła się u nas "miękka" jak i "twarda" szkoła łowienia boleni i nie ma co przekonywać wyznawców tej drugiej. Ja przynajmniej tego nie robię i chociaż większość drapieżników poławiam plećką to w przypadku rap celowo wybieram żyłkę gdyż nigdy mnie nie zawiodła. Z kolei nawet na żyłce 0,18 zdarzało się że nawet niewielki boleń rozginał kiepskiej jakości kotwice w woblerze dlatego tak dużą wagę przywiązuję do solidności tego elementu zestawu. Żyłka ma jednak swoje wady. Z dużego dystansu branie często przypomina złapanie miękkiego zaczepu a w pierwszych sekundach trudno się zorientować czy przeciwnik ma 50 czy 75 cm. Z plecionką adrenalina z pewnością jest większa. Jak napisałem wyżej zdarzają mi się brania bolków (i to całkiem przyzwoitych) podczas wyciągania przynęty z wody i nie wyobrażam sobie ich wyholowania w takiej sytuacji na plecionkę. Jednocześnie tego typu sytuacje stanowią dla mnie jedno z głównych kryterium doboru blanku na bolenie. 



#640 OFFLINE   Wedkarz 1987

Wedkarz 1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów

Napisano 15 styczeń 2022 - 07:56

Trzeba również dodać, że te jezorowe, szczególnie te większe 80+. Potrafi po braniu trzepnąć trzy razy pyskiem i wyłożyć się na bok, wtedy zostaje tyko pompka.
Rzeczne rapy jednak trochę więcej siły mają, no i nurt im pomaga.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, boleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych